.ist ve .istanbul Alan Adı Nasıl Alınır?

İstanbul alan adları

Artık İstanbul’un da bir alan adı uzantısı var. Daha doğrusu bir değil iki tane! İnternetin sonu değişiyor sloganı ile tanıtımı başlayan .ist ve .istanbul alan adı olmak üzere 2 yeni alan adı uzantısı (domain name extension) 1 Mart 2016 tarihi itibari ile hayatımıza girdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) arasında yapılan anlaşma ile aktif olan bu uzantılar ile İstanbul kendi alan adı uzantısına sahip Türkiye’deki ilk şehir oldu.

istanbul-alan-adi

Peki bu yeni alan adlarına ihtiyacımız var mı, almalı mıyız? Fiyatı nedir ve nasıl alınır? Dijital pazarlama açısından bir avantaj kazandırır mı? Tüm soruları cevaplayalım:

Fiyatı nedir, İstanbul alan adını ne ücrete alabilirim?

Lansmandan 10 Mayıs’ta halka arza kadar olan dönemdeki başvurularda ilk 2 yıl tescil için alan adı başına 349 dolar isteniyor.

1-31 Mart tarihleri firma ve marka sahipleri için ayrılmış. Çok büyük bir firma olmadığınız sürece marka tesciliniz varsa aslında bu tarihlerde yüksek fiyattan almanızı gerektirecek bir durum yok. Çünkü aynı markayı tescil etmiş başka bir firma (farklı bir sektör olabilir) olmadıktan sonra zaten alan adınızın hak sahibi sizsiniz.

5 Nisan – 5 Mayıs arasında jenerik alan adı başvuru dönemi yer alıyor. Eğer forum.istanbul, guzel.istanbul, muhtesem.istanbul, beyoglu.istanbul gibi İstanbul ile ilgili jenerik alan adları 349 USD‘i verebilenler arasında kapışılırken human.ist, popul.ist, sad.ist, sosyal.ist gibi daha yaratıcı jenerik alan adlarına da yoğun talep olacaktır. Hatta bu tür jenerik alan adları bence İstanbul ile ilgililerden çok daha fazla talep görecektir. Sonuçta İstanbul gibi bölgesel bir alan adı değil daha geniş bir jenerik alan adı almış oluyorsunuz. Bu tür jenerik alan adlarıyla yabancılar da ilgilenebilir.

10 Mayıs itibari ile yıllık 14.95 USD fiyata artık herkes dilediği istanbul alan adını tescil ettirebiliyor olacak. Bu fiyat .com, .net uzantılarından çok az daha pahalı ama ilgilenenler için de makul bir fiyat.

istanbul alan adı çıkış planı

İstanbul alan adı çıkış planı. Kaynak: ihs.com.tr

İstanbul alan adına ihtiyacım var mı?

Öncelikle bu yeni alan adlarının, human.ist gibi jenerik olmadığı sürece bölgesel olduğunu kabul edelim. Bölgesel çalışan bir işletmeyseniz ya da İstanbul hakkında yazan bir blogger iseniz istanbul alan adları sizin için iyi bir seçim olabilir.

Ama işletmeniz şu anda sadece İstanbul’da çalışmasına rağmen büyümeyi ve başka bölgelere yayılmayı planlıyorsanız daha büyük düşünüp global bir uzantı ile başlamak daha uygun olacaktır. Örneğin İstanbul’da 5 şube ile işlettiğiniz kafe zinciri için .istanbul uzantılı alacağınız alan adı İzmir’de kafe açtığınızda anlamsız kalabilir.

Hatta Türkiye uzantısı ile (com.tr) olarak alacağınız alan adı global işbirliği yapmaya kalktığınızda ya da yurtdışına açılmaya kalktığınızda aynı şekilde .com olsa daha iyi olurdu dedirtebilir.

Kısaca, yerel ve İstanbul’a özgü bir web sitesi, organizasyon veya işletme için istanbul alan adı uzantısı anlamlı olurken özellikle yurtdışı ve yabancılarla iş yapan kurumlar için avantajlı olmayabilir. İstanbul’un tanıtımı için çalışan firmaları ve İstanbul turizmini destekleyecek faydalı bir proje. Markalaşmanın gitgide daha da önem kazandığı bir çağda İstanbul’u ve İstanbul markalarını öne çıkarırken yeni alan adları önemli rol oynayabilir.

.ist ve .istanbul alan adı nasıl alabilirim?

İstanbul alan adları için yetkili merkezi kayıt kurumu nic.istanbul ‘dur. Burada da belirtildiği gibi şu anda 4’ü Türkiye’de, 13’ü yurtdışında olmak üzere toplam 17 tescil servisi sağlayıcı .ist ve .istanbul uzantılı alan adlarını tescil ettirmeye akredite durumda. Akredite olmuş servis sağlayıcılardan yeni alan adınızı direkt olarak satın alabilirsiniz. Türkiye’deki servis sağlayıcılardan İHS Telekom, Türk Ticaret Net öne çıkanlar. Bu alan adı tescil servisi sağlayıcılar tarafından istanbul ve ist uzantılı alan adları satılmakta.

İstanbul alan adlarının geleceği

İstanbul alan adlarının kısa sürede çok çok popüler olacağını düşünmüyorum. Sivil toplum kuruluşları, yerel organizasyonlar, dijital reklam ajansları tarafından açılan mikro siteler tercih edebilecekken e-ticaret, Türkiye’ye yaygın firmalar, uzun vadede genişleme planı olanlar için çok anlamlı değil. Hala ticari kurumlar için .com uzantısının, organizasyonlar için .org uzantısının ilk tercih edilecek uzantılar olarak kalmaya devam edeceğini öngörüyorum.

Tüm bunlara rağmen istanbul alan adı projesinin güzel İstanbul’umuzun markalaşması için güzel bir adım olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Sizin istanbul alan adı konusunda düşüncelerinizi ve paylaşımlarınızı bekliyorum. Bu yeni alan adlarında keşfettiğiniz güzel siteler varsa görmek isterim.

Dijital pazarlama ve pasif gelir konularında güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.