nopCommerce Nedir?

nopCommerce nedir

nopCommerce açık kaynak kodlu ücretsiz bir e-ticaret çözümüdür. Detaylı ve çeşitli özellikleriyle yeni online ticarete başlayacaklar için nopCommerce iyi bir seçenek olurken beklentisi yüksek e-ticaret uzmanlarını da tatmin edecek kuvvette özellikler içermektedir.

nopCommerce nedir öğrenmek için sunduğu özelliklere, avantajlarına ve dezavantajlarına bakıp sizin için doğru seçim olup olmadığına beraberce karar verelim:

nopCommerce ile e-ticaret sitenizi 1 günde açabilirsiniz

Standart nopCommerce paketi yeni e-ticaret sitenizi açmak için gereken her türlü fonksiyonu içermekte. Kurulumu yapar yapmaz hemen ürün girişine başlayabilirsiniz ve sitenizi dakikalar içinde aktif hale getirebilirsiniz.

Sanal POS’larınızı da tanımladıktan sonra ilk siparişinizi almaya hazırsınız. Kısaca nopCommerce nedir dediğiniz gün bitmeden nopCommerce sitenizi hayata geçirebilirsiniz.

nopCommerce dünyanın en yaygın ücretsiz e-ticaret platformlarından biri

nopCommerce 7 yıldan fazla süredir hayatta ve 1.5 milyondan daha fazla kez indirilmiş. İster e-ticaret platformu olsun ister başka bir platform olsun (Örneğin CRM) her zaman yaygın bir platformu kullanmak ciddi avantajlar getirir. Bu avantajlara kısaca bakalım:

 • Sorunlara hızlı çözüm bulabilmek. Yaygın bir platform kullandığınızda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda benzer problemlerle karşılaşmış başkalarının da olma ihtimali artıyor. Daha da önemlisi bu soruna zaten bir çözüm bulmuş başka kullanıcılar olabiliyor. O yüzden yaygın bir platform kullanımı size ilerlerken zaman kazandıracaktır.
 • Güvenlik açıklarının azlığı ve çabuk kapatılması. Yaygın bir platformun daha fazla güvenlik açığı olabileceğini düşünebilirsiniz. Öyle gözüküyorsa bu, yaygın olmayan bir çözüme göre daha fazla güvenlik açığı olmasından değil, açıkların kullanıcı sayısından kaynaklı daha erken tespit edilebilmesinden kaynaklanıyor. Kısaca nopCommerce gibi bir platformda benzer çözümlere göre daha fazla güvenlik açığı beklemiyoruz. Aksine var olan açıkların daha erken tespiti ve hızlıca açıkların giderilmesi mümkün. Size düşen görev ise özellikle güvenlik üzerine olan güncellemeleri yakından takip edip zaman kaybetmeden güncel versiyona geçiş yapmanız. nopCommerce’sin 7 yıllık tarihine baktığımızda sadece 1 kere güvenlik amaçlı güncelleme çıktığını görüyorum ki bu oldukça başarılı bir sonuç.
 • Yazılımcı desteğini kolay bulabilmek. Az bilinen bir çözümü daha ilk günden bilen bir yazılımcıyı bulmakta zorlanabilirsiniz. Belki ilk aşamada siteyi kendiniz kuracaksınız ama büyüdükçe teknik işleri bir yazılım uzmanına devretmeniz gerekecektir. Bu noktada da nopCommerce gibi bilinen bir uygulamayı kullanıyor olmanız bu uygulama ile daha önce çalışmış, detaylarına hakim bir yazılım uzmanı bulma ihtimalini artıracaktır.

nopCommerce tamamen özelliştirilebilir ve büyümeye müsait bir altyapı getiriyor

ASP.NET (MVC) bazlı, arkasında MS SQL 2008 (veya üstü) veritabanı desteği ile çalışan nopCommerce özellikle Microsoft bazlı çözüm arayanlar için ideal. Bu altyapı ile Türkiye’deki en fazla trafiğe ve satışa sahip e-ticaret sitesini bile rahatlıkla işletebilirsiniz. ASP.NET altyapısının size uzun yıllar ciddi güncelleme yapmadan yeteceğinden emin olabilirsiniz.

