Pasif Gelir Nedir, Nasıl Kazanılır?

Pasi gelir kavramını özellikle online ortamlarda sık sık duyar oldunuz.

Peki pasif gelir nedir?

Çalışmadan para kazanmanın mı yolu?

Ümit tacirlerinin sattığı bir hayal mi?

Siz de sahip olabilir misiniz?

İşte tüm bu soruları cevaplayacağım. Pasif gelir nedir diye açıklayarak başlayıp sizin için bunun nasıl mümkün olabileceğini anlatacağım.

Pasif Gelir Tanımı

Pasif gelir, kazanmak ve sürdürmek için çok az çaba gerektiren veya hiç çaba gerektirmeyen gelirdir.

Kulağa hoş geliyor değil mi?

Gelmeli de… Her bireyin bir noktada pasif gelirlerini artırmayı hedeflemesi gerekir. Aksi takdirde yaşamınızı sürdürmek için sürekli çalışmak zorunda kalırsınız.

1930 doğumlu Amerikalı işadamı Warren Buffett, yaklaşık 70 milyar Dolar varlıkla dünyanın en zengin kişilerinden biri. Size, kendisinin en ünlü sözlerinden birini paylaşayım:

“Eğer uyurken para kazanmanın yolunu bulamazsan ölene kadar çalışırsın!”


İşte pasif gelirdeki hedefimiz uyurken para kazanmanın yolunu bulmaktır.

“Pasif” kelimesi buradan geliyor. Neredeyse hiç ek çaba göstermeden kazanıldığından.

Peki çabasız kazanç, emeksiz ekmek olur mu? Hem evet, hem hayır. Pasif gelirin nasıl elde edebileceğini gördüğünüzde cevabı anlayacaksınız ve aşağıda tanımı tekrar yapacağım.

Geleneksel Pasif Gelir Kaynakları

Pasif gelir yeni bir kavram değil. Her zaman mümkün olan ve hedeflenen bir gelir kaynağıydı.

Dedelerimiz için pasif gelir kaynağı neydi peki?

Tabii ki gayrimenkul yatırımı. Birikmiş parayla alınan bir gayrimenkul kira verilerek pasif gelir elde etmek mümkün.

Kira geliri toplamak için neredeyse hiç çaba harcamanız gerekmiyor. Aylık olarak gelirinizi alıyorsunuz.

Hemen duyar gibiyim? “Kiraya verecek evi almak kolay mı, bu nasıl pasif gelir”?

Cevaplayayım… Gelir pasif. Bu geliri oluşturmak için gereken sermaye ya da emek pasif değil! Yani, emeksiz bir kazanç söz konusu değil!

Şimdi daha net oldu sanırım. Emeksiz, kendiliğinden gelen bir gelir kaynağı değil pasif gelir. Bu kaynağı hakedecek çabayı göstermelisiniz.

Geleneksel yöntemde (ev alıp kiralamak) evi alacak kadar parayı biriktirmek, bunun için çalışmalısınız.

Paranızı vadeli mevduat, hisse senedi gibi menkul kıymetlere yatırıp da aldığınız risk oranında pasif gelir elde edebilirsiniz. Ama gene aslında aynı kapıya çıkıyor. Hisse senedini almak için önce bir sermaye (ana para) elde etmelisiniz. Bu da havadan gelmediği sürece çalışmanız anlamına geliyor.

O zaman “pasif gelir” kavramını daha net tekrar yapayım:

Pasif gelir, başlatmak için emek veya sermaye isteyen, sonrasında sürekli kazanç için çok az çaba gerektiren veya hiç çaba gerektirmeyen gelirdir.

Dijital Pasif Gelir Kaynakları

Pasif gelirin ev alıp kiraya vermekle olma fikri eminim çoğunuzun hoşuna gitmedi. Sonuçta ciddi bir sermaye (ev fiyatı) gerektiriyor.

İşte bu noktada yeni nesil, dijital pasif gelir kaynakları devreye giriyor.

Yeni bir dünyada yaşıyoruz. Her şey dijitalleşiyor. Online dünya büyüyor ve yepyeni fırsatlar getiriyor.

Fırsatların başında da artık işlerin çok daha düşük sermayelerle ve bireysel olarak yapılabilmesi geliyor.

