İngilizce Yazım Denetimi ve Gramer Düzeltme artık çok kolay

Benim gibi İngilizce blog yazıları mı yazıyorsunuz? Ya da İngilizce akademik bir çalışma mı hazırlıyorsunuz? Anadili İngilizce olanların bile bir çok hata yapabildiğini gördüğümüzde İngilizce yazım denetimi ve İngilizce gramer düzeltme konusunda başarılı uygulamalara ihtiyaç duyuyoruz.

İşin güzel yanı eskiden şüphelendiğimiz her bir kelime ya da cümle için doğru yazdım mı diye internette araştırma yapmamız gerekirken artık yazarken yanlışımızı tespit edebilecek hatta düzeltebilecek güzel uygulamalar mevcut, üstelik online kontrol imkanıyla.

GrammarlyBir süredir kullanmakta olup çok da memnun kaldığım ingilizce cümle düzeltme programı Grammarly bu tür uygulamalardan biri. Hem tek başına çalışan uygulamaları hem de Microsoft Office ve tarayıcı eklentileri ile Grammarly’yi online olduğunuz her an rahatlıkla kullanmak mümkün. Üstelik en gerekli yazım kontrollerini ve ingilizce yanlış cümle düzeltme fonksiyonlarını ücretsiz sunuluyor!

Harf hatalarına son!

Doğru yazılışını bilmeyebiliriz ya da hızlı yazarken yanlış tuşa basmış olabiliriz. Yazımızda yaptığımız harf hataları konusunda Grammarly oldukça başarılı. En muhtemel doğruyu direkt olarak önerirken dilerseniz mümkün olan diğer varyasyonları da öneri olarak görmek mümkün.

Her şeye rağmen sözlükte olmayan bir kelime yazıyorsanız, örneğin teknik bir terim ya da başka dilden bir kelime, o zaman özel sözlüğünüze kelimeyi ekleyebilirsiniz. Böylece aynı kelime için tekrar hata uyarısı çıkmaz.

Grammarly harf hataları tespit

Artık sözlükten yazılışına bakmanıza gerek yok. Grammarly harf hatalarınızı anında buluyor. Detaylarına tıklayarak diğer ihtimallerin listesini de görebiliyorsunuz.

Edatların (prepositions) ve eklerin doğrusunu buluyoruz

Edatların yanlış kullanımı belki de en çok sık yaptığımız İngilizce yazım hatalarından biri. Yazarken sık sık “in” mi “at” mi yazacağız diye kendimize sorabiliyoruz. Fiilden sonra “with” mi “to” mu, yoksa hiçbirini yazmamak mı gerek kontrol etmek için Google’a baktığımız oluyor. Grammarly edat ve ek kullanımında yardımımıza yetişiyor.

Yazım hatalarında olduğu gibi edat düzeltmelerinde de Grammarly öncelikli olarak en doğru olabilecek öneriyi yapıyor. Bunun yanında gramer olarak hala doğru ama cümleyi farklı anlamlara sokabilecek diğer seçenekleri de öneri olarak sunuyor.

Grammarly edat dilbilgisi denetimi

Yanlış edat kullanımı İngilizce yazarken en çok yapılan hatalardan

Belirteçleri (articles) artık kaçırmıyoruz

The“, “A/an” gibi kelime önlerindeki belirteçleri yazmayı sıklıkla unutabiliyoruz. Samimi bir yazıda o kadar büyük bir sorun olmayabilir ama özellikle akademik yazılarda doğru belirteçlerin kullanılması önemli.

Grammarly belirteç uyarısı

Türkçe’de olmadığından unuttuğumuz ya da yanlış yazdığımız belirteçleri Grammarly uyarıyor.

Tekil/çoğul karışıklığı bitti

Bazen gözden kaçırdığımızdan bazen de topluluk ifade eden kelime kullanırken fiillerin veya belirteçlerin tekil ya da çoğul olması konusunda yanlışlık yapabiliyoruz. Grammarly, tekil/çoğul karışıklığını da bitiriyor.

