Diablo 3 ne durumda?

Demon Hunter'ım

Demon Hunter’ım

2012 için vakit isteyen PC oyunum Diablo 3. Çıkar çıkmaz almamıştım, oynamayı da düşünmüyordum aslında ama sonra dayanamadım. Oyun online oynansa da single player oynarken istediğiniz an “pause” edebilmeniz çok iyi. WOW’da böyle bir ihtimal olmadığından oynayabilmem pek mümkün değil artık.

Diablo 3’ü gayet casual oynuyordum. Çok fazla vakit harcadığımı söyleyemem ama artık çok sarmıyor, bir süre ara vermeye karar verdim. Oyunun grafikleri ve efektleri harika ama Diablo severler üçüncü versiyon için yaklaşık 12 sene beklediler. 12 sene beklemeye değer değişiklikler olduğunu söyleyemeyeceğim. Bir ara Diablo üzerine ayrı bir yazı yazacağım. Real-money auction house konsepti önümüzdeki dönem birçok online oyun tarafından kullanılacaktır diye düşünüyorum. Hatta gelirleri tatmin ediyorsa Blizzard kesin WOW’a da bu özelliği ekler.

Blizzard, Diablo 3’ü Mayıs 2012’de çıkardı. Oyun tamamen “farming” üzerine, yani defalarca aynı şeyleri tekrar tekrar yapmanız gerekiyor. Çok kısa sürede bayıyor. O yüzden yaz sonuna doğru tekrar “farming” yapalım diye “paragon level” eklemesi yapıldı. Bu arada real-money auction house (RMAH) da açılmıştı.

Diablo’nun dezavantajı tam anlamıyla bir multi-player oyun olmaması. Oynamak için online olmanız gerekiyor, sunucuya bağlanıyorsunuz, arkadaşlarınızla takım kurabiliyorsunuz ama World of Warcraft’taki (WoW) gibi yüzlerce oyuncuyu aynı anda görebildiğiniz bir şehir konsepti yok. Bu da oyunun bağlayıcılığını ciddi derecede düşürüyor. Gerçi RMAH gelirleri ciddi olabilir ama onun dışında oyunun tek geliri ilk satıştaki gelir (sanırım yaklaşık 100TL idi). Oynamak için bir daha para ödemeniz gerekmiyor. WoW ise öyle değil, her ay yaklaşık 15 EUR ödeniyor. Buna göre Blizzard, oyuncuların Diablo alıp çok fazla oyalanmayıp WoW’a dönmelerini tercih edebilir. Diablo yüzünden WoW’u bırakanlar çoğalırsa bu büyük bir risk çünkü Diablo tarzı oyun çok rahat terkedilebilir, WoW ise bırakması zor bir bağımlılık.

Barbar'ım

Barbar’ım

Oyuna yakında duel konsepti daha sonra da PvP gelecek. PvP’i adapte etmek büyük bir challenge olacak çünkü oyun tamamen PvE üzerine dizayn edilmiş. Developerlar muhtemelen PvP olayına oyun piyasaya sürüldükten sonra başladı.

Kısaca Diablo’ya max 2 sene daha tanıyorum. Gerçi 2 sene içinde WoW’a 2 expansion pack daha gelip max level 100’e gelirse o da bitiyor olacak. Blizzard’ın mobil oyunlara bir şekilde kayması lazım. PC oyunları için vakit harcayabilecek oyuncu sayısı bence azalıyor. Dahası oyuncular için PlayStation, XBox gibi ciddi alternatifler de geliyor (hep vardı ama yeni versiyonları gayet ilgi çekici, her an bir XBox alabilirim).

Barbar'ım ile level 60 olduğum an

Barbar’ım ile level 60 olduğum an

Paylaş, keyfine var!

0 thoughts on “Diablo 3 ne durumda?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.