Amazon Dropshipping Suspend Riski, Çeşitleri ve Çözümleri

Amazon dropshipping’i duyanların aynı anda duyduğu korkutucu kelime “suspend”, bir çok kişiyi belki de hayatını değiştirecek bir online gelir kaynağı yaratmaktan alıkoyuyor.

Alıkoymadan kastım sadece Amazon hesaplarının suspend olması değil. Suspend korkusundan dolayı Amazon’da hiç mağaza açmaya çalışmayanlar da çok var. İşte öncelikle buradan başlayalım…

Eğrisiyle doğrusuyla şu suspend ve Amazon dropshipping riskini detaylıca anlatmak istiyorum.

Neden mi?

Çünkü Amazon dropshipping konusunda eğitim satanlar biraz fazla pembe bir tablo çizerken, Amazon FBA gibi farklı iş modelleri yapanlar da dropshipping’in kesinlikle yürümeyeceğini belirtip fazla karamsar bir tablo çizmekte.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Ben de Amazon dropshipping’in mevcut hali ile sürdürülebilir bir iş modeli olduğunu düşünmüyorum. Ama sürdürülebilir hale getirmenin yollarının olduğunu da keşfettim.

Risklerden bahsedeceğim ama lütfen okumaya devam edin, madalyonun bir yüzü daha var! Neden Amazon dropshipping’i deneyimlemeyi tavsiye ettiğimi de açıklayacağım.

Amazon Suspend Nedir?

Amazon mağaza sahipleri için en öncelikli risk: suspend. Özellikle Amazon’a kendinizi ispatlayana, iyi bir satıcı olduğunu metriklerinizle gösterene kadar suspend riski daha yüksek seviyede olmakta.

Suspend, kısaca hesabınızın askıya alınması anlamına geliyor. Askıya alınma sebebinin ciddiyetine göre Amazon iletişim kanallarını açık tutmakta. Bazı suspend’leri aynı gün açıp bazıları için aylarca süründürebilmekte.

Unutmamamız gereken bir nokta: Suspend, dropshipping yapanlara mahsus bir risk değil. Amazon’un genel işleyişinde her mağaza sahibinin karşılaşabileceği bir risk.

Hatta hesabın askıya alınması (account suspension) sadece Amazon’a da özgü bir uygulama değil. Ebay’den Etsy’e tüm global pazaryerlerinde, hatta Hepsiburada gibi yerli pazaryerlerinde bile suspend uygulamalarına rastlanıyor.

Amazon Suspend Çeşitleri Nelerdir?

Farklı suspend sebeplerinden bahsedip, bunları nasıl atlatabileceğinize kısaca değineyeceğim.

Açılış Suspendi

Açılış suspendi, Amazon’da mağaza açmaya kalkan herkesin başına gelebilecek (dropshipping yapmak zorunda değil) ama doğru evrak ve iletişimle atlatılabilecek bir suspend türü.

Kuzey Amerika Amazon hesabı açarken şahıs veya şirket için temel kimlik bilgisi ve banka ekstreleri verilmesi gerekiyor. Bu evrakları otomatik sistemler (botlar) kontrol ediyor ve özellikle Türkçe karakterler sorun çıkarabiliyor.

Hesap açımına başlamadan önce iyice araştırıp, eğitimlerde verilen bilgilere dikkat ederek yapılacak başvurularda açılış suspend riski oldukça düşüyor.

Örneğin, yazacağınız adres ile banka ekstrenizin üzerinde yazan adresin birebir tutması gerekmekte.

Her şeye rağmen açılış suspend’ine yakalanırsanız, gereken evrakları tekrar gönderin, farklı banka ekstreleri deneyin ve iletişim için telefon açmayı tercih edin.

Eğer ürün yüklemişseniz bu ürünlerin faturaları da istendiğinden hesabınızı açarken açılış suspendine yakalanmadığınızdan emin olana kadar ilk günlerde ürün yüklemeyin.

Açılış suspendinin çözülmesi 1 ayı bulabiliyor. Daha da uzun sürenleri gördüm. Sabır ve deneyim gerektiren bir konu. Pes edenler için farklı kişi üzerinden yeni bir hesap açmayı denemek de mümkün.

3 ASIN Suspendi

Genellikle mağazanın ilk 3 ayında rastlanan bu suspend türünde Amazon sizden listenizde bulunan ürünlerden 3 tanesinin (ASIN) fatura ya da yetki belgesini talep etmekte.

Mağazanın aktiflik duruma göre ilk 3 ay sonrasında karşılaşılabiliyor. Örneğin 1 senelik bir mağazanızı kullanmayıp yeni kullanmaya başladığınızda 3 ASIN suspend’i ile karşılaşmanız mümkün.

 

3 ASIN suspendine özellikle mağazasına hızlı ve çok sayıda ürün yükleyenler karşılaşıyor. O yüzden mağazanıza ürün yükleme hızınızı kontrol etmekte fayda var. Ağırdan gidildiğinde çok nadir 3 ASIN suspend’i görüyoruz.

Amazon sizi henüz yeterince tanımadığından bu suspend ile listelediğiniz ürünleri tedarik edip edemeyeceğinizi kontrol etmek istiyor.

Unutmayın, Amazon’un amacı, müşteriyi mağdur edebilecek herhangi bir durumu önceden engellemek.

Peki 3 ASIN Suspend’ini nasıl aşabilirsiniz?

Duruma göre 3 ASIN suspendini atlatmak kolay ya da zor olabilir. Ürünleri hiç satmamışsanız daha kolay olacaktır. Ürünlerin trademarklı olup olmaması, başka satıcıların olup olmaması gibi durumlar da 3 ASIN suspend’inin çözümünü etkilemekte.

3 ASIN suspendini geçmek için kullanacağınız fatura ya da yetki belgelerinin ilgili ürünleri listelediğiniz tarihten önceki bir tarihe ait olması gerekmekte.

Dropshipping yapıyorsanız da korkmayın! Amazon dropshipping’e karşı değil, politikalarına uyduğunuz sürece.

Dropshipping yapıyorsanız ve 3 ASIN suspend’ine yakalanmışsanız öncelikle ürünleri satıp satmadığınıza bakın. Ürünleri satmamışsanız, Amazon’a, politikalarına uygun şekilde drop shipping yaptığınızı, bu yüzden sadece satılan ürünler için fatura sağlayabileceğinizi belirten bir appeal yazın.

Savunmanızın (appeal) botları atlatıp bir insan tarafından okunması üzerine satmadığınız ASIN’ler yerine bu sefer sattığınız ASIN’lerden 3 tanesinin sizden faturası istenecektir. Bu durumda bu ürünleri almak için kullandığınız alıcı hesabından ilgili sipariş sayfasının detayında sağ üstte “Invoice” linkini tıklayarak alacağınız faturayı iyi bir savunma yazısı ile Amazon’a paylaşmanız durumunda 3 ASIN suspend’ini atlatmanız mümkün.

Pro Tiyo: Alıcı hesabınızdan alacağınız faturanın uygun olması için hesabınızdaki fatura bilgilerinin (Billing Information) satıcı hesabınızdaki kişi/şirket ile tutmasında fayda var. Bu şekilde size alış faturası size kesilmiş olacak ve satıcı hesabınızın savunmalarında kullanabileceksiniz.

