Amazon Dropshipping Suspend Riski, Çeşitleri ve Çözümleri

Amazon dropshipping’i duyanların aynı anda duyduğu korkutucu kelime “suspend”, bir çok kişiyi belki de hayatını değiştirecek bir online gelir kaynağı yaratmaktan alıkoyuyor.

Alıkoymadan kastım sadece Amazon hesaplarının suspend olması değil. Suspend korkusundan dolayı Amazon’da hiç mağaza açmaya çalışmayanlar da çok var. İşte öncelikle buradan başlayalım…

Eğrisiyle doğrusuyla şu suspend ve Amazon dropshipping riskini detaylıca anlatmak istiyorum.

Neden mi?

Çünkü Amazon dropshipping konusunda eğitim satanlar biraz fazla pembe bir tablo çizerken, Amazon FBA gibi farklı iş modelleri yapanlar da dropshipping’in kesinlikle yürümeyeceğini belirtip fazla karamsar bir tablo çizmekte.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Ben de Amazon dropshipping’in mevcut hali ile sürdürülebilir bir iş modeli olduğunu düşünmüyorum. Ama sürdürülebilir hale getirmenin yollarının olduğunu da keşfettim.

Risklerden bahsedeceğim ama lütfen okumaya devam edin, madalyonun bir yüzü daha var! Neden Amazon dropshipping’i deneyimlemeyi tavsiye ettiğimi de açıklayacağım.

Amazon Suspend Nedir?

Amazon mağaza sahipleri için en öncelikli risk: suspend. Özellikle Amazon’a kendinizi ispatlayana, iyi bir satıcı olduğunu metriklerinizle gösterene kadar suspend riski daha yüksek seviyede olmakta.

Suspend, kısaca hesabınızın askıya alınması anlamına geliyor. Askıya alınma sebebinin ciddiyetine göre Amazon iletişim kanallarını açık tutmakta. Bazı suspend’leri aynı gün açıp bazıları için aylarca süründürebilmekte.

Unutmamamız gereken bir nokta: Suspend, dropshipping yapanlara mahsus bir risk değil. Amazon’un genel işleyişinde her mağaza sahibinin karşılaşabileceği bir risk.

Hatta hesabın askıya alınması (account suspension) sadece Amazon’a da özgü bir uygulama değil. Ebay’den Etsy’e tüm global pazaryerlerinde, hatta Hepsiburada gibi yerli pazaryerlerinde bile suspend uygulamalarına rastlanıyor.

Amazon Suspend Çeşitleri Nelerdir?

Farklı suspend sebeplerinden bahsedip, bunları nasıl atlatabileceğinize kısaca değineyeceğim.

Açılış Suspendi

Açılış suspendi, Amazon’da mağaza açmaya kalkan herkesin başına gelebilecek (dropshipping yapmak zorunda değil) ama doğru evrak ve iletişimle atlatılabilecek bir suspend türü.

Kuzey Amerika Amazon hesabı açarken şahıs veya şirket için temel kimlik bilgisi ve banka ekstreleri verilmesi gerekiyor. Bu evrakları otomatik sistemler (botlar) kontrol ediyor ve özellikle Türkçe karakterler sorun çıkarabiliyor.

Hesap açımına başlamadan önce iyice araştırıp, eğitimlerde verilen bilgilere dikkat ederek yapılacak başvurularda açılış suspend riski oldukça düşüyor.

Örneğin, yazacağınız adres ile banka ekstrenizin üzerinde yazan adresin birebir tutması gerekmekte.

Her şeye rağmen açılış suspend’ine yakalanırsanız, gereken evrakları tekrar gönderin, farklı banka ekstreleri deneyin ve iletişim için telefon açmayı tercih edin.

Eğer ürün yüklemişseniz bu ürünlerin faturaları da istendiğinden hesabınızı açarken açılış suspendine yakalanmadığınızdan emin olana kadar ilk günlerde ürün yüklemeyin.

Açılış suspendinin çözülmesi 1 ayı bulabiliyor. Daha da uzun sürenleri gördüm. Sabır ve deneyim gerektiren bir konu. Pes edenler için farklı kişi üzerinden yeni bir hesap açmayı denemek de mümkün.

3 ASIN Suspendi

Genellikle mağazanın ilk 3 ayında rastlanan bu suspend türünde Amazon sizden listenizde bulunan ürünlerden 3 tanesinin (ASIN) fatura ya da yetki belgesini talep etmekte.