Hemen örnek vereyim…

20 yıl önce bir öğretmen ya bir eğitim kurumunda çalışarak ya da özel ders vererek para kazanabilirdi. Kazandığı para da harcadığı zamanla doğru orantılıydı.

Bugün, aynı öğretmen boş zamanlarını değerlendirip kolayca, ücretsiz araçlar kullanarak online bir kurs hazırlayabilir, Teachable, Udemy gibi online eğitim platformlarına bireysel olarak yükleyebilir ve kursunu satabilir.

Satışlar belki de öğretmenimiz uyurken gelecek. Kursu hazırladıktan sonra ek bir çaba göstermeden her ay düzenli gelir gelebilir. İşte size pasif gelir!

Online pasif gelir kaynaklarını listelemeden önce bir noktaya daha değinmek istiyorum:

Ne Kadar Emek O Kadar Kazanç

Evet, pasif gelir konusunda çaba ve emek harcamanın yeri yok gibi geliyor olabilir.

Ama… işi başlatmak için emek gerektiğini zaten yukarıda anladınız.

Devamı da var…

İşi başlatmak için ne kadar çok emek harcarsanız, geliriniz de o kadar çok olur.

Online eğitim örneğinden devam edelim. 1 haftada hazırlanmış vasat bir eğitim mi kendiliğinden satar, 1 ay sıkı bir çalışma ile hazırlanmış bir eğitim mi?

Hangisinin kazancı daha fazla olur? Hangisine rakip daha zor çıkar ve böylece daha uzun süre aynı içerikle gelir getirebilir?

Kursu bitirip yayınladınız. Arada bir güncelleyip içeriğini zenginleştirmek için vakit ayırıyor musunuz yoksa bu kadarı bana yeter mi diyorsunuz?

Kursunuzu daha çok kişiye satabilmek için reklam çalışması yapıyor musunuz? Verileri analiz edip satış oranlarını artırmak için emek harcıyor musunuz?

Tüm bunlar seçim meselesi. Yapmak zorunda değilsiniz ama dediğim gibi daha çok kazanç istiyorsanız daha çok emek göstermelisiniz.

Ama emeği de verimli şekilde vermelisiniz, faydasız işlere vakit ve para harcayarak değil. O da apayrı bir konu 😉

Şimdi gelelim yapabileceğiniz online pasif gelir kaynaklarına:

Online Pasif Gelir Kaynakları

Çok çeşitli online pasif gelir kaynakları var. Bunlar, kurgulamak için gereken zaman, bilgi, sermaye, işletim için gereken emek (ne kadar pasif) ve kazanç ihtimali ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmekte.

Göreceğiniz üzere online pasif gelir yöntemleri birbirine geçişmiş durumda, genellikle birden fazla yöntemi aynı anda kullanıyor olacaksınız.

Online olarak pasif gelir kazanmanın 3 yolu var:

  1. Dijital ürün satmak. Dijital ürün diyoruz çünkü fiziki ürün olduğunda lojistik, operasyonel gibi zaman alıcı süreçler devreye giriyor.
  2. Komisyon almak. İster dijital, ister fiziksel olsun başkalarının ürünlerinin satışına aracılık yaparak komisyon kazanmak.
  3. Reklam geliri. Trafik oluşturan içeriğinize reklam veya sponsor alarak gelir elde etmek.

Bu 3 yöntem nettir herhalde ama asıl sorun bu noktaya nasıl gelebileceksiniz?

Trafiğiniz varsa reklam geliri elde edebilmek nispeten basit bir konu. Peki trafik nasıl oluşturacaksınız? Komisyon nasıl alacaksınız?

İşte asıl bunlardan bahsetmek istiyorum, “komisyon alarak pasif gelir kazanabilirsin” demek kolay 🙂

İçerik Pazarlama ile Organik (Ücretsiz) Trafik Almak

Yazılı (blog), işitsel (podcast), veya görsel (Youtube) içerikleri oluşturarak trafik elde edip pasif gelir kazanmanız mümkün.

İçeriği bir kere üretiyorsunuz ve içeriğin güncel kalmasına bağlı olarak uzun süre kazanç sağlayabilirsiniz.

İçerik pazarlama, başarılı yapıldığında kar topu olarak büyüyen bir pasif gelir kaynağı olabilir.