Risk almak istemiyorum diyorsanız sadece yetki belgesine sahip olduğunuz ürünleri listeleyerek bu suspend konusunda rahat uyuyabilirsiniz.

Fikri Mülkiyet (Intellectual Property) Suspendi

Fikri mülkiyet suspendinin farklı çeşitleri var. Size Infringement, Copyright, Patent gibi farklı şikayet tiplerinde gelebilir. Tescilli bir markanın isminin ürün isminde yanlış kullanılmasından, gerçek olmayan ürünlere kadar bir çok sebebi olabilir.

Ürün yüklemelerini dikkatle yaparak, riskli kategorilerden uzak durarak bu suspend riskini ciddi olarak düşürmek mümkün.

Bu suspend tipinin farkı, genellikle bir şikayet eden olduğu için mağazanız suspend olmakta. Yani mark sahibinin şikayeti üzerine Amazon aksiyon alıyor.

Amazon’un kabul ettiği çözümler ise, ya şikayet edenin şikayeti geri almasını sağlayın, ya da satılan ürünlerin fikri mülkiyete aykırı bir durumu olmadığını ispatlayın şeklinde.

Ürünü hiç satmadıysanız ürünü silip güzel bir aksiyon planı yazarak da bu suspendi atlatmanız mümkün.

Her durumda mutlaka şikayet edenle uygun bir dille iletişime geçip durumu anlatın. Sahte değil onun ürünlerini listelediğinizi, ürünleri sildiğinizi, tekrar listelemeyeceğinizi belirtip kibarsa şikayetini geri almasını rica edin.

Fikri mülkiyet suspendi, bence en ciddi suspend. Çünkü, şikayete konu olduğundan olay sadece Amazon’un insiyatifinde değil. Amazon da arada kalmış durumda ve uğradığı yaptırımı haklı olarak size yansıtıyor.

Trademark ürünleri yüklemeyerek, sık rastlanan telif haklı markaları içeren ürünleri kaldırarak bu suspend riskini ciddi olarak düşürebilirsiniz.

Seller Running‘in trademark kontrolü, ürün ve marka kara listeleri bu suspend konusunda oldukça yardımcı olmakta.

İlişkili Hesap Suspendi

İlişkili hesaplar nedeniyle suspend bir kaç sebepten olabilir.

Aynı kişinin birden fazla satıcı hesabı olamaz. Bunun istisnaları var ama önceden Amazon’dan onay almak gerekiyor.

Aynı kişinin olmasa da farklı satıcı hesaplarına aynı bilgisayardan girilmesi de ilişkilendirmeye neden olabilir. O yüzden satıcı hesabınıza girdiğiniz bilgisayara dikkat edin. Umumi bilgisayarlardan veya Wifi ağlarından giriş yapmamaya çalışın. Uygun bir açıklama ile bu yanlış anlamayı düzeltebilirsiniz.

Alıcı ya da satıcı farketmez, daha önceden Amazon politikalarına aykırı hareketten dolayı kapanmış bir hesap ile ilişkilendirme durumunda da suspend gerçekleşebilir.

İlişkili hesap suspendinden Amazon hesaplarına güvenli bilgisayarlardan girerek, alıcı/satıcı hesaplarına farklı IP’lerden, mümkünse uzak bilgisayar bağlantısı ile girerek korunmak mümkün.

İlişkilendirmeye neden olabileceğinden alıcı (buyer) hesaplarının da sağlığı önemli. Bu hesapları da suistimal etmemelisiniz. Kendi siparişleriniz için affiliate linkler kullanmamalısınız.

Hesap Sağlığı Kaynaklı Suspend

Amazon hesabınızla ilgili kargolama süresinden, iade memnuniyetsizliği oranına kadar bir çok müşteri hizmeti metriği takip edilmekte. Bu metriklerdeki kötüleşme de suspend sebebi olabilir.

Aslında, mağazanızın ilk satışlarında şansız bir başlangıç yapmamışsanız bu suspend riskinden neredeyse tamamen korunmak mümkün.

Ürün skoru düşük olan ürünleri listemeyerek müşteri memnuniyetsizliği oluşturma ihtimali yüksek ürünlerden uzak durun.

Kargoları 2 gün içinde kargoya verildi yapın. İptal oranınızı kontrol altında tutun. Gerekise zarar edin ama iptal oranını aşmayın ya da müşterinin iadeye kötü yorum yapmasına izin vermeyin.

Başarılı, zamanında varan satışlar için aktif olarak yorum isteyin.

Genellikle aksiyon planı (plan of action) hazırlanarak bu suspend atlatılabilir. Dropshipping’den bağımsız, tamamen ürün ve müşteri hizmetleri kalitesi ile ilgili bir suspend, dolayısı ile teknik olarak her mağaza sahibinin başına gelebilir ama deneyimli yönlendirmeler ile rahatlıkla korunulabilir.

Yasaklı Ürün Suspendi

Amazon politikalarına aykırı ürün listelemeniz durumunda hesabınız suspend olabilir.

Normalde bu tür ürünleri tespit ettiğinde Amazon ürünü kaldırır ve size “Notification of Restricted Products Removal” konu başlığında bir bilgilendirme mesajı atar. Bu ürünü artık satmamanız gerektiğini ve gönderilmemiş bir sipariş varsa ürünü göndermemeniz gerektiğini belirtir.

Eğer uyarıları okur ve hızlı müdahale ederseniz, bu ürünler genellikle suspende yol açmaz. Ama aynı ürünü listelemeye tekrar çalışır ya da gelmiş bir siparişi buna rağmen gönderirseniz ya da bu tür güvenlik sorunu olan ürün sayınız çok artarsa suspend gelebilir.

Sağlık ve medikal ürünler kategorisi, kesici ve delici ürünler genel olarak yüksek risk teşkil etmekte. Bu ürünlerden ilk aylarda uzak durmakta fayda var.

Pro Tiyo: Uyarı mesajı geldiğinde hiç vakit kaybetmeden ürünü silin ve o markanın/satıcının diğer ürünlerini gözden geçirin. Aynı satıcının diğer ürünlerinde de benzer sorun olma ihtimali çok yüksek o yüzden tavsiyem o marka ve satıcının diğer tüm ürünlerini de silmek. Böylece daha sonra gelebilecek bir uyarıyı engelleyebilirsiniz.

Suspend Olmuş Hesap Nasıl Açılır?

Suspend sebeplerini açıklarken her biri için neler yapılabileceğinden de bahsettim.

Genel olarak, suspend’i çözmek için öncelikle sebebini net anlamak gerekiyor. Amazon’dan gelen suspend mesajını çok dikkatli okuyun ve tam olarak neden suspend olduğunuzu ve Amazon’un ne istediğini netleştirin.

Mesajların hepsi birbirine benziyor, şablon mesajlar gibi gözükse de genellikle 1-2 satırında farklı ve çok önemli bilgiler içermektedir. Bu noktaları atlamamak gerekir.

Belge gerekiyorsa belgeler sağlandıktan sonraki en önemli nokta, savunmanın yani appeal’in düzgün çekilde yazılması.