ASP.NET yazılım uzmanı da rahatlıkla bulunabileceğinden platforma müdahale etmeniz ya da edebilecek birini bulmanız oldukça kolay olacaktır.

nopCommerce’e yeni özellikler eklemek de kolay. Sitenizi kapatmadan yeni özellikleri rahatlıkla ekleyebilir, satışınızı düşürmeden geliştirmeleri devreye sokabilirsiniz.

Site yapınızı da değişik seçenekler arasından seçmeniz kolay.

Örneğin tek sayfada ödeme (checkout) almak istiyorsanız bu mümkün. Üye olmak zorunlu olmadan satın alınabilme istiyorsanız bu da mümkün. Siparişlerin özetini PDF olarak gönderebilirken SMS ile bilgilendirme de yapabilirsiniz.

Plug-in eklemek veya tema değiştirmek istiyorsanız nopCommerce 1000’den fazla plug-in ve tema ile bir çok yeni özelliği ek kod yazmadan sitenize eklemenize izin veriyor. Tüm standart özellikler için nopCommerce özellikleri (ingilizce) sayfasına göz atabilirsiniz.

Türkçe desteği ile tercüme derdiniz kalmıyor

nopCommerce’in Türkçe dil paketi ücretsiz olarak sunulmakta. Şu anda nopCommerce eklenti dizininde biri ücretli, 4’ü ücretsiz toplam 5 Türkçe dil paketi mevcut. Böylece uluslararası bir uygulama platformunu rahatlıkla Türkçe olarak hizmet verecek e-ticaret sitenize altyapı olarak kullanabilirsiniz.

nopCommerce ile SEO daha kolay. Arama motoru optimizasyonu ile daha fazla satış

Arama motoru optimizasyonu günümüzde e-ticaret için en önemli noktalardan biri. Reklam ile satış yapabilirsiniz ama organik arama motoru trafiği edinmeden satışlarınızın maliyeti yüksek olacak belki de zarar edeceksiniz.

Organik trafik ile sitenize getirdiğiniz kullanıcıya yaptığınız her satış ise kar demek.

nopCommerce arama motorları için optimize edilmiş bir çözüm. SEO açısından nopCommerce’sin sunduğu en önemli özelliklere bakalım:e-ticaret seo

 • Arama motoruna uygun (SEO dostu) URL yapısı. Arama motorlarında SEO optimizasyonu yapmak için nopCommerce’sin önerdiği URL yapısını kullanmanız yeterli.
 • Açık kaynak kodu ile SEO geliştirmelerini ekleyebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu konusunda her gün yeni teknikler geliştirilmekte, yeni uygulamalar popüler hale gelmekte. nopCommerce’in açık kaynak kodu olduğundan dilediğiniz SEO geliştirmelerini kaynak kodunuza rahatlıkla ekleyebileceğiniz gibi bu amaç için yazılmış eklentileri de kullanabilirsiniz.
 • Hızlı açılan sayfalar. Google açısından sayfaların açılış hızı artık çok daha önemli. Arama sıralamalarında hızlı açılan sayfalar yavaş olanlara göre önceliklendirilebiliyor. O yüzden hızlı bir e-ticaret sisteminiz olması Google sıralamalarınızı da pozitif etkileyecektir.
 • Blog ve Forum desteği. SEO çalışmalarını kuvvetlendirmek için blog yazıları yazmayı planlıyorsanız ayrıca bir blog yazılımı kurmanıza gerek yok. nopCommerce ile blog özelliğini aktive edip hemen yazılarınızı ekleyebilirsiniz.
 • Sitemap desteği. nopCommerce hem XML hem de HTML tabanlı sitemap desteği sunmakta. Böylece sitemap hazırlayıp arama motoruna göndermek için ek bir uygulamaya ihtiyacınız kalmıyor.
 • Microdata ile sosyal medya desteği. Son yıllarda oldukça popüler olan microdata desteği ile ürünleriniz sosyal medyada paylaşıldığında görseli ve açıklamaları ile çok daha dikkat çeker halde sunulmakta. Bu da sitenizi öne çıkartan, satışlarınızı artıran bir etmen olarak yeni nesil e-ticaret platformu kullanmanın avantajı olacak.