Youtube kanalınıza her hafta 1 video çekerseniz, 1 ay sonra 4 videonuz olacak ama 1 yıl sonra 52 videonuz olacak. 3-4 videonuz varken gelir elde edemeyeceksiniz muhtemelen ama 30-40’a vardığınızda birşeylerin geldiğini görecek sonrasında da her eklediğiniz videonun gelirinizi artırdığını keşfedeceksiniz.

Ama unutmamanız gereken bir şey var! İçeriğiniz kaliteli olmalı.

Neden insanlar değerli vakitlerini sizin içeriğinize harcamalı? Bunun net cevabını verebiliyor olmalısınız. Başkalarının vaktini harcayan bir içerik üretirseniz para kazanmayı haketmiyorsunuz demektir. Kazanmadığınız zaman da şaşırmayın.

İçerik pazarlama ilgili yazılarımdan detayları ve nasıl kelime bazlı hedefleme yaparak organik trafik çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Peki hazırladığınız içerikten gelir nasıl elde edeceksiniz? Birazdan bahsedeceğim.

Fiyat Farkından Yararlanmak: Arbitrage

Arbitrage, fiyat farkında yararlanarak alım satın işidir. Alınıp satılan şey fiziki bir ürün olabileceği gibi dijital bir servis de olabilir.

Arbitrage projeleri, kurgulanması için teknik bilgi gerektirmese de pasif şekilde gelir getirebilmesi için çok iyi otomasyona ihtiyaç duymakta. Genellikle yazılımdan anlayan kişilerin el attığı projeler oluyor.

Örneğin, bir banka her bir kredi müşterisi için size 50TL ödeme yapacağını söylerse, bir müşteriyi 50TL’nin altına maledebilirseniz sadece müşterileri bankaya yönlendirerek (pasif) gelir elde edebilirsiniz.

Bunun için bankaların kredi hizmetlerini karşılaştıran bir site yapabilir (içerik pazarlama ile içiçe) ve bu sitenin reklamını Google’dan yayınlayabilirsiniz. Reklamdan gelen kullanıcıların belli bir oranı nihai olarak banka kredisi alacaktır. Eğer finansal hesapları doğru yaparsanız ve her bir müşterinin diyelim ki maliyetinin 30TL olduğunu bulursanız, ortalama müşteri başına 20TL kazanmış olursunuz. Artıda olduğunuz sürece reklam harcamanızı artırabilirsiniz. Buna “ad arbitrage” denir, yani reklama harcananla kazandığınızın arasındaki farka dayalı gelir.

Bu yöntem pasif mi diye soruyorsanız, eğer yazılım ile otomasyonunu sağlarsanız evet tamamen kendi kendine işleyen bir sistem kurabilirsiniz.

Reklam harcaması yapmayıp SEO ile organik, ücretsiz trafik çekerek sermayesiz de yapabilirsiniz.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Affiliate marketing, diğer tüm online işlerden çok daha pasif gelir oluşturabilen bir iş modelidir.

Kısaca, başkalarının ürün veya hizmetlerine müşteri yönlendirerek komisyon alıyorsunuz.

Yönlendireceğiniz müşterileri nereden bulacaksınız?

Tabii ki online trafik oluşturma teknikleri ile. İster iyi bir içerik oluştarak ya da otomasyon ile içerik derleyerek organik trafik çekin, isterseniz reklam ile.

Affiliate marketing’de önemli nokta güven! Siz bir ürünü ziyaretçilerinize öneriyorsanız, ziyaretçileriniz size güvendiği için o ürünü alıyor olacak. O yüzden şahsen kendinizin kullanmadığı ya da gönülden tavsiye edemeyeceğiniz ürünlerden komisyon almaya çalışmanızı önermem.

Amazon’un affiliate programına girerek Amazon ürünlerinin satışından komisyon alabileceğiniz gibi bir çok yerli ve yabancı firmanın ürünlerinin satışından komisyon almanız mümkün.

Başka bir blog yazımda Affiliate marketing nasıl yapılır detaylıca anlattım, ilgileniyorsanız okumanızı öneririm.

Dijital Ürün Satmak

Dijital ürünlerin güzelliği, ürünü oluşturup satışa sunduktan sonra süreç büyük ölçüde pasif olarak ilerler.