Savunma yazısını hafife almayın. Amazon hesabınızın geleceği bu yazıya bağlı diyebiliriz. Mutlaka bir uzmandan destek alın ya da İngilizceniz iyiyse online kaynakları detaylı inceleyip aceleye getirmeden etkili bir savunma yazısı hazırlayın.

Savunmanızı gönderdikten sonra sabretme zamanı. Amazon’a zaman verin. 2 gün sonra “ee hadi ne oldu benim savunmamın durumu” şeklinde sıkboğazlar genellikle ters tepmekte.

Her şey yolunda giderse hesabınız açılacaktır. Amazon, ek belge veya açıklama da isteyebilir. Sonraki iletişimleri telefon ile yapmakta fayda var. Telefon görüşmeleri ile daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Suspend’den Nasıl Korunabiliriz?

Yeni hesaplarda 3 ASIN suspend’i gibi suspend riskleri daha yüksek olduğundan başta yavaş ve çok dikkatli ilerleyip, riskli kategori ve ürünleri mağaza sağlığınız yukarı çıktıkça değerlendirmenizi öneririm.

Örneğin, Elektronik kategorisi mark tescil şikayetlerinin sıklıkla olduğu bir kategori. İlk 3 ayınızda bu kategoriden uzak durabilirsiniz.

Bahçe hortumu kategorisinde kısıtlı markaya rastlama ihtimaliniz düşükken okul çantası kategorisinde Disney veya Marvel karakterlerini içeren ürünlerin olabileceğini hesaba katın. Bu kategoride ürün yüklemeden önce ürün isimlerini tek tek kontrol etmek yardımcı olacaktır.

Müşteri memnuniyeti konusu nispeten daha kolay. Amazon hesap sağlığı sırlarım yazımda mağaza sağlığı nasıl yüksek tutulur, müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır detaylıca anlattım.

Online kaynakları takip edin. Başkalarının aldığı şikayetlerin sebeplerine bakarak hangi markaların sıkıntı yaratabileceğini tespit edin ve kara listenize ekleyin.

Suspend’den Korkmalı mıyız?

Suspend riski genelde girişimcileri korkutmakta. Haklısınız, ama bir yere kadar.

Korkup denememek, bir şey kazanmamayı garantiler!

Suspend korkusu bence, kaza yapmaktan korktuğu için hiç bir zaman araba kullanmayı öğrenmemek gibi bir şey. 

Tek risk suspend değil. Amazon kendi içinde de dropshipping yaparak mevcut iş modelini kar etmeyecek hale getirme projesi hep gündemde. Avrupa pazarında bunu yapıyor. Belki de kısa sürede Kanada’da da yapacak.

Ama…

Tüm bu risklere rağmen, risklerin bilincinde olarak Amazon dropshipping’i hala tavsiye etmekteyim. Neden mi?

Amazon drop shipping modeli, Amazon’a adım atmak için en maliyetsiz iş modeli. Sadece aylık mağaza ücretini ödeyip satışları çevirecek sermayeye ihtiyacınız var. Sokakta mısır arabası işleteceğim deseniz eminim daha çok sermayeye ihtiyacınız olacak.

Her e-ticaretçinin de Amazon’a adım atmasını öneriyorum. O yüzden bu erkenden ve maliyetsiz Amazon’la tanışma fırsatını neden tepelim?

Amazon mağazanızın kaç senelik olduğu, kaç yorum aldığı, ne kadar satış yaptığı gibi bir çok konu ileride Amazon üzerinden yapacağınız FBA gibi farklı iş modellerinde faydalı olacaktır.

Bugün açacağınız mazağa ile 1 sene sonra FBA’ye başlarsanız, o zaman yeni açılmış bir mağazadan daha verimli olacaktır. Unutmayın, FBA yapacak olsanız bile açılış suspend’i gibi konular genel. Bu sıkıntıları neden bir an önce atlatmayalım?

Dropshipping yaparken 10 binlerce ürün listeliyor olacaksınız. Çok satan ürünleri, yeni ürün fikirlerini ister istemez daha kolay yakalayabilir olacaksınız. Belki de hangi ürünü Amerika’ya ihraç etmeniz gerektiğini dropshipping yaparken karar vereceksiniz.

Amazon dinamiklerini, arka ekipler ile nasıl iletişime geçileceğini, müşterileri nasıl memnun edebileceğinizi deneyimleyerek öğreneceksiniz. Bu deneyim paha biçilemez ve uzun vadede mutlaka işinize yarayacaktır.

Düşünün… dropshipping yaparken muhattab olduğunuz yüzlerce müşteri sayesinde kazandığınız deneyimi, kendi ürünlerini satan bir Amazon mağazasına danışmanlık verirken kullanabilirsiniz!

Kısaca, risklerine rağmen ticarete girmenin en hızlı ve düşük sermayeli yolu olmasından, kazanacağınız deneyimi Amazon platformunda yapacağınız farklı iş modellerinde uygulayabileceğinizden Amazon dropshipping’i lokasyon bağımsız online gelir oluşturmak isteyenlere tavsiye ediyorum.

Şimdiden sağlıklı ve bol satışlı bir Amazon mağazası dilerim…

Paylaş, keyfine var!

94 thoughts on “Amazon Dropshipping Suspend Riski, Çeşitleri ve Çözümleri

 • İlker bey Merhaba,

  Benim hesabım 3 ASIN sebebiyle askıya alındı ve yaptığım Appeal kabul edilmedi. Ben hesabımı tamamen kapatmak istiyorum bunun için nasıl bir öneriniz olabilir? Ne zaman kapatmak istesem evrak istiyorlar ki bu evraklar olmadığı için hesabımı kapatmak istiyorum.
  teşekkürler.

  • Merhaba. Appeal’a devam etmenizi öneririm. Amazon ile artık hiç çalışmayacaksanız, hesabınız kendiliğinden pasif konuma geçer. Kapatıp tekrar yeni bir hesap açayım diye düşünüyorsanız aynı bilgilerle tekrar hesap açma denemesi yaptığınızda hesaplar ilişkilendirip yeni açtığınız hesap da suspend olacaktır.

 • Merhaba İlker bey,

  Ben dropshipping yapıyorum. 6 aylık avrupa hesabım 3 asinden suspend oldu haftalık 200-300 ürün yüklüyordum çok fazla bir rakam değil bence. Appeal gönderdim yanlışlıkla eklendi yazılım hatasıydı diye. Güzel bir appeal hazırlamıştım. Hesabınızı inceliyoruz inceleme bittiğide geri dönüş yapacağız dediler.

  Ben toplam 22 Ürün sattım 1 tanesi billing address yanlışlıkla müşterinin adına oldu. Diğerleri hepsi amzon satıcı hesabımdaki bilgilerimle aynı fatura adresi. 3 asinden suspend olduğum ürünlerden satış yapmadım. Eğer kabul etmezlerse bu satış yaptığım 22 ürünün tamamının alıcı hesabından faturasını alıp amazona göndermeliyim?

  • İstenilen 3 ASIN’i satmadıysanız, dropshipping yaptığınızı ve satmadığınız için iş modelenizden dolayı bu ASIN’lerin faturasını sağlayamayacağınızı, satmış olduğunuz ürünlerden fatura sağlayabileceğinizi profesyonel bir dil ile belirtirseniz sizden sattığınız 3 ASIN için fatura istenecektir. O zaman istenilen faturaları verirsiniz.

