Quake 1: Efsane FPS (First-person shooter)

Quake ile tanışmam 1997’de iş arkadaslarım sayesinde oldu. Quake’in en güzel versiyonunu (birinci versiyonu) o zamanlar local networkte (LAN) klavye ile oynuyorduk, daha doğrusu arkadaşlarım o şekilde göstermişti. Takım maçları süper eğlenceliydi, bayrak kapmaca (capture the flag), kelle avı (headhunt) vs..

Quake 1Daha sonra oyun için özel Internet sunucuları olduğunu duydum, bir gaz girdim. İlk farkettiğim; herkes çok daha iyi ve hızlı oynuyordu, refleksler inanılmazdı. Sonra anladım ki oyun aslında klavye ile değil mouse ile oynanmalı ki asıl performansı yakalayabileyim. Mouse olayını öğrenip eski klavyeci arkadaşlarımla tekrar buluşmamı görmeliydiniz. Internette ortalama bir oyuncu olan ben, klavye takımını resmen dağıtmıştım. Tabii arkadaşlara işin sırrı olan mouse olayını günün sonunda gosterdim 🙂

Internette çok sayıda takım halinde maç yapıyorduk, strateji çalışıp turnuvalara katılıyorduk. Türkiye’deki sunucularda Frozen Dogs adlı takımımızda (kurucumuz Maniac) yıllarca oynadım. Hem internette oynuyordum hem de arkadaşlarla internet cafede buluşup network ortamında oynuyorduk. Her ne kadar grafik motoru olarak 3. versiyon kuvvetli olsa da nostalji her zaman galip çıkıyor, favorim ilk versiyondur.

Meraklısına internetten geçmiş turnuvaların kayıtlarını indirip ünlü oyuncuların gözünden kaydedilmiş maçları seyretmesini öneririm.

Ferrari 328 GTSEski Quake’ciler bilir, 1997’deki Red Annihilation adındaki dünya turnuvasının birincisi Dennis Fong aka “Tresh” Quake’in ana programcılarından John Carmack‘ın kırmızı Ferrari 328 GTS’sini kazanmıştı. 20 yaşında Ferrari sahibi olmak hiç fena değil. Bu gazla ben de antremanlara ağırlık verdim 🙂

Thresh vs Entropy @ Red Annihilation 1997 final maçı:

Paylaş, keyfine var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.