Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

Google Adwords ile ilk yılında, 2001’de tanışmış ve Adwords’ü aktif olarak kullanmaya başlamıştım. 2016 senesinde Google Adwords sertifikası almaya karar verdim.

Yıllar içinde farklı projeler için bazen hafif, bazen yoğun olarak kullandım ama son 3 yıldır herhangi bir Adwords projesi veya harcaması yapmıyordum.

Bunca yıl Adwords ile ilgilendikten sonra neden Google Adwords Sertifikası almayayım diye düşündüm ve kısa bir araştırmanın ve çalışmanın sonunda kolayca sertifikamı aldım.

Google Adwords Sertifikası nasıl alınır

Peki nasıl mı? Google Adwords Sertifikası nasıl alınır kısaca anlatayım:

Kimler Google Adwords Sertifikası almalı?

Aslında sertifika sürecini Adwords’ü aktif olarak kullanmamış kişilere önermiyorum. Öncelikle Adwords ve online reklamcılık konseptlerinde pratik yapıp aşinalık edinmek daha doğru.

Sadece okuyarak yapacağınız öğrenim sınavı geçmenizi sağlayabilir ama burada amaç sadece bir sertifika sahibi olmak değil, aynı zamanda Google Adwords platformuna ne kadar hakim olduğumuzu anlamak.

Google sertifika süreci Adwords hakkında eksiklerinizi de tespit etmenize yarıyor. O yüzden Adwords’e hakim olduğunu düşünen kişisel kullanıcıların da en azından bilgi düzeyini anlamak için sertifika sınavına girmesi faydalı olacaktır.

Dijital ajanslarda çalışanlar, bireysel Adwords danışmanlığı verenler ya da firmalarındaki interaktif ve dijital pazarlama bütçesini yönetenlerin de Google Adwords Sertifikası alması önemli.

Google Adwords Sertifika sınavına hazırlık

Adwords’ü en azından bir süredir kullandığınızı varsayarsak aslında hazırlık süreci gayet kolay.

Sertifikayı kazanmak için öncelikle Adwords Temel Düzey sınavını geçmek sonrasında ise 5 adet olan uzmanlık sınavlarından en azından birini başarılı olarak geçmeniz gerekiyor.

Benim pratiğim arama ağı reklamcılığı üzerine olduğundan ben uzmanlık sınavlarından ilki olan Arama Ağı Reklamcılığı sınavına girmeye karar verdim. Siz de hangi sınava girecekseniz o konuda hazırlık, araştırma ve pratik yapabilirsiniz.

Seçebileceğiniz uzmanlık sınavları:

  1. Arama Ağı Reklamcılığı
  2. Görüntülü Reklamcılık
  3. Video Reklamcılık
  4. Alışveriş Reklamcılığı
  5. Mobil Reklamcılık

Google, sertifikasyon sürecini detaylıca anlatıyor, buradan sürece bakıp planınızı yapabilirsiniz.

Her Adwords sınavı için internette bir çok ücretsiz kaynak, çalışma materyali ve örnek sınav mevcut.

Örnek soruların üzerinden geçebilirsiniz ama benim önerim Google sınav formatına uygun şekilde hazırlanmış örnek sınavlara girmeniz.

Her iki sınava aynı anda hazırlanırken ben Google’un 17 sayfalık Adwords Temel Düzey Çalışma Kılavuzu PDF dökümanını (İngilizce) çalıştım.

Buna ek olarak ücretsiz örnek sınavlardan 3 tanesini aldım. Her biri yaklaşık 1-1,5 saat sürdü. İlk denememde bile geçer not olan %80’i geçtiğimi görünce sevindim ama gerçek sınavın daha zor olabileceğini düşünerek 2 tane daha örnek sınav yaptım.

Adwords sistemi içinde biraz dolaştım. Özellikle standart raporlar, optimizasyon araçlarına göz gezdirdim.

Kısaca toplamda 7-8 saatlik çalışma ile temel Google Adwords sertifika sınavlarına hazırlandım. Adwords’ü de yıllardır ingilizce kullandığımdan hazırlıkları da ingilizce yapıp sınavı ingilizce aldım.

