Nostalji geri döndü: Pirates!

Moskova’da bir elektronik marketi gezerken PC oyunları reyonunda bir bölüm gözüme çarptı. Eski oyunların (Commodore 64, Amiga zamanının oyunları) yeni PC versiyonları CD’de veya DVD’de satılıyordu. Neler var derken bir anda Pirates!‘ı gördüm, inanılmaz! Commodore 64 zamanında günlerimi geçirmiştim bu oyunla. Kasetten saatlerce yüklemesini sabırla beklerdim, save etmek ise ayrı bir sabır…

Sid Meier's Pirates LogoHemen kaptım CD’yi, eve gidip kurdum. Tahmin ettiğim gibi, oyun Rusça idi 🙂 Internetten birkaç dil, patch dosyası bulup yamaladım vs.. Genel olarak ingilizce oldu oyun ama bu sefer çökmeye başladı olmadık yerlerde. Birkaç gün sonra pes edip rahat rahat oynayabilmek için Rusça olarak temiz bir versiyon kurdum ve bu şekilde oynadım.

Rusçamı geliştirdi mi diye sorarsanız hayır, çünkü 1 hafta falan oynayıp bıraktım. Devam etseydim herhalde denizcilik üzerine baya bir terim öğrenmiş olurdum, ha tabii biraz korsan aksanı olacak ama neyse 🙂

Pirates Dance with Mayor's daughter

Valinin kızını batırdığınız gemiler artık o kadar ilgilendirmiyor. Dans edemiyorsanız yandınız!

Commodore 64 ve Amiga zamanındaki versiyonlardan farklı (grafikler hariç) oyunda gözüme çarpan tek şey dans bölümleri oldu. Daha önce dans etmem gerektiğini hatırlamıyorum. Sonuçta biz korsanız, dans bize ters. Ama artık valinin kızlarına kur yapmak eskisi kadar kolay değil, haliyle kızlar daha çok şey istiyor 🙂 Kızı dansa davet ettikten sonra inanılmaz dans figürlerini doğru şekilde yapıp şovunuzu başarılı şekilde tamamlayamazsanız hediye ettiğiniz tüm o mücevherler, sarfettiğiniz güzel sözler boşa gidiyor. Neyse boşverin valinin kızını, siz gemi batırmaya bakın daha eğlenceli.

Sid Meir's Pirates

Sid Meier’s Pirates’ın PC versiyonundan bir deniz savaşı anı… Rüzgarı arkana al, keskin bir manevra ve ateş!

Şahsen oynamamış olsam da Sid Meier’s, Pirates dışında birçok başka ünlü oyuna imzasını attı. Civilization, Railroad Tycoon bunlardan ilk aklıma gelenleri.

Bir Pirates! efsanesi daha bu şekilde hatırlandı…

Edit (Aralık 2013): Oyunun 2K Games tarafından yayınlanan ücretli iPhone versiyonu da mevcutmuş. 

Paylaş, keyfine var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.