 • Merhaba,

  Ben 2019 Mart tan bu yana Amazon USA den UK dropshipping yapıyorum. UK de yaşıyorum zaten. UK seller hesabım var. Son dönemde çok fazla şikayet almaya başladım Suspected Intellectual Property Violations 24 oldu ayrıca Restricted Product Policy Violations 10 a ulaştı. Diğerlerinde sorun yok hatta müşteri feedback lerinde 5 yıldızım var toplamda 6 yorumum var hepsi olumlu. Eklenti ile ürün yüklüyorum bu nedenle bazen günde 2000 ürün yüklediğim bile oluyor. Sürekli sirkülasyon içinde mağazam. Toplamda 10000 ürünüm var ama 2 haftada bir 3000 civarı ürünü değiştiriyorum az satıyor diye. 1 kere suspend oldu mağazam, bireysel hesap olarak açmıştım en başta, çok satış yapıyorsunuz bu hesap bireysel olamaz diye suspend oldum. Sonra limited şirket kurarak şirket bilgilerimi verdim amazon a ve 2 gün sonra açtılar hesabımı. Şuan şirket bilgilerimle işimi devam ettiriyorum. Korkmam geren bir durum var mı sizce bu şikayetlerden dolayı ve şuan ne yapmamı önerirsiniz mağazamın sağlığı için?

  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Restricted Product Policy violations eğer ürünleri hemen envanterinizden silerseniz sorun olmaz, özellikle de hiç satmamışsanız. Suspected IP’lerin de normalde sorun olmaması gerekiyor, adı üstünde “suspected”, ancak yakın zamanda sadece suspected IP’ler yüzünden suspend olan gördüm. Yani artık oradaki sayının da artması tehlike oluşturuyor. “Suspected” kısmını yönetmek biraz zor çünkü genelde yazılımla yakalanamayacak noktalardan oluşuyorlar, örneğin ürün fotoğrafında bir markanın logosunun kullanılması gibi. Gelen uyarıları inceleyin, en azından benzerlerini manuel tespit etmeniz mümkün olabilir. Örneğin bir marka yüzünden uyarı gelmişse ama o marka ne ürün isminde (title) ne de ürün markasında (brand) geçmiyorsa, o markayı Amazon’da aratıp gelen sonuçlara bakabilirsiniz. Çünkü muhtemelen ürünün keyword’lerine yazılmıştır. Gelen sonuçlardan potansiyel SIP şikayeti oluşturabilecek olanları tespit ederseniz envanterinizle kontrol edebilir ya da yüklememek için o ürünleri ve markaları kara listenize alabilirsiniz.

   • Daha bugün 19 tane asin içeren bir notification aldım. Notification of Restricted Products Removal adı altında. Hepsini envanterimden sildim direk fakat korkum şu; fransa mağazama yine böyle bir mail gelmişti içinde 20 tane asin olan bir notification ve yaklaşık 1 ay sonra mağazam kapatıldı. Şimdi UK mağazam içinde son 1 ayım mı diye korkuyorum. Mağazayı en azından içindeki paralar hesabıma gelene kadar (15 günlük bir süreç) tatile almayı düşünüyorum. Sizin verebileceğiniz bir tavsiye var mı?

    Suspected Intellectual Property Violations 16
    Received Intellectual Property Complaints 5
    Restricted Product Policy Violations 11

    Account health şuan bu şekilde fakat bugünkü aldığım 19 asin lik notification sanırım daha işlenmedi bu bölüme. Diğer sorunlar 0 gözüküyor.

     • dediğim gibi 19 bugün eklenmiş bir şekilde account health bölümümde yerini aldı ve Restricted Product Policy Violations 30 oldu. Verdiğim sayılardan yola çıkarak hesabım tehlikede diyebilir miyiz yoksa devam mı edeyim mağazayı açık tutmaya?

     • Restricted product çok sorun değil ama IP ve SIP’lerin sayısı artınca hesap tehlikeye girer.

  • Kaan, aynı sorunu bende yaşadım property violations vs. 2 tane şikayet var. Yeni yüklediğim ürünlerden geldi sikayetler. Bu arada ben az ürün yüklüyorum 100-200.

   Bu gelen şikayetler, Corona virus zamanında herkes evdeyken trademark basvurulari çok fazla artti son zamanlarda. Bu yüzden olabilir. Ürün yüklemeyi biraz yavaslatmanda fayda var.

 • Merhabalar, Ben daha önceden amazon.com’da hesap açmayı denemişim. Kullandığım bilgisayar aynı ama IP adreslerini değiştirdim önceden türknet kullanıyordum şuan superonline kullanıyorum.

  Sorun şu ki ben bu hesabı daha önceden açtığımı unuttum ve hesap yarıda kaldı. Bunun üzerinden 6 7 ay gibi bir süre geçti ve aklıma hesap açmak ve bu işe girmek geldi yeni bir hesap açtım açılış suspendini geçirdim. falan sonra her şey güzel derken ilişkili hesaptan ötürü tekrardan hesabım kapandı. Şimdi ben önceki hesabı tespit ettim tarayıcılarımdan cookieleri sıfırladım ne kadar bağlantı açık kalmışsa o hesaptan bağlantıları kopardım kapatma isteğinde bulundum. amazon.com ekibi bana hesabınızı kapatacağız dedi 30 gün içinde diğer hesapla satışa devam edebilirsiniz dedi mailinde. Şimdi ben appeal hazırlıyorum her şeyi yolluyorum da bir türlü sonuç alamıyorum pes etmek bana göre değil sürekli deneyeceğim de maillere cevap dönmezse o zaman berbatlaşır diye korkuyorum. sizce bu durumda ne yapmalıyım?

 • Merhaba benim hesabım askıya alındı nedeni ise aliexperden ürün çektim ve ürünler çok geç gittiği için hatta gitmediği için müşteriler şikayet etti tekrar nasıl açabiliriz. Bu arada appeal oluşturdum faturada gönderdim ama açmadılar

  • Öncelikle iş modelinizi tekrar değerlendirmenizi öneririm. Amazon’da müşteri memnuniyeti en önemli konulardan ve siparişlerinizi taahhüt ettiğiniz zamanda teslim edemiyorsanız hesabınızın kapanması çok normal. Bu konuda aksiyon alıp bunları düzgün şekilde Amazon ile paylaşmalısınız.

 • Ben hesabı açtım ve dropsophing yapacağım. Yazılım kullanmaya karar verdim. Kargo süresi ile ilgili müşteri memnuniyeti açısından doğru zamanı yazmalıyım bu bağlamda sizce Kaynak ülke Amerika olarak seçersem ve sadece FBA satıcıları ile çalışırsam Kanada, Meksika, Singapur kargo sürelerini ortalama kaç gün girmeliyim.

  • Şu anda pandemi nedeniyle kargolar daha yavaş. 10-14 iş günü en garantisi. Risk almak isterseniz 7-10 iş günü de deneyebilirsiniz.