Mağazanın aktiflik duruma göre ilk 3 ay sonrasında karşılaşılabiliyor. Örneğin 1 senelik bir mağazanızı kullanmayıp yeni kullanmaya başladığınızda 3 ASIN suspend’i ile karşılaşmanız mümkün.

 

3 ASIN suspendine özellikle mağazasına hızlı ve çok sayıda ürün yükleyenler karşılaşıyor. O yüzden mağazanıza ürün yükleme hızınızı kontrol etmekte fayda var. Ağırdan gidildiğinde çok nadir 3 ASIN suspend’i görüyoruz.

Amazon sizi henüz yeterince tanımadığından bu suspend ile listelediğiniz ürünleri tedarik edip edemeyeceğinizi kontrol etmek istiyor.

Unutmayın, Amazon’un amacı, müşteriyi mağdur edebilecek herhangi bir durumu önceden engellemek.

Peki 3 ASIN Suspend’ini nasıl aşabilirsiniz?

Duruma göre 3 ASIN suspendini atlatmak kolay ya da zor olabilir. Ürünleri hiç satmamışsanız daha kolay olacaktır. Ürünlerin trademarklı olup olmaması, başka satıcıların olup olmaması gibi durumlar da 3 ASIN suspend’inin çözümünü etkilemekte.

3 ASIN suspendini geçmek için kullanacağınız fatura ya da yetki belgelerinin ilgili ürünleri listelediğiniz tarihten önceki bir tarihe ait olması gerekmekte.

Dropshipping yapıyorsanız da korkmayın! Amazon dropshipping’e karşı değil, politikalarına uyduğunuz sürece.

Dropshipping yapıyorsanız ve 3 ASIN suspend’ine yakalanmışsanız öncelikle ürünleri satıp satmadığınıza bakın. Ürünleri satmamışsanız, Amazon’a, politikalarına uygun şekilde drop shipping yaptığınızı, bu yüzden sadece satılan ürünler için fatura sağlayabileceğinizi belirten bir appeal yazın.

Savunmanızın (appeal) botları atlatıp bir insan tarafından okunması üzerine satmadığınız ASIN’ler yerine bu sefer sattığınız ASIN’lerden 3 tanesinin sizden faturası istenecektir. Bu durumda bu ürünleri almak için kullandığınız alıcı hesabından ilgili sipariş sayfasının detayında sağ üstte “Invoice” linkini tıklayarak alacağınız faturayı iyi bir savunma yazısı ile Amazon’a paylaşmanız durumunda 3 ASIN suspend’ini atlatmanız mümkün.

Pro Tiyo: Alıcı hesabınızdan alacağınız faturanın uygun olması için hesabınızdaki fatura bilgilerinin (Billing Information) satıcı hesabınızdaki kişi/şirket ile tutmasında fayda var. Bu şekilde size alış faturası size kesilmiş olacak ve satıcı hesabınızın savunmalarında kullanabileceksiniz.

Risk almak istemiyorum diyorsanız sadece yetki belgesine sahip olduğunuz ürünleri listeleyerek bu suspend konusunda rahat uyuyabilirsiniz.

Fikri Mülkiyet (Intellectual Property) Suspendi

Fikri mülkiyet suspendinin farklı çeşitleri var. Size Infringement, Copyright, Patent gibi farklı şikayet tiplerinde gelebilir. Tescilli bir markanın isminin ürün isminde yanlış kullanılmasından, gerçek olmayan ürünlere kadar bir çok sebebi olabilir.

Ürün yüklemelerini dikkatle yaparak, riskli kategorilerden uzak durarak bu suspend riskini ciddi olarak düşürmek mümkün.

Bu suspend tipinin farkı, genellikle bir şikayet eden olduğu için mağazanız suspend olmakta. Yani mark sahibinin şikayeti üzerine Amazon aksiyon alıyor.

Amazon’un kabul ettiği çözümler ise, ya şikayet edenin şikayeti geri almasını sağlayın, ya da satılan ürünlerin fikri mülkiyete aykırı bir durumu olmadığını ispatlayın şeklinde.

Ürünü hiç satmadıysanız ürünü silip güzel bir aksiyon planı yazarak da bu suspendi atlatmanız mümkün.

Her durumda mutlaka şikayet edenle uygun bir dille iletişime geçip durumu anlatın. Sahte değil onun ürünlerini listelediğinizi, ürünleri sildiğinizi, tekrar listelemeyeceğinizi belirtip kibarsa şikayetini geri almasını rica edin.

