Funnel Tekniği ile Online Ticaret

Türkiye’de yeni yeni duymaya başladığımız ama Amerika’da son yıllarda online satışlardan milyonerler oluşturan Funnel, yani süzerek satış tekniğinden bahsedeceğim.

Herkes funnel tekniğini Clickfunnels ile duydu. Clickfunnels, kuşkusuz dünyadaki en popüler uygulama. Ama aylık 97$’lık başlangıç fiyatı, aylık 297$’lık full paketi ile fiyatı baya tuzlu. O yüzden gerçekten ihtiyacınız var mı, daha hesaplı alternatifler nelerdir bu yazımda detaylıca ele aldım.

Not: Bu sayfada yer alan linkler affiliate link içerebilir. Bu linkler hiç bir ek maliyet oluşturmaz, bazen indirim/promosyon içerebilir. Faydalı bulduğum için tavsiye ettiğim bu ürün ve hizmetler için harcama yapmadan önce lütfen hedeflerinize ulaşmada yardımcı olacağından veya ihtiyacınız olduğundan emin ol.

Öncelikle huni yani funnel terimi nedir netleştireyim.

Funnel Nedir, Funnel Satış Tekniği Nasıl Çalışır?

Funnel, ziyaretçiyi (lead) bir dönüşüm hedefine doğru yönlendirme işlemidir. Bir huni gibi çalıştığından bu ismi almıştır.

Fiziksel bir ürün satışı yapabileceğiniz gibi dijital ürünlerin (e-kitap, online eğitim, yazılım vs) satışında funnel tekniği çok etkilidir.

Funnel’ler basit bir kaç sayfadan oluşabileceği gibi karışık, detaylı kurgulanmış sıralı süreçlerden de oluşabilir.

funnel örnekleri

Farklı basitlik seviyesinde 3 uygulama örneği vereyim:

Basit Funnel

Ziyaretçinin e-posta adresini toplamak için ücretsiz bir rapor (PDF) sunan bir giriş sayfası (landing page). Bu tür funnel’da hedef e-posta listesini büyütmek oluyor.

Gelişmiş Funnel

Kayıt yaptıranlara ücretsiz bir rapor (PDF) sunan bir webinar/seminar kayıt sayfası. Webinar belli bir saatte yayınlanıyor ve yayın saati geçtikten sonra kayıtlı webinarı seyredebilmek için ayrı bir sayfa sunuluyor.

Webinar içeriğinde bir ürün/hizmet sunularak satış sayfalarına yönlendirme yapılıyor.

İleri Düzey Funnel

Bir kaç bölümlük ücretsiz bir video eğitim programı ile ziyaretçiler daha geniş bir video eğitim programına yönlendiriliyor.

Eğitimi alan kullanıcılar özel üyelik sitesine ulaşabilmek için ek satın alma (up-sell) sayfasına yönlendiriliyor.

Eğitimi satın almayanlar daha düşük ücretli (down-sell) e-kitap teklifine yönlendiriliyor. E-kitabı alanlara gene yüksek ücretli özel üyelik teklifi sunuluyor.

İleri düzel funnel’da ürününüz ve alanınıza göre çok daha detaylı akışlar eklenebilir.

Neden Sales Funnel Tekniği (Satış Hunisi) Bu Kadar Popüler?

Funnel tekniğinin bu kadar popüler olmasında aslında 3 sebep var:

 1. Dönüşüm oranı (coversion rate) en yüksek sistem. Dolayısı ile yaptığınız pazarlama yatırımının sonucunu verimli almanın en etkin yöntemi.
 2. Piyasadaki uygulamalar ile kurması ve işletmesi çok kolay bir yöntem.
 3. Sonuçları hızlıca alabiliyor, dolayısı ile iş modeliniz çalışıyor mu en kısa zamanda öğreniyorsunuz.

Dönüşüm oranının yüksek olmasının önemine defalarca değinmiştim.

Çok basitçe, sayfanıza getirdiğiniz ziyaretçilere ürününüzü satma oranınızı %1’den %2’ye çıkarmanız gelirlerinizi iki katına çıkarmanız anlamına geliyor desem yeterli olur sanırım.

Çalışan, karlı bir online iş modeli kurmak için çoğumuzun bir çok deneme yapması, başarısızlıklardan geçmesi gerekiyor. Keşke gerekmese ama işin ve girişimciliğin doğasında bu var. Bu yüzden iş modellerini en kısa zamanda ve en düşük maliyetle denemek gerekiyor.