Ücretsiz örnek sınav alabileceğiniz siteler:

Google Advertising Fundamentals Exam Practice Test

Burada hem temel düzey hem de arama ağı uzmanlık sınavlarına hazırlık testlerini bulabilirsiniz. Kasım 2015’te güncellenmiş, gayet güncel diyebilirim.

Soruların doğru cevaplarını hemen görüp sınav süresinde konuları öğrenmenizi de sağlıyor. O yüzden aynı sınav olsa da tekrar tekrar almanızı öneriyorum.

Google Adwords Advanced Search

En son 2013’te güncellenmiş gözüküyor ama gene de hazırlık için faydalı bir örnek sınav sunuyor.

Google Partners üzerinden Google Adwords Sertifikası nasıl alınır?

Sınava hazırsınız, artık Google Adwords sertifika sınavına girme vakti.

Google PartnersÖncelikle Google Partners‘a Google hesabınız ile giriş yapıp profilinizi doldurun. Eğer kişisel hesabınız dışında bir Adwords yönetici hesabı (MCC) kullanıyorsanız Goolge, o hesapla girip sınavı almanızı öneriyor.

Her bir sınavı geçmeniz için %80 başarı gerekiyor. Sınav süreleri 90 ile 120 dakika arasında değişiyor. Adwords Temel Düzey sınavı ve diğer 120 dakikalık sınavlarda 100’er soru geliyor. Yani her soru için ortalamada bir dakikadan biraz fazla zamanınız var.

Bir sınavı geçemezseniz tekrar girmek için 7 gün beklemeniz gerekir. Sınavlara giriş tamamen ücretsiz ve online. Evinizde rahatlıkla girebilirsiniz.

Sınav Geçme notu Süresi
AdWords Temel Düzey %80 120 dakika
Arama Ağı Reklamcılığı %80 120 dakika
Görüntülü Reklamcılık %80 120 dakika
Mobil Reklamcılık %80 90 dakika
Video Reklamcılığı %80 90 dakika
Alışveriş Reklamcılığı %80 90 dakika

Bir sınava başladıktan sonra zamanlayıcıyı duraklatamıyorsunuz. Bilgisayarınız kapansa da, internet bağlantınız kopsa da süre işlemeye devam ediyor.

İnternete tekrar bağlanırsanız sınava kaldığınız yerden devam edebilirsiniz ama süre işlemeye devam etmiş olacak. O yüzden sınav sürecinde iyi bir internet bağlanınız olduğundan ve rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun.

Sınav süresince yanınızda ya da başka bir bilgisayar/tablette çalışma materyallerinizi hazır tutmanızı öneririm.

Ayrıca Adwords hesabınıza da girerek hızlıca bakmanız gereken bir ekran olursa bakabilirsiniz. Tabii zaman kısıtı olduğundan hızlı davranmalısınız. Kolay soruları hızlıca geçerek zor sorular için vakit kazanabilirsiniz.

Google Adwords sertifikası

Ben Adwords Temel Düzey sınavını 60 dakikada, Arama Ağı Reklamcılığı sınavını da 65 dakikada tamamladım. Konulara aşina olduğunuzda süre başarılı sonuç için gayet yeterli geliyor.

İlk sınavı hızlıca tamamladığım için ardından beklemeden Arama Ağı Reklamcılığı sınavına girdim ama açıkcası 2 saat içinde 200 soru cevaplamak yorucu oldu. İkinci sınavı biraz ara verip dinlendikten sonra almak daha sağlıklı olur.

Kazandığınız sertifika 1 yıl için geçerli. Bilgilerinizi taze tutarak yıl sonunda tekrar sınavı rahatlıkla geçebilir, sertifikanızı yenileyebilirsiniz.

Kısaca Google Adwords Sertifikası nasıl alınır diye hiç endişelenmeyin, birazcık çalışıp pratik yaparak sakin kafayla gireceğiniz sınav sizi çok zorlamayacaktır.

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

2 thoughts on “Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.