Blizzard’dan yeni free-to-play mobil oyun: Hearthstone

Daha kurulalı bir kaç sene olmuş mobil oyun firmalarının nispeten ufak yazılım ekipleriyle free-to-play 2-3 oyun yapıp milyar dolarlık şirket haline gelmesi sonunda Blizzard gibi yılların oyun firmalarının dikkatini çekti.

Blizzard, Hearthstone: Heroes of Warcraft ile hem free-to-play hem de desktop’tan sonra iPad versiyonunu sunarak mobil oyun pazarına iddialı bir giriş yaptı.

Hearthstone: Heroes of Warcraft

Yaklaşık 1 senelik bir beta sürecinden sonra Mart 2014‘te Hearthstone’un resmi açılışı yapıldı. Blizzard, deneyimi ve uzmanlığını konuşturarak içeriği zengin, dinamikleri dengeli ayarlanmış kaliteli bir oyun çıkarmış. Bu konuda hayal kırıklığına uğramadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

Hearthstone, bir dijital Collectible Card Game (CCG). Yani hala var mı emin olmadığım ama yaşıtlarımın çoğunun bildiği, kart toplayarak masaüstünde oynanan bir nevi FRP diyebiliriz. Bilen çok olsa da ben dahil birçok kişi bu kart oyunlarını şahsen oynamamıştır. Blizzard, bu oyunu 2 boyutlu grafiklerle (kartlar) dijital ortama taşımış. Yüzlerce değişik kart olması, değişik kart destelerinin oluşturulabilmesi oyuna dinamizm katarken hem para harcamayı hem de hızlıca oyun ile ilgili komünitelerin, forumların kurulmasını teşvik ediyor.

Hearthstone user interface

Hearthstone’da zamanında masaüstü FRP oynamış olanlara tanıdık gelecek bir arayüz var.

Açıkçası Blizzard neleri iyi yapmış neleri yapamamış şeklinde bir listeleme yapmayacağım. İyi yaptığı konuları listelemeye sayfalar yetmez. Blizzard oyun konusunda gerçekten takdir ettiğim ender firmalardan biri.

Hearthstone pack

Kartlar nadir bulunur hale geldikçe özellikleri de güçlenmekte.

Tek endişem, Hearthstone konusunda. Oyun çok iyi ama günümüz için uygun bir konsept mi emin değilim. Oyun tarzını yeni nesil pek bilmez. Çoğu mevcut oyuncu için yeni bir konsept olarak gelecek. Benim gibi nostalji olsun diye oyuna bir bakayım diyen kısım küçük kalacaktır. Yeni nesil oyuncular da gelişmiş 3D grafikli, facebook gibi sosyal ağların iyice entegre olduğu oyunlar varken Hearthstone’u sıradan bulabilir. Bir çok oyuncu kafa çalıştırıcı oyunlar yerine çalışma gerektirmeyen tamamen stres atmaya yönelik basit oyunları tercih ediyor.

Ayrıca her oyun en az 10-15 dakika sürüyor ve gerçek bir oyuncu ile oynarken (ki çoğu zaman böyle olacak) duraklama (pause) imkanı olmuyor. Bu da mobil oyuncular için pek tercih edilmeyen bir oyun türü olmasına sebep oluyor. Mobil bir oyun için oyuna durmaksızın konsantre olmanız gereken süre bence çok uzun. Oyunu PC veya Mac masaüstü bilgisayarında oynayanlar için bu problem olmayacaktır.

Bu riskleri aşabilirse Hearthstone’un başarılı olmaması için pek bir sebep kalmıyor.

Hearthstone başarılı olsun olmasın, Blizzard bence çok doğru bir adım attı. Hearthstone’un iPhone ve Android versiyonlarının da çok yakında geleceğine eminim. Oyuncu başına düşen gelirin (ARPU) yüksek olacağını ve bunu gören Blizzard’ın önümüzdeki dönemde yeni free-to-play mobil oyunlar çıkaracağını düşünüyorum.

İyi oyunlar!

 

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.