Burada da sales funnel tekniği öne çıkıyor. Birkaç günde satış sitenizi kurup, reklamlara başlayıp bir kaç hafta içinde iş oluyor mu olmuyor mu karar vermenizi sağlayabiliyor.

Funnel tekniğini hiç ücret ödemeden kendiniz de yapabilirsiniz ama piyasadaki gelişmiş şablonlu, A/B testlerini rahatça yapabileceğiniz bir uygulamayı kullanmadığınızda maliyet tasarrufu yaparken gene dönüşüm oranından feragat etmiş oluyorsunuz. Seçim sizin.

Hadi, funnel nasıl kurulur artık bakalım…

Maliyetine göre 3 altyapıdan bahsedeceğim:

Ücretsiz Funnel Satış Sitesi

Sıfır maliyetli funnel satış sayfalarını WordPress ile yapabilirsiniz.

Alan adınız yoksa yıllık 11$‘a bir tane almanızı öneririm. Yok onu da alamam diyorsanız WordPress.com’dan ücretsiz bir blog açın. Tavsiyem aylık 5-7$ bütçe ayırarak kendi sunucunuzda Wordpress sitenizi işletmeniz.

WordPress sitenize internette bulduğunuz statik funnel sayfalarını uygulayabileceğiniz Elementor gibi ücretsiz bir görsel editör eklentisi ekleyerek örnek funnel sayfalarının benzerlerini oluşturabilirsiniz.

Eğer bir satış yapıp para tahsil edecekseniz satış ve ödeme altyapısı gerekmekte. O zaman da ücretsiz WooCommerce eklentisini kurarak satış sayfalarını tamamlayabilirsiniz.

Direkt tahsilat yapabilmek için PayPal ya da bir kredi kartı sanal POS’una ihtiyacınız olacak. Türkiye’deyseniz iyzico üzerinden çalışıp kolayca WooCommerce’e entegre edebilirsiniz.

Direkt tahsilat ihtiyacınız yoksa, ya da sanal POS alacak durumda değilseniz o zaman affiliate pazarlama yaparak başlayabilirsiniz. Affiliate pazarlama nasıl yapılır yazımda detayları bulabilirsiniz.

Thrive Themes İle Makul Ücretli Profesyonel Funnel Sitesi

Thrive Themes, WordPress üzerinde çalışan bir sistem. Ayda 19$‘lık hesaplı bir çözüm olmasından dolayı incelemeye başlayıp kullandığımda çok faydalı bulduğum bir altyapı olduğundan detaylıca paylaşmak istiyorum.

Funnel için temel olarak Thrive Themes’in Thrive Architect eklentisini kullanıyoruz. Bu eklentinin özelliği, WordPress’te mevcutta kullandığınız tema ne olursa olsun Thrive’ın yüksek dönüşüm oranlı funnel şablonlarını direkt kendi sitenizde kullanmanıza izin vermesi.

Landing Pages for WordPressThrive Architect ile neler yapabileceğinizi şu eğitim video‘sunda detaylıca yer almakta. Video’da görebileceğiniz gibi görsel tasarımda neredeyse sınır yok ve kullanımı çok kolay.

Thrive Themes’de WordPress temasından eklentilere kadar bir çok seçenek ve çözüm mevcut. Eklentileri tek tek satın alabiliyorsunuz ama ayda 19$’lık üyeliğine girdiğinizde hem tüm temalara hem de tüm eklentilere ulaşabiliyorsunuz, hem de size ait 25 sitede kullanabiliyorsunuz.

Clickfunnels İle Her Şey Dahil Funnel Sitesi

Eğer yazıma funnel tekniği bir yerlerden duyarak gelmişseniz büyük ihtimal Clickfunnels‘ı duymuşsunuzdur.

Clickfunnels, piyasada en bilinen funnel altyapı sağlayıcı. Bunun en büyük sebebi, her şey dahil bir konsepte çalışıyor olması.

Her şey dahil ne demek?

Ayrıca bir siteniz olması gerekmiyor. Hosting ile, alan adı ile uğraşmadan Clickfunnels hesabı açarak hemen bir satış sitesi açabiliyorsunuz.