 • Merhaba;
  Hesabım açılış suspendi oldu onu hallettim derken 3 asin den suspend oldum muhtemelen hızlı ürün yüklemekten kaynaklıydı.Fakat şöyle bir durumum var hiç satış yapmama rağmen benden evrak fatura istiyorlar botları birtürlü aşamadım bunun için örnek bir şablon var mıdır elinizde veya ücretiyle yardımcı olabilicek güvenilir birileri.?
  şimdiden teşekkürler

 • Merhaba, Amerikada Hesap açtım drop ve fba yapmaya karar verdim , 3 asin suspend yedim belgeleri gönderdim yetki mektup ve fatura 2 hafta doldu apply attım halen incelemekteyiz . İnceleme bitince e posta göndereceğiz deyip duruyor .
  2 hafta doldu 3. haftanın başındayız normal mi bu kadar beklemek?(söylentiler amazon çalışanları yarım gün pandemiden dolayı ve çok yoğunluk oluşuyormuş) Normal mi ?

 • ilker bey merhaba yeni bir amazon satıcı hesabına sahibim 4.güne kadar dropshipping yapabildim 4 ürün sattım fakat 4. günde sadece 30 ürün yüklememe rağmen 3 asin suspendi oldum bu konuda fatura ve yetki belgesi isteniyor fakat bunları sağlayamıyorum 3 asin suspendi hakkında verdiğiniz bir hizmet var mı var ise bundan nasıl yararlanabilirim ?

  • Geçmiş olsun. Ne yazık ki suspend desteği vermiyorum. Danışmanlıklarımda bu tarz suspend’lerden uzak durmaya odaklanıyoruz. 4. günde 4 ürün satmak 3 ASIN suspend’ine davetiye çıkarmış. Diğer okuyuculara örnek olması açısından daha yavaş ilerlenmesi gerektiğini bir kere daha hatırlatayım.

 • Selam Arkadaşlar.Ürünü zamanında ulaşmayıp para iadesi yapıp hesabı kapanan var mı?Varsa kaç hatalı gönderimde suspend yapıyorlar?

 • Merhaba İlker Bey, ben satıcı hesabımı yeni açtım ve ürün yüklemeden önce olası 3 ASIN suspendi çözümümün yol haritasını şimdiden oluşturmaya çalışıyorum. Siz yazınızda, istenilen 3 ASIN suspendi için alıcı hesabımızdaki ilgili faturaları kullanabileceğimizi, bu sebeple de alıcı ve satıcı hesabımızdaki billing information’ın birbiriyle örtüşmesi gerektiğini belirtmişsiniz. Ben ilişkili hesap suspendi almanın önüne geçmek için alıcı ve satıcı hesaplarımda teyit edebileceğim 2 farklı banka hesabı, ev adresi, e-mail adresi ve cep telefonu numarası kullanıyorum. Bu bilgilerin, özellikle farklı banka hesaplarının uyuşmaması durumu, olası suspend durumunda savunmamı zayıflatır mı? Yoksa adresler, numaralar ve hesap bilgileri farklı olmasına rağmen, sadece kimlik bilgilerinin örtüşüyor olması savunmam için yeterli midir? Uzun bir soru oldu farkındayım, şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

  • Sağladığınız faturadaki bilgilerin satıcı hesabınız ile uyuşması gerekir. Bunu esas almalısınız. Alıcı hesabınızın sağlığı açısından da billing information ile kullanılan kartın ödeme bilgileri tutmalı.

 • merhabalar ilker bey amazonda alıcı hesabın da ki kredı kartı farklı bı kısının adına olması satıcı hesabını etkılermi ikinci bi sorumda aclış suspnedı olan bı hesabım ıcın ugrasıyorum fakat bana bu sekılde maıl gelıyor;
  ^^( İtirazınızı gönderdiğiniz için teşekkür ederiz. Bu e-posta adresi artık gelen iletileri kabul etmeyecek ve bu takma ada gönderilen e-postalar Amazon tarafından incelenmeyecektir)^^ nasıl bı yol izleyebılırım tavzıyenız varmıdır?

 • İlker Bey merhaba,
  Hesabım 3asin suspend oldu. Hiç ürün satmadım. Satış yapmadığımı söylediğim açıklamamın ekine Buyer hesabından yeni alacağım fakat satış yapmadığım 3 yeni ürünün faturasını ve Sellerrunning house sözleşmesini göndersem faydası olur mu?

  • Bu yöntemi deneyip görmeniz lazım, belki işe yarayabilir. Normalde fatura tarihinin suspend işleminden sonra olması durumunun işe yaramaması lazım ama belli de olmaz belki de kabul ederler. Depo sözleşmesinin bu tür suspend konularında bir işlevi olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta sahte ürün satıp satmadığınız sorgulanıyor.

 • İlker bey merhaba söyle bi mail aldım ve hesabım kapatıldı sebebini anlamadım lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Hesabınızın durumunu görüşmek için size telefonla ulaşmaya çalıştık.

  Bu sorunların bir sonucu olarak, Amazon satış hesabınız geçici olarak devre dışı bırakıldı. Listeleriniz kaldırıldı. Para size transfer edilmeyecek, ancak biz bu sorunu çözmek için sizinle birlikte çalışırken hesabınızda kalacaktır. Hesabınızın daha fazla etkilenmesini önlemek için lütfen tüm açık siparişleri gönderin.

  Bu neden oluyor?
  Amazon satıcı hesabınız, Amazon’un İş Çözümleri Sözleşmesinin 3. bölümüne uygun olarak devre dışı bırakılmıştır. Mevcut satış hacimleriniz alıcı geri bildirimi veya yerleşik bir satış geçmişi tarafından desteklenmiyor. Sonuç olarak, Amazon.com satıcı hesabınızı inceliyoruz.
  Amazon’un Hız Sınırları ve Hesap İncelemeleri hakkında daha fazla bilgi edinin: https://sellercentral.amazon. co.uk/gp/help/G200320980

  Hesabımı nasıl yeniden etkinleştiririm?
  Satış hesabınızı yeniden etkinleştirmek için lütfen şunları açıklayan bir eylem planı gönderin:

  – Hız Sınırları ve Hesap İnceleme politikasının temel nedenleri;
  – Politika ihlalini çözmek için gerçekleştirdiğiniz eylemler; ve
  – Gelecekte bu ihlali önlemek için attığınız adımlar.

  Gerekli bilgileri nasıl gönderirim?
  Lütfen bu bilgileri Seller Central’daki Performans Bildirimleri sayfasında bu mesajın yanındaki İtiraz Et düğmesini tıklayarak gönderin. ( https://sellercentral.amazon. sg / performans / bildirimler? ref = ah_em_op ).

  Yardım etmek için buradayız
  Hesap Sağlığı Destek ekibine, Singapur Saati boyunca, haftanın 7 günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://sellercentral.amazon. sg / cu / contact-us / cmn / SPERFORMANCE . Ayrıca, bu bağlantıdan Çin Standart Saati ile 09:00 – 17:00 arasında Mandarin ve İngilizce olarak haftanın 7 günü destek sunuyoruz: https://sellercentral.amazon. sg / cu / contact-bize / cmn / MARKETPLACE .

  – iOS: https://itunes.apple.com/us/ app / amazon-Seller / id794141485
  – Android: https://play.google.com/store/ apps / details? id = com.amazon. sellermobile.android & hl. ..

