Diablo 3, Reaper of Souls ile yeniden doğdu

Diablo 3 Reaper of Souls

Diablo 3, Mart 2014’te gelen Reaper of Souls (RoS) expansion pack’i ile baya bir değişti. Diablo 3’ün durumu ile ilgili en son Aralık 2012‘de yazmışım. Büyük kısmı expansion pack ile gelen değişikliklere bir bakalım:

Level sınırı 70’e çıktı. 60 olan level cap 70 oldu. Her yeni expansion’da klasik olan bir durum. Demon Hunter’ımı 60’dan 70’e çıkarmam (biraz destekle) yaklaşık 2 akşamımı aldı. Blizzard, expansion ile hem yeni karakter özellikleri ekledi (skills) hem de mevcutlar üzerinde değişiklikler yaptı. Genel olarak değişiklikler hep olumlu.

Diablo 3 real-monehy auction house

Bir kafalık satıp 15 eur kazandığımız günler geçmişte kaldı.

Auction house kapandı. Hem gold hem de real-money auction house’lar benim için güzeldi, ticaret keyifliydi. Muhtemelen Blizzard için de güzel bir gelir kaynağıydı. Ama Blizzard’ın bile önceden kestiremediği bir sorunu yaratmışlardı: “Oyuncular oyunu oynamak yerine auction house’da vakit geçirmeye başladılar”. Oyunun amacından uzaklaştırıyor olmasından dolayı Blizzard radikal bir karar ile auction house’ları RoS release’inden hemen önce kapattı.

2013 Mart’ında Diablo oynamayı bırakmıştım sadece arada bir auction house için login oluyordum. RoS gelene kadar real-money auction house’taki satışlarımdan battle.net hesabıma 180 euro kazanmıştım. Bu kredim ile Reaper of Souls’un 59,99 eur’luk Digital Deluxe Edition’ını satın aldım. Gold auction house’tan kazanmış olduğum 220 milyon gold ile ister istemez RoS’a hazır durumdaydım.

Diablo 3 legendary loot

Artık legendary eşyalara ulaşmak daha kolay.

Loot sistemi daha verimli hale geldi. Auction house’ların kapanması ile loot’lara da ayar çekildi. Artık işe yaramayan eşyalar daha az, legendary eşyalar çok daha sık düşüyor. Her karaktere, ona uygun eşyalar düşüyor. Demon Hunter ile oynarken hep dexterity (DEX) veren eşyalar düşmeye başladı. Çok çok nadir STR veya INT veren eşya düşüyor. Gerçi bu eğer tek bir karakter oynuyorsanız Follower’larınıza eşya bulmakta biraz sıkıntı yaratıyor ama büyük bir sorun değil. Yeni loot sistemi ile benim gibi oyuna daha az zaman ayıran casual oyuncular artık çok daha fazla keyif alabiliyor.

Paragon level karakter bazında değil hesap bazında toplanmaya başlandı. Artık karakterlerinizin paragon level’ini ayrı ayrı artırmak için uğraşmanız gerekmiyor. Bence çok doğru bir hamle. Böylece herkes emek vermiş olduğu karakteri bırakıp zevk alacağı karakteri oynayabilir. Aynı özelliğin achievement’ların hesap seviyesinde olması şeklinde World of Warcraft’a da gelmesini isterdim.

diablo-3-reaper-of-souls-crusaderYeni karakter: Crusader. Paladin’e benzeyen, özellikle kalkan kullanımı üzerine kurulu yeni bir karakter eklendi. Hem Diablo 2’de hem de World of Warcraft’ta bol bol Paladin ile oynamış olsam da Crusader karakteri hiç ilgimi çekmedi. İsmi Paladin olsaydı belki farklı olurdu 🙂 Oyuncuları çekebilmek için genelde yeni karakterler başta fazla güçlü (OP-overpowered) olur, bir kaç patch sonra Blizzard ayar çekerek değişik karakterleri dengeler. Crusader ile oynayanlara sormak lazım.