Diğer çözümlerde e-posta servis sağlayıcı ile entegre olduğunuzda e-posta servis sağlayıcı tarafında yapmanız gereken ayarların bir çoğunu direkt Clickfunnels içinde yapabiliyorsunuz.

Clickfunnels, kendi içinde ödeme sayfalarına sahip. Ödeme sağlayıcıdaki hesabınız ile entegrasyonu basitçe yapıp ödeme almaya başlayabiliyorsunuz.

Ödeme konusunda hemen bir parantez açmak istiyorum. Özellikle kredi kartı ile tahsilat yapmak istiyorsanız Clickfunnels’a para harcamadan önce bilmeniz gereken bir şey var:

Clickfunnels’ın entegre olabildiği ödeme altyapıları sınırlı. Bunun da sebebi Stripe ile entegre olabilmesi ve Stripe’ın genelde bir çok kullanıcı için yeterli olması. Ama Stripe hesabınız yoksa Clickfunnels kullanarak ödeme almanız çok zor olacaktır, bu noktayı iyice değerlendirin derim.

Clickfunnels, entegre üyelik sistemi (membership) sunmakta. Üyelik alanı açacaksanız, örneğin eğitim programınızı satın alanlara özel bir alan bunu Clickfunnels ile kolayca yapabilirsiniz. Thrive Themes’de ise aynı çözüm için ek bir üyelik eklentisi kullanmanız gerekiyor. WordPress için ücretsiz üyelik eklentileri mevcut ama kurulumu için ek uğraş gerekecek.

Clickfunnels 14 gün ücretsiz deneme hesabına aşağıdaki resimden ya da bu linkten ulaşabilirsiniz.
Clickfunnels 14 day free trial

Clickfunnels mı Thrive Themes mi?

Çok detaylı bir karşılaştırmayı şu adresten inceleyebilirsiniz ama farklı ihtiyaçlara göre önerilerimi paylaşmak istiyorum.

Sorular ve ihtiyaçlar üzerinden gidelim…

Bütçeniz ne kadar?

Thrive üyeliği yıllık 228$’a malolurken Clickfunnels’ın başlangıç paketi yıllık 1164$’a, gelişmiş paketi yıllık 3564$’a maloluyor. Kısaca Clickfunnels, Thrive’dan en az 5 kat pahalı.

Teknik işlerle ne kadar uğraşabilirsiniz?

“Teknikten hiç anlamam”, ya da “anlarım da uğraşamam, pazarlamaya odaklanacağım” diyorsanız Clickfunnels her şey dahil konsepti ile çok daha hızlı bir başlangıç sunuyor. Thrive’ı benzer seviyeye getirmek için daha fazla mesai yapmanız gerekecek.

Eğitim programı satacak mısınız?

Eğer satacağınız eğitim programı Teachable gibi bir platformdaysa sorun yok ama kendi platformunuzdan sunacaksanız, Clickfunnels’ın hem üyelik sistemi hem de geciktirilmiş ders yayınlama gibi özellikleri ile Thrive’a üstün olduğu noktalar var.

Funnel’larınız ne kadar karışık?

Uzun süreçli, içinde bir klik ile yüksek paket, düşük paket satma (upgrade/downgrade) gibi opsiyonları barındıran bir funnel yapınız varsa Clickfunnels daha uygun olacaktır.

2-3 sayfalık daha basit funnel’ler işletecekseniz Thrive ile başlamanız yeterli olacaktır.

Sayfaların sahibi olmak istiyor musunuz?

Thrive’da yaptıklarınız WordPress sitenizde size ait yerde, elinizin altında bulunmakta.

Clickfunnels hosted bir çözüm olduğundan Clickfunnels sayfalarınız sizin sitenizde olmuyor aslında. Bundan rahatsız oluyorsanız, ya da satış sayfalarınızın mevcut sitenizin, blogunuzun tam içinde yer almasını, farklı bir adrese gitmemesini istiyorsanız Thrive daha doğru bir seçim olacaktır.

Ödeme altyapısı ihtiyacınız var mı?

Eğer Stripe hesabınız varsa sorun yok ama kredi kartı ödemesi alacağım diyorsanız Clickfunnels’ın sunduğu bir kaç ödeme altyapısından birinde hesap açabiliyor olmanız lazım.