  İncelememiz tamamlandığında size bir e-posta göndereceğiz

  • Mesajda gelen “Mevcut satış hacimleriniz alıcı geri bildirimi veya yerleşik bir satış geçmişi tarafından desteklenmiyor.” cümlesi sebebi söylüyor. Hız sınırına yakalanmışsınız. Ya satış sayınız çok azken fazla yorum aldınız, ya da fazla sayıda sattınız, bunun gibi sebeplerden dolayı doğal olmadığı intibası veren bir aktivitede bulunmuş gözüküyor hesabınız. Detaylı inceleyip sebebi netleştirip bu şekilde savunmanızı yapınız.

   • 107 tane ürün var mağazam da ve sadece 10 satış yaptım 1 ayda çok değil gibi geldi bana sanki ama hiç Feedback alamadım

   • Bu konuda benimde aynı sorundan sıkıntım var acaba daha özetlemek gerekirse bunun üzerine nasıl bir appeal ile açma şansımız olur acaba ? Teşekkür ederim

    • merhaba;

     anıl bey sorununuz cozuldumu , bendede aynı durum oldu, nasıl bir yol izlednız acaba

     Yardımcı olursanız sevınırm

   • merhaba ilker bey,

    sorununuz çözümlendimi, bendede aynı sorun oldu ?

    bilgi verırsenız tşk ederim.

 • Merhaba Amazonda hesabımı açmadım yeni açıcam birkaç sorum var cevaplarsanız sevinirim.
  1.Suspend olmamak için ortalama haftalık kaç ürün yükleyebilirim.
  2.Fatura adressimi nasıl kendi adresim olarak keserim.
  3.Urunden dolayı bana dava açma ihtimali varmı kullanıcının.
  Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • 1. Her hafta değişir. İlk 3-4 gün ürün yüklemeyi önermiyorum. Sonrasındaki 1 hafta maksimum 5 ürün öneriyorum. İlk ayın sonunda ürün sayınız 100’ü geçmemeli diye düşünüyorum. Ürün seçimi de önemli. Kesinlikle trademark ürünlerden uzak durmalısınız.
   2. Satıcı hesabınızdaki fatura bilgileri bölümüne kendi adresinizi yazarak.
   3. Hukuki soruları lütfen bir avukata danışınız.

   • İlker abi vergi levhası babamın üzerine yani ben üniversite öğrencisiyim babamın üzerine olan biseyi kendi adıma açabilirmiyim ve kayıt ücreti vs varmı yani 40 dolar aylık bir ücret vs yazıyor tam anlamadım.

 • İlker Bey merhaba öncelikle sağlıklı günler dilerim. 3 aydır amazonda dropshopping yapıyordum. 3 hafta önce 3 asin suspend ine takıldım. benden istenilen belgeleri gönderdim fakat bir üründe şöyle bi sıkıntı oldu ürün sattığım bir ürün ve tedarikçi faturayı bana değil direk alıcıya kesti ve ben faturayı girdi olarak gösteremedim. amazona gönderdim açıklamada yaptım fakat onaylanmadı. Tedarikçi ile konuştum kesilen faturayı değiştiremiyorlar. Aynı ürünü farklı bir tedarikçiden satın alıp şirketim adına fatura kestirip bunu amazona göndersem kabul edilirmi? 3 haftadır açamıyorum. Fba ya geçiş yapacağım fakat hesaptaki bakiyeyi de alamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar dilerim .

 • Merhaba,

  1 yıldır amazon ae de dropshiping yapıyorum. Bir tane ürünüm müşteriye teslim edilmemiş ve o da Adan Zye garanti talebinde bulunmuş. Amazon benım hesbaımdan ilgili tutarı müşteriye iade etmiş. Ancak benim hesabımda Hesabınız devre dışı bırakılma riski altında uyarısı mevcut. Müşteri benden daha önce iade talebinde bulunmadı direk A’dan Zye talebinde bulunmuş. Hesabım kapanır mı? bu durumda ben ne yapabilirim? Bu uyarıyı nasıl kaldırtabilirim?

  • A-Z şikayeti “order defect rate” hesap sağlığı metriğini etkiler. Bu oran %1’i geçerse hesabınızın suspend olması mümkün, altında kaldığı sürece sorun olmayacaktır. Uyarıyı kaldırtmak için A-Z talebine savunma yapmanız (appeal) ve bu savunmanın kabul edilmesi gerekir. Elinizde kanıt yoksa zor olacaktır. Eğer hesabınız “order defect rate”‘den dolayı kapanmak üzere olursa eski ve geçmişi temiz hesaplarda önce sizi ararlar ve telefonla durumun anlatırlar, ardından sayfada “appeal” düğmesi belirir. Bu appeal üzerinden savunmanızı yaparsınız.

 • 3-Asin Suspend olduğum gün sipariş aldım, bu ürünü göndermelimiyim ? Iptal edersem bir sorun yaşar miyim?

 • Hocam merhaba,
  Canada mağaza 3 asın suspend oldu. Daha önce de bir kaç mağazam suspend olmuştu ve kendi uğraşlarımla açmıştım.
  Önce satmadigim 3 asın gönderdiler. Ben drop yaptığımı anlatarak belirtilen ürünleri satmadigimi anlattım. ancak örnek olması adına sattığım 4 adet ürünün faturaları ara depo ile gönderildiğine dair fatura sözleşme gibi belgeleri gonderdim. Bu defa sattığım ürünlere ait asinler gönderdiler ve klasik fatura bilgilerini istemişler. Fakat diğer 3 asın yazılarından farklı olarak ayrica “satmak için onaylanmadiginiz ürünleri neden listelediniz, bu sorunu gidermek için ne yapacaksınız” gibi sorularda eklemişler. İkinci appeal ı göndermeden önce onaylanmayan ürünler için ne cevap vereceğimi düşünüyorum. Sizce nasıl Bir cevap vermeliyim bu soruya? Sanırım klasik bir 3 asın değil bu. Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla.

  • Merhaba,

   Siz de farkındasınızdır, depo üzerinden gönderiyor olmakla ürünlerin satış onayına sahip olmanız bambaşka şeyler. Amazon sizden 2 şey öğrenmek istiyor:
   1. Sahte olmayan ürünler mi satıyorsunuz?
   2. Sahte olmasa bile satmaya yetkili misiniz?

   Bu doğrultuda savunmalarınızı hazırlamanızı öneririm. İkinci kez aynı hesabın 3 ASIN suspend’i olması biraz alışılmadık. Çok mu fazla ürün yüklediniz?

 • Hocam satış düşünce çok ürün yuklemesemde son 3 4 gün çok sık ürün yukleme gibi bir hata yapmış olabilirim.
  Sizin de yazdığınız gibi amazon gönderdiği yazıda işinizden bahsetmeyin diger vakalar ile ilgili bilgileri gonderiminizden çıkarın diyor yani ilgilendiği konular sahte olma ihtimali ve onay almadan neden sattığını anlat bundan sonra bu problemi nasıl cozeceksin diyor. Sahte olmadığını ürün faturası gönderim bilgileri ve müşteriye teslim bilgileri ile kanıtlamaya çalışacagim ancak onay almadan satma konusunda nasıl ilerleyecegimi bilmiyorum açıkçası. Bu ürünleri yanlışlikla listeledigimi mi anlatmalıyım? Amazon burada net itham etmiş “onay almadan neden sattın” diyor.
  3 asın ve fikri mülkiyet arası bir suspend gibi geldi. İlker bey sizce neye ikna etmeliyim amazonu?
  Tesekkurler.
  Saygilarimla

  • şu noktadan sonra “yanlışlıkla listeledim” söyleminin pek ikna edici olmayacağını düşünüyorum ama belli olmuyor, farklı satıcılara farklı dönüşler olabiliyor.

