Amazon Ürün Skoru (Rating) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Amazon dropshipping yaparken hem satışları artırmak hem de riski düşürmek için Amazon ürün skoru (müşteri yorum skoru) bilgilerini kullanabilirsiniz. Önce Amazon ürün skoru nedir ve nasıl fayda getirdiğini açıklamak istiyorum.

Amazon Ürün Skoru (Average Customer Review) Nedir?

Amazon ürün skoru, ürüne o ürünü alan müşterilerin verdiği puanları içerir. Bir ürüne hiç puan verilmemişse o ürün skorsuz olarak belirtilir.

Müşterilerin verebileceği en düşük skor 1, en yüksek skor 5’tir. Yani ürün skoru 1 olan bir ürün hep en düşük skoru almış demektir.

Yıldız gösteriminde 4.6 gibi küsürlü skorlar 4 tam ve 1 yarım yıldız ile gösterilirken, Zotopilot skoru gerçek değeri yani 4.6 olarak gösterir. Amazon sayfasında da bu gerçek değeri yıldızların üstüne giderek açılan pencerede görebilirsiniz.

Amazon ürün skoru örneği

Ürün skorunun mağaza skoru ile karıştırılmaması gerekmektedir. Amazon’da ürün sayfalarında ve listeleme filtrelerinde görünen ürün skoru (average customer review), ürünü satan tüm satıcıların listelendiği teklif (offerings) sayfasında mağaza isminin altında olan skor ise mağaza skorudur.

Ürün skoru hem satış sayısı hem de mağaza sağlığı açısından önemlidir.

Nasıl mı?

Ürün skorunun satış sayısını etkilediği 2 temel nokta vardır:

  1. Amazon’un sol tarafındaki filtrede ürün skoruna göre filtreleme mümkündür. Dolayısı ile burada yüksek skorlu ürünleri filtreleyen müşterilere ancak yüksek skorlu ürün satıyorsanız ulaşabilirsiniz.Ürün skoru filtresi
  2. Ürün sayfasına girildiğinde de ürün skoru gözüktüğünden burada müşterinin gördüğü skor (ve tabii kaç adet yorum yapıldığı) müşterinin karar vermesinde etkili olabilmektedir. Müşteri, çok beğenerek sayfasına girdiği ürünün 1 yıldız aldığını görünce almaktan vazgeçebilir.

Ürün skoru, benzer şekilde mağaza sağlığında da dolaylı da olsa etkilidir.

Skoru düşük ürünleri sattığınızda müşteri memnuniyetsizliği oluşma ihtimali artıyor. Bu da mağazanıza negatif yorum riski anlamına geliyor. Sadece kaliteli ürünleri satarak mağaza sağlığı riskinizi düşürebilirsiniz.

Kaliteli ürünleri tespit edebilmek için Zotopilot’tan alacağınız dışa aktar dosyasında bulunan ürün skorlarına göre filtreleyip, düşük skorluları (örneğin 2’nin altındakiler olabilir) silmek üzere liste çıkarabilirsiniz.

Peki skorsuz ürünleri ne yapalım?

Skoru olmayan yani henüz yorum almamış ürünlerin bu durumda olmasının başlıca 2 sebebi olabilir:

  1. Ürün yeni satışa sunulmuştur, henüz yorum almamıştır.
  2. Ürün yeni olmamasına rağmen çok az satmıştır, yorum alacak kadar satmamıştır.

Her iki durumda da ürünün kalitesi açısından bir bilgi edinemiyoruz.

Ama eğer envanterimde binlerce ürün olmasın, az ama öz olsun diyorsanız yorumu olmayan ve satış sıralamasında (sales rank) yukarılarda olmayan ürünleri silebilirsiniz. Bu ürünlerin satılma ihtimali düşüktür. Silinen her ürünün de potansiyel ciro kaybı olduğunu unutmayın.

Amazon Dropshipping Yaparken Ürün Skorunu Nasıl Kontrol Edebilirim?

Zotopilot‘a eklenen Amazon ürün skoru (müşteri yorum skoru) sayesinde envanterinizin hem skor dağılımını hem de satış sıralamasını (sales rank) görmeniz mümkün.

Ayrıca “dışa aktar” özelliği ile ürün bazında skor ve sales rank bilgilerini dosya olarak indirerek dilediğiniz gibi filtreleyebilirsiniz. Örneğin düşük skorlu ve sales rank’i olmayanları silebilirsiniz.

Zotopilot ürün skoru paneli

Bol satışlar, yüksek skorlu ürünler dilerim!

Drop shipping konusunda güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.

 

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.