Estonya’da Şirket Kurulumu Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Son bir kaç yılda Estonya’nın e-residency programı oldukça popüler oldu. E-resident yani dijital yerli (sanal vatandaş) olarak Estonya’da şirket kurabilir, işinizi lokasyon bağımsız yürütebilirsiniz.

E-residency ve Estonya Şirketi Ne İmkanlar Tanır?

E-residency programının en büyük özelliği tüm işlemlerin dijital olarak yürütülmesidir. Estonya, Avrupa’daki en dijital millet olmakla övünüyor ki bunda gayet haklı gözüküyorlar.

Programın en büyük amacı, dünyadaki dijital iş yapmak isteyen girişimcilere kolay ve ulaşılabilir bir eko sistem sağlamak. Aslında tek kapsam dijital işler değil, ülkenizde yaptığınız klasik bir işin şirketini de Estonya’da kurabilirsiniz.

E-resident olarak tamamen uzaktan şirket kurabilir ve işletebilirsiniz. Şirketinizle ilgili tüm işlemleri, vergi ödeme dahil uzaktan yapabilirsiniz.

Estonya Avrupa Birliği üyesi olduğundan kuracağınız şirket de Avrupa Birliği şirketi olacaktır. Avrupa Birliği’nde geçerli bir şirket vergi numaranız olacaktır. Şirket için açacağınız banka hesabı da Avrupa’da geçerli bir IBAN’a sahip olacaktır. Bu şekilde şirketinizle Avrupa Amazon’da satış yapabilirsiniz.

Estonya’da 2500 € sermaye (share capital) ile şirket kurabilirsiniz ve bu sermaye ödemesini 10 yıl içinde yapabilirsiniz. Yani kuruluş aşamasında bu parayı hazır bulundurmanız gerekmez.

Estonya’da kuracağınız özel limited şirket (private limited company) tek ortaklı olabilir, yani tek başınıza şirket kurabilirsiniz.

Estonya’da kuracağınız şirketiniz için PayPal business hesabı açabilir yani PayPal ödemeleri alabilirsiniz.

Estonya Şirketi ve Vergilendirme

E-residency bir vergi kaçırma ya da vatandaşlık alma programı değildir. Ama, kurumlar vergisi olarak ciddi avantajlar sağlar.

Estonya’da açacağınız şirketin içinde tuttuğunuz paradan vergi vermezsiniz, yani her 3 ayda bir stopaj adı altında %20 gibi bir vergi vermeniz gerekmiyor. Bu şekilde şirketin kazandığı paranın şirketi büyütmek için kullanılmasına teşvik edilmiş oluyor.

Ne zaman şirket paranızı bireyinize geçirmek istersiniz, vergiyi o zaman verirsiniz. Bu ortaklara kar payı dağıtımı olabileceği gibi kendinize maaş ödeme şeklinde de olabilir. Estonya’ya yaşayarak çalışacaksanız kendinize maaş ödeyip, sosyal ödemeleri de yapıp tüm sosyal haklardan faydalanmanız mümkün.

Türkiye ile Estonya arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olduğundan bireysel olarak gelirinizden Estonya’da verdiğiniz bölüm için tekrar Türkiye’de vergi vermezsiniz.

Estonya’da şirket kurulumu çok kolay ama önce E-resident yani sanal vatandaş olmalısınız.

Estonya E-resident Nasıl Olunur?

E-resident işlemleri online başvuru ile başlıyor. Detaylar için E-residency resmi sitesinin Türkiye için hazırladığı sayfaya bakabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki linkten e-residency başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz.