Ayrıca Amerikan İngilizcesi ya da İngiliz İngilizcesi mi yazıyorsunuz belirttiğinizde buna göre önerilerde bulunuyor. Çünkü örneğin Amerikan İngilizcesi’nde “Family” kelimesi “is” ile kullanılırken İngiliz İngilizcesi’nde “Family” kelimesi “are” ile kullanılıyor.

Grammarly tekil çoğul yazım kontolü

Tekil/çoğul kontrolü başarılı.

Fiillerin doğru zamanını kullanarak İngilizce gramer hatalarından kaçınıyoruz

Grammarly’nin İngilizce dilbilgisi kontrollerinde güçlü olduğu yanlardan birisi de fiillerin kullanımı. Fiillerin sadece yazılış şekli değil, belirtilen zamana göre doğru yazılıp yazılmadığı hatta doğru gibi gözükse de cümlenin anlamına göre doğru zaman seçilmiş hepsini yakalayabiliyor. Özne ile fiil arasına başka kelimeler de girse uygulamanın performansı düşmüyor, gene hataları yakalayabiliyor.

Grammarly fiil zamanları

Fiil zamanları kullanırken gözden kaçırdıklarınızı Grammarly yakalıyor

Noktalama işaretleri için de İngilizce yazım denetimi geçerli

Bağlaçlardan sonra kullanılan, uzun cümleleri ayıran virgüller dahil tüm noktalama işaretleri konusunda uygulama bize yol gösteriyor. Virgül’den sonra boşluk bırakmayı mı unuttunuz, virgülden önce fazla boşluk mu var, bu gibi basit ama gözden kaçabilecek imla hatalarını da Grammarly ile düzeltmek çok kolay.

Grammarly noktalama işareti düzeltme

Noktlama işaretlerinde artık yanlış yapmayacaksınız

150 kritik İngilizce yazım hatası ve gramer kontrolü ücretsiz

Grammarly’nin ücretsiz versiyonu birkaçından bahsettiğim 150 farklı kontrol içermekte. Okuyanların dikkatini hemen çekebilecek hataları düzeltmek için ücretsiz versiyon bence başlangıçta gayet yeterli. Ben aylarca bu şekilde kullandım.

Ayrıca çok uzun ve dengesiz kurulmuş cümleler için de Grammarly alarm veriyor, cümlenin değiştirilmesi konusunda öneri sunuyor. Böylece ingilizce yanlış cümleleri düzeltmek de mümkün oluyor.

Ama bir adım ileri gitmek istiyorsanız Premium versiyonu tavsiye ederim. Premium’un sunduğu önerileri görünce farkı anladım.

Grammarly Premium versiyonda ücretsiz versiyonun üzerine 100 gelişmiş İngilizce yazım denetimi ve metin kontrolü daha ekleniyor.

Premium versiyondaki en önemli özelliklerden biri sözcük zengileştirme önerileri. Bu özellik gerçekten çok hoşuma gitti. Aynı kelimeyi sık sık kullanıyorsanız hemen uyarıp size bu kelimeyi çok kullandınız, yerine şunu kullanabilirsiniz şeklinde öneriler sunuyor. Yazıların tek düze olmaması için inanılmaz faydalı bir özellik.Grammarly ücretsiz ve Premium karşılaştırma

Her ortamda yazım kontrolü yapmak mümkün

İngilizce cümle düzeltme programı Grammarly’i 4 şekilde kullanmak mümkün:

