Akıllı ev ile ne zaman buluşacağız?

Bir çok konut projesi “akıllı ev” adı altında pazarlama faaliyetinde bulunuyor. Akıllı ev sistemleri şeklinde bir Google aramasında karşımıza bu sistemleri kurduğunu belirten bir çok firma çıkıyor. Ama kaçımız bugüne kadar hiç gerçek bir akıllı evde bulundu?

Akıllı ev bir lüks mü yoksa ihtiyaç mı?

Akıllı ev konsepti yeni değil. 2000’lerin başında yurtdışından sipariş verebildiğimiz elektrik hattı üzerinden iletişim yapabilen cihazları evimize kurarak SMS ile uzaktan erişim, komut verme işlemlerini yapabiliyorduk.

Bugünkü konsept 15 yıl öncekinden pek de farklı değil, otomasyon ve uzaktan erişim üzerine kurulu. Detaylarını akıllı ev nedir sitesinde bulabilirsiniz. Uzun bir tatil dönüşü kombimizi eve gelmeden 3 saat önce çalıştırabilsek, akşam güneşi vurmaya başladığında perdelerimiz otomatik kapansa iyi olmaz mı? Peki neden hala pek de yaygın değil?

akıllı ev

Fiyat-Değer ilişkisi

Her teknoloji gibi akıllı ev teknolojilerinin büyük kitlelere yayılabilmesi için fiyat-değer (value for money) ilişkisinin uygun olması gerekiyor. Perdeleri elimizle kapatmak yerine 2-3bin TL harcayarak bunu otomatik yapmak kaç aile için rahatlıkla yapılabilir bir harcama?

1 haftalık kış tatili dönüşü soğuk eve girmek yerine kombiyi önceden ısıtabilmek için kombiye ek 300TL ödeyebilecek, kışın uzun tatile gidebilecek aile sayısı ne kadar?

Akıllı ev ve otomasyon sistemlerini edinebilmek için bugün hala ciddi ek ücret (premium) ödemek gerekiyor. Ödenen bu ücret henüz karşılığında alınan hizmete değmiyor. Ya da değmediği düşünülüyor. Maliyetlerin düşmesi ve karşılığında alınan faydanın artması ile denge değişecek ve akıllı ev sistemleri yaygınlaşacak.

Entegrasyon

Akıllı ev sistemlerinin birbirleri ile entegrasyon içinde çalışmaması hem kullanımını zorlaştırıyor hem de sinerji ile beraberce daha hızlı yaygınlaşmalarını önlüyor. Her firma kendi çözümünü üretiyor. Akıllı kombi yapan bunu idare edecek mobil uygulamasını yazıyor, web sayfasını yapıyor. Otomatik yanan ışıklarınız varsa onun ayarlarını da kendi uygulaması üzerinden yapıyorsunuz.

Hala ancak filmlerde ya da çok zenginlerin evinde görebildiğimiz tek tablet uygulaması üzerinden hem müzik sistemini, hem perdeleri, hem kombiyi yönetip aynı anda çocuğun servis otobüsünü görüntülü izleme aşamasına gelemedik.

Otomasyon sistemlerini geçtim, daha salon masasının üstündeki tv, video, müzik seti ve uydu tv için 3-4 kumandayı teke indiremedik. Entegrasyon konusunda Apple, Google, Microsoft gibi devlerin öncülük yapıp ortak platform ve çözümler sunması kullanıcı deneyimini geliştirip akıllı ev ve otomasyon sistemlerini yaygınlaştıracaktır.

Smart Home console

Akıllı evimizi yönetmek için böyle bir kontrol paneline ihtiyacımız olmamalı

Yeni çözümler ve Akıllı Ev Sistemleri

Evimiz için elektrik, su, doğalgaz, telefon dışında hangi hizmetlere aboneliklerimiz var?

Hemen her evde olan internet, kablolu/uydu tv aboneliklerini de kenara koyduğumuzda bir sonraki ihtiyaç alarm ve güvenlik sistemidir diye düşünüyorum. Güvenlik alanında akıllı ve uzaktan erişimli yenilikçi çözümlerin akıllı ev konseptine en büyük katkıyı yapacağını düşünüyorum.

Diğer bir büyük ihtiyaç ise maliyetlerin azaltılması. 20 yıl önce 4 tane 60watt ampül taktığımız lambaya bugün tanesi eski ampüllerin 10 katı fiyatına 4watt yeni nesil ampül takarak kısa sürede ödediğimiz parayı çıkarabiliyor ve elektrik faturamızı ciddi düşürebiliyoruz. Kombimizi 3 saat erken yakıp soğuk yerine sıcak eve giriş yapmak bugün lüks gözükürken evden çıkışınızı anlayıp kombiyi kısan, eve yaklaştığınızı anlayıp ısıtmayı devreye sokup doğalgaz faturanızı düşüren bir kombinin alıcı kitlesi daha büyük olacaktır.

Yaşlılar ve engelliler için de akıllı ev sistemleri değer yaratacaktır. Özellikle ses ile yönetilebilen ve hareket dedektörlü sistemler yaşlıların işini kolaylaştıracağı gibi acil bir durumda erken müdahale imkanı tanıyacaktır. Yapı marketlerde duvara monte basit bir demir parçasının yaşlılara destek olması için tuvalet aparatı adı altında 400-500TL’e satıldığını görünce bu konuda çıkacak çözümler ne yazık ki pek de ucuz olmayacak gibi.

Akıllı Ev ve Otomasyon

Akıllı ev sistemleri ne kadar otomatik çalışıyorsa yani “akıllı” ise o kadar kullanımı kolay olacaktır.

Eve geliyorum diye neden kombiye SMS atmak ya da mobil uygulamaya girip bir düğmeye basmak zorunda olayım? Evden çıktığımda güvenlik sistemim evde kimse kalmadığını kombiye iletsin, eve yaklaşırken mobil uygulamam lokasyonuma göre kombiye haber versin.

Güvenlik sisteminden aldığı bilgiyle temizlik robotu evde kimse yokken hatta alt komşu da evde yokken temizliğe başlasa?

Otomasyonun bir sonraki basamağı evde robot kullanımı ve yapay zeka (artificial intelligence) olacaktır ama Terminator hikayelerine şimdilik girmek istemiyorum 🙂

 

Robot çiçek suluyor

Çiçeklerin otomatik sulandığı bir sistem mi yoksa çiçeklerimizi sulayan bir robot mu? Seçim için biraz daha vaktimiz var.

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.