iyzico ile Shopify Mağazanızı 1 Günde Açın

Shopify ile mağaza açıp e-ticarete başlamanın kolaylığından hep bahsediyorum. Tasarımsal düzenlemeleri, ürün girişlerini, sabit yazılı sayfaların hazırlanması gibi konuları hariç tutarsak teknik olarak bir Shopify mağazasını açmak sadece saatler alıyor.

Mağazanızın gerçek anlamda faaliyeti geçmesi için ise ödeme kabul edebilir duruma gelmeniz gerekiyor.

Kapıda ödeme, havale gibi Shopify sistemi harici manuel çalışan ödeme yöntemlerini hemen devreye alabilirsiniz ama ödeme deyince asıl aklımıza gelen kredi kartı ile ödeme.

Kredi kartı ile ödeme alabilmeniz için bir sanal POS’a ihtiyacınız var. Türkiye’de Shopify ile entegre çalışan 3 sanal POS sağlayıcı var:

 • iyzico
 • PayU
 • Garanti Sanal POS

iyzico easy checkoutHem deneyimlediğim için, hem de sistemlerini detaylı inceleme fırsatı bulup avantajlarını net şekilde gördüğümden benim tavsiyem iyzico ile başlamanız. Komisyon oranları da transparan, iyzico iyzipos web sitesinden görebilirsiniz.

iyzico’ya başvurmanızın ardından dökümanların incelenip onaylanması ve Shopify ile entegrasyonu tamamlanması, tüm işlemler 1 gün içinde olabiliyor.

En sondaki entegrasyon aşamasına kadar olan basamaklar tüm e-ticaret platformları için ortak. Yani WordPress üzerinden Woocommerce ile satış yapacaksanız gene aynı şekilde başlayıp en son Shopify yerine Woocommerce eklentisini kurarak satışa başlayabilirsiniz.

Şimdi iyzico ile Shopify’da nasıl ödeme kabul ederiz detaylıca inceleyelim.

1. Başvuru Öncesi Hazırlıklar

iyzico’da hesap açabilmek için şirketiniz olmalı ve satış yapacağınız web sitenizin hazır durumda olması gerekmekte.

Online Satış Sitesi

Online satış için henüz web sitesi kurmadıysanız hemen Shopify’dan hesap açarak başlayabilirsiniz. 14 gün ücretsiz deneyebileceğinizden sitenizi hazırlayıp iyzico’ya başvurmak için yeterli zamanınız olacaktır.

Başvurduktan sonra e-ticaret siteniz inceleneceğinden aşağıdaki noktaların tam olduğundan emin olun. Bu konularda eksik nokta olduğu durumlarda iyzico başvurunuzu reddedebilir ya da eksiklerin giderilmesi için sizinle irtibata geçebilir.

 • Kurumsal kimliğiniz tam mı? Firmanızın logosu, resmi adı, adresi, iletişim bilgileri sitede net bir şekilde belirtilmeli. Hakkında ve iletişim sayfalarına bu bilgileri mutlaka ekleyin.
 • Web siteniz tam mı? Henüz tamamlamadığınız sayfalar varsa bunları site üzerinde göstermeyin. Kırık (404) linkler, “yapım aşamasında” sayfalar olmasın. Sayfaları tamamladıkça yayınlayın. Sitenizde Visa ve Mastercard logoları da bulunmalı.
 • Web siteniz alışverişe hazır mı? Sitenizde en az 5 ürün aktif durumda olmalı. Ürünlerin fiyatları, açıklamaları net ve açıklayıcı olmalı. Sepete atma ve satın alma fonksiyonları yani ödemeye kadar olan adımlar tam olmalı. SSL güvenlik sertifikasının kurulu olması gerekmekte.
 • Hukuki yazılar tam mı? Kullanıcı sözleşmesi, gizlilik taahhütü, güvenlik politikası, tüketici hakları (teslimat, iptal ve iade şartları), mesafeli satış sözleşmesi gibi tüm sözleşme ve bilgilerin ayrı ayrı sayfalarını hazırlayın ve yayınlayın.

