Commodore 64 Oyunları Volume IV: Spor oyunları

Spor oyunları geçmişim aslında neredeyse Commodore 64 ile sınırlı diyebilirim. PC’de çok az spor oyunu oynadım. Konsolum olmadığı için PES, FIFA gibi popüler futbol oyunlarını da arkadaşlarımla denk gelmedikçe neredeyse hiç oynamadım.

Bakalım Commodore 64’te hangi sporları yapmışım:

Emlyn Hughes International Soccer oyunuEmlyn Hughes International Soccer: 1988’de Audiogenic tarafından çıkarılan bu oyun hatırladığım kadarıyla ilk oynadığım futbol oyunuydu. Gayet başarılıydı, bolca keyifli vakit geçirmeme yardımcı oldu. Internette dolaşırken çok ilginçtir kendi komünite sitesine rastladım. Emlyn Hughes International Soccer Community 2010 senesine kadar gayet aktifmiş, hala bu nostaljik oyunla maç yapanlar varmış. Ben de kendimi nostaljik bilirdim 🙂

Emlyn Hughes International Soccer

Microprose Soccer kuşbakışıMicroprose Soccer: 1988’de MicroProse Software tarafından yapılan oyun ikinci favori futbol oyunum. Microprose o zamanlar kendini “simulasyon yazılımı” şirketi olarak konumlandırdığından oyunun kapağında da futbol simulasyonu olarak tanıtımı vardı. Emlyn Hughes’da biraz 3 boyutlu bakış açısı varken Microprose Soccer’ı tam bir kuşbakışı kamera ile oynuyorsunuz. Oyun benzerlerine göre çok daha hızlı ve dinamik, gol olduğunda verdiği enerji de yüksekti.

Microprose Soccer

Winter Games: Epyx tarafından 1985’te yapılmış oyun içinde kayakla atlama, slalom, paten, atıcılık gibi yaklaşık 8 farklı dalda kış olimpiyat yarışmalarına katılabiliyorsunuz. 8 oyuncuya kadar (tabii sırayla) destekleyen oyunda arkadaşlarınızla ya da ailecek yarışmak da mümkün. Kış sporları ile aram çok olmadığından bu oyunu fazla oynamayım yaz oyunlarına daha çok vakit ayırmıştım.

Winter Games

Summer Games sırıkla atlamaSummer Games 1 ve 2: Kış oyunları gibi bu oyunlar da Epyx tarafından 1984 ve 1985 senelerinde yapıldı. İlk versiyonunda sırıkla yüksek atlama, koşu, minderden atlama, atıcılık, yüzme, havuza yüksekten atlama (favorim) gibi alanlarda yarışabiliyordunuz. İkinci versiyonda ise uzun atlama, kürek, mızrak atma, yüksek atlama, eskrim, binicilik, bisiklet, kano gibi çok daha farklı alanlarda yarışmak mümkündü.

 

Summer Games 2

California Games surfingCalifornia Games: Epyx firması olimpiyat oyunlarından kazandığı başarı ve hızla 1987’de California Games adıyla yeni yarışmaları piyasaya sürdü. Sörf, frizbi atma, kaykay, dağ bisikleti, roller skate gibi farklı oyunları içeren bu oyunda en çok sörf yaparak vakit geçirdim.

İlgilenenler için Commodore 64 spor oyunları listesi:

http://www.lemon64.com/?mainurl=http%3A//www.lemon64.com/games/list.php%3Fgenre%3DSport

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.