Thrive’da ise seçenekler çok daha fazla çünkü herhangi bir ödeme altyapısı ile birleştirilebildiğinden Türkiye’deki veya yurtdışındaki WordPress/WooCommerce destekleyen herhangi bir ödeme altyapısını kullanabilirsiniz.

Her iki altyapı da kalitesi yüksek, müşteri hizmetleri iyi, online eğitim materyalleri yeterli. Seçim yapmadan önce Clickfunnels ve Thrive Themes sitelerinden detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz.

Funnel Tekniğine Geç Kalmadan Başlayın

Funnel tekniği Türk kullanıcılar için biraz yeni ama başarısı kanıtlandığından dolayı hızlıca kullanımı yaygınlaşacaktır.

İlk kullananların ziyaretçilerini şaşırtarak çok daha yüksek verim alacağını, tekniğin kullanımı arttıkça ziyaretçilerin “aha işte klasik satış sitesi” diye yorumlayacağını öngörüyorum. Bu yüzden tekniği ilk uygulayanlardan olmak önemli.

Funnel olmadığı zaman reklamla ya da organik getirdiğiniz trafik (ziyaretçiler) satış ile sonlanmazsa boşa gidiyor. Doğru bir funnel ile bu kişilere tekrar rahatlıkla ulaşabilir, satışı tamamlayabilirsiniz.

Funnel satış tekniği ile ilgili sorularınızı ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bekliyorum.

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

9 thoughts on “Funnel Tekniği ile Online Ticaret

 • Merhaba, paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ediyorum.
  Sorum şu;
  Kendi e-ticaret sitemiz üzerinden ve bazı yerel pazaryeri siteleri üzerinden, kendi tekstil ( belli bir meslek grubuna hitap ediyor) ürünlerimizin satışını yapıyoruz.
  Bu tür bir fiziki satışın olduğu e ticaret sisteminde funnel uygulanabilir mi ?
  Önerilerinizi öğrenmek isterim.
  Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Evet uygulanabilir. Funnel tekniği için ürünün dijital ya da fiziki ürün olması farketmiyor. Farkeden, funnel tekniğinde tüm kurgunun 1-2 ürüne odaklanmış olması. Yani tek bir ürün için funnel satış sitesi yapabilirsiniz ama onlarca ürün listeleyecekseniz ya her biri için ayrı ayrı site/sayfa yapmak lazım (çok da verimli değil) ya da klasik e-ticaret yapısı üzerinden ilerlemeniz.
   İyi çalışmalar

 • Thrive themes yurtdışında oldukça popüler bende üyelik olmasada thrive architect kullanıyorum. Ancak son zamanlarda kod yığını olduğu şikayetleri var. Yinede, özellikle yan ürünleri ile beraber thrive uyeligi paraya değer diye düşünüyorum.

 • Merhaba İlker bey,
  çok faydalıydı yazınız, teşekkürler.
  size kısa bir sorum olacak:
  firma olarak Joomla üzerinde kendi websitemiz var, tek istediğimiz ürünümüzle ilgili bilgi sahibi olmayan müşterilere ön bilgi verip, gerçekten ilgili olanları funnel sistemi ile süzmek, ve onlara telefon görüşmelerimizde zaman harcamak. yılda 15 bin kadar contact alıyoruz.
  Bu durumda Thrive yerine Clickfunnels ile mi başlamamımız önerirsiniz?
  şimdiden teşekkürler

  • Thrive wordpress üzerinde çalışıyor, Joomla ile entegrasyonu var mı bakmak lazım. Clickfunnels ise kendi başına çalışabilir. Joomla çok eski bir sistem ve çok fazla açığı var. WordPress’e geçmenizi öneririm. Funnel’ınızı iyi kurguladıktan sonra yazılım çok da fark yaratmaz, önemli olan akışı iyi yönetmeniz.

 • Merhabalar vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkür ederim.

  NETWORK MARKETİNG sektöründe funnel uygulamamız başarılı olurmu
  Öneriniz olurmu

 • Merhaba,
  EMLAK sektöründe nasıl uygulanır? Detaylı olarak yani sıfırdan nasıl öğrenebiliriz? Hangi eğitim materyallerini kullanmalıyız?

  • Merhaba, evet emlak sektöründe uygulayabilirsiniz. Sıfırdan öğrenmek için Clickfunnels‘ın eğitimlerini ve kitaplarını öneririm. Russel Brunson bu işin üstadı.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.