13 Mart 2016

Araçlar ve Kaynaklar

Yazılarımda incelediğim, faydalı bulduğum, kullandığım ve tavsiye ettiğim araç gereçleri, uygulamaları ve servisleri bu sayfada bulabilirsin.

Önemli Not: Bu sayfada yer alan linkler affiliate link içerebilir. Bu linkler hiç bir ek maliyet oluşturmaz, bazen indirim/promosyon içerebilir. Faydalı bulduğum için tavsiye ettiğim bu ürün ve hizmetler için harcama yapmadan önce lütfen hedeflerine ulaşmada yardımcı olacağından veya ihtiyacın olduğundan emin ol.

Sunucu Barındırma Hizmeti Sağlayıcıları (Domain Hosting)

WordPress siteniz olacaksa bir hosting firmasına ihtiyacın olacak. İşte benim önerilerim:

Bluehost

BlueHost: İhtiyacın sadece bir blog işletmekse Blue Host oldukça hesaplı bir seçenek. Özel olarak WordPress optimize edilmiş hosting paketleri sunarken daha da ucuz olsun dersen Linux tabanlı hosting paketi alıp yönetici panelinden WordPress kurulumunu rahatça yapıp blog’unu hayata geçirebilirsin. Halen bir çok WordPress sitemi Blue Host üzerinde çalıştırmaktayım, performans olarak oldukça memnunum. Fiyat olarak piyasadaki neredeyse en ucuz çözüm.

Fastcomet: Fiyat/performans olarak 2020 itibari ile gözüme çarpan bir hosting firması. WordPress siteleriniz varsa değerlendirmenizi öneririm. Sınırsız sayıda siteyi barındarabileceğiniz paketler oldukça uygun fiyata.

Windows VPS Hosting SSD ve remote desktop ile
Accuweb: Accuweb sektörde 17 seneden uzun süredir var. Benim de ilk kullanmaya başladığım hosting firmalarından biri. 2000’lerin başlarında uzun süre linux hosting için kullanmıştım. Şimdilerde ise sunduğu SSD destekli Windows VPS/VDS hosting hizmetleri tavsiye edebileceğim seçimler.

 

Digital Ocean: Bulut (cloud) kaynaklarını en kolay şekilde kullanılabilir hale getirmişler. 2021 başında kullanmaya başladım ama bundan sonra favorilerimin başında olacak gözüküyor. Açacağınız dropletler üzerine ister Windows ister Linux kurun. Makinanınızın kaynaklarını rahatça büyütüp küçültebiliyorsunuz, ihtiyacınız olmadığında kapatabiliyorsunuz. Digital Ocean linkinden kayıt olarak ilk 60 gün kullanmak üzere 100$ krediniz yükleniyor.

 

Contabo: VPS hosting’de Almanya merkezli ucuz bir çözüm. Fiyat performans oranı olarak oldukça başarılı buldum ve 2018’den beri kullanmaktayım. Eğer kendi sunucunuzu yönetebilecek bilginiz varsa Contabo’dan alacağınız Windows VPS ile uzak bilgisayar bağlantısı yapıp işinizi her yerden yürütebilirsiniz. Çok makul fiyatlara gayet kuvvetli makinalar kiralayabiliyorsunuz.

 

ChemiCloudChemiCloud: BlueHost fiyat/performans olarak gayet iyiyken bir problem yaşadığınızda müşteri hizmetlerinin ilgisi ve çözüm odaklılığı konusunda beklentimi karşılayamadı. Bunun üzerine 2017 sonu itibari ile bir çok blog’umu arkadaşımın tavsiyesi üzerine ChemiCloud’a taşıdım. Hem fiyat olarak gayet makul (ayda 3$’a paketler var) hem de mevcut WordPress sitelerinizi taşımak gibi kolay bulunmayan ücretsiz hizmetleri var. Müşteri hizmetleri ise şimdiye kadar gördüğüm en yardımcı ve çözüm odaklı ekip.

 

NamecheapNamecheap: Alan adınızı hosting firmanızdan değil de asıl işi alan adı satan bir yerden almanızı tavsiye ederim. Bu şekilde gerektiğinde hosting hizmetini başka bir servis sağlayıcıya daha rahat taşıyabilirsiniz. Alan adında Namecheap fiyat ve sağladığı ek hizmetler açısından öne çıkan firmalardan biri.

 

Blog Yazılımı, Temalar ve Eklentileri

WordpressWordPress: Bir çok alternatifi olmasına rağmen blog yazmayı düşünenlere WordPress’ten başka bir çözüme bakmayın diyorum. WordPress o kadar güçlü bir içerik yönetim sistemi (CMS) ki sadece blog değil dilersen e-ticaret siteni bile WordPress üzerine kurabilirsin. Eklenti ve tema desteği WordPress’in en güçlü yanı. Sık sık belirttiğim gibi en yaygın, sorularınıza en kolay destek bulabileceğiniz altyapıyı tercih etmenin avantajlı olduğu unutmayın.

