Fikri Doğru Şekilde Uygulamaya Geçirmek: Pazarlamada Zamanın Önemi

Türkiye’nin en büyük bankalarından birinden saat 12:36’da bir SMS geliyor:

Size ozel on onayli 50000TL Limitli Ihtiyac Krediniz Hazir! Bilgi AAA/Istanbul Sb BBB CCC

(AAA: Şube adı, BBB: Şube telefonu, CCC: Müşteri temsilcisi ismi.)

Bankadan gelen SMSDün de aynı SMS’ten gelmişti, ilgilenmediğim için silmiştim. Gene gelince arayıp “Yeter artık, lütfen numaramı listenizden çıkarın, reklam SMS’leri almak istemiyorum” demek için aramaya karar verdim. SMS’in gelmesinden 2dk sonra, 12:38’de SMS’te verilen numarayı aradım. Sesli yanıt sistemi çıktı, aşağıdaki gibi bir cevap verdi:

“… Bankasına hoşgeldiniz… şu an mesai saatleri dışında olduğumuz için size cevap veremiyoruz… İşlemlerinizi bankamatik, internet  veya telefon şubemiz üzerinden yapabilirsiniz…”

Bir şey satmaya çalışıyorsun, ilgileniyorsan şu numarayı ara diyorsun, 2dk içinde o numara arandığında şu anda mesai dışındayız cevabı veriyorsun. Şubelerini öğlen kapatan bir banka, buna yorumum yok, olabilir ama SMS’i mesai saatin içinde atmak o kadar mı zor? SMS’te adı verilen kişi öğlen molasındayken kendisini birçok potansiyel müşterinin arayabileceğinden haberdar mı? Haberdar olup da öğlen yemeğine çıkmamaya karar vermişse telefonum neden çalmıyor diye merak etti mi acaba?

Pazarlama faaliyetlerinin zamanlaması, planlaması ve doğru koordinasyonu çok önemli. Pazarlama departmanında birisinin “Segmentasyon yapacağız, modelleme yapacağız, şu müşterilere özelleştirilmiş SMS gidecek, şu kadar dönüşüm oranı yakalayacağız şirkete bu kadar para kazandıracağız” şeklinde grafiklerle süslenmiş sunumlarla iş bitmiyor. Fikrin doğru işletilmemesi sadece başarı oranını düşürmüyor aynı zamanda müşteriyle iletişim kurma şanslarından birini harcamış oluyorsunuz, sayılı kurşun boşa atılmış oluyor.

Zamanlama Önemli!

Zamanlama Önemli!

Ortalama e-ticaret firmaları bile, “ne zaman email atmalıyım, en çok açılma zamanları ne zaman, dönüşüm oranları ne şekilde maksimum oluyor, ne sıklıkla atmalıyım…” gibi birçok alanda analiz yapıp buna göre pazarlama faaliyetlerini işletirken dev firmaların SMS gibi çok daha basit bir teknoloji kullanarak yaptığı faaliyette bu kadar özensiz olması beni hayal kırıklığına uğratıyor doğrusu.

Pazarlama, reklam faaliyetlerinin her geçen gün arttığı günümüzde insanlar gitgide daha da çok reklam körlüğüne yöneliyorlar. Potansiyel müşterinize ulaşmayı başarmak bile bu kadar zorlaşırken ulaştığınızda uygulama hataları yüzünden bu şansınızı boşa harcamış olmayın!

Başarı ayrıntılara gösterdiğiniz özende ve fikri doğru uygulamada gizli!

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.