E-residency Başvurusu

Başvuru sırasında istenen bilgiler şu şekilde:

 • Kimlik bilgileri (İsim soyad, doğum tarihi, cinsiyet, kimlik no, vatandaşı olduğunuz ülkeler)
 • İletişim bilgileri (adres, e-mail, telefon)
 • ID kartınızı hangi ülkeden teslim alacağınızı seçiyorsunuz (Estonya Konsolosluğu)
 • Pasaport bigileri
 • Fotoğraf (Pasaport başvurularındaki gibi 4x5cm yeni çekilmiş, beyaz fonlu net fotoğrafınız)
 • Ek bilgiler (Linkedin profil adresiniz, sosyal medya hesaplarınız, ilişkili olduğunuz firmalar)
 • Başvuru nedeniniz (Uzaktan şirket kurmak, Estonya’da işletme açmak ya da sadece programı deneyimlemek gibi çeşitli nedenlerden uygun olanını seçip bunun hakkında kısa bir açıklama yazınız)

Yüklediğiniz fotoğrafınızı özenle hazırlayım. Tarama veya telefondan fotoğraf çekerek hazırladığınız fotoğraf kabul edilmemekte. Kurallara uygun yüklemediğiniz fotoğraf gecikmeye ya da başvurunuzun reddine neden olabilir.

Eğer şirket kurmayı düşünüyorsanız ve başvuru nedeninizi bu şekilde belirttiyseniz iş planınızı, ürün ve hizmetlerinizi kısaca açıklamanızda fayda var.

Gördüğünüz gibi uzaktan yapılmayan tek adım e-resident dijital ID’niz çıktığında bunu teslim almak için Estonya Konsolosluğu’nu ziyaret etmeniz ve şahsen kartınızı almak.

Başvuru sırasında resmi ödeme (state fee) olan 100 € + konsolosluktan alma ücreti 20 € ‘yu yani toplam 120 €‘yu kredi kartından ödeyerek başvurunuzu gönderiyorsunuz.

Başvuru sonrasında başvurunun onaylanması yaklaşık 1-2 ay sürüyor. İlk önce başvurunuzun onaylandığına dair bir e-mail alıyorsunuz. Sonrasında ise Dijital ID’nizin teslim alacağınız yere ulaştığına dair bir e-mail alıyorsunuz.

Bu noktadan sonra tek yapmanız gereken randevu alıp şahsen gidip Dijital paketinizi teslim almak.Dijital hoşgeldin paketi bir Dijital ID kartı (aman kaybetmeyin) ve bu kartı takabileceğiniz bir USB kart okuyucu ile geliyor.

Dijital kartınızı telsim alırken başvuru sırasında kullandığınız pasaportunuzun da yanınızda olması gerekiyor.

Dijital ID’nizi aldığınıza içinden çıkan PIN ve yönlendirmeler ile online olarak kartınızı aktive ediyorsunuz. Artık gerekli programları kurduktan sonra bilgisayarınıza kartınızı taktığınızda şifrenizi de kullanarak online olarak tüm resmi işlemleri onaylayabilirsiniz.

Estonya e-Resident dijital kartı

Estonya Şirket Kurulumu

Estonya şirket kurulumu tamamen online 1-2 günde tamamlanabilen bir iş. Ancak Estonya’daki tüm devlet siteleri İngilizce değil. Şirketiniz için Estonya’da bir adres (sanal adres de olsa) gerekmekte.

Tüm bunları kendiniz organize edebilirsiniz ama sonrasında aylık muhasebe için de nasılsa bir mali müşavir ya da bir firma ile anlaşmanız gerekeceğinden tavsiyem en baştan bu işleri baştan sona halleden bir firma ile çalışmanız.

E-residency sitesinde bu servis sağlayıcıların listesi paylaşılıyor. Yani güvenilir firmalar diyebiliriz. En çok tavsiye ve tercih edilen, benim de tavsiye ettiğim ve tüm hizmetleri barındıran aynı zamanda fiyatı da uygun olan servis sağlayıcı ise Xolo (Eski adı ile LeapIN).

Xolo’nun Xolo Leap servisi kullanarak Estonya’da şirket kurulum süreci gayet basit ilerliyor:

 • Xolo‘ya kayıt olun.
 • Şirketiniz için isim seçin.
 • Tüm bilgileri Xolo’ya gönderin. (şirket faaliyet planı, kişisel bilgiler vs)
 • Devlete ödenecek olan 190 € (state fee) ve Xolo ilk ay ücreti yaklaşık 49 €’yu kredi kartı ile online ödeyin.
 • 2019 yılı itibari ile şirket kurulumu için Xolo tek seferlik bir ücret talep etmekte, onu da ödemeniz gerekebilir.

