13 Mart 2016

Araçlar ve Kaynaklar

Yazılarımda incelediğim, faydalı bulduğum, kullandığım ve tavsiye ettiğim araç gereçleri, uygulamaları ve servisleri bu sayfada bulabilirsin.

Önemli Not: Bu sayfada yer alan linkler affiliate link içerebilir. Bu linkler hiç bir ek maliyet oluşturmaz, bazen indirim/promosyon içerebilir. Faydalı bulduğum için tavsiye ettiğim bu ürün ve hizmetler için harcama yapmadan önce lütfen hedeflerine ulaşmada yardımcı olacağından veya ihtiyacın olduğundan emin ol.

Sunucu Barındırma Hizmeti Sağlayıcıları (Domain Hosting)

Radore

Radore Hosting: Radore dedike sunucularını 1999’dan beri kullanmaktayım. Şahsen de ziyaret edip gördüğüm İstanbul MetroCity’deki veri merkezi gerçekten tüm ihtiyaçlara hitab edebilecek nitelikte. En önemlisi muhteşem bir müşteri hizmetleri var. Web arayüzünden açacağınız talepler dakikalar içinde çözümleniyor.

 

Bluehost

BlueHost: İhtiyacın sadece bir blog işletmekse Blue Host oldukça hesaplı bir seçenek. Özel olarak WordPress optimize edilmiş hosting paketleri sunarken daha da ucuz olsun dersen Linux tabanlı hosting paketi alıp yönetici panelinden WordPress kurulumunu rahatça yapıp blog’unu hayata geçirebilirsin. İngilizce blog’larımı 2018’e kadar Bluehost’un Amerika sunucularında barındırdım ve performans olarak oldukça memnun kaldım.

 

ChemiCloudChemiCloud: BlueHost fiyat/performans olarak gayet iyiyken bir problem yaşadığınızda müşteri hizmetlerinin ilgisi ve çözüm odaklılığı konusunda beklentimi karşılayamadı. Bunun üzerine 2017 sonu itibari ile bir çok blog’umu arkadaşımın tavsiyesi üzerine ChemiCloud’a taşıdım. Hem fiyat olarak gayet makul (ayda 3$’a paketler var) hem de mevcut WordPress sitelerinizi taşımak gibi kolay bulunmayan ücretsiz hizmetleri var.

Blog Yazılımı, Temalar ve Eklentileri

WordpressWordPress: Bir çok alternatifi olmasına rağmen blog yazmayı düşünenlere WordPress’ten başka bir çözüme bakmayın diyorum. WordPress o kadar güçlü bir içerik yönetim sistemi (CMS) ki sadece blog değil dilersen e-ticaret siteni bile WordPress üzerine kurabilirsin. Eklenti ve tema desteği WordPress’in en güçlü yanı. Sık sık belirttiğim gibi en yaygın, sorularınıza en kolay destek bulabileceğiniz altyapıyı tercih etmenin avantajlı olduğu unutmayın.

 

WordPress Temaları

Farklı blog’larımda farklı temalar kullanıyorum. Arkadaşlarıma tavsiye etmek için de bir çok yeni tema inceleyip test etme imkanım oldu. Aşağıda tavsiye edebileceğim temalar yer almakta:

ThemeIsleThemeIsle: ThemeIsle bir çok WordPress teması ve eklentisi üretmiş. Zerif adlı temaları internetteki en popüler temaların başında geliyor. Şu anda bu blog’umda Zerif Pro teması kullanmaktayım. Lite versiyonu ücretsiz iken Pro versiyonu 99$’a satılıyor. Pahalı gibi gözüküyor ama 99$’a sadece Zerif Pro’ya değil ThemeIsle’ın tüm ücretli temalarına 3 alan adında kullanabilmek üzere sahip oluyorsunuz.

ThemeIsle’ın diğer temaları da oldukça güzel. Fotoğrafçılara, medikal kliniklere, kobilere, inceleme sitelerine özel olarak tasarlanmış temaları mevcut ve hepsi mobil cihaz uyumlu.

Destek konusunda da iyiler. Tespit ettiğim bug’ları kısa zamanda çözüp güncelleme çıkarttılar.

Faydalı Araçlar

GrammarlyGrammarly: İngilizce yazı yazıyor musun? Yazım, imla ve gramer kuralları konusuna Grammarly ile kullanışlı bir çözüm gelmiş. Hem tarayıcı eklentisi hem de OSX/Windows’a kurulabilecek eklenti ile özellikle gözden kaçan hataları aynında düzeltmek mümkün oluyor. Ben Chrome’da kullanıyorum ama eklentiyi diğer tarayıcılara da ekleyebilirsin.

 

OptinMonsterOptinMonster: Sitenin ziyaretçilerine tekrar ulaşmak mı istiyorsun? OptinMonster sayesinde e-posta toplama arayüzlerini sitene rahatlıkla ekleyebilirsin. Popup’lardan, e-posta menülerine, kayarak gelen arayüzlere kadar bir çok e-posta toplama kanalı sağlıyor. Mobil ekranlar için de özel popup’ları olması güzel. Popüler e-posta servis sağlayıcıları ile rahatlıkla entegre olabildiğinden kurulumu da çok kolay.

MailchimpMailchimp: E-posta pazarlama yapıyorsanız ya da en basitinden abonelerinizle iletişime e-posta ile geçiyorsanız kaliteli bir e-posta hizmet sağlayıcısına ihtiyacınız var. 2010 senesinden beri Mailchimp’i kullanıyorum. En az 4-5 farklı servis sağlayıcıyı detaylı denedim, hesap açıp kullandım ama Mailchimp hep açık ara önde oldu. Üstelik ilk 2000 abonenize göndereceğiniz e-postalar ücretsiz. Listesi küçük olanlar için süper haber!

Paylaş, keyfine var!