Fikri mülkiyet suspendi, bence en ciddi suspend. Çünkü, şikayete konu olduğundan olay sadece Amazon’un insiyatifinde değil. Amazon da arada kalmış durumda ve uğradığı yaptırımı haklı olarak size yansıtıyor.

Trademark ürünleri yüklemeyerek, sık rastlanan telif haklı markaları içeren ürünleri kaldırarak bu suspend riskini ciddi olarak düşürebilirsiniz.

Zotopilot‘un trademark kontrolü, kara liste ve kısıtlı marka kontrolleri bu suspend konusunda oldukça yardımcı olmakta.

İlişkili Hesap Suspendi

İlişkili hesaplar nedeniyle suspend bir kaç sebepten olabilir.

Aynı kişinin birden fazla satıcı hesabı olamaz. Bunun istisnaları var ama önceden Amazon’dan onay almak gerekiyor.

Aynı kişinin olmasa da farklı satıcı hesaplarına aynı bilgisayardan girilmesi de ilişkilendirmeye neden olabilir. O yüzden satıcı hesabınıza girdiğiniz bilgisayara dikkat edin. Umumi bilgisayarlardan veya Wifi ağlarından giriş yapmamaya çalışın. Uygun bir açıklama ile bu yanlış anlamayı düzeltebilirsiniz.

Alıcı ya da satıcı farketmez, daha önceden Amazon politikalarına aykırı hareketten dolayı kapanmış bir hesap ile ilişkilendirme durumunda da suspend gerçekleşebilir.

İlişkili hesap suspendinden Amazon hesaplarına güvenli bilgisayarlardan girerek, alıcı/satıcı hesaplarına farklı IP’lerden, mümkünse uzak bilgisayar bağlantısı ile girerek korunmak mümkün.

İlişkilendirmeye neden olabileceğinden alıcı (buyer) hesaplarının da sağlığı önemli. Bu hesapları da suistimal etmemelisiniz. Kendi siparişleriniz için affiliate linkler kullanmamalısınız.

Hesap Sağlığı Kaynaklı Suspend

Amazon hesabınızla ilgili kargolama süresinden, iade memnuniyetsizliği oranına kadar bir çok müşteri hizmeti metriği takip edilmekte. Bu metriklerdeki kötüleşme de suspend sebebi olabilir.

Aslında, mağazanızın ilk satışlarında şansız bir başlangıç yapmamışsanız bu suspend riskinden neredeyse tamamen korunmak mümkün.

Ürün skoru düşük olan ürünleri listemeyerek (Zotopilot’tan görebilirsiniz) müşteri memnuniyetsizliği oluşturma ihtimali yüksek ürünlerden uzak durun.

Kargoları 2 gün içinde kargoya verildi yapın. İptal oranınızı kontrol altında tutun. Gerekise zarar edin ama iptal oranını aşmayın ya da müşterinin iadeye kötü yorum yapmasına izin vermeyin.

Başarılı, zamanında varan satışlar için aktif olarak yorum isteyin.

Genellikle aksiyon planı (plan of action) hazırlanarak bu suspend atlatılabilir. Dropshipping’den bağımsız, tamamen ürün ve müşteri hizmetleri kalitesi ile ilgili bir suspend, dolayısı ile teknik olarak her mağaza sahibinin başına gelebilir ama deneyimli yönlendirmeler ile rahatlıkla korunulabilir.

Yasaklı Ürün Suspendi

Amazon politikalarına aykırı ürün listelemeniz durumunda hesabınız suspend olabilir.

Normalde bu tür ürünleri tespit ettiğinde Amazon ürünü kaldırır ve size “Notification of Restricted Products Removal” konu başlığında bir bilgilendirme mesajı atar. Bu ürünü artık satmamanız gerektiğini ve gönderilmemiş bir sipariş varsa ürünü göndermemeniz gerektiğini belirtir.

Eğer uyarıları okur ve hızlı müdahale ederseniz, bu ürünler genellikle suspende yol açmaz. Ama aynı ürünü listelemeye tekrar çalışır ya da gelmiş bir siparişi buna rağmen gönderirseniz ya da bu tür güvenlik sorunu olan ürün sayınız çok artarsa suspend gelebilir.

Sağlık ve medikal ürünler kategorisi, kesici ve delici ürünler genel olarak yüksek risk teşkil etmekte. Bu ürünlerden ilk aylarda uzak durmakta fayda var.