Fiyatlama olarak baktığımızda Xolo ile şirket kurmak herhalde kendi başınıza yapmak dışındaki en ucuz çözüm.

Xolo, şirketiniz toplam 1000€ ciroya ulaşana kadar aylık ücreti 49€+KDV(%20) olarak sabitliyor.

Şirket kurulumu tamamlandığında resmi dökümanlar (kuruluş dökümanı gibi) paylaşılıyor ve online yönetim paneli aktive oluyor.

Xolo servislerinden bir kısmını aşağıda görebilirsiniz. Xolo, web sitesinde fiziksel ürün satışı yapan firmaları henüz desteklemediğini belirtmekte. E-ticaret tarzında bir iş planınız varsa öncesinde firma ile iletişime geçmenizi öneririm.

LeapIN servisleri

Xolo size şirket adresi sağlıyor. Şirketiniz için telefon numarası gerekiyorsa Skype’tan Estonya kodlu bir telefon numarası edinebilirsiniz.

Tek uyarım, Xolo dijital servis veren tek ortaklı firmaları destekliyor. Yani SaaS yazılımı yapacaksanız, mobil oyun geliştiriciyseniz Xolo (LeapIn) çok iyi bir çözüm.

Xolo’nun aylık ücreti çok geliyorsa yeni hizmetleri olan Xolo Go‘yu da değerlendirebilirsiniz. Xolo Go’nun aylık maliyeti yok, sadece ödemelerden %5 komisyon alıyor. Xolo Go, size sanal bir şirket veriyor. Şirketinizin sahibi olmuyorsunuz ama bazı dijital iş modelleri için yeterli olabilir, değerlendirebilirsiniz.

Xolo’da 100 €’luk indirim alabilmek için benim Xolo linkimden gidip kaydolabilirsiniz. Xolo Go aboneliği alırsanız 2000 €’luk fatura kestiğinizde 100 € kazanıyorsunuz, aylık ücretli Xolo Leap aboneliğinde ise şirketinizi kurup gerekli ücretleri ödedikten sonra.

E-ticaret yapacaksanız yani fiziksel ürün satışı olacaksa, buna dropshipping de dahil, o zaman Xolo ile çalışmanız şimdilik mümkün değil. Alternatif olarak 1Office var ve her türlü e-ticaret modelini destekliyorlar.

Servis sağlayıcılardan Türk kurucuları olan Digital Estonia da danışmanlık gibi bazı hizmetler sunmakta.

Artık geriye kalan tek konu şirketiniz için tahsilat yapmak, yani ürün veya hizmetlerinizi satmak.

Bu aşamada da banka hesabı gündeme geliyor.

Estonya Şirketi İçin Banka Hesabı

Estonya’da şirketinizin gelir giderini yönetmek için açacağınız banka hesabı için bir kaç alternatif mevcut. Alternatiflerin sayısı da her geçen gün artıyor.

LHV veya Swedbank banka hesabı

Standart banka lisansı ile çalışan bu bankalardan hesap açmanız için Estonya’yı ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu bankalarda açacağınız şirket hesabı tam bir banka hesabı olacağından uzun vadede çok daha sağlıklı olacaktır.

LHV BnkBankada hesap açmadan önce mutlaka iletişime geçin çünkü banka iş planınızı beğenmeyip sizi riskli görüp hesap açmama hakkına sahip. Tallin’e gitmeden önce boşuna gitmediğinizden emin olun!

Servis sağlayıcı olarak Xolo (LeapIn) kullanıyorsanız LHV bankı tavsiye ediyorlar çünkü tam entegrasyonları var. Banka ekstreniz otomatik olarak Xolo’ya akıyor, manuel işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

LHV ücretsizdi ama 2018 Ekim’i itibariyle 200€ hesap açım ücreti, aylık 20€ hesap işlemi ücreti başladı. Aylık 2€ ücrete de debit kart sağlamakta. Xolo kullanıyorsanız hesap açım ve işletim ücretlerinde %50 indirim oluyor. Güncel ücret bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Swedbank‘ın hizmetleri de benzer. Sitesinde Türkçe dil desteği olması da ilginç. Swedbank’ın verdiği Visa debit kart’ın aylık ücreti 0.96€. Güncel ücret ve komisyon bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Holvi hesabı

Fintech firması olan Holvi, e-resident’ler için özel bir paket sunuyor. Euro zonda IBAN ve Business Mastercard sunan Holvi’nin en büyük avantajı online olarak hesap açabilmeniz.

