Cep telefonları için spam yönetimi

Cep telefonuma gelen “spam” SMS ve aramalar, e-postama gelenlerden, daha doğrusu Inbox’ıma düşenlerden fazla olmaya başladı.

E-posta ile inanılmaz spam/junk mail gelebiliyor ama bu konuda özellikle Google çok başarılı olduğundan gmail hesabı ile bu mesajların neredeyse hepsi yakalanıyor. Outlook’un, ya da Outlook’a eklenmiş McAfee’nin aynı başarıyı yakalayamadığını görüyorum. Hatta Microsoft MSN’den şifre kurtarma talebime karşı gönderilen otomaitk mesaj Microsoft Outlook tarafından Junk olarak işaretlenmesi oldukça ironik oldu.

Tele satışçılara "aranmayacaklar" listesi versek?

Tele satışçılara “aranmayacaklar” listesi versek?

Cep telefonuma gelen “sigarayı bırakma seti” (sigara içmememe rağmen), “ücretsiz check-up”‘tan tutun çok büyük sigorta ve hesabım bulunmayan bankalardan da satış içerikli aramalar alıyorum. Kazayla cep telefonumu paylaştığım firmalardan haliyle SMS alırken (hadi burada hata bende diyorum), alakam olmayan inşaat firmalarından, estetik kliniklerinden, hastanelerden, güvenlik sistemi ve TV abonelik paketi satan firmalardan… kısaca her gün 5-6 istemediğim SMS alıyorum. Bu SMS’lerde, çoğu e-posta’nın aksine “beni listeden çıkar” diye bir link de bulunmuyor tabii ki.

Peki çözüm ne? Birkaç fikrim var.

1. Gelen SMS’i veya arayan numarayı, GSM operatörümüzün belli bir 4 haneli numarasına SMS ile gönderelim. Böylece operatör bize ait bir karaliste tutup bu numaradan ya da göndericiden bize tekrar ulaşılmasına izin vermesin. Bu durumda bu blacklist’i rahat yönetbilmemiz için bir web paneli de olsa iyi olur. Operatör karlılığını etkileyebilecek ve yönetimi zor olabilecek bir konu olduğu için bu çözüm biraz zor gözüküyor. İleride BTK böyle bir opsiyon verme zorunluluğu getirirse o zaman olabilir ama.

2. Cep telefonu işletim sistemlerine karaliste yönetimi. Bu yakın zamanda olabilecek birşey.Aslında işletim sistemleri “call-blocker” “sms blocker” gibi uygulamaların çalışmasına imkan verse, yani bir uygulamanın gelen SMS’i okuyabilmesine ve gerektiğinde default sesleri kesebilmesine izin verse hemen uygulama geliştiriciler bu soruna çözüm bulabilir. Ancak şimdilik çözümü işletim sisteminin kendisinden beklememiz gerekiyor. Aslında çok kolay… İşte fikrim:

Cep telefonlarında kara liste özelliğine ihtiyaç var

Cep telefonlarında kara liste özelliğine ihtiyaç var

* Gelen SMS’i nasıl silebiliyorsak “kara listeye ekle” gibi bir düğmesi olsun. Aynı şekilde çağrı listesinden arayan numara işaretlenebilsin.

* Düğmeye basıldığında “lokal karaliste” ya da “bulut üzerinde paylaşımlı liste” diye seçenek çıkarak kullanıcı “spam” bilgisini sadece kendisi için mi kullanacağını yoksa paylaşıma açıp herkes için kullanılabilecek mi seçebilecek.

* Lokal kaydedilen kara liste numaralarından gelen çağrı/SMS’ler için telefon, belirlenmiş işlemi yapacak. Örneğin çağrılar sessiz durumda kalacak ya da anında meşgule çevirecek. SMS’leri sesli uyarı çıkarmadan hemen silecek.

* Paylaşılan kara listeler için (cloud services olabilir) ayrı bir sistem olmalı. Kendimizin eklediği bir numara ekleyen kişi için lokal kaydedilen ile aynı işlevi yaparken, başkasının eklediği bir numaranın herkeste karalistelenmiş olabilmesi için belli sayıda kullanıcı tarafından eklenmiş olması gibi şartlar bulunabilir.

* Paylaşılan kara listeyi override etmek için lokal bir “whitelist” opsiyonu gerekebilir.

* Paylaşılan servis SMS’leri gönderen numaradan bağımsız, içeriğine göre de kontrol edebilir.

E-posta junk/spam yönetimi de zor gözükse de bunu Google, Gmail’de bu kadar başarılı uygulayabiliyorsa (ki başarısı bence ortak bilgiyi kullanmasından, o emailin 5 dakikada 100’lerce kişiye gönderildiğini tespit edebilmesinden geliyor, ki Outlook her clientta bağımsız çalışıyor o yüzden işi daha zor.) aynı şey neden çağrılar ya da SMS’ler için uygulanamasın?

İlk karaliste yönetimini iOS’tan bekliyorum

iOS’un şimdiye kadar beni etkileyen 2 özelliği oldu. İlki “personal hotspot” ile telefonumu wireless hub olarak kullanabilmek. Böylece notebook’umu internete bağlamak için kablo ile telefona bağlamam gerekmeyecekti. İkincisi de iOS 6 ile gelen “Do not distrub”. Böylece “Favori” olarak belirlemediğim kişilerden gelecek çağrılar belirttiğim saatlerde (gece uyurken mesela) ses çıkarmayacaktı. Benzer şekilde önümüzdeki iOS versiyonlarında bölye bir “blacklist management” opsiyonu görürsek şaşırmamak lazım. Diğer işletim sistemlerinden de benzer çözümler beklerim.

iOS 6 ile gelen "do not disturb" özelliği oldukça faydalı

iOS 6 ile gelen “do not disturb” özelliği oldukça faydalı

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.