Çocuklar! Kumandayla istediğiniz gibi oynayın

Yeni nesil teknolojiyle daha bebekken tanışıyor, daha konuşmaya başlamadan elektronik aletleri kullanabiliyor.

Bu aletlere nasıl alışıyorlar? Bizi kullanırken görüyorlar tabii. Ama daha da fazlası.. birkaç dakika sakin dursunlar diye ellerine tutuşturmuyor muyuz? Ya da iPhone’da parmak hareketlerimizi taklit etmelerini keyifle seyretmiyor muyuz? Çocuklular muhabbetinde “benim oğlan telefonda oyunu kendi açıyor”, “benim kız da Angry Birds oynuyor” sık sık geçmiyor mu?

Neyse.. bu kaçınılmaz… Teknolojinin hayatımıza gitgide daha çok girdiği bir çağda çocukları teknolojiden uzak tutmaya gerek var mı? (sosyal hayat, çocukluk oyunları ile dengesini kurarak tabii ki)

Bu noktada en büyük sıkıntılardan biri televizyonun uzaktan kumandası oluyor.

Çocuğumuzun kumanda ile oynamasını, oyalanmasını istiyor ama en sevdiğimiz filmin ortasında kanalı değiştirmesini istemiyoruz. İşte bu noktada çocuk kilitli uzaktan kumanda imdadımıza yetişiyor. Daha doğrusu umarım yetişir çünkü şu anda böyle bir uzaktan kumanda henüz göremedim.

TV üreticileri her gün televizyonlara yeni özellikler ekliyorlar ama nedense uzaktan kumandalar aynı hızla gelişmiyor. TV’ler internete bağlanabiliyor ama uzaktan kumandanın varsa bile touchpad’i imleci rahat hareket ettirmemize izin vermiyor ya da sanki 20 yıl önce Quake oynarken zorlandığımız gibi interneti ok tuşları ile kullanmamız gerekiyor.

Yeni nesil, çocuk kilitli, touchpadli ya da mini mouse’lı (IBM’in bir zamanlar kullandığı eraser-head de iyi bir başlangıç olabilir) uzaktan kumandaları görmek dileğiyle..

bi touchpad, bi çocuk kilidi eklesek ne güzel olacak

bir touchpad, bir çocuk kilidi eklesek ne güzel olacak

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.