HolviFintech firması olduğu için Holvi’deki paranız normal bir bankadaki gibi devlet güvencesinde değil tabii ama dünyadaki bir çok Fintech’in bu şekilde çalıştığını düşünürsek Holvi, standart bir banka hesabınız olana kadar sizi rahatlıkla idare edecektir.

Online hesap açabilmek bir maliyetle geliyor. Önceleri e-resident’ler için aylık 35€ talep ederlerken neyse ki fiyatlarını düşürdüler ve şu anda ayda 9€‘a Holvi hesabı sahibi olabiliyorsunuz.

Holvi’nin bence tek dezavantajı, Estonya’da ikamet etmemesi. Bu da, Holvi’de açtığınız hesabın Estonya’da olmaması anlamına geliyor. Bu yüzden Braintree gibi bazı kredi kartı servis sağlayıcıların banka hesabınız ile şirketiniz aynı ülkede olmalı kuralını atlayamamanıza sebep oluyor.

TransferWise hesabı

TransferWise da bir Fintech firması. Aylık ücreti bulunmamakta. Bir çok para biriminde anında online hesap açmanıza izin veriyor.

TransferwiseTransferWise’da açacağınız Euro hesabı Estonya şirketiniz için banka hesabı gibi kullanabilirsiniz. Aynı Holvi’deki gibi hesabınız Estonya’da olmayacaktır.

TransferWise’da önce bireysel bir hesap açmanız, daha sonra bu hesap altında şirket hesabı açmanız gerekiyor. Pasaport gibi dökümanları da paylaşarak teyit işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Payoneer hesabı

PayoneerAynı Transferwise gibi çalışan Payoneer, özellikle Amazon dropshipping yapanların yakından tanıdığı bir firma.

Payoneer’in çalışma prensibi Transferwise ile benzer. Aylık ücret yok, farklı para birimlerinde hesaplara sahip olabiliyorsunuz. Para birimleri arasındaki çevirim kurları gayet makul.

PayPal Business hesabı

Şirketiniz için PayPal ödemesi almak, şirket harcamalarını PayPal üzerinden yapmak için PayPal business hesabı açabilirsiniz. Bir çok Türk’ün Estonya’da şirket açmasındaki temel neden ülkemizde PayPal’ın kullanılamıyor olması.

PayPalPayPal business hesabı açarken pasaport, şirket bilgileri gibi standart bilgileri sağlarken bir de banka hesabı vermeniz isteniyor. Yani PayPal hesabı açmadan önce yukarıda bahsettiğim diğer banka hesaplarından birini açmanız gerekiyor.

Transferwise hesabının PayPal ile çalışmayacağı belirtiyor ama aslında çalışabiliyor. Bir banka hesabının PayPal tarafından kullanılabilmesi için PayPal’ın onay için gönderdiği 2 küçük meblağı teslim alabilmek ve transferlerin kaç euro olduğunu PayPal’a yazabilmek gerekiyor sadece. PayPal iş modelinizi kabul ederse, teknik olarak Transferwise hesabınız ile PayPal’ınızı aktive edebilirsiniz ama bu yöntemin garantisi olmadığını hatırlatırım.

PayPal hesabınızı Xolo servisine de bağlayabiliyorsunuz. Aynı LHV’deki gibi PayPal bakiyeniz ve işlemleriniz otomatik olarak Xolo paneline akabiliyor.

Stripe Hesabı

Bir banka hesabı değil ama kredi kartı ile ödeme almanızı sağladığından Stripe’dan da bahsetmek istiyorum.

Stripe Estonya’ya 2019 yılında geldi. Yani 2019 yılı itibari ile Estonya şirketleri Stripe üzerinden ödeme kabul edebilir, kredi kartlarını ücretlendirebilir durumda.

Stripe deyince hemen herkesin aklına Shopify dropshipping geliyor. Ama Stripe’ın olması tek başına yetmiyor biliyorsunuz. Dropshipping iş modeline uygun bir servis sağlayıcı ile çalışmalı, Stripe’ın arkasına bağlayacak bir banka hesabı edinebilmelisiniz.

