Adsense Sayfa Düzeyi Reklamlar ile Mobil Reklam

Adsense yayıncıların uzun zamandır beklediği sayfa düzeyi reklamlar Nisan 2016 itibari ile Türkiye’deki tüm yayıncılara açıldı. Adsense Sayfa Düzeyi reklamlar sayesinde artık mobil trafikten daha fazla gelir elde etmek mümkün olacak.

Adsense Sayfa Düzeyi reklamlar 2 şekilde sunulmakta:

  1. Sabit/yer paylaşımlı reklamlar
  2. Vinyet reklamlar
Adsense mobil reklamlar

Kaynak: Google Adsense

Sabit/yer paylaşımlı reklamlar (Anchor/overlay ads) kullanıcı ekranının kenarında, mobil cihazlarda genellikle en altta gözüken, kolayca kapatabilen reklamlar olarak karşımıza çıkıyor.

Google Adsense politikatlarına göre standart reklam ünitelerini sabitlemek yasak. Yani normalde mobil cihazlarda kullanıcı ekranı kaydırsa dahi en altta sabit gözüken reklam sunmanız mümkün değildi, hesabınız banlanabilirdi.

Yeni sunulan sabit/yer paylaşımlı reklamlar sayesinde artık mobil cihazlarda sabit durabilen reklamlar yerleştirebiliyorsunuz. Hem de mevcut reklam ünitelerinizin sayısını azaltmak zorunda kalmadan.

Vinyet reklamlar (Vignette ads) ise sitenizde sayfa yüklemeleri arasında tam ekran görüntülenen reklamlar olarak sunuluyor. Google, reklamın en uygun zamanda çıkmasını ayarlıyor. Yani her sayfanızın önünde bu reklam görüntülenmeyecek. Kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemeyecek şekilde Google Adsense sistemi en optimum gösterimi yapıyor.

Adsense Sayfa Düzeyi Reklamların kurulumu çok basit

Adsense hesabınızda verilen reklam kodunu, reklam göstermek istediğiniz sayfaların <head> etiketine (veya <body> kısmının üstüne) yerleştirin.

Hesabınıza bağlı her sayfa ve sitede aynı kod kullanılır. Böylece sadece kodu yerleştirerek yeni reklamlar için gerekli hazırlığı yapmış olursunuz.

Sayfa düzeyindeki reklam ayarlarınızı değiştirseniz bile kodu değiştirmenize gerek yoktur. Kodu yerleştirdikten sonra yapacağınız tüm ayarlar (ki fazla yok) Google Adsense hesabınızdan yönetilecektir.

Adsense mobil reklam aktivasyon

Gerekli kodu ekledikten sonra 2 yeni reklam tipini aktive ederek reklamları yayınlamaya anında başlayabilirsiniz. Kaynak: Google Adsense

Google Adsense Sayfa Düzeyi Reklamlar hakkında detaylı bilgiyi Google destek sayfalarında bulabilirsiniz.

Reklam gelirleriniz artacak

Yeni reklam üniteleri mevcut sayfa başına 3 reklam sınırında kapsanmıyor. Yani her sayfada 3 tane standart Adsense reklamı gösterirken ek olarak yeni sayfa düzeyi reklamları da gösterebilirsiniz.

Reklamların çok sık gözüküp kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemesinden de korkmayın. Google bu konuda bizim kadar hassas.

Deneyimin olumlu olması için en uygun zamanda en uygun reklamları yayınlıyor. Kullanıcı başına gösterilen reklam sayısı gibi konuları da otomatik takip edip reklam yayınını düzenliyor.

Adsense sayfa düzeyi reklamlar

Kaynak: Google Adsense

Yeni reklamlar sadece mobil cihazlarda gösterilmek üzere hazırlandı. Bu da mobil cihazlardan gelen trafikten kazanacağınız reklam gelirleri artacak anlamına geliyor.

Bu çok güzel bir haber çünkü bir mobil trafik sürekli artıyor ve bir çok yayıncı mobil trafik reklam gelirlerinin düşüklüğünden huzursuzdu.

Duyarlı (responsive) reklam üniteleri bir çözüm olarak sunulmuştu ama bu ünitelere geçerken yayıncıların kaybettiği reklamverenler nedeniyle (kanalın, reklam ünitesinden değişmesinden dolayı) toplam reklam gelirleri düşmüştü.

İlk sene denemelerimde hem duyarlı hem de sayfa düzeyi reklamlardan yeterince verim alamadım. Trafiğin mobile kayması ile reklam gelirleri tehlikeye giriyor ama en azından sayfa düzeyi vinyet reklamlar gibi mevcut opsiyonları sonuna kadar kullanmakta fayda var.

Şimdi reklam gelirlerini tekrar artırma zamanı! Yeni Adsense sayfa düzeyi reklamları hemen aktive ederek bu fırsatı kaçırmayın.

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.