Mobil cihaz desteği hazır. Cep telefonu kullanıcılarına da satış yapın

e-ticaret responsive dizaynnopCommerce’in duyarlı tasarım (responsive design) desteği sayesinde siteniz mobil cihazlarda da kullanışlı şekilde sergilenecektir. Bu hem kullanıcı deneyimini ve satın alma eğilimini artırmak açısından önemli hem de mobil uyumlu sitelerin mobil aramalarda önceliklendirilmesi konusunda Google’un aldığı karar ile paralel.

Mobil arayüz desteği olmayan e-ticaret platformları çok kısa zamanda mobil cihazlardan yeterli trafik alamaz duruma gelecek. Şimdiden hazır olmak adına nopCommerce iyi bir seçim.

Farklı ödeme ve kargo seçeneklerini destekliyor

nopCommerce tüm kredi kartı ödemelerini desteklerken kapıda ödeme, PayU, PayPal gibi ödeme kanallarını da kullanıma açmanıza izin veriyor. Benzer şekilde kargo seçenekleri olarak ücretli, ücretsiz gibi seçimler sunabilirken kargonun varış süresini hesaplama, ek adres tanımlamaları gibi özellikler de standart.

Sepette birden fazla ürün varsa hepsini bir seferde gönderebilme opsiyonuna ek olarak her ürünü ayrı ayrı kargolama imkanı da tanıyor. Kısaca ödeme ve kargo konularında ihtiyacınız olabilecek tüm seçenekler nopCommerce’de mevcut.

Pazarlama faaliyetlerinizi kolaylaştırıyor

nopCommerce pazarlama

nopCommerce ile indirim tanımlamak çok kolay.

Hem yeni müşteriler çekmek hem de eski müşterilerinizi sadık tutmak için nopCommerce çeşitli araçlar sunmakta. Puan sistemi ile sadakat programı işletebilirsiniz.

İndirim kuponları oluşturarak yeni müşteri çekmek için promosyonlar düzenleyebilirsiniz. Müşterilerinizi e-posta listenize ekleyebilir böylece düzenli duyurular ve kampanyalar için e-posta ile iletişime geçebilirsiniz.

Hediye çekleri ile müşterilerinizin çevrelerine ulaşabilir, affiliate program ile yayıncıların ürünlerinizi tanıtmasını sağlayabilirsiniz.

Tek tek kurmaya kalksanız her biri ciddi derecede iş yükü ve zaman alacak bu fonksiyonların hepsine birden nopCommerce ile kolayca sahip olabilirsiniz.

nopCommerce nedir tamam. Peki nopCommerce benim için uygun mu?

Güvenlik seviyesinin yüksek olması, yaygınlığı ve dolayısı ile desteğine rahat ulaşabilmek, plug-in, standart özelliklerin ve temaların zenginliği ve SEO destekli olması nopCommerce’i iyi bir çözüm haline getiriyor.

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması, yarın bir anda ücretli hale gelmeyecek anlamına geliyor. Teknik olarak koda müdahale edebilecek yazılım uzmanı bulmak da kolay. Özellikle Microsoft tabanlı bir çözüme sıcak bakıyorsanız ASP.NET (MVC) framework ile MS SQL veritabanlı piyasadaki en iyi Microsoft tabanlı e-ticaret çözümü olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Peki ne zaman nopCommerce sizin için uygun bir çözüm değil?

Eğer sıfırdan bir e-ticaret sistemi yazacak deneyimde uzman bir ekibiniz varsa e-ticaret platformunuzu kendiniz geliştirmek isteyebilirsiniz.

Ya da lisans ücreti olan Microsoft altyapısı yerine tamamen ücretsiz Linux/PHP altyapısı kullanmak istiyorsanız nopCommerce’den farklı çözümlere bakabilirsiniz. ASP.NET ve SQL için sunucu lisansları biraz pahalı gelebilir. Bunu da uygun fiyata kiralık sunucu ile halledebilirsiniz.

