iPhone 6 ile sonunda tanıştık: büyük ve daha büyük

Dün akşamki dev lansman ile tüm dünya iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile tanıştı. 4 inçlik iPhone 5 ile karşılaştırıldığında her ikisi de (4.7 ve 5.5 inç olmak üzere) şimdiye kadar yapılmış en büyük iPhone’lar.

5.5″ olan iPhone 6 Plus, telefonu cebinde taşımak isteyenler için fazla büyük gelebilir ama ufak bir terlik büyüklüğünde Samsung‘ları sevenleri Apple’a transfer etmek için iyi bir hamle olduğunu düşünüyorum.

4.7″ modeli ise iPhone 5’ten bile büyük bir ekran sunduğundan eğer taşınabilirliği ve tek elle kullanabilme konularında rahat hissedersem muhtemelen benim için daha uygun bir seçim olacak. Taşınabilirlik konusundaki tek muhtemel endişe uzunluğu olacaktır. Daha önceki iPhone’lardan ince olduğundan incelik ve ağırlık konusunda sorun zaten yok.

iPhone 6 screen size

iPhone 6 diğer tüm iPhone’lardan daha büyük bir ekrana sahip

Lansmandaki anahtar noktalara kısacam bakalım:

128GB’lık model

Apple, iPhone 6’yı 16GB, 64Gb ve 128GB şeklinde sundu. 32GB’lık bir seçim yok. Depoloma ihtiyacının artmasıyla 128GB’a gerçekten ihtiyaç olacak. Yeter ki bir iPhone 6’m olsun diyenler de 16GB versiyonuna yönelebilecek. Lansman sırasında Katy Perry‘nin dediği gibi:

“Waking up to hear the news that the iPhone 6 has 128 GB has me saying OMG like…”

Apple Pay

iPhone 6, Apple Pay destekleyecekmiş. Apple Pay ise yeni bir kolay ödeme platformu. Bu aralar ödeme platformlarında ciddi artış var, bir kaçının sivrilip bir çoğunun da kaybolacağını düşünüyorum. Appstore mantığı ile aslında Apple, büyük ölçüde kolay ödeme alytapısına adım atmış, kullanıcıları alıştırmış oldu. O yüzden Facebook, facebook credits ile pek yapamadı ama Apple’ın Apple Pay ile şansının çok daha yüksek olacağını düşünüyorum. E-ticarette dengeler bir anda değişebilir, konvansiyonel siteler mobile hızlı adapte olamazsa bir anda ciddi düşüş yaşayabilir. Bu konuyu ayrıca incelemeye çalışacağım.

Lansman sırasında ayrılan zamana bakılırsa Apple Pay, Apple için çok önemli bir atılım. Bu alanda ciddi bir geri dönüş bekledikleri belli.

Gelişmiş kamera ve video

Her yeni modelde olduğu gibi Apple gene iPhone kamerasını bir basamak daha ileriye taşımış. Tek seferde HDR fotoğraf çekebilme gibi bir çok dijital SLR makinenin bile yapamadığı bir özellik katmış. Saniyede 10 fotoğraf karesi çekimi gibi selfie düşkünlerinin en iyi selfie’yi çekebilmelerine yardımcı olacak 8 megapixel kamera gelirken saniyede 240 frame ile slow-motion video gösterimi desteklenmiş. Daha önceki her yeni modelde kameranın ne kadar geliştiğine şahit olduğum için iPhone 6’nın fotoğraf ve video özellikleri konusunda hepimizi tatmin edeceğinden eminim.

Yüksek çözünürlük

Ekranın büyümesi ancak çözünürlüğün büyümesi ile anlamlı olabilirdi. iPhone 6 1334×750 pixel çözünürlükle gelirken iPhone 6 Plus 1920×1080 pixel full HD çözünürlükle geliyor. Lansman sırasında TouchArcade editörü Eli Hodapp, iPhone 6 Plus’un oyunları yeni nesil konsollardan daha yüksek çözünürlükte oynatabileceğini söylüyor.

iPhone 6

iPhone 6’nın daha bir çok özelliği var. Daha hızlı ve güçlü işlemcili gibi donanımsal konulara girmiyorum. Rakiplerine kıyasla oluşacak asıl farklar iOS 8 ve sonrası işletim sistemlerinin ve yeni uygulamaların getireceği özelliklerle ortaya çıkacaktır.

Amerika fiyatları $199, $299, $399 şeklinde (kontratlı tarifelerle) açıklanırken Türkiye’de 2300 TL civarında başlayıp iPhone 6 Plus 128GB’ın 3200 TL civarında olacağı açıklandı. Her zamanki gibi Amerika’dan gelecek arkadaşlara iPhone siparişi popüler olmaya devam edecek gibi 🙂

 

 

Paylaş, keyfine var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.