Pro Tiyo: Uyarı mesajı geldiğinde hiç vakit kaybetmeden ürünü silin ve o markanın/satıcının diğer ürünlerini gözden geçirin. Aynı satıcının diğer ürünlerinde de benzer sorun olma ihtimali çok yüksek o yüzden tavsiyem o marka ve satıcının diğer tüm ürünlerini de silmek. Böylece daha sonra gelebilecek bir uyarıyı engelleyebilirsiniz.

Suspend Olmuş Hesap Nasıl Açılır?

Suspend sebeplerini açıklarken her biri için neler yapılabileceğinden de bahsettim.

Genel olarak, suspend’i çözmek için öncelikle sebebini net anlamak gerekiyor. Amazon’dan gelen suspend mesajını çok dikkatli okuyun ve tam olarak neden suspend olduğunuzu ve Amazon’un ne istediğini netleştirin.

Mesajların hepsi birbirine benziyor, şablon mesajlar gibi gözükse de genellikle 1-2 satırında farklı ve çok önemli bilgiler içermektedir. Bu noktaları atlamamak gerekir.

Belge gerekiyorsa belgeler sağlandıktan sonraki en önemli nokta, savunmanın yani appeal’in düzgün çekilde yazılması.

Savunma yazısını hafife almayın. Amazon hesabınızın geleceği bu yazıya bağlı diyebiliriz. Mutlaka bir uzmandan destek alın ya da İngilizceniz iyiyse online kaynakları detaylı inceleyip aceleye getirmeden etkili bir savunma yazısı hazırlayın.

Savunmanızı gönderdikten sonra sabretme zamanı. Amazon’a zaman verin. 2 gün sonra “ee hadi ne oldu benim savunmamın durumu” şeklinde sıkboğazlar genellikle ters tepmekte.

Her şey yolunda giderse hesabınız açılacaktır. Amazon, ek belge veya açıklama da isteyebilir. Sonraki iletişimleri telefon ile yapmakta fayda var. Telefon görüşmeleri ile daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Suspend’den Nasıl Korunabiliriz?

Yeni hesaplarda 3 ASIN suspend’i gibi suspend riskleri daha yüksek olduğundan başta yavaş ve çok dikkatli ilerleyip, riskli kategori ve ürünleri mağaza sağlığınız yukarı çıktıkça değerlendirmenizi öneririm.

Örneğin, Elektronik kategorisi mark tescil şikayetlerinin sıklıkla olduğu bir kategori. İlk 3 ayınızda bu kategoriden uzak durabilirsiniz.

Bahçe hortumu kategorisinde kısıtlı markaya rastlama ihtimaliniz düşükken okul çantası kategorisinde Disney veya Marvel karakterlerini içeren ürünlerin olabileceğini hesaba katın. Bu kategoride ürün yüklemeden önce ürün isimlerini tek tek kontrol etmek yardımcı olacaktır.

Müşteri memnuniyeti konusu nispeten daha kolay. Amazon hesap sağlığı sırlarım yazımda mağaza sağlığı nasıl yüksek tutulur, müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır detaylıca anlattım.

Online kaynakları takip edin. Başkalarının aldığı şikayetlerin sebeplerine bakarak hangi markaların sıkıntı yaratabileceğini tespit edin ve kara listenize ekleyin.

Suspend’den Korkmalı mıyız?

Suspend riski genelde girişimcileri korkutmakta. Haklısınız, ama bir yere kadar.

Korkup denememek, bir şey kazanmamayı garantiler!

Suspend korkusu bence, kaza yapmaktan korktuğu için hiç bir zaman araba kullanmayı öğrenmemek gibi bir şey. 

Tek risk suspend değil. Amazon kendi içinde de dropshipping yaparak mevcut iş modelini kar etmeyecek hale getirme projesi hep gündemde. Avrupa pazarında bunu yapıyor. Belki de kısa sürede Kanada’da da yapacak.

Ama…

Tüm bu risklere rağmen, risklerin bilincinde olarak Amazon dropshipping’i hala tavsiye etmekteyim. Neden mi?

Amazon drop shipping modeli, Amazon’a adım atmak için en maliyetsiz iş modeli. Sadece aylık mağaza ücretini ödeyip satışları çevirecek sermayeye ihtiyacınız var. Sokakta mısır arabası işleteceğim deseniz eminim daha çok sermayeye ihtiyacınız olacak.

