Amazon Dropshipping Doğru Kar-Zarar Hesabı Nasıl Yapılır?

Amazon dropshipping yapanların en büyük şikayeti düşük kar oranları. Satışları artırmak için kar oranını daha da düşük tutan satıcılar var. Peki bu satıcıların çoğunun zarar ettiğini biliyor muydunuz?

Neden mi?

En büyük sebebi, dropshipping yaparken oluşan ek maliyetleri doğru şekilde hesaba katmadan yapılan fiyatlama. %20 kar edeyim diye hesapladığınız fiyattan sattığınızda %8 net kar elde ediyor olabilirsiniz!

Amazon’dan Amazon’a dropshipping sırasında doğru kar oranları nasıl hesaplanır, ek ne tür kesintiler ve komisyonlar vardır Youtube kanalımdaki videomda anlattım.

Videoda kullandığım excel dosyasını özel Amazon E-ticaret Facebook Grubu’ma katılarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Facebook grubum: https://www.facebook.com/groups/ustunerakademi/

Bol kazançlı dropshipping günleri dilerim! 🙂

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

7 thoughts on “Amazon Dropshipping Doğru Kar-Zarar Hesabı Nasıl Yapılır?

 • Merhaba İlker bey. Amazon’dan dropshipping konusuna yaklaşık bir ay önce dahil oldum. Ancak benim iş modelimde amazon.de üzerinden alınan ürünlerin Hollanda merkezli bir sitede satılması var. Bu sitede satış için Hollanda’da bir firmanız olması gerekiyor. Ben de bu şartları sağlamak adına bir firma kuruluşu yaptım. İlk günlerde hızlı başladım ve sadece 25-30 ürün ekleyerek ciddi satış yaptım. Ancak sonrasında amazon hesabımı kitledi. Şimdi tekrardan açıldı. Ancak bundan sonrası için nasıl hareket etmem gerektiğini bilmiyorum. Sürekli farklı adreslere gönderim prime kurallarına aykırı sanırım. Ben bu işi sürdürebilmek adına nasıl bir yol çizmeliyim? Kesinlikle gönderimi amazon yapmalı. Çünkü Hollanda’da kargo ücretleri inanılmaz pahalı, bütün karı eritebilecek düzeyde. Bu konuda bana nasıl önerileriniz olur? Ya da daha kapsamlı olarak danışmanlık hizmeti mi sunarsınız bilmiyorum ama benim bu projeyi biraz daha sağlama almam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Dropshipping için güzel bir alan yakalmışsınız, tebrik ederim. “Hesabım kitlendi”den kastınız sanırım alıcı hesabınız adres teyiti için kapatıldı, adresinizi teyit edince açıldı. Farklı bir konu is belirtin lütfen.

   Alıcı hesaplarından çok sayıda sipariş şüphe uyandırdığından bu tür kapamalar oluyor. Ancak sizin riskiniz prime özelliklerini kullanmaktan kaynaklanıyor aslında, siz de belirtmişsiniz zaten.

   Farklı alıcı hesapları açıp prime müşteri olmamak bir seçenek. Prime olmadan uygun maliyet elde edebilir misiniz onun hesabı size kalmış ama prime haklarını bu şekilde uzun süre kullanamayacağınızı düşünüyorum.

   Öte yandan birden fazla alıcı hesabı açabilirsiniz, bu konuda Amazon’un belirttiği bir kısıtlama yok. Siparişleri farklı alıcı hesaplarına paylaştırmak her zaman riski düşürüyor.

 • Açıkçası sıkıntının başlangıç noktası, Hollanda’daki firma. Yani satışları firmanın yaptığını düşünürsek, yapılan fatura çıkışına karşılık giriş gerekiyor. Bu nedenle amazon.de business hesabı üzerinden yürütüyorum tüm aktiviteyi. Bu sefer de tek hesap, çok adres sorunu çıkıyor.

  Bu noktada farklı adreslere gönderim yapıldı diye mi yoksa Hollanda ve Türkiye’den sürekli sipariş veriyorum diye mi -çok seyahat ediyorum- hesap askıya alındı bilmiyorum. Temelde de -olağan dışı hareket- gerekçesi ile askıya alınmış oldu, açıklama olarak ödeme bilgileri teyit edilemediğinden denildi. Bence 2 günde 40 farklı adrese sipariş girdim diye, ancak siz çok daha iyi bilirsiniz tabi.. Faks çektmi geri dönüş olmayınca yaklaşık 10 gün sonra amazon.de uzantılı 7 tane mail bulup hepsine birden sıkıntıdan bahsettim. Bir mucize oldu ve geri dönüş yaptılar. Sonrasında hesap açıldı.

  Bu arada business hesap avantajı, KDV ödemeden ürün alabiliyor olmam. Bu da ortalama olarak sermayemin %19 daha genişlemesini sağlıyor.

  Dediğiniz gibi güzel bir alan, ancak hesabın tamamen kapanması, benim açımdan tüm yatırımın boşa gitmesine de sebebiyet verebilir. İşin can sıkıcı tarafı da, ben bu riskin ne kadar içindeyim tam olarak bilemiyorum. Belki de amazon dışında da alternatif tedarik kaynakları bulmalıyım. Ancak hiçbirinden bu verimi alamayacağım da aşikar.

  • Herşeyi usulüne uygun yapsanız da Amazon çatısı altında risk hiçbir zaman sıfırlanmıyor. Kurallara uygun hareket etseniz de Amazon’un uyarı sistemleri şüpheli bir hareket olduğunu düşünürse “aksini ispatlamadığın sürece suçlusun” muamelesi yapıyor. İşin kötü tarafı, haklılığı ispatlamak için doğru kişilere ulaşmak bile sizin de örnek verdiğiniz gibi kolay olmuyor, bir noktadan sonra Amazon irtibatı komple kesebiliyor.

   Alınabilecek önlem işi mümkün olduğu kadar kazançlı yapmak, yavaştan almak, alternatif gelir kaynakları oluşturmak. Buna bir ticaret olarak bakın (ki öyle). O zaman bütün bu riskler normal geliyor çünkü risksiz ticaret yok.

     • Kendimce başarılı olduğumu düşünüyorum ama bir süre önce Amazon’u büyük ölçüde rafa kaldırdım. Hala aktif devam eden binlerce satıcı var ama taşınan artan risk seviyesi (Amazon’un dropshipping’e bakışının katılaşması) aynı şekilde artan uğraşa (ara depo vs.) değiyor mu artık sorguluyorum.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.