Metrobüste bir gün oturabilecek miyiz?

metrobüs

Metrobüsün İstanbul için iyi bir toplu taşıma çözümü olduğunu düşünüyorum. Tabii ki raylı sistem daha iyi olabilirdi ama maliyet, uygulama hızı göz önüne aldığımızda Metrobüs de işimizi görmekte.

Bahçelievler’deki ofisimin konumu dolayısı ile metroyu pek kullanmıyorum ama sık sık arabamı bırakıp metrobüse atlar oldum. Mecidiyeköy, Zincirlikuyu veya Söğütlüçeşme’ye gitmek gayet kolay. Anadolu yakasında metrobüs çok daha rahat, çok daha az kalabalık. Dönüşte Söğütlüçeşme’den bomboş bir metrobüse biniyorsunuz (mesai giriş/çıkış saatinde değil tabii ki), otobüsteki oturma yerleri ancak birkaç durak sonra doluyor.

Avrupa yakasında durum biraz farklı. Günün her saatinde tüm otobüsler tam dolu gidiyor. İnanılmaz bir insan akını var. Akşam mesai çıkışında Zincirlikuyu’dan Avcılar istikametine otobüsler 3’er 4’er kalkıyorlar ve hepsi ağzına kadar dolu. Bu yoğun saatler için farklı birşey beklemek pek mümkün değil. Ama gündüz seyahat edenlerin niye aynı çileyi çekmesi gerekiyor onu anlayamıyorum. Öğlen, öğleden sonra 2-3 gibi… Metrobüsün çok daha az yoğun olması gereken saatlerde Bahçelievler durağında bekliyorum… bekliyorum.. bekliyorum.. bir otobüs gözüküyor, yavaşlıyor ve durakta duruyor. Kapılar açılıyor… evet şanslıysanız birkaç kişi durakta inecektir ki siz açılan yere binebilesiniz. Gündüz saatlerinde metrobüs seferleri o kadar azalıyor ki, işin bekleme tarafına takılmıyorum ama gelen otobüse zar zor binebilmek resmen “toplu taşıma kullanmakta niye ısrar ediyorsun?” dedirtiyor. Yeterince otobüs var, bunu akşam görüyoruz, peki gündüz niye böyle? Daha fazla şoför istihdam edilse fena mı olur? Gündüzkü 6-7 saatlik zaman diliminde seyahat edenler, “ne güzel yapmışlar şu metrobüsü!” dese fena mı olur?

Otobüslere diyecek hiçbir şey yok. Modern, temiz ve konforlular. Güzel şeyler yapılıyor, ciddi paralar ve emek harcanıyor. Birazcık daha üzerinde düşünülse yapılan bu uğraşların dönüşü daha fazla olur, faydası hepimize daha fazla dokunur diye düşünüyorum…

Güzel İstanbul’umuza!

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.