Dropshipping İçin Çok Satan Ürünleri Nasıl Buluruz?

Dropshipping yaparken çoğu kimsenin takıldığı nokta çok satan ve satacak ürünleri bulmak. Bir çok dropshipping girişimcisi sırf bu yüzden kazanmaya başlayamadan pes etmekte.

Çok satan ürünü bulmak neden bu kadar önemli?

Dropshipping için web sitesi yapmak kolay, yeni başlıyorsanız bile Shopify ile bir kaç gün içinde hazırlayabilirsiniz. Ödeme yöntemi kurmak nispeten zor bir konu ama bu da kurulumun bir parçası ve bir kere yapmak yeterli.

Dropshipping yaparken kullanılan en büyük reklam kanalı olan Facebook Ads’i de hızlıca öğrenerek verimli kullanmak mümkün. Online olarak bir çok ücretsiz eğitim var. Eğitimlere ve başarılı dropshipper’lara baktığınızda çoğu zaman aynı taktikleri göreceksiniz.

Ama kimsenin paylaşmadığı bir şey var: Çok satan ürünü. Paylaşanlar da ürün artık satmaz olduğunda, satışları düştüğünde ya da bir çok kişi ürünü keşfettiğinde paylaşıyorlar.

Bu da gayet doğal çünkü “çok satan ürün” dropshipping işindeki en büyük ticari sır ve rekabet avantajı sağlayan nokta. O yüzden kimseye “hangi üründen bunu kazandın?” diye boşuna sormayın, doğru bir cevap almayacaksınız.

Madem gerçekten çok satan ürünleri kimse söylemeyecek o zaman kendimiz nasıl bulabiliriz ona odaklanalım.

Çok satan ürün yani sizi zengin edebilecek ürünü (İngilizce “winning product”) bulmanın çeşitli yolları var. Sırasıyla bu yöntemleri inceleyelim:

Popüler Ürün ve Trend Siteleri

Güncel trendlere göre en çok satan ve son zamanlarda popüler olan ürünleri listeleyen siteler ve bloglar var. Bu sitelere bakarak son günlerde neler rağbet görüyor görebilirsiniz.

Bu yöntemin dezavantajı, kolay ulaşılabilir olduğundan herkesin öğrendiği popüler ürünlere ulaşmamızı sağlaması. Sizin gibi bir çok drop shipping yapan gene bu sitelere giriyor ve ürünlere bakıyor.

Bu sitelerdeki ürünlerin satış ömrü kısa olacaktır ama listelemeye yeni girmiş mi diye takip edip böyle bir ürün gördüğünüzde hemen reklam vererek kısa sürede satış yapmanız mümkün.

Popüler ürün sitelerine örnek:

Trend Hunter – https://www.trendhunter.com/

AliExpress’teki En Çok Satanlar Ürünler

Manuel ama ücretsiz bir yöntem de AliExpress’teki çok satan ürünler (best selling) bölümlerini incelemek veya bir kategorideki ürünleri sipariş sayısına göre yüksekten düşüğe sıralamak.

AliExpress’te yüz binlerce ürün var. Bu şekilde ürün aramak samanlıkta iğne aramak gibi bir şey. Ama eğer kendinize bir niş belirlediyseniz en azından aradığınız bölgeyi daraltabilirsiniz.

Örneğin hediyelik eşya üzerine bir drop shipping mağazanız varsa AliExpress’te bu kategoriye girip çok satanları listeleyebilirsiniz. Benzer şekilde bu alanda satış yapan mağazalara girip onların çok satanlar bölümüne bakabilirsiniz.

AliExpress en çok satanlar

Bu yöntemi açıkcası çok verimli bulmuyorum. Öncelikle, bakmanız gereken binlerce ürün var.

Çok satan diye gördüğünüz ürünün piyasaya çıkış zamanı önemli. Belki de senelerdir satışta olan bir ürün olduğu için çok sayıda satmış.

Sizin bu şekilde çok sattığını gördüğünüz ürünleri dropshipping işine yeni adım atan neredeyse herkes aynı şekilde bakıyor ve görüyor.

Ama bu yöntemden bahsetmemin asıl sebebi, çok satan ürünlerinizi destekleyecek, sitenizdeki ürün çeşitliliğini artıracak ve başka ürün için getirdiğiniz müşterilerinize satabileceğiniz ürünleri kolaylıkla bu yöntemle bulabilirsiniz.

AliExpress’teki Yeni Gelenler (New Arrivals) Bölümü

AliExpress’te yeni gelen ürünlere bakmak başka bir samanlıkta iğne arama yöntemi ama vakit ayırabilirseniz kimsenin henüz keşfetmediği ürünleri bulmanız mümkün.

Tavsiyem, yıllardır piyasada olan büyük AliExpress mağazalarını işaretleyip ya da çok satanlar listesindeki ilk sıradaki mağazaları seçip bunların “Yeni Gelenler” bölümüne düzenli göz atmanız. Bu tedarikçiler tecrübeli olduğundan yeni ürünleri ile başarılı olma ihtimalleri yüksek.

