World of Warcraft’da final yaklaşıyor: Warlords of Draenor

World of Warcraft Warlords of Draenor

Blizzard, World of Warcraft’ın son expansion pack’i Warlords of Draenor‘un 13 Kasım 2014’te çıkacağını açıkladı. Level cap’in 100’e çıkmasıyla WoW’un geliştirilmesi de sona yaklaşmış oldu. Bu expansion pack’ten sonra muhtemelen bir kaç ufak release ile en son dungeon’lar aktive edip Blizzard, WoW’un bitiş tarihini de resmi olarak anons eder.

2005’te başlayan yolculuğuna 2010’da 12 milyon abone ile tepe noktasına ulaşan World of Warcraft sonrasında düşüşe geçerek 2014 ikinci çeyreğini 6,8 milyon abone ile kapattı. Seneye 10. yılını tamamlayabilen ender oyunlar arasına girebilecek. Hala dünyanın en çok aboneye sahip MMORPG oyunu olduğunu ve tüm zamanlar en çok aboneye sahip MMORPG oyunu Guinness dünya rekorunu elinde tuttuğunu da unutmayalım.

Statistica‘dan başlangıcından 2014 ikinci çeyreği sonuna kadar abone sayılarını alıp üzerine gelmekte olan Warlords of Draenor expansion’ının etkisini de hesaba katarak bundan sonraki abone sayısı durumunu tahmin etmeye çalıştım (grafikte çizgili olan barlar). Eğer erken bir büyük kayıp olmazsa oyun 2016 sonunda 3 milyon civarı aboneye düşmüş olacak. Böyle bir gidişatta Blizzard son ana kadar bekler mi yoksa oyunu daha mı erken emekliye ayırır? Activision Blizzard hisse fiyatlarını etkileyeceğinden zamanlama çok stratejik ve kritik bir karar olacak.

World of Warcraft abone sayilari ve kullanici sayilari

Umarım resmi kapanış duyurulduktan sonra Blizzard aboneliği ücretsiz yapıp bir kısım sunucuyu açık tutar. Eskiyen sunucuları Blizzard açık artırma ile satıp geliri hayır işine bağışlıyordu, son sunuculardan belki ben de bir tane kapabilirim. Ama benim gibi nostalji severlerin girip takılabileceği bir ortamın devam etmesi de güzel olur. Merakla bekliyorum. Gelelim expansion pack’e…

The Iron Horde is coming

Warlords of Draenor gördüğüm en iyi cinematic’lerden birine sahip. WoW severler artık merakla oyunun filmini bekliyor olacak. Filmini de seri şeklinde yaparlarsa hiç şaşırmam.

Klasik olarak yeni bölgeler ve dungeon’lar eklenmiş. Vanilla oyuncuların iyi bildiği Upper Blackrock Spire‘ın tekrar gündeme geldiğini dungeon tanıtımında görüyoruz. Leeroy Jenkins‘i bu vesile ile tekrar hatırlıyoruz 🙂 Level 70 iken sık sık dolaştığımız Nagrand‘a da geri dönüş var. Dungeon ve zone tanıtım videosu beni cinematics kadar etkilemedi ama yeni neler geliyor diye merak ediyorsanız videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Kasım ayında expansion’ın gelmesiyle WoW’un abone sayısı artacak mı yoksa o zamana kadar 6 milyonun altına mı inmiş olacak hep beraber göreceğiz.

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.