İnovasyona yatırım yapın

Mali gücü sağlam ve yeterli büyüklükteki her firmanın inovasyona yatırım yapması gerektiğini düşünüyorum.

İnovasyon neden gerekli?

Bir ürün veya servisi pazara ilk süren olmanın vereceği dayanılmaz haz için mi? Kurumsal bir firma için “haz” değil “fayda” önceliklidir. O yüzden inovasyonun şirkete olan katkılarını listeleyelim:

Innovation1. Marka değeri. Sağlam bir marka değeri için sektörünüzde takipçi değil öncü olmalısınız. Öncü olmak için de birşeyleri ilk yapıyor olmanız ya da ilk yapandan hemen patentini almanız gerekiyor. 3M’in sahip olduğu patent sayısı o kadar çok ki aynı sektörde çoğumuz başka bir marka bilmez. Bir traş bıçağı daha ne hale gelebilir diyenleri Gillette sürekli şaşırtmaya devam etmiyor mu?

2. Reklam. İnovasyon çalışmalarınız çıktısı ne olursa olsun bir tanıtım (PR) değeri taşır. İnovatif bir ürün çıkarmamış bile olsanız firmanız “inovasyon ekibi çay ile çalışan araba üzerinde çalışıyor” şeklinde bir haber ile yoğun medya gündeminde ön plana çıkabilir.

3. Kazanç. Kısaca nihayi sonuç. İnovatif ürün veya servis sonucunda ister yeni ve daha çok satış yaparak gelirinizi artırın, ister daha düşük maliyet ile harcamalarınızı azaltın, başarılı bir çalışma şirket finansallarına pozitif etki edecektir. Donanım alanında Apple herhalde en iyi örnek olacaktır.

İnovasyon nasıl yapılır?

Öncelikle şirkette bir inovasyon kültürü olması gerekir. İnovasyon için yatırım ve sabır gerekir. Eğer şirket bu yatırımı yapmaya ve sonuçlarını bekleyebilecek kadar sabıra/zamana sahip değilse hobi niteliğinde inovatif çalışmalara başlamamalı. İnovatif bir kültür olmadan kurulan inovasyon ekipleri genelde ilk krizde ya da bütçe sıkıntısında kapanır.

İnovasyon için profesyonel ekipler gerekir. Hem işi iyi bilen hem de yaratıcı yanı kuvvetli insanlar oluşan ekipler olmalı. Bu yetkinlikler olmadan ya süreç çok çok uzayacaktır ya da ortaya çıkan ürün ya da servis öncülüğünü uzun süre koruyamayacaktır. Google, sırf inovatif ekipleri kendi bünyesine katmak için büyük satın almalar yapmakta.

Innovation culture

İnovasyon, şirket kültürü ile desteklenmeli!

Profesyonel ekip ile kalite iç içedir. Hızlıca sonuç alabilmek amacıyla üstünkörü hazırlık ile ihtiyaca tam cevap vermeyen bir ürünü sırf “yeni” diye sunmak riski. İlk olmanıza rağmen rakibiniz kısa sürede sizden çok daha iyisini yapabilecekse faydadan çok zarar görebilirsiniz. İlk olmak kadar en iyi olmaya da odaklanmalısınız.

İnovasyonun sürdürülebilirliği de önemli. Citibank ya da Barclays (değişik kaynaklara göre) ilk ATM’leri üretmesine rağmen bu bankalar bankamatik bankacılığında şu anda birçok rakibinden geride. Türkiye’deki bireysel bankacılık alanında rekabetçi kalabilmek için bankaların teknoloji ekiplerine ne kadar büyük yatırımlar yaptığını görüyoruz.

Daha çok inovatif çalışmalar görme dileklerimle…

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.