Her durumda, Stripe’ın Estonya’da olması ödeme yöntemleri açısından büyük şans!

Yıllık Masraflar

Aylık olarak servis sağlayıcıya ve muhasebeye ödediğiniz masraflar dışında yıllık olarak yapılması gereken tek işlem yıllık raporun (annual report) devlete online olarak verilmesidir.

Yıllık rapor için bazı servis sağlayıcılar ücret talep ederken Xolo herhangi bir ücret almadan zamanında raporunuzu hazırlayacak, size onaylatacak ve gönderilmesini sağlayacaktır.

Benzer şekilde bazı servis sağlayıcılar kayıtlı adres (registered address) ve benzeri hizmetler için yılda bir kere ücret almaktadır. Servis sağlayıcınızı seçmeden önce bu tür ek maliyetleri mutlaka kontrol ediniz.

Lokasyon Bağımsız Dijital Gezgin Olun!

Estonya’daki şirketiniz ile işinizi her yerden yürütebilir hale geliyorsunuz. Dijital ürün (yazılım vs.) ya da servisler sunuyorsanız pratikte dilediğiniz yerde bulunabilirsiniz. Fiziksel ürün ticareti yapıyorsanız da kargolamayı siz yapmadığınız sürece (dropshipping gibi) işinizi her yerden yürütmeniz mümkün!

Digital Nomad, yani dijital gezgin konsepti çok yeni değil ama Estonya e-residency programı gibi devlet destekli programlar ile tüm dünya vatandaşlarının çalışırken mobilitesi artıyor, ülke sınırlarının anlamı azalıyor.

Sizin de deneyimlerinizi duymak isterim! Yorum bölümüne bekliyorum.

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

36 thoughts on “Estonya’da Şirket Kurulumu Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

 • TransferWise ile PayPal hesabı açmayı denedim. PayPal süresiz olarak hesabımı sınırlandırdı.

  • Transferwise resmi bilgisine göre zaten PayPal’da hesap açmanızı sağlayamıyor. Ama PayPal iş planınızı beğenirse, teknik olarak Transferwise da çalışıyor çünkü onay için gönderdikleri 2 küçük meblağ Transferwise’a ulaşabiliyor. Bu şekilde kullananlar var ama garantisi yok. Hiç bir finansman şirketinde hesap açma garantisi yok. Her şirketin sizi reddetme hakkı var.

 • Evet o iki küçük meblağ TransferWise’a ulaşıyor, ama sonrasında PayPal onları geri çekmek istiyor ve çekemiyor, çünkü TransferWise henüz bunu desteklemiyor. Parayı geri çekemeyince de şüpheli olarak değerlendirip hesabı sınırlıyorlar. Daha önce başka banka hesabı tanımlı olsaydı muhtemelen böyle olmazdı, ama PayPal’ı TransferWise ile aktifleştirmeye çalışınca bu durumu yaşadım. Bu durum karşılıklı iletişimle düzeltilebilir ama PayPal bunu yapmıyor. Değil durumu düzeltmek için uğraşmak, dalga geçmeyi saymazsak, cevap bile vermiyor. Zaten bana sundukları tek sebep ikamet ettiğim ülke. Ödemedeki sorun ile ilgili bilgiyi TransferWise’dan alabildim. Tabi ki bunu deneyen herkes aynı sorunu yaşar gibi bir iddiam yok, sadece tecrübemi paylaşmak istedim.

  • Doğru, herkes farklı sonuçla karşılaşabiliyor. Benim Transferwise hesabımdan da parayı geri çekemediler ama PayPal gene de onay verdi. PayPal bu konularda ne yazık ki standart bir davranışta bulunmuyor. Tam olarak red sebebini anlamak da zor. Örneğin ben LeapIn ile çalıştığımdan onların sağladığı iş adresini whitelist’e almış olabilirler.

