PDA/Pocket PC Phone

Qtek 2020i

Qtek 2020i

PDA tecrübeme 2000 senesinde Palm III alarak başladım. Daha sonra 2001’de kısa bir süre için Palm V kullandım ama pek verimli kullanabildiğimi söyleyemem. Düşük kapasite, bilgisayara bağlamak için gereken ek adaptörler, o zamanki kısıtlı internet/mobil bağlantı seçenekleri, bilgisayar ile senkronize zorlukları nedeniyle handheld/pda kullanımına bir süre ara verdim.

2005’te windows mobile tabanlı bir pocket pc phone olan Qtek 2020i aldım. Oldukça başarılı bir makina diyebilirim. Takılma sorunu olmuyordu, yerleşik hafızası büyük, ekranı geniş, pil süresi tatmin edici idi. Tek eksik yanı klavyesi olmayışı idi. Kullandıkça klavyeli modellerin daha kullanışlı olduğuna karar verdim. On-screen klavye ekranı daraltıyordu. Bazen stylus kalemi çıkartıp yazmaya üşeniyordum…

BenQ P50

BenQ P50

2006’da Qtek’i satıp klavyeli bir model olan BenQ P50 aldım. Oldukça hoş görünüşlü bu aletin yerleşik hafızasi ne yazık ki Qtek’ten azdı ve bu sebeple daha önceden kullandığım bazı programlarımı çalıştıramadığını gördüm (En önemlisi Prompt! adlı translator çalışmıyordu, sadece yerleşik hafızaya kurulabildiği için). Genel olarak kullanışlı olmasına rağmen pil kullanımı konusunda Qtek kadar başarılı olmamasından ve çok sık hard reset atmasından dolayı bu aletten soğudum. Ayrıca sürekli pocket pc ihtiyacı olan birisi değilim o yüzden artık sadece acil durumlarda kullanmak üzere elimde tutuyorum.

Blackberry 8300

Blackberry 8300

Bu aralar (2008) sadece iş yerimin verdiği ve sadece iş e-mailleri için kullandığım BlackBerry 8300 yanımda. Güzel görünüşlü, çok hafif ve kolay kullanımlı bir alet (trackball harika). Pili rahat 1 hafta gidiyor ama işletim sisteminin pek de esnek olduğunu söyleyemem. Kişisel kullanım için tatmin etmeyebilir, web browser’ı diğer pda’lerin rahatlıkla gösterdiği sayfaları doğru açamıyor. 3rd party program desteği windows mobile işletim sistemi kadar zengin değil, istediğiniz programları internetten kolaylıkla bulamıyorsunuz. İş amaçlı email kullanımı için yeterince iyi ve tavsiye ederim.

Genel olarak pocket pc phone’ların hala telefon özellikleri yeterli seviyede değil. Bu da muhtemelen windows işletim sistemi kullanan modellerde daha çok farkediliyor. Gene de uyumluluk ve kullanım kolaylığını göz önüne alarak kişisel kullanımda windows mobile işletim sisteminden kolay kolay vazgeçeceğimi sanmıyorum.

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.