Yeni gelmesine rağmen satış rakamları sıfırın üstündeyse, yorumları pozitif ise, Amazon’da ürünü kontrol edin. Henüz Amazon’a da gelmemiş bir ürünse ve satma potansiyeli varsa rakipleriniz keşfedene kadar size kazandıracak bir ürün olabilir.

Bu yöntem riskli ama yüksek kazanç potansiyeline sahip. Riski, ürünün kanıtlanmamış olması ve tedarikçiye olan bağımlılığınız. Ürünü başka bir yerden bulmanız zor olacağından tedarikçinin güvenilir ve elinde stoğu olduğundan emin olun.

AliExpress yeni gelen ürünler

Satış Analizi Yapan Siteler

Dropshipping işi büyüdükçe yan sanayisi de gelişmekte. Tüm satış rakamlarını, müşteri yorumlarını, vs inceleyerek potansiyel ürünleri bulmanıza yarayan bu uygulamalar size inanılmaz zaman kazandırıyor.

Analiz sitelerinin toplayıp derleyerek sağladığı datayı manuel olarak oluşturmanız neredeyse imkansız. Bu yüzden bu siteler ücretli üyelik ile çalışıyorlar. Dropshipping işinde ciddiyseniz tavsiye ederim. Bütçeniz kısıtlıysa ilk aşamada bu yöntem pahalı gelebilir.

Ürün analizi konusunda öne çıkan site JungleScout. Amazon FBA yapanlar JungleScout’u iyi bilir. Amazon’daki satış rakamlarını inceler, Amazon için ürün bulur gibi Shopify dropshipping işinizde de çok satma potansiyeli olan ürünleri bulabilirsiniz.

JungleScout’u kullanırken Amazon FBA ürünü seçerken baktığınız kriterleri biraz değiştirmeniz gerekiyor. FBA yaparken ürünün sürümü çok olması önemliyken dropshipping yaparken ürünün ihtiyaç ürünü değil de ilgi, hobi, keyif tarzı bir ürün olmasına önem gösterin. Dropshipping yaparken kargo süreleri 10-14 gün süreceğinden acil ihtiyaç malzemeleri gibi ürünlerden uzak durun.

Başarılı Shopify Drop Shipping Sitelerini İnceleyerek Ürün Bulmak

Şimdi en uğraştırıcı, zaman alıcı ama aynı zamanda da en etkili yöntemlerden birinden bahsedeceğim.

Çok satan ürün mü istiyorsunuz? Milyonlarca dolar ciro yapan drop shipping sitesine gidip en çok satan ürünlerini listeleyin, işte size ürünler!

Yüksek ciro yapan Shopify sitelerini bulmak kolay:

  1. Shopify’ın IP adresi olan 23.227.38.32’yi myip.ms sitesine yazıyoruz. Böylece Shopify’da bulunan sitelerin günde en az 100 ziyaret alanları dünya sıralamasına göre listeleniyor. Hatta IP yazmak yerine IP Sahibi (IP Owner) kısmından “Shopify Inc.“i seçerek de Shopify’da bulunan siteleri listeleyebilirsiniz.
  2. Bulduğunuz sitelerin en üstteki en popüler olanlarına girip çok satan ürünleri listeleyin. Bunun için kategorilere girip URL’nin sonuna “?sort_by=best-selling” eklemeniz yeterli. Site sahibi bu fonksiyonu özel olarak kapatmadıysa o kategorideki en çok satan ürünler en üstte olacak şekilde sıralanacaktır. Sitedeki tüm ürünleri en çok satana göre sıralamak isterseniz o zaman da “/collections/all?sort_by=best-selling” adresine gitmeniz yeterli.

shopify mağazalarını bul

Tüm Shopify sitelerine tek tek bakmak yerine sizin niş alanınız ya da ürününüze uygun ürün sattığı isminden belli olanlara bakabilirsiniz. Bu yöntemle ilk sıradaki siteleri inceleyen bir çok kişi olacaktır ama bir kaç sayfa aşağıya bakarak en tepede olmayan ama gene de iyi ciro yapan sitelerden güzel ürünler yakalayabilirsiniz.

Facebook Reklamlarını Takip Ederek Ürün Bulmak

Facebook, dropshipping’çilerin en yaygın kullandığı reklam ağı. O yüzden sürekli karşınıza çıkan Facebook reklamlarını takip ederek başarılı ürünlere ve bunların nasıl pazarlandığına ulaşabilirsiniz.

Drop shipping ürünlerini like yaparak, Facebook’un size benzer reklamlar çıkarmasını sağlayabilir, böylece daha da fazla ürüne ulaşabilirsiniz.

Facebook’taki reklamları inceleyen uygulamalar da bulunmakta ama bunlar çok da uzun vadede verimli olmuyor. Kısa aralıklarla çalışan bu uygulamaları kullanabilirsiniz ama para ödemenizi tavsiye etmem. Ödedikten bir kaç hafta sonra uygulama Facebook veri paylaşımına izin vermediğinden uygulamalar kapanabilir.