Her e-ticaretçinin de Amazon’a adım atmasını öneriyorum. O yüzden bu erkenden ve maliyetsiz Amazon’la tanışma fırsatını neden tepelim?

Amazon mağazanızın kaç senelik olduğu, kaç yorum aldığı, ne kadar satış yaptığı gibi bir çok konu ileride Amazon üzerinden yapacağınız FBA gibi farklı iş modellerinde faydalı olacaktır.

Bugün açacağınız mazağa ile 1 sene sonra FBA’ye başlarsanız, o zaman yeni açılmış bir mağazadan daha verimli olacaktır. Unutmayın, FBA yapacak olsanız bile açılış suspend’i gibi konular genel. Bu sıkıntıları neden bir an önce atlatmayalım?

Dropshipping yaparken 10 binlerce ürün listeliyor olacaksınız. Çok satan ürünleri, yeni ürün fikirlerini ister istemez daha kolay yakalayabilir olacaksınız. Belki de hangi ürünü Amerika’ya ihraç etmeniz gerektiğini dropshipping yaparken karar vereceksiniz.

Amazon dinamiklerini, arka ekipler ile nasıl iletişime geçileceğini, müşterileri nasıl memnun edebileceğinizi deneyimleyerek öğreneceksiniz. Bu deneyim paha biçilemez ve uzun vadede mutlaka işinize yarayacaktır.

Düşünün… dropshipping yaparken muhattab olduğunuz yüzlerce müşteri sayesinde kazandığınız deneyimi, kendi ürünlerini satan bir Amazon mağazasına danışmanlık verirken kullanabilirsiniz!

Kısaca, risklerine rağmen ticarete girmenin en hızlı ve düşük sermayeli yolu olmasından, kazanacağınız deneyimi Amazon platformunda yapacağınız farklı iş modellerinde uygulayabileceğinizden Amazon dropshipping’i lokasyon bağımsız online gelir oluşturmak isteyenlere tavsiye ediyorum.

Şimdiden sağlıklı ve bol satışlı bir Amazon mağazası dilerim…

Paylaş, keyfine var!

4 thoughts on “Amazon Dropshipping Suspend Riski, Çeşitleri ve Çözümleri

 • İlker bey Merhaba,

  Benim hesabım 3 ASIN sebebiyle askıya alındı ve yaptığım Appeal kabul edilmedi. Ben hesabımı tamamen kapatmak istiyorum bunun için nasıl bir öneriniz olabilir? Ne zaman kapatmak istesem evrak istiyorlar ki bu evraklar olmadığı için hesabımı kapatmak istiyorum.
  teşekkürler.

  • Merhaba. Appeal’a devam etmenizi öneririm. Amazon ile artık hiç çalışmayacaksanız, hesabınız kendiliğinden pasif konuma geçer. Kapatıp tekrar yeni bir hesap açayım diye düşünüyorsanız aynı bilgilerle tekrar hesap açma denemesi yaptığınızda hesaplar ilişkilendirip yeni açtığınız hesap da suspend olacaktır.

 • Merhaba İlker bey,

  Ben dropshipping yapıyorum. 6 aylık avrupa hesabım 3 asinden suspend oldu haftalık 200-300 ürün yüklüyordum çok fazla bir rakam değil bence. Appeal gönderdim yanlışlıkla eklendi yazılım hatasıydı diye. Güzel bir appeal hazırlamıştım. Hesabınızı inceliyoruz inceleme bittiğide geri dönüş yapacağız dediler.

  Ben toplam 22 Ürün sattım 1 tanesi billing address yanlışlıkla müşterinin adına oldu. Diğerleri hepsi amzon satıcı hesabımdaki bilgilerimle aynı fatura adresi. 3 asinden suspend olduğum ürünlerden satış yapmadım. Eğer kabul etmezlerse bu satış yaptığım 22 ürünün tamamının alıcı hesabından faturasını alıp amazona göndermeliyim?

  • İstenilen 3 ASIN’i satmadıysanız, dropshipping yaptığınızı ve satmadığınız için iş modelenizden dolayı bu ASIN’lerin faturasını sağlayamayacağınızı, satmış olduğunuz ürünlerden fatura sağlayabileceğinizi profesyonel bir dil ile belirtirseniz sizden sattığınız 3 ASIN için fatura istenecektir. O zaman istenilen faturaları verirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.