 • İlker Bey selamlar,
  Estonya’da şirket kurduğumuzda depomuzu başka bir Avrupa ülkesinde tutabiliyor muyuz?Bunla alakalı bir bilginiz var mı acaba?
  Ayrıca eğer tutabiliyorsak e-ticaret yaptığımızda lojistik ve kargo maliyetlerini düşünürsek hangi ülkeden dağıtım yapmayı daha mantıklı görüyorsunuz?

  • Evet tutabilirsiniz ama hukuki, mali ve gümrüksel konular açılarından her işin uzmanından bilgi almanız doğru olur.

 • Merhaba, detaylı paylaşım için teşekkür ederim. Estonya şirketi üzerinden türkiyedeki bir firmaya fatura kestiğimizde ödeme estonyadaki bankayamı yapılmak zorunda? Türkiyedeki banka hesabına transfer yapsalar sorun olur mu?

  • Banka hesaplarının nerede olduğunun önemi yok, sahibinin kim olduğunun önemi var. Faturayı ödeyecek firma, firma banka hesabından faturayı kesen firmanın banka hesabına transfer yapmalı.

 • Üstad paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Yaklaşık 2 saattir sitenizdeyim. Tüm paylaşımlarınızı okudum. Elinize yüreğinize sağlık. Tam olarak anlayamadığım bir soru sormak istiyorum. Cevaplarsanız çok memnun olurum.
  Ben amazon üzerinden bir ürün satmak istiyorum. Yalnızca amazon değil, diğer pazarlarda da satış yapmayı düşünüyorum. Türkiye’den nakliye masrafları ve süreleri çok uzun. Bu nedenle farklı alternatifler ararken web sitenizi buldum.
  Amazon’dan Avrupa ve Amerika’ya satış yapmak istiyorum. Ürünleri Türkiye’den Amazon Almanya’ya göndereceğim. Ordan da Avrupa ve Amerika’ya pazarlamak istiyorum. Bu yapmak istediğim işler için için illa ki bir şirkete ihtiyacım var mıdır? Teşekkür ederim. iyi çalışmalar

 • Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim İlker bey emeğinize sağlık. Benim merak ettiğim vergilendirme dönemleri. Estonya’da şirket kurduğumuzda hangi dönemler vergi veriyoruz. Türkiye deki gibi aylık 3 aylık olarak mı? Yada Amerika daki gibi yılda bir kez mi? Dönemler ve oranlar hakkında bilginiz varmı?

  • Şu anda kurumlar vergisi yok. Yani şirket içinde duran paradan bir vergi verilmiyor. Maaş ödemesi ya da şirket ortağı kar payı ödemesi yaptığınızda Türkiye’deki gibi ödemenin yapıldığı dönemde vergisini ödersiniz.

 • Selam. Paylaşım için teşekkürler.
  Benim merak ettiğim bir şey var. Ben yurtdışı tasarım satışı yapan bir sitede satış yapıyorum. Bu gelirleri Estonya’daki şirket üzerinden mi TR ye aktarmalıyım? Yani önce Estonya şirketi adına açılan oradaki banka hesabına oradan da kendi TR hesabıma mı almalıyım. Bir de; Estonya’da şirket kurduktan sonra oradaki kazançlardan Estonya’ya vergi gidecek. Türkiye ile çifte vergileme anlaşması var. Buraya paramızı aldığımızda Maliyeye bir bildirim yapmak zorundamıyız? Yani ayrıca burada da bir şirket olmalımı? Birde ben kendi sigortamı da yatırmak istersem. Estonya şirketi üzerinden burada bir sigortaya devam edebilirmiyim SGK/Bağkur gibi… Yoksa bunu isteğe bağlı olarak mı yapabilirim…

  Teşekkürler.

  • Estonya’daki şirketinizi kullanıp kullanmamak size kalmış, zorunlu değilsiniz. Hangi yapıyı kullanırsanız verginizi de ona göre verirsiniz, mali müşaviriniz sizi yönlendirecektir.

 • Swedbank‘ın Türkçe sayfası artık yok… Yazınızdaki ilgili kısmı güncellemeniz gerekiyor…

 • İyi günler ilker bey. Öncelikle paylaşım için teşekkürler.
  Müşterilerimize proje hizmeti veren bir şirketiz. İş sonunda fiziksel olarak proje gönderimi yapıyoruz. Bu sebeple “leapin” ile çalışmamız mümkün olmuyor mu?
  Ayrıca bu leapin gibi şirketlerinaylık maliyeti oldukça yüksek. Bu tarz şirketlere girmeden kendimiz direkt olarak başvuru yaparsak karşılaşacağımız zorluklar nelerdir?

