Amazon Pazarları ve Ülkeleri

Amazon’un her ülkedeki sitesi dil dışında aynı gibi gözükse de satıcı hesabı açımından rekabete, ülkenin gümrük kanunlarından alıcı kitlesine kadar bir çok konuda farklılık göstermekte.

Amazon pazarlarını ve ülkelerini tanıyarak size uygun pazarı bulabilirsiniz. Adım atmadan önce gerekli araştırmayı yapmak için sizlere risk ve fırsatlardan bahsediyor olacağım.

Amazon Kuzey Amerika Pazarı

Amazon’un kalesi. Başta Amerika (amazon.com) olmak üzere Kanada ve Meksika‘dan oluşuyor.

Kuzey Amerika bölgesi Amazon’un tüm gelirlerinin yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Tabii bunun büyük bir kısmı da Amerika’dan geliyor.

Pastanın çekiciliğinden dolayı en rekabetçi pazar!

Rekabetten dolayı fiyatların da dip olduğu pazar. O yüzden Amazon’dan Amazon’a dropshipping yaparken genellikle Amerika pazarını tedarik kaynağı olarak kullanıyor.

Walmart gibi lokal marketlerden ucuza ürün alınabileceğinden özellikle Amerika’da yaşayanların retail arbitrage‘ı da düşünebilecekleri bir pazar.

FBA için ise Amerika’nın 350 milyonluk nüfusu iştah kabartıyor. Amerika’nın gümrük limitlerinin (yaklaşık 800USD) yüksek olması küçük çaplı FBA denemelerini kolaylaştırıyor.

FBA ürününü tutturabilen Amerika’dan ciddi kazanç sağlayabilir. Ama markayı korumalı (brand registry) ve sert rekabete hazır olunmalı. Dünyanın en kurt e-ticaretçileri ile aynı sofradasın!

Öte yandan, her gün 1000 civarı satıcı başvurusundan dolayı hesap açmanın en zor olduğu pazar da Kuzey Amerika. Bireysel olarak hesap açılabilmesi de başvuru sayısını artırıyor.

Kuzey Amerika pazarındaki ülkelerin içinde Amerika lokomotif görevi görürken, Meksika biraz Türkiye’ye benzer bir pazar (zor müşteri kitlesi, düşük gelir düzeyi). Kanada ise 37 milyon nüfusu ile Amerika’nın yaklaşık onda biri büyüklükte, rekabet nispeten az ama FBA için gümrük limitleri çok daha sıkı.

Amazon Avrupa Pazarı

Avrupa pazarı 2 bölümden oluşmakta.

Birincisi İngiltere (amazon.co.uk). Şu an için tek hesapla İngiltere dahil tüm Amazon Avrupa ülkelerinde satış yapabilirsiniz. Brexit sonrası işler değişebilir.

Amazon Avrupa’da hesap açmak için şirket gerekmekte. Güzel haber, 2018 itibari ile Türkiye Amazon sayesinde Türk şirketleri de Avrupa Amazon’da hesap açabilmekte.

Avrupa büyük bir pazar ama regülasyonlar Amerika’dan çok daha sıkı. Aynı şekilde gümrük limitleri de sıkı ve VAT (KDV) ve mali işleri uzman bir muhasebeciyle halletmeniz gerekmekte. Her ülke için VAT kaydı gibi bürokratif işlemler gerekebilmekte.

Eğer Türkiye ile bağlantılı bir iş yapacaksanız yakınlık açısından Avrupa bir avantaj. Ama İngiltere dışındaki ülkelerin ana dilinin İngilizce olmaması dil konusunda zorluk getirebilir.

İngiltere dışında Avrupa’da Amazon şu ülkelerde: Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda. Bunların arasında Almanya en büyük olanı. Avrupa içi drop shipping yapacaksanız Almanya tedarik noktası olarak değerlendirilebilir.

Amazon Asya Pasifik

Amazon Asya Pasifik bölgesi coğrafi olarak geniş bir bölge. Avustralya, Japonya ve Singapur bu bölgeye dahil ama hesapları ayrı ayrı açmanız gerekmekte.