 • İlker bey Merhaba,

  Amazon com tr üzerinden satışımı gerçekleştirdim fakat sonra ki siparişimde 3 ASIN suspendi yedim. Göndermiş olduğum ürünün ücretini amazon yatıracak mı yoksa içeride mi kaldı?

  Teşekkürler.

  • Sorunuzun cevabı büyük ölçüde size, biraz da Amazon’a bağlı. Hesabınızı açamazsanız Amazon ödemenizi en az 3 ay tutacaktır, sonrasında da gene ikna edici bir talep ile alabilirsiniz. Hesabınızı açarsanız ödemeniz zamanında yapılır.

 • İlker bey merhaba,
  3 Asin de bu aralar sıklıkla karşılanan Amazon tarafından gelen bir soru var. Bu soruya siz nasıl yorumlarsınız? Nasıl cevap verilmelidir?
  – Satmak için onaylanmadığınız ürünleri listelemenizin nedeni
  – Bu sorunu çözmek için attığınız adımlar
  – Gelecekte bu sorunu nasıl önleyeceksiniz?

  Teşekkürler

 • İlker Bey Merhabalar,
  Daha önce Amerikada iken Amazonda normal kullanıcı hesabı açmıştım. Telefon numaram olmadığı için hesabım o zaman askıya alındı. Daha da açamadım. Yaklaşık bir seneyi geçti. Tekrar bakmak için hesabıma girdiğimde ilk başta açıldı ama sonradan Türkiyeden giriş oldu diye midir nedir tekrar kapandı. Dropshippinge başladığımda bu hesap benim için sııkıntı olur mu?
  Teşekkürler.

  • İlk açmaya denediğiniz hesabın tam olarak ne noktada tıkandığı önemli. Açılış suspend’i dediğimiz açıldıktan sonra suspend olduysa evet sıkıntı olur.

 • İlker bey merhaba
  Uzun zamandır dropshopping yapmaktayım. 3-4 kere mağazam kapatıldı itirazların sonucunda tekrar açıldı. Son kapatılmasının üzerinden aylar geçti ve henüz açılmadı. Hesabımda yüklü miktarda para vardı hesabı actirmasam bile para mı geri almanın bır yöntemi var mı ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba İlker Bey
  benim şu şekilde bir Dropshipping niyetim ve buna bağlı bir sıkıntım var

  Ürünlerini Amazon da Dropshipping yapılmasına izin veren bir Amerikan üretici firma veya toptancı firma bulup kendilerinden izin alıp amazonda Dropshipping şekilde satmak istiyorum.
  Şimdi amazon satıcı hesabıma bir ürün siparişi geldiğinde, ben bu üretici firmadan satın alıp direk amazon müşterine kargo ettireceğim
  benim kafama takılan şu; üretici firma sevk edeceği amazonda ki benim müşterinin adına ve adresine fatura düzenleyecek ve kargo yapacak.
  peki amazon, 3-5 gün sonra benden getir bakalım şu sattığın ürünün faturasını diye bir talepte bulunursa benim adıma kesilmiş bir fatura olmadığı için ne yapacağım nasıl bir çözüm var

  • Bu konuyu muhasebecinizle konuşmanızı öneriyorum çünkü muhasebe ve finansal konularda desteğe ihtiyacınız var gibi. Örnek vermek gerekirse, anlaştığınız, sizin adınıza ürünü gönderecek firmaya ödemeyi siz yapmıyor musunuz? Dolayısı ile faturayı da size kesmesi gerekmez mi? Mali müşavir olmadığımdan finansal konularda daha fazla yorum yapmayacağım, lütfen uzman desteği alınız.

 • merhaba;

  12 mayısta avrupa hesabımı açtım, drop shiping yapıyorum, 8 mağazamda ortalama 500 er urun toplamda 4000 urun var, belırttıgım zamandan bu yana 4o adet sıparış geldı ve 30 tanesını sevk ettim, ama siparişlerimden 1 tanesı musterıye teslım edıldı, bugun suspend maılı geldı, hızlı satısınız var, müşterı feedback yok, ve satıcı gecmısınız bu durumu karşılamıyor ifadesıyle hesaplarımın hepsi askıya alındı. şimdi bende na kadar suredır bu ısle ılgılenıyorsunuz, aylık satıs hedefınız nedır, yakın zamanda gönderdıgınız kargoların takıp bılgılerı, kdv vergı numaralarımı ıstiyorlar. Bu durumda ne yapmalıyım, avrupa hesabım şirket olarak açılmıştı. belirtilen surede 1800 euroluk satış gerçekleşti.

 • Merhabalar ilker Bey,

  Kuzey Amerika hesabım var ancak Sell Globally kısmından BAE’de yeni hesap oluşturmak istiyordum ki karşıma gelen sayfada sign up kısmından yanlışlıkla giriş yaptım, yeni hesap oluştur kısmına basmadım. Beni direk geri United States Hesabıma yönlendiriyor. Bu yüzden de artık her ne zaman Sell Globally kısmından ”Create a United Arab Emirates selling account” Register Now butonuna tıklasam aynı şey yaşanıyor. BAE’de hesap açamayacak mıyım artık. sorunu çözmek için öneriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  SAYGILARIMLA…

  • Merhaba,

   Malesef sizden ya da Amazon sistemlerinden kaynaklanan bu tür problemleri aşmak çok zor oluyor. Case açmanız üzerine Amazon support’un uygun müdahalesi ile düzelmesi mümkün ama genellikle ne istediğinizi anlamıyorlar ya da kalıp cevaplar veriyorlar. Mesela benzer bir durum için case açtığımda “başvuru yaparak hesabınızı açabilirsiniz” gibi bir cevap alabiliyorum.

   Önerim, BAE’ye direkt başvurmanız, Kuzey Amerika hesabınız üzerinden değil. Farklı bir e-posta ile Amazon.ae’de satıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Farklı bir bilgisayar kullanmanızı öneririm. Her ikisi de sizin üzerinize olacak ve kimlik vs bilgileri aynı olacak ama biraz temkinli davranmakta fayda var.
   İyi çalışmalar

 • Merhaba
  Hesabım suspend değil ama bu ikisi hakkında uyarı aldım.

  1-Potential Design Right Misuse(AirPods)
  2-Customer Product Reviews Policy Violation

  Ürünler kaldırılmış, şuan envanterimde de yoklar. Negative feedback oranım 1.79% Suspend olmamak için nasıl ve nereden ne yapmalıyım? Hesabımı bir süre tatile alsam bir faydası olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim İlker Bey. Kolay gelsin.