  • Bana kalsa e-ticarete girmiyor izin işiniz o yüzden LeapIn sizinle çalışmayı kabul edebilir. Sormanızda fayda var. LeapIn’in maliyeti aslında şu anda en ucuzları arasında. Diğer firmalar ayda 150 euro’dan başlayan fiyatlarla hizmet veriyor. Kendiniz direkt başvurarak firmanızı kurabilirsiniz ama banka hesabı açarken ve aylık muhasebe bildirilerinde zorluk yaşayabilirsiniz.

 • selam ben estonyada şirket açıcam ama benim e ticaret şeklinde para ödeme ve alış verişlere açık visa kartlara hizmet vermek istiyorum alış veriş sitelerinde benim ödeme kanalımı kullansınlar istiyorum yani benim sitenin entegre olması gerekiyor. bunun için estonyadan sanal post almak için ne yapmam gerekyor yardımlarınız için teşekkürler

  • Estonya şirketinize çeşitli firmalardan sanal pos alabilirsiniz. Sanal pos firmaları iş planınızı onaylar ve sizi riskli görmezlerse pos vereceklerdir.

 • İlker Bey merhaba,
  Estonya’da şirketimiz var ve 1 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Holvi ve Transferwisela çalışıyoruz banka olarak. Paypal bizden adresimizi gösterir bir su,elektrik vs. faturası istedi. maalesef şirket adına böyle bir fatura yok. ne yapmamızı öenerirsiniz?

  • Paypal’a ulaşım durumu anlatıp alternatif bir yöntem önermelerini isteyebilirsiniz. Estonya’da bir adresiniz vardır şirketinizin kayıtlı olduğu. Oradan alacağınız bir belge ile Paypal’a durumu anlatabilirsiniz.

 • Merhaba, konu hakkında en ayrıntılı bilgiyi sizden aldım çok teşekkür ederim emeğiniz için. Ben Estonya da kurulacak şirketin faaliyet konusu hakkında bir soru sormak istiyorum. Türkiye de bir şirketin bir kaç faaliyet alanı olabiliyor, acaba Estonya için de aynı ley geöerli mi yoksa sadece bir faaliyet alanı için mi şirket kurabiliyoruz? Yanıtlarsanız sevinirim…

  • Estonya bu konuda çok daha esnek. Şirketiniz bir çok alanda faaliyet gösterebilir ya da geniş kapsam belirtebilirsiniz. Tabii ne kadar farklı alanlara girmeyi düşündüğünüze bağlı biraz da. Yani dijital işler derseniz eticaretten dijital pazarlamaya, online servislere kadar bir çok alanı kapsar. Ama yemek sektörü seçip restoran açıp sonra aynı şirketle sağlık sektörüne girebilir miyim diye soruyorsanız profesyonellere başvurmanızı öneririm.

 • ilker bey merhaba, 1 yıl önce Estonya da şirketimi açtım .ancak kapatmak istiyorum nasıl yapabilrim?tesekkür ederim.

  • Servis kullanıcı kullanıyorsanız şirket kapatma konusunda size yardımcı olurlar. Kullanmıyorsanız muhasebecinize danışmanız gerekmekte.

 • Merhabalar, Yurtdışına websitemiz üzerinden tekstil ürünleri satıyoruz. Ancak paypal hesabı açamadığımızdan, Estonyada firma açmayı düşüyoruz. Gönderilerimiz fiziksel ve üretici firmayız. iyzico vs. sistemleri yurtdışındaki bankalar tehlikeli olarak algılıyor. 10 siparişten 2 tanesi ödeme yapıyor diğerleri ödemeyi riskli bulup siteden ayrılıyor. fiziksel ürünü yurtdışına tr den kargolayıp, estonyadaki firmadan fatura kesip çalışmak istiyoruz. ancak bahsettiğiniz bankalarda fiziksel ürünü desteklemiyor demişsiniz. Daha açabilirmisiniz?