Avustralya’da bireysel olarak hesap açmak mümkün. İngilizce konuşan 25 milyonluk nüfusu gelir seviyesi yüksek olduğundan çekici olabilir.

Dropshipping yapmak mümkün ama Amazon’dan Amazon’a zor çünkü Amazon bir çok ürününü kendisi Avustralya’da listeliyor.

Singapur’da da bireysel olarak hesap açabilmeniz bir avantaj. Amerika’dan Singapur’a kargo ücretleri de gayet makul. Site dilinin İngilizce olması da kolaylık sağlıyor.

Japonya hakkında şimdilik pek yorum yapamıyorum. Japonya’da hesap açmak için lokal bir bağlantı gerektiğini duydum.

Amazon Türkiye

Amazon Türkiye’yi ayrıca yazıyorum. 2 sebebi var.

Birincisi, Türkiye’nin hangi bölgede olduğu tam net değil. Avrupa gibi ama resmi Avrupa dökümanlarında adı geçmiyor. Ortadoğu olabilir ama Ortadoğu bölgesi henüz olgunlaşmış bir bölge değil (BAE ile anlatacağım).

İkincisi, illa yabancı bir ülkede e-ticaret yapmak istemeyenlerin değerlendirebileceği bir pazar Amazon Türkiye.

2018’de açılmasına rağmen Amazon Türkiye henüz beklenen sıçramayı yapmadı. Yapamadı demiyorum çünkü Amazon’un tecrübesi, ekibi ve mali gücünü düşününce Türkiye gibi bir pazarda etkin bir oyuncu olmayı istediğinde bu çok da uzun sürmeyecektir.

Türkiye’de e-ticareti düşünenlerin Amazon’da erkenden pozisyon almasını öneririm. Amazon pazar liderliğine doğru giderken sonradan trene (önce giren satıcılara) yetişmeye çalışmak zor olabilir.

Amazon Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

Bölgenin en büyük e-ticaret sitesi olan souq.com’u 2017’de satın alan Amazon 2019’da ismini Amazon (amazon.ae) olarak değiştirerek resmen Ortadoğu’ya giriş yapmış oldu.

Web servis (api) hizmetleri olarak Avrupa’ya bağlı olan BAE, ayrı bir bölge mi hala net değil.

BAE pazarını anlamak için Dubai, Abu Dhabi gibi emirlere kısaca bakmak lazım.

Toplam yaklaşık 10 milyon nüfusun %80’i expat, yani yabancı. Bunların bir kısmını üst düzey yöneticiler oluştururken büyük bir çoğunluğunu da Pakistan, Hindistan, Filipinler gibi ülkelerden gelen işçi sınıfı oluşturmakta.

Böyle olunca “BAE pazarından zengin çok” sözü pek de geçerli olmuyor. Daha doğrusu nüfusun belki de 1 milyonluk kısmı elle tutulur bir pazar oluşturuyor.

Bireysel olarak hesap açılabilmesi Birleşik Arap Emirlikleri’ni drop shipping için ek bir pazar olarak sunuyor. 2020 başı itibari ile hala aylık hesap ücreti alınmadığından kolayca hesap açıp satışa başlayabilirsiniz.

Diğer Amazon Pazarları

Amazon’un Hindistan (amazon.in), Çin (amazon.cn), Brezilya (amazon.com.br) gibi yeni pazarları mevcut. Bunları da yakın zamanda inceleyip deneyimlerimi paylaşacağım.

Amazon global olarak e-ticareti domine ediyor. Evet zaten çok büyük ama Amazon’un büyümesi devam edecek.

Neden mi?

Çünkü perakendenin sadece yaklaşık %5’i online durumda. Yani Amazon, şu anki büyüklüğünün 20 katına kadar rahatlıkla büyüyebilir. Bunu fırsat olarak düşünün!

Sizin de Amazon ülkeleri hakkında paylaşabileceğiniz bilgiler varsa lütfen yazının altına yorum olarak ekleyin, herkes faydalansın. Teşekkürler.

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

14 thoughts on “Amazon Pazarları ve Ülkeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.