 

WordPress Temaları

Farklı blog’larımda farklı temalar kullanıyorum. Arkadaşlarıma tavsiye etmek için de bir çok yeni tema inceleyip test etme imkanım oldu. Aşağıda tavsiye edebileceğim temalar yer almakta:

ThemeIsleThemeIsle: ThemeIsle bir çok WordPress teması ve eklentisi üretmiş. Zerif adlı temaları internetteki en popüler temaların başında geliyor. Şu anda bu blog’umda Zerif Pro teması kullanmaktayım. Lite versiyonu ücretsiz iken Pro versiyonu 99$’a satılıyor. Pahalı gibi gözüküyor ama 99$’a sadece Zerif Pro’ya değil ThemeIsle’ın tüm ücretli temalarına 3 alan adında kullanabilmek üzere sahip oluyorsunuz.

ThemeIsle’ın diğer temaları da oldukça güzel. Fotoğrafçılara, medikal kliniklere, kobilere, inceleme sitelerine özel olarak tasarlanmış temaları mevcut ve hepsi mobil cihaz uyumlu.

Destek konusunda da iyiler. Tespit ettiğim bug’ları kısa zamanda çözüp güncelleme çıkarttılar.

E-ticaret Altyapısı

Eğer bir yazılım ekibiniz yoksa direkt Shopify’ı öneriyorum:

Shopify:Shopify Dünyada 500bin’den fazla e-ticaret sitesinin kullandığı bulut tabanlı platforma ayda 29$ gibi makul bir ücretle saatler içinde başlayabiliyorsunuz. Hem kullanımı kolay hem de en son teknolojilerle donatıldığından sizi binlerce dolarlık yazılım geliştirme işinden kurtarıyor.

 

Funnel Araçları

Funnel satış tekniği ile satış yapacaksan 2 alternatif sunuyorum:

ClickFunnels:ClickFunnels Kısaca funnel dünyasının kralı. Bunun sebebi de anahtar teslim bir servis sunması. Ödeme altyapısından e-posta serilerinin ayarlanmasına, yüzlerce hazır şablona kadar funnel ile ilgili aradığın her şeyi barındırıyor.

 

Thrive Themes

Thrive Themes: ClickFunnels’ın ayda 97$’lık ücreti fazla geliyorsa, WordPress kurar üzerine birazcık uğraşırım diyorsan ayda 19$’a Thrive Themes imdata yetişiyor. Şablon çeşitliliği konusunda gayet yeterli ve MailChimp, Aweber gibi ünlü e-posta servis sağlayıcıları ile entegre olabiliyor.

 

E-posta Servis Sağlayıcıları

İster blog işlet, ister e-ticaret sitesi, iyi kurgulanmış bir e-posta servisi ile mevcut ziyaretçilerin ve müşterilerin ile irtibatı koruyabilir, uzun dönemde kazançlarını artırabilirsin.

MailchimpMailchimp: E-posta pazarlama yapıyorsanız ya da en basitinden abonelerinizle iletişime e-posta ile geçiyorsanız kaliteli bir e-posta hizmet sağlayıcısına ihtiyacınız var. 2010 senesinden beri Mailchimp’i kullanıyorum. En az 4-5 farklı servis sağlayıcıyı detaylı denedim, hesap açıp kullandım ama Mailchimp hep açık ara önde oldu. Üstelik ilk 2000 abonenize göndereceğiniz e-postalar ücretsiz. Listesi küçük olanlar için süper haber!

 

AweberAWeber: Ücretsiz bir paketi yok ama e-posta serileri (autoresponder) deyince Aweber öne çıkıyor. Neredeyse her tür sistemle entegre olabildiğinden ve kullanış açısından MailChimp’ten bir tık daha az teknik bilgi gerektirdiğinden yeni başlayanlar için önerebileceğim bir e-posta servis sağlayıcı.

 

Faydalı Araçlar

GrammarlyGrammarly: İngilizce yazı yazıyor musun? Yazım, imla ve gramer kuralları konusuna Grammarly ile kullanışlı bir çözüm gelmiş. Hem tarayıcı eklentisi hem de OSX/Windows’a kurulabilecek eklenti ile özellikle gözden kaçan hataları aynında düzeltmek mümkün oluyor. Ben Chrome’da kullanıyorum ama eklentiyi diğer tarayıcılara da ekleyebilirsin.

 

OptinMonsterOptinMonster: Sitenin ziyaretçilerine tekrar ulaşmak mı istiyorsun? OptinMonster sayesinde e-posta toplama arayüzlerini sitene rahatlıkla ekleyebilirsin. Popup’lardan, e-posta menülerine, kayarak gelen arayüzlere kadar bir çok e-posta toplama kanalı sağlıyor. Mobil ekranlar için de özel popup’ları olması güzel. Popüler e-posta servis sağlayıcıları ile rahatlıkla entegre olabildiğinden kurulumu da çok kolay.

PamFaxPamFax: Faks cihazları tarihe karıştı ama faks gönderme ve alma ihtiyacın varsa ya da en azından kurumsal kimlik için bir faks numaram olsun diyorsan PamFax uluslararası faks numaraları ile hesaplı bir çözüm.

 

 

 

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.