Yeni harita: Act V. Ana olarak Westmarch çevresinde geçen, Diablo 3’ün hikayesinin beşinci bölümü oyuna ekledi. Ben bu yeni haritayı çok sevmedim ama olsun yeni bir şeyler olması güzel.

Transmogrification ile eşyalarda görsel değişiklik imkanı geldi. Kısaca bulduğunuz bir eşyanın görüntüsünü başka bir eşyaya verme özelliği diyebiliriz. Karakterinizin görünüşüne önem veriyorsanız ilginizi çekebilir ama benim için fark yaratan bir işlev değil.

Enchanting ile eşyaların özellikleri değiştirilebilir oldu. Her eşyanın bir özelliğini belirli bir set içinden değiştirme imkanı geldi. Değiştirme için malzemeler ve altın gerekiyor, rastgele deneme (random roll) sonucunda size 3 seçenek geliyor. İster bu 3 seçenekten birini seçin ister mevcut ile kalmaya karar verin her durumda enchant işlemi tamamlanmış oluyor. Eşyaları tek düzelikten çıkarıp değişik kombinasyonlar yapma imkanı verdiği için bence Diablo’ya gelen en güzel işlevlerinden biri. Topladığınız altınların büyük kısmını enchanting sırasında harcıyor olacaksınız.

Diablo 3 goblin pack

Şanslıysanız 10-12 goblini bir arada bulup sağlam bir loot kazanabilirsiniz.

Macera modu (Adventure Mode) ile özel görevler geldi. “Bounty Hunting” ile verilen görevi tamamlayarak ek experience ve loot kazanma şansı oyuna eklenen güzel bir özellik oldu. Hem grup oyunlarını teşvik ediyor hem de solo oyunlar için biraz olsun hareketlilik sağlıyor. “Nephalem Rift” ile ise özel bir portal açıp hem loot açısından zengin hem de harita/yaratık kombinasyonları daha rastgele bir maceraya da atılmanız artık mümkün. RoS’un bence en önemli yeniliklerinden biri bu oldu.

Yeni zorluk seviyeleri: Torment. Mevcut zorluklar güncelledi (Inferno adlı bir zorluk seviyesi artık yok) ve 1’den 6’ya kadar Torment adında zorluk seviyeleri geldi. Kısaca toplam 10 zorluk seviyesine ulaşıldı. Yakında gelecek olan 2.1 release ile “greater rift” portalı altında ek zorluk seviyeleri de geliyor olacak.

PvP’de bir gelişme yok. Geçen yazımda PvE için geliştirilen bir oyuna PvP’i adapte etmenin zor olacağını yazmıştım. Gerçekten de Blizzard PvP konusunda 1.5 senedir hala bir ilerleme gösteremedi. Görünüşe göre pes etmiş gözüküyor. Zaten kimsenin de bu konuda bir beklentisi yok. Başarılı bir PvE olsun bu Diablo oyuncularını mutlu etmeye yetecektir.

Diablo 3 Demon Hunter: Silver

Demon Hunter’ımın son hali can yakıyor!

Diablo 3 nereye gidiyor?

Auction house’un kapanması ve Reaper of Souls paketinin gelmesiyle Diablo 3 sonunda hedeflediği yere geldi sayılır. PlayStation, XBOX gibi konsolların ciddi tehdit olduğunu yazmıştım. Blizzard bu ay Diablo 3 Reaper of Souls’u konsolda da çıkarıyor. Çok doğru bir hamle. Konsol oyuncuları ile PC oyuncularının beraber oynayamayacak olması kötü ama konsolcular buna alışık.

Önümüzdeki bir kaç ay içinde gelmesi planlanan 2.1 versiyonu ile legendary gem, greater rift, ramalandi’s gift gibi PC oyuncularını 3-4 ay daha meşgul edecek özellikler geliyor. Mart 2015 gibi yeni bir expansion pack gelir diye düşünüyorum. Bu şekilde Diablo 3’ün ömrü en az 1-2 sene daha uzayacaktır.

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.