  • Bankalar fiziksel ürünü desteklemiyor diye bir şey demedim. Lütfen yazımı dikkatli okuyunuz. Bu servis sağlayıcılar ile ilgili bir konu, bankalar ile ilgili değil.

 • İlker Bey öncelikler bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler. Bizim şirketimiz yurtdışına satışta bulunuyor fakat Paypal’ a erişimimiz olmadığı için para transferi konusunda büyük zorluklar çekiyoruz. Araştırmamızın sonucunda Estonya’nın sağladığı
  e-resisdency ile paypal a erişebileceğmizi gördük fakat birkaç yorum bunun artık mümkün olmadığını, Paypal’ın bunu yasakladığını belirtmiş. Eğer cevaplarsanız benim sorum şu olacak. Paypal sitesinde “user agreement” kısmında açılan bir şirketin o ülke içinde ikamet etmesi gibi bir ibare var. Buradan kastedilen kurucunun Estonya’da bulunması gerektiği mi, yoksa e-residency, Paypal konusunda bir sorun yaratmıyor mu?

  • Sorunuzun evet ya da hayır şeklinde net bir cevabı yok ne yazık ki. Estonya şirketiniz ile sorunsuz olarak Paypal alabilmeniz ve kullanmanız mümkün. Benzer şekilde, alamamanız da mümkün. Her ikisine de örnekler olduğundan denemeden cevabını net olarak göremeyeceğiniz bir konu. Ama profesyoneller ile çalışırsanız, şirketinizin temsilcisi bu işi daha önce yapmış bir servis sağlayıcı olursa ihtimalin çok daha yüksek olacağını düşünüyorum.

 • İlker bey merhaba. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim, çok faydalı oldu. Bir şirket açılıyor şu an Estonyada, e-ticaret yapacağım. Bank account aldıktan sonra, VPos a ihtiyacım olacak. Bu süreç ile ilgili bir fikriniz var mı? Teşekkür ederim.

  • Merhaba, banka hesabından sonra işler kolay. Estonya şirketiniz ile Paypal, Mollie, Paysera, Stripe gibi ödeme sağlayıcıları kullanabilirsiniz. Bu konuda servis sağlayıcınızla da teyitleşin çünkü bazı servis sağlayıcılar bazı ödeme altyapıları ile çalışmak istemiyor. Önerim Stripe kullanmanız, en kullanışlısı o gözüküyor. Önce kişisel bilgilerinizi sonra şirket bilgilerinizi onayladığınız bir Stripe hesabını birkaç günde aktive edebilirsiniz.

 • Hızlı dönüş için teşekküer ederim. Aslında ben herhangi bir payment gateway e ihtiyaç duymadan, Estonyadan aldığım bank account un vpos unu ( sanal posunu ) kullanmaktan bahsediyorum.

 • İlker Bey merhaba, çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık çok bilgilendirici oldu, Sizlere tecrübenize de güvnerek sormak istiyorum. Acaba şu anda XOLO dropshipping hizmeti sağlıyor mu? Ben mail gönderdim soru olarak ancak cevap gelmedi bilginiz var mıdır? Bir de XOLO şu anda fiziksel ürünleri kargolama yolu ile satış yapabilmemize olanak sağlıyor mu ?

  • Merhaba, XOLO fiziksel ürün üzerine iş modelini şu anda desteklemiyor. Daha çok yeni “print on demand” iş modelini desteklemeye başladıklarını açıkladılar. O da bir nevi dropshipping ama bilinen dropshipping’i hala resmi olarak desteklemiyorlar, bu şekildeki başvurunuza olumlu cevap alacağınızı sanmıyorum. Ama sıfırdan başlamıyorsanız, mevcut oturmuş bir dropshipping işinizi Estonya’ya taşımayı düşünüyorsanız bu şekilde başvurmayı deneyebilirsiniz. Bir diğer konu da dropshipping’den kastınız ne? Çin’den alıp Shopify sitenizle Avrupa’da satmak mı? Amazon’dan Amazon’a yapmak mı? Yani dropshipping’in onlarca türü var ve hepsinin yapısı, muhasebesi farklı olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.