Giyilebilir Aktivite Takipçisi Cihazlar ile Spor

Appstore’larda sağlık/spor üzerine mobil uygulamalar hep vardı ama bir türlü popüler hale gelemiyorlardı. Aslında temel bir sebebi vardı: Aktivite takipçisi cihaz yoksa uygulamaların kullanıcının veri girmesini gerektirmesi. Spor yapacaksanız, tüm verileri gireceksiniz ki ne zaman ne spor yaptığınızı kaydetsin. Kısaca, uygulamalar desktop’taki bir Excel sheet’ten çok da fazla bir fayda sunmuyordu.

2012 senesi itibari ile yeni nesil giyilebilir aktivite ölçen aktivite takipçisi cihazların gelmesiyle oyun değişti!

Nike Fuelband SE

Nike Fuelband SE ve iPhone yazılımı

Özellikle Nike’ın Fuelband ile öncülüğünü yaptığı “activity tracker” cihazları gün geçtikçe daha da popüler hale geliyorlar. Adım ölçer gibi klasik cihazlar uzun yıllardır var. Hala da giriş seviyesi için iş görüyorlar. Ama yeni nesil giyilebilir cihazların önümüzdeki dönemde çok daha hızlı yükseleceğine, yaygınlaşacağına inanıyorum. Neden mi?

1. Teknoloji. Teknoloji hızla gelişiyor. Cihazlar kompaktlaşıyor. Artık hafif bir bileklikte nabız ölçer, hareket sensörü, usb çıkış ile beraber kablosuz bluetooth teknolojisi aynı anda olabiliyor. Cep telefonları ve saatler de aynı şekilde özel spor cihazları olmasa da iPhone 5s’deki M7 hareket yardımcı işlemcisi gibi teknolojiler ile fitnes uygulamalarına özel destek verir duruma geliyorlar.

aktivite takipçisi cihazlar

Popüler giyilebilir aktivite ölçer ve aktivite takipçisi cihazlar

LG Lifeband

LG Lifeband

2. Estetik. Artık spor aktivitelerinizi ölçmek için belinizde bir kemerle ya da kolunuzda geniş bir bantla dolaşmanız gerekmiyor. Özellikle bileklikler her ortamda giymeye uygun estetikte ve hafiflikte gelmekte. Önümüzdeki yıllarda çok daha estetik cihazlar geleceğini, hatta telefon kapağı değiştirir gibi değiştirilebilir kaplama opsiyonları olan bileklikler geleceğini düşünüyorum. Bugün birkaç markanın elektronik saat olarak sunduğu aktivite ölçerler yarın klasik saat görünümünde gayet estetik bir şekilde neden gelmesin?

3. Sosyal. Bazı markalarca biraz gözardı edilmiş bir konu olsa da bence cihazların ve uygulamaların sosyalleşme konusunda başarılı olanların rakiplerine fark atacağını düşünüyorum. Bugün, Nike bunu büyük ölçüde kanıtladı. Nike Fuelband belki teknoloji olarak en iyisi değil, nabız ölçebilen, daha esnek kayışlı, rahat bileklik şeklinde rakipleri var. Ama kullanıcıların sosyalleşmesini, arkadaşları ile yarışmasını, başarıyı teşvik ve paylaşma konularındaki doğru uygulaması ile şu anda en popüler activity tracker halinde gelmiş durumda. Birçok yeni kullanıcı için cihazın özelliğinden çok arkadaşları ile aynı ortamda yarışmak/paylaşmak için aynı cihazı seçiyor.

Up by Jawbone

Up by Jawbone

Sonuç: Gelişmiş kullanıcı deneyimi!

Teknoloji tarafında artık pek bir sorun kalmadı. Olaya sosyal boyutu katarak, facebook arkadaşları ile yarışma, kendi rekorlarını kırma, başarı badge’leri, leaderboard, seviye atlama… kısaca gamification tekniklerinin doğru uygulanması ile giyilebilir aktivite tracker ve bunların akıllı telefonlar ile entegrasyonunda çok güzel gelişmeler bizleri bekliyor.

Bu sırada üreticilerin karşısında 2 sorun var:

nike-fuelband-wristSağlık. Elektronik bir cihazı daha sürekli vücudumuza takılı olarak dolaşıyor olacağız. Bu cihazın kablosuz iletişim sağlaması sağlık açısından sorun yaratır mı? Nabız ölçeri varsa sürekli bir nabız ölçümü yapılması sıkıntı yaratır mı? Kullanıcılar bu ve benzeri soruların cevaplarını da merak edecektir. Sağlıklı olacağız derken kullandığımız araçların sağlığımızı bozması ironik olacaktır!

Gizlilik (privacy). Haftanın hangi günleri nerede koşu yaptığımızı herkes bilmeli mi? Bu bilgiler uygulama sahibi firma tarafından ne kadar süre saklanıyor, ileride sorun olabilir mi? Genel olarak bugün facebook’ta olan gizlilik sorunları ve konuları bu cihazlar için de geçerli olacak. Belki de gizlilik konusundaki endişe insanları daha dürüst olmaya yöneltir… umarım 🙂

Aktivite Takipçisi Cihazlar

İlgilenenler için Fitbit Flex, Fitbit Force, Nike+ Fuelband SE, Polar Loop, Bowflex Boost, BodyMedia Fit Link, Jawbone Up, Larklife cihazlarını kısaca karşılaştıran bir yazı:

http://www.fitsugar.com/Comparison-Nike-FuelBand-FitBit-Jawbone-Up-More-21429516

Nike Running iPhone uygulaması

Nike Running: GPS ile koşu güzergahınızı, hızınızı ve performansınızı takip edin

Bu cihazlardan bir tanesini henüz edinmedim. Nike+ Fuelband SE, su geçirmez olmasıyla ve sosyal entegrasyonu ile en alınası ürün ama nabız ölçme, bilekliğin esnek olması gibi birkaç özellik daha eklenmesini beklerdim. O yüzden yeni bir model çıkıp çıkmayacağına 4-5 ay bakıp, bir gelişme olmazsa bu yaz bir tane edinmeyi planlıyorum. Bu arada spor aktivitelerimi iPhone’dan Nike Running uygulaması ile takip ediyorum. Oldukça iyi ve yeterli bir uygulama olmasına rağmen spor yaparken telefonu üstümde taşımamı gerektirmesi ve yüzme aktivitelerimi ölçemiyor olması bileklik tarzı bir cihaz alma yönünde motivasyonumu artırıyor.

Paylaş, keyfine var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.