Oyunun zevkine Joystick ile varın

Commodore 64 Joystick

C64 ile 2 adet gelen default joystick

Şimdi birçok oyun fare ve klavye kombinasyonu ile oynansa da eski oyunlar (15-20 seneden bahsediyorum) en güzel joystick ile oynanırdı. O yüzden güzel tasarımlı, ele rahat oturan, bol miktarda ekstra düğmesi olan ve en önemlisi yeterince sağlam (zamanında joytsick kırmamışsanız harbi oyuncu diyemem size) olmalı.

Commodore 64 ile beraber gelen default joystick’te sadece 2 düğme vardı. Bu joysticklerin kırılması birkaç gün ile şanslı iseniz birkaç hafta arasında bir zaman alıyordu.

Joystick teknolojisi 80’lerin sonunda, 90’ların başında çok hızlı ilerliyordu. C64’üm için aldığım joysticklerden birini hiç unutamam. Hem dizayn olarak harikaydı hem de kullanmak çok rahattı. Sağlamlık konusunda da yeterince idare etti diyebilirim. İşte QuickShot 2 Turbo:

Quick Shot 2 Turbo

Efsane joystick Quick Shot 2 Turbo

Quickshot 2’nin de sadece 2 düğmesi vardı. Daha sonra 4 düğmeli bir joystick aldım.

90’ların başında PC kullanmaya geçmemle büyük bir hayal kırıklığı beni bekliyordu. PC’de joystick yoktu… en azından ilk zamanlar. İlk gelen joystickler ise resmen “stick” idi, “joy” kısmını unutmuş donanım yapımcıları.

Flight Simulator Joystick

Yeni nesil flight simulator joystick

Yeni nesil şanslı. Gördüğüm kadarıyla süper joystick’ler var piyasada. Uçuş simulasyonları için özel geliştirilmiş olanları bile mevcut. Aşağıda birkaç fotoğraf koyuyorum. Bunlardan bir tanesini almak henüz nasip olmadı. Bu aralar sadece fare ile oynanan oyunlarla ilgileniyorum ama zamanında favorim olan ucuş simulasyonlarına geri dönerim belki, belli olmaz…

Joystick

Yeni nesil Joystick

Bu arada internette gezerken rastladığım ilginç bir sayfayı paylaşmak istiyorum. Kim demiş kızlar bilgisayar oyunu oynamaz diye? Joystick Junkies sitesindeki yazıya bir bakın. Golden Axe, North&South, Street Fighter oynamış, oynayan kızlar… 6 kişilik kız ekiplerine 2 erkek arıyorlarmış duyurulur 🙂

Joystick Junkies Xbox Party

Joystick Junkies Xbox Party

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.