  • Merhaba,

   Hesabınızı tatile almasının suspend konusunda bir faydası olmayacaktır. Amazon, gelen her uyarı (notice) için bir savunma (appeal) gönderilmesini istiyor. Benim önerim Suspected IP kısmındakiler haricindekilere yanlarındaki “appeal” düğmesinden savunma göndermek. Zaten bu aralar Amazon hesap sağlığı çalışanları arayıp bunlara neden appeal etmediniz, tek tek etmelisiniz diye bilgilendirme yapıyor. Özellikle Restricted Product satırlarını tek tek appeal edin. Öncesinde ürünü silin, gelen uyarıyı performance notifications kısmından okuyun, ilgili politikaları okuyun ve buna göre savunma hazırlayın. Ürünü tekrar listelemeyeceğinizi de belirtin.
   İyi çalışmalar

 • Merhaba ben Amazon fba yapıyorum global ürün satıyorum. Fakat ürünüm Türkçe yazılı ama ben İngilizce yazılı ürünün altındaki asine koydum ürünü. Ürün orijinal sahte değil fakat müşteriden gelen yorumdan dolayı ürüne sahte dediği için ürün inactive duruma geldi. Fatura Bilgisi talep edildi ilettim. Ürün sahte değil yalnızca Türkçe yazılı. Fatura da ismi tam yazmakta. Faturam İngilizce değil. İstenilen bilgileri sağlamakta faturam. Ne yapmam gerekiyor ürünü tekrar aktif duruma getirebilmek için. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba, net bir şekilde söyleyeyim ne yazık ki yaptığınız Amazon politikalarına aykırı. Aynı ürün de olsa (ürünün orjinalliği ile alakası yok), görünüşü farklı bir ürünü mevcut ASIN altında listeleyemezsiniz. Göndereceğiniz ürünün o ASIN’in fotoğrafı ile birebir uyuşması lazım. Kural bu.

   Fatura ibraz etmediğiniz sürece listing’inizi aktif hale getiremezsiniz. Türkçe faturayı kabul edebilirler. Şansınızı deneyin. Ama yukarıda bahsettiğim kural ihlalini yapmaya devam etmeyi planlamıyorsanız ya da ürünün fotoğrafındaki gibi birebirini temin etmeyi düşünmüyorsanız sizin o ASIN’le işiniz yok. O zaman da ASIN listinginizi aktive etmenizin anlamı yok.

 • Merhaba, hesap için ilişkili oldugu söylenip içinde çok fazla tutarda para varken kapatıldı, appeala kendi kalıplarıyla cevap verdiler. Defalarca sormam sonucu hesabın ilk kelimesindeki 3 harfle eşleşen farklı bir hesapla ilişkili olduğum iddia ediliyor. Bu sebeple hesabımı açmıyorlar. Başka bir hesapla alakam yok, 3 senedir satıs yapıyorum, IP adresinden kaynaklandııgnı dusunmuyorum uzakmasaüstünden giriyorum, 3 appeal gönderdim ve sadece en sonunda farklı bir hesap ismi verdiler ve hepsi anlık geri dönüşlerdi gercekten okuduklarını dusunmuyorum. Ne yapmam gerekiyor, önerinizi alabilir miyim?

  • Merhaba, appeal ya da mesaj yazarken konunun manual olarak bir çalışan tarafından kontrol edilmesini rica ettiğinizi belirtin. Bu şekilde otomatik cevabı atlamak bazen mümkün oluyor.

 • Merhaba İlker bey Amazon.ca da dropshipping yapıyorum hesabım yaklaşık 3 aylık. 10 adet fikri mülkiyet şikayeti aldım. Bu şikayetler 3 ayrı kişiden geldi. iletişime geçtim ancak cevap gelmedi. Appeallerim kabul görmüyor ek bilgi isteniyor.
  Hesabım tehlike altında mı sizce? Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

  • Merhaba, risk durumu bir çok etmene bağlı. Bu şikayetleri ne sıklıkla aldığınız, ürünleri satıp satmadığınız, appeal’lerinizi zamanında yapıp yapmadığınız, appeal’larda ne yazdığınız, size gelen cevaplarda ne söylendiği, genel olarak hesap sağlığı metrikleriniz, müşteri memnuniyet oranınız gibi konuları değerlendirip riskinizi anlayabilirsiniz.

   • bu şikayetler son 1 ayda geldi 7’si aynı kişi tarafından. Appealleri 24 saat içinde yazdım. genel olarak kullandığım programın etkisiz kaldığını, değiştireceğimi ve gerekirse tüm ürünleri silip tekrar kontrol ederek yükleyeceğimi vs. belirttim. şu an hepsinden “ek bilgi talep ediyoruz” diye buton geldi. Diğer ihlaller 2 adet kısıtlı ürün ve 5 adet şüpheli fikri mülkiyet ihlali var.
    hesabı bir süre tatile alıp beklesem mi acaba?

    • Tatile almanın pozitif bir etkisi olduğunu görmedim. Düğmelerin normalde “View Appeal” dönüşmesi lazım, farklı bir duruma dönüşmüş olması riskli gözüküyor. Appeal’de söylediğiniz şeyleri yapmış olmanız, yapmaya başlamış olmanız önemli. Örneğin “gerekirse tüm ürünleri silerim” gibi bir söz söylediğinizde ucu açık oluyor ve iletişimin daha devam edeceğini varsayarak bazı tahahhütler vermiş oluyorsunuz. Ne yazık ki Amazon hesap sağlığı sistemi böyle çalışmıyor. Ya ürünleri silip sildim diyeceksiniz ya da silme konusundan bahsetmeyeceksiniz. Savunma yazılarında bu nokta önemli.

 • Merhaba ilker bey suspend konusunda yardımcı olabilecek kişi ya da kuruluş öneriniz var mı? Teşekkürler

 • Merhaba İlker bey,
  Suspend hakkındaki tavsiyeleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim. İnternette baya araştırmama rağmen bununla ilgili doğru bir kaynağa erişemedim. Amazona Appeal ile birlikte yetki belgesi göndereceğim fakat bu belgenin nasıl olduğuna dair hiç bir fikrim yok. Bu konuda bir fikriniz var mı? Yetki belgesi nasıl olmalıdır?

  • Merhaba, yetki belgesi alacağınız firma/marka yetkilisi belgenin nasıl olacağını bilir. İçindeki bilgilerin Amazon mağazanızda kayıtlı ismin/şirketin, adres ile birebir tutması ve geçerlilik süresinin ilgili ürünleri satma sürenizle uyumlu olması önemli.

 • Merhaba ilker bey 5 aylık Amazon Kanada mağazama Manuel olarak 30 ürün yükledim ve ilk siparişte 3 asın suspendi oldu ve daha hiç ürün satmadım ama Amerika hesabımda arbitraj yapıyorum ve orda sattığım ürünlerin faturası vs var bu asını nasıl çözebilirim kısaca söyleyebilir misiniz teşekkürler.

  • Merhaba, istenilen 3 ASIN için gereken belgeleri sunarak çözebilirsiniz. Amerika’da satmış olduğunuz ürünleri yüklemişseniz elinizde faturanız da olmalı.

 • Merhaba Hocam,

  Amazon Meksika pazarında dün gece Drop Policy Suspendi yedim bir çözümü var mıdır detaylı bilgilendirir misiniz?

  • Öncelikle drop shipping politikasındaki hangi madde ya da maddelere ihlalden dolayı hesabınızın suspend olduğunu anlamalısınız. Savunmanızı (appeal) bu ihlallerin giderildiğini kanıtlayacak şekilde yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.