Fiziksel ürünlerdeki gibi ürünü paketle, kargoya ver, iadeleri işle gibi süreçler yok.

Tabii ki ortada bir ürün ya da hizmet olduğundan müşteri hizmetlerini sunmalısınız. Zaten bu yüzden affiliate marketing kadar “pasif” bir gelir değil ama kazanılan paranın harcanan zamana oranlarsanız bu gözardı edilebilir.

Sonuçta, pasif gelir dediğimiz kira geliri için de arada bir emlakçı ile uğraşmak, evde patlayan su borusu hakkında kiracı ile konuşmak, yıllık vergi beyannamesini yapmak gibi ufak da olsa ek işler olabiliyor.

Hemen birkaç dijital ürün örneği ve nasıl satılabileceğini açıklayayım.

  1. Online kurs/eğitim. Hazırlığı için emek ister, eğitim verebileceğiniz, uzmanlığınız olan bir alan olması gerekir ama hazırladıktan sonra oldukça pasif gelir elde edebileceğiniz dijital üründür. Kursları indirilebilir içerik olarak satabileceğiniz gibi Udemy, Teachable gibi platformlara yükleyerek daha profesyonel şekilde satışa sunabilirsiniz.
  2. E-kitap. 10 yıl önce bir yazar olabilmek için ciddi bir kitap yazıp yayınevlerini ikna edip muhtemelen basılı kitap için para harcamanız gerekecekti. Şimdi ise yazdığınız kitabı e-kitap (e-book) formatına sokabilir, Amazon’un Kindle Publishing programına katılarak rahatlıkla satışa sunabilirsiniz. Hatta Amazon sizin adınıza kitabınızı basıp dünyaca ünlü kitap mağazalarına gönderebilmekte.
  3. Yazılım. Kendiniz yazabilir ya da bir yazılımcıya yazdırabilirsiniz. Ortaya çıkan yazılımı dijital ürün olarak satabilirsiniz. Ürünü “yazılım” olarak açıkladım ama gözünüzde büyütmeyin. Çok az yazılım bilgisi ile WordPress için yapacağınız bir tema bile dijital bir ürün olarak satılabilir.

Genel hatlarıyla örnek verdim ama asıl amacım vizyonunuzu açmak. Bilmeniz gereken, seçeneklerinizin bu veya benzeri sayfalarda yazanlarla limitli olmadığı.

Bir diyetisyensinizdir, online kurs programı yapabileceğiniz gibi ücretli bir whatsapp grubu da kurabilirsiniz.

Aktörsünüzdür, oynayacak dizi projesi yok diye beklemek yerine “aktör seçmelerine nasıl hazırlanılır” başlıklı bir online eğitim hazırlayabilirsiniz.

Hobiniz balık tutmaktır, Youtube kanalında balık tutma maceralarınızı paylaşırken başarılı bulduğunuz çaparilerin reklamını yapıp affiliate gelir ya da sponsorluk geliri kazanabilirsiniz.

Mutlaka bir uzmanlık alanınız ya da bir hobiniz vardır (yok demeyin sakın, inanmam). İşte o alanda ilerlerseniz rakiplerinizden daha hızlı hareket ederek hem daha rahat başarıya ulaşır, hem sevdiğiniz işi yapmış olur hem de pasif gelir kaynaklarınızı artırmış olursunuz.

Nasıl, iyi değil mi?

Pasif gelir kaynakları ile ilgili bu yazının altına yorum yapabileceğiniz gibi, gelin Global ticaret Facebook grubumda bilgi paylaşımında bulunalım.

Ölene kadar çalışmamak için bugünü verimli değerlendirelim!

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

One thought on “Pasif Gelir Nedir, Nasıl Kazanılır?”

  • Uzun zamandır pasif gelir ile ilgili bu kadar iyi anlatımı olan bir yazı okumamıştım. Teşekkür ederim. Buradan okuduğum yazılarla alt yapısını oluşturduğum ve affilate marketing yapmaya çalıştığım anne, bebek ve çocuk sağlığı üzerine 125 uzmanın yazılarını paylaştığım BEBEKO web platformumu inceleyebilirsiniz. http://www.bebeko.com.tr . bu tarz yazılar bizlere gerçekten ciddi bir yol katettiriyor. Daha fazla olmasını rica ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.