Kısaca Microsoft ile sorunum yok diyorsanız nopCommerce iyi bir seçim.

nopCommerce ile başlayacağınız e-ticaret siteniz sizi teknik olarak tam destek sağlayacak, yarı yolda bırakmakyacaktır. Bir çok fonksiyonu kolayca kurmanıza ve kullanmanıza izin verir. Böylece siz de daha fazla müşteriyi nasıl getirebilirim, daha fazla nasıl satış yapabilirime odaklanabilirsiniz.

nopCommerce nedir özetlemeye çalıştım. Siz de nopCommerce kullanıyorsanız deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bol satışlar, mutlu müşteriler dilerim!

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

14 thoughts on “nopCommerce Nedir?

 • Yani özet geçersek nopcommerce size bir açık kaynaklı olan web sitesi veriyor ve sizde bunu geliştirerek siteyi büyütmeye çalışıyorsunuz öyle mi ?

  • Kesinlikle! Tabii amaç ticaret olduğundan büyütmeden kasıt daha fazla işlevsellik ve fonksiyondan ziyade daha fazla satış ve kazanç elde etmek.

 • Merhaba
  Merak ettiğim bir hususu sormak istiyorum: Şimdi bu nopcommerce madem ücretsiz, açık kaynak kodlu bir eticaret sistemi. O halde neden “powered by nopcommerce” yazısını kaldırmak için ücret istiyor. Bu konuyu açıklayabilir misiniz?
  Teşekkür ederim.

  • Emeğe saygı duyduğumdan şimdiye kadar hiç sorgulamamıştım. Onlarca yazılımcının uğraşıp binlerce dolar değerindeki bir yazılımı ücretsiz olarak sunması karşılığında ufak tefek talepleri bir yazılımcı olarak bana normal geliyor.

   • “Emeğe saygı” kısmında boynumuz kıldan ince. Buna bir sözümüz yok. Ama benim kasdım yasal olarak bir yaptırımı var mı? Sonuçta 100 kişiden 100 ü de emeğe saygı göstermeyebilir. Yada emeğe saygı gösterdi, ama imkanı yok. Yine de bu “powered by nopcommerce” yazısını kaldırıp kullanabilir mi? Yada kaldırabilir mi? Yani tüm kodlara müdahale edebilir mi? Teşekkür ederim.

    • Açık kaynaklı koda teknik olarak herhangi bir yazılımcı müdahale edip bahsettiğiniz yazıyı kaldırabilir. nopcommerce’in kullanım şartlarına bakmak lazım yasal yaptırımı olup olmayacağını.

 • bir Nopcommerce sitesi hazırladım ama yardıma ihtiyacım var türkiyede bu işi yapan çok kişi yok nasıl ve nereden destek alabilirim. yardımcı olabilecek birisi var mı?

 • Merhaba yazınızı güzel ve açıklayıcı, ben şunu sormak istiyorum; bir takım çalışması halinde nopcommerce kullanılabilir mi? Yani kendi localimizde nopcommerce kullanıp ardından değişikliğe uğramış halini servera yükleyebilir miyiz?

  • Tabii. Açık kaynak kodlu olduğundan dilediğiniz değişiklikleri yapabilir ve farklı versiyonlarını farklı yerlerde kullanabilirsiniz.

 • Nopcommerce bilen ve nebim v3 entegre mızı sağlamak amacıyla destek hizmeti veren birileri varmıdır? Nasıl ulaşabiliriz ?

 • Merhabalar
  Anormal derecede hantal, bunun sebebi nedir acaba ? İmajlar dahil çok herşeyi db ye yazması bir dezavantaj değilmidir ?

  • İmajların DB’de olması pek iyi birşey değil tabii, imaj sayısına bağlı daha doğrusu. Hantallığı konusunda sunucu makinanızı kontrol etmenizi öneririm. ASP.NET ile yazıldığından .NET Framework’lerinin ve sistemin buna uygun şekilde konfigüre ve optimize edilmiş bir sunucuya ihtiyacınız olacak.

 • Nop Commerce konusunda destek verebilecek arkadaşlar varmı? nasıl iletişim kurabiliriz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.