Yeni Nesil Aile Arabaları Nerede Kaldı?

Arabalara çok da ilgim olduğunu söyleyemem ama araba vizyonumu ve sektörden beklentimi paylaşmadan yapamayacağım.

Dizaynlar çok gelişti… Üniversite yıllarımda görüntü olarak ilgimi çekebilen 1-2 model varken şimdi hemen her markanın harika dizaynlı modelleri mevcut. Mercedes, BMW gibi markalar iyice coştu zaten. Hatta Mercedes’in çekici modellerini segmentine göre makul fiyatlarla sunmasıyla trafikte her yer beyaz/krem Mercedes’lerle doldu.

Chrysler Grand Voyager

Chrysler Grand Voyager

Bir aile babası olarak artık coupe/cabrio’lardan ziyade ilgimi aileye uygun modeller çekiyor. Amerikan filmlerinde geçen “sedan’dan minivan’a geçtin artık ailecisin” replikleri aklıma geldi 🙂

Türkiye’de aile arabası konusunda hala eksiklik hissediyorum.

Chrysler’ın Voyager / Grand Voyager gibi sürgülü kapılı, 4’ten fazla yolcu alabilen modellere ihtiyaç var. Chrysler’ın Türkiye’de yaygın bir marka olmamasından dolayı sanırım fiyatı çok yüksek olmamasına rağmen Voyager modelleri pek tercih edilmiyor.

Ford C-Max

Ford C-Max

Ford, B-Max ve Grand C-Max ile sürgülü kapıya giriş yaptı ama oturma alanı hala standart. Şu anda birkaç markanın daha benzer modelleri olmasına rağmen yollarımızda yeterince göremiyoruz. Makul fiyatlı modeller çıktıkça 2014-2020 senelerinin aile araba trendinin sürgülü kapılı sportif görüntülü 3 sıra koltuklu Voyager tarzında olacağını düşünüyorum.

Audi Q7 7 koltuk opsiyonuyla

Audi Q7 7 koltuk opsiyonuyla

Audi Q7’nin ve Mercedes GL’nin de 3 sıra oturmalı opsiyonu modelleri mevcut (7 kişilik) ama hem çok pahalı olması hem de arabaların aslında 3 sıra oturma için dizayn edilmemiş olmasından dolayı tercih edilmiyor, hatta Türkiye’de hiç bu opsiyonlu olarak görmedim.

İçerik olarak şu ana kadar anlattıklarımı Mercedes Vito ve Viano modelleri karşılıyor ama bu araçlar da aile arabasından ziyade minibüsü andırıyor.

Mercedes Citan, Fiat Doblo ve Fiorino, Ford Transit Connect gibi modeller de sürgülü kapılı ama hem ekstra oturma alanı yok hem de ticari araç kategorilerinde olduklarından dizaynları da iş amaçlı kullanılmaya yönelik yapılmış. Fiyatlarından dolayı şu anda yollarımızda çokça görmemize rağmen açıkcası görsel olarak bana çok itici geliyor.

Ne görmek istiyorum?

Chrysler Voyager özel iç mekan

Chrysler Voyager özel iç mekan

3 sıra oturma alanlı, çocuklar için eğlence sistemi içeren, iniş/biniş rahatlığı sağlayan sürgülü kapılı, minibüs ya da pick-up ticari araç gibi gözükmeyen, sportif dizaynlı aile arabalarını Mercedes, BMW, Audi gibi markalardan görmeyi bekliyorum. Bu markaların öncülüğünde diğer markalar da rekabetçi modeller çıkaracaktır.

Toyota F3R konsept minivan

Toyota F3R konsept minivan

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.