Diğer Ürün Bulma Yöntemleri (Google Trends, Sosyal Medya)

Google Trends ile ülke bazlı trendleri takip ederek güncel ürünleri bulabilir ya da günce konulara göre ürün fikri geliştirebilirsiniz.

Örneğin güneş tutulmasının izleneceği bölgelere tutulmayı izlemek için özel gözlük pazarlayabilirsiniz.

Sosyal medyayı aktif kullanıyorsanız, buradan da ürün fikirleri çıkmakta. Çok takipçili (influencer) ünlülerin paylaştığı ürünlere bakabilir, benzerlerini satabilirsiniz. Instagram’da hashtag ile nişinize ait ürünü arayabilir (örneğin #baseballhat), gelen sonuçlarda çok like almış ürünleri tespit edip aynılarını AliExpress’ten bulabilirsiniz.

Aynı zamanda hobiniz olan niş bir alanda site işletiyorsanız hobinizdeki son trendleri takip ederek keyif ile ticareti aynı anda halledebilirsiniz 🙂

BONUS TİYO: Çok Satan Ürünlerinizi Nasıl Saklarsınız?

Bonus

Amacımız çok satan ürünleri bulmak. Peki bulduktan ve satmaya başladıktan sonra bu ürünleri nasıl gizli tutacağız?

Burada anlattığım taktikleri rakipleriniz de uyguluyor. Cironuz arttıkça dikkat çekeceksiniz. Rakipleriniz de sitenizi bulacak ve en çok hangi ürünü sattığınızı bulmaya çalışacak.

Yukarıda bahsettiğim Shopify sitelerindeki en çok satan ürünleri listeleme yönteminin kurbanı olmak istemiyorsanız 3 seçeneğiniz var:

  1. Bir Shopify liquid dilinde tema yazılımcısı kiralayarak mevcut temanıza çok satanları listenmesini engelleyecek kodu ekletmek.
  2. Çok satanlara göre sıralama (best-selling sorting) fonksiyonunu kaldıran bir plugin/uygulama kurmak. Bu uygulamalar aylık bir kaç dolar ücretle geliyor ama gördüğüm kadarıyla tam da verimli değiller.
  3. Çok satanları listelememe opsiyonu olan drop shipping için özel geliştirilmiş bir Shopify teması kullanmak. DropShipping Theme bu konuda gayet başarılı. 2018SUPERDEAL indirim koduyla 20$’lık indirim de benden 🙂

DropShipping Theme

Ürün Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sitenize koyabileceğiniz, satmayı deneyebileceğiniz ürün sayısı neredeyse sınırsız.

Popüler ürünleri tespit etseniz de hala elinizde oldukça çok sayıda ürün olacak. En az 2-3 gün, günde 5$’dan her ürün için en az 15$ reklama harcayacağınızı ve reklam hazırlıklarının alacağı zamanı düşünürsek haftada 10 civarı ürünü test edebilirsiniz.

Test sırasında hızlı ilerlemek için aklınızda bulundırmanız gereken konular:

Ürüne bağlanmayın. Sizin hoşunuza giden ürün başkalarının da hoşuna gidecek anlamına gelmiyor. Ürün ile duygusal bağ kurmuyoruz. Satmıyorsa reklamı kesin, bir sonraki ürüne geçin.

Markalı ürünlerden uzak durun. Telif ve lisans konuları sorun olacak her türlü üründen uzak durun. Bu tür sorunları yaşamayacağınız binlerce ürün varken neden riske giresiniz?

Maliyeti düşük ürünlerle başlayın. Reklam bütçeniz kısıtlıysa düşük maliyetli (10$’dan az) ürünlerle başlayın. Bunların satış fiyatı 15-30$ civarında olacaktır. Böylece günlük 5$ reklam ile satılıp satılmayacağını görmeniz mümkün. 100$’lık bir ürünü satmak için gerekecek reklam harcaması yüksek olacağından satabileceğinizi görene kadar yatırmanız gereken miktar da artıyor olur.

Alternatif tedarikçileriniz olsun. Piyasaya yeni çıkan ürünlerde zor olabilir ama satmaya başladığınızda mevcut tedarikçiniz ile sorun yaşarsanız momentumu kaybetmemek için yedek tedarikçilerinizin olmasında fayda var.

Sürekli dataları analiz edin. Körlemesine gitmeyin, duygularınız değil data sizi yönlendirsin. Facebook reklam sonuçlarını analiz edin. Sitenize gelen ziyaretçileri analiz edin. Bu analizleri yapmak için gereken Google Analytics ve Facebook Pixel’i tüm işlerden önce kurup hazır duruma getirin.

Drop Shipping İşinizde Pest Etmeyin

Milyon dolarlar kazananlar bile 20-30 ürün denemesinden sonra bir tane çok satan ürün bulabiliyor. Çoğu başarılı drop shipping işletmecisi, her başarılı ürünü bulmak için 50 civarı ürün test ettiğini paylaşıyor.

O yüzden erkenden pes etmeyin. Belki de bir sonraki ürün beklediğiniz ürün olacak!

Drop shipping konusunda güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.