 1. App.Grammarly.com sitesinden. Grammarly sitesine girerek hesabınız altında döküman oluşturabilir ve uygulama içinde yazım kontrolü yapabilirsiniz. Bunun avantajı hesabınız altındaki yazılara her yerden ulaşabilmeniz. Bir nevi yazı depo alanı olarak da işe yarıyor yani.
 2. Tarayıcı eklentisi (plug-in) kurarak herhangi bir web sayfasındayken yazım denetimini çalıştırabilirsiniz. Bu benim en sık kullandığım yöntem. WordPress panelinde blog yazısı yazarken Grammarly’nin tarayıcı eklentisi de aktif oluyor. Böylece hiç bir farklı uygulamaya geçmeden Grammarly’nin tüm özelliklerini kullanabiliyorum. Chrome, Firefox, Safari gibi tüm popüler tarayıcılar için eklenti mevcut.
 3. Microsoft Office eklentisi kurarak. Hem Word hem de Outlook’a entegre olabilen Grammarly, bu Office uygulamaları içinde direkt İngilizce yazım denetimi ve dilbilgisi kontrolü yapmanıza izin veriyor. Bu kullanım şekli de oldukça popüler. Outlook kullanarak İngilizce e-posta yazıyorsanız Grammarly MS Office eklentilerini kurmanızı öneririm.
 4. Masaüstü uygulamasını kurarak. Web sayfasından girmek istemiyorsanız Grammarly’nin masaüstü tek başına çalışan uygulamaları da mevcut. hem Windows hem de OS X versiyonu olan bu uygulamaları PC ya da Mac’inize rahatlıkla kurabilirsiniz. Açıkcası web üzerinden tarayıcıdan direkt kullanabilirken benim ayrı bir masaüstü uygulamaya ihtiyacım hiç olmadı ama alternatif olarak gelmesi güzel.

Grammarly ile İngilizce dilbilgisi ve İngilizce cümle düzeltmeleri çok kolay

Grammarly’nin yaptığı önerileri uygulamak çok kolay. Öneriyi görünce yazıyı kendiniz düzeltmeniz ya da tekrar yazmanız gerekmiyor. Uygun bulduğunuz önerinin üzerine tıkladığınızda uygulama düzeltmeyi otomatik yapıyor.

Hataları sadece düzeltmekle kalmıyorsunuz. Uygulama, hatanın sebebini detaylıca anlatıyor. Ayrıca dilerseniz haftalık olarak o hafta yaptığınız hataların tiplerine göre dağılımı ve sayısı konusunda size bir rapor sunuyor. Böylece hatasız yazılar yazarken İngilizce’nizi de geliştiriyor oluyorsunuz.

Grammarly online İngilizce yazım denetimi uygulamasıİngilizce yazılarımızda ne kadar da hata varmış meğer dedirten Grammarly, bu gramer hatalarını düzelterek hem okuyucular için hem de arama motorları için içeriğimizi daha doğru şekilde sunmamıza yardımcı oluyor. Artık ingilizce yanlış cümle düzeltmek çok kolay.

Grammarly hesabınızı hemen açıp ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Hesap açmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yazım kontrollerini artırmak için istediğiniz an hesabınızı Premium versiyona yükseltebilirsiniz. Premium versiyon İngilizce yazım, dilbilgisi ve imla konularında size başka bir uygulama aratmayacaktır.

 

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

6 thoughts on “İngilizce Yazım Denetimi ve Gramer Düzeltme artık çok kolay

  • Dilbigisi düzenleme üzerine bazı Türkçe uygulamalar var ama ne yazık ki Grammarly seviyesine bir uygulamaya rastlamadım.

 • İlker bey Grammarly programının ücretsiz versiyonunu başarılı buluyorum ve kullanıyorum, sizce premiumu verdiğimiz parayı hakeder mi? Zira yıllık üyelik bazında çalışıyorlar. 1 ay deneme şeklinde bulamadım.

  • Ben şu anda ücretsiz versiyonunu kullanıyorum ama 1 sene önce premium versiyonunu 1 ay hediye etmişlerdi, kullanıp ve memnun kalmıştım. Tatmin olmak, ihtiyaca göre değişir. Uzun İngilizce yazı yazıyorsanız faydalı olacaktır diye düşünüyorum çünkü “bu kelimeyi çok sık kullanıyorsun, yerine şunu da arada bir kullanabilirsin” gibi yazıyı zenginleştirici önerilerde de bulunuyordu. Bu aklıma gelen özelliklerden biri.

  • Paylaşım için teşekkürler. Grammarly kadar profesyonel gözükmese de (sitesi reklam dolu), bir alternatif olarak düşünülebilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.