Gerekli Evrak ve Dökümanlar

iyzico’ya başvuru süreci tamamen online olduğundan şirket dökümanlarınızın dijital versiyonlarını hazırlamanız yeterli olacaktır.

Başvuru sırasında gerekecek evraklar:

 • T.C. Kimlik kopyası
 • Banka Hesap Dekontu – Hesap adı (firma adı) ve kayıtta kullandığınız IBAN’ın yazılı olduğu banka dekontu.
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri

Tavsiyem, destekleyici döküman olarak Ticaret Sicil Faaliyet Belgesi, varsa marka tesciliniz gibi belgeleri de opsiyonel dökümanlar bölümüne eklemenizdir.

Hem sitenizde yapmanız gerekenler hem de istenen evrakları kapsayan detaylı bir kontrol listesi (checklist) hazırladım. Bu dosyadan eksiğiniz var mı kolayca kontrol edebilir, başvuru sonrası süreci en hızlı şekilde ilerleyebilirsiniz.

Evet, artık hazırız. Şimdi iyzico.com‘a gidip başvurumuzu yapma zamanı:

2. iyzico Online Başvuru

Hemen https://www.iyzico.com/ adresine gidip “Üye Ol” linke tıklıyoruz.

iyzico hesap açılışı

Karşımıza çıkan forma e-posta, telefon numaramızı, web sitemizi ve belirlediğimiz şifreyi girerek hesabımızı açıyoruz.

Hesabımızın konfirme edilmesi için iyzico tarafından gönderilen e-posta içindeki “Üyeliğimi Aktifleştir” düğmesine tıklıyoruz.

iyzico hesap konfirmasyonu

 

E-postamızı konfirm ettikten sonra tekrar iyzico panelden üye iş yeri başvuru adımına başlayabiliriz.

Sanal POS başvurusu tek bir sayfadaki az sayıda bilgiyi doldurarak yapılıyor. Bu sayfada gereken bilgiler:

 • Web sitesi (web adresi, iş modeli, altyapı)
 • Şirket bilgileri (Yasal ünvan, vergi dairesi, vergi numarası, adres)
 • Şirket yetkilisi bilgileri (Ad, soyad, doğum tarihi, kimlik no, e-posta, telefon no)
 • Banka IBAN (paranız buraya yatacak)
 • Dijital evraklar (T.C. kimlik kopyası, banka hesap dekontu, vergi levhası, imza sirküsü). Dosyalar pdf veya jpeg formatında olmalı.

 

iyzipos başvuru formu

iyzico hizmet şartlarını kabul ederek “Başvur” düğmesine basıyoruz. Bu kadar!

Başvurumuzu tamamladık, şimdi kısa bir bekleyiş olacak. iyzico yetkilileri başvurunuzu onaylarken siz de mağazanıza yeni ürünler ekleyebilir, tasarım üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

3. Sözleşme Onayı

Tüm bilgileriniz tamamsa yaklaşık 1-2 iş günü içinde sözleşmenizin panelde hazır olduğuna dair e-posta alacaksınız. Bu, başvurunuz onaylanmış demektir.

iyzico başvuru kabul

 

Eğer başvurunuzda eksik noktalar varsa, bu eksikleri gidermek üzere size hatırlayıcı bir e-posta gelecektir.

Panele girip hazırlanmış sözleşmenizi “Görüntüle” ile ekrana getirip “Sözleşmeyi Onayla” ile dijital olarak onayladıktan sonra geriye sadece entegrasyon kalıyor.

iyzico sözleşme onayı

4. Shopify ile iyzico Entegrasyonu

Sözleşme onayından sonra size entegrasyon konusunda yönlendirici bir e-posta geliyor. Hangi altyapıya göre nasıl entegrasyon yapmanız gerektiği size bildiriliyor.

Gelen mesajda PHP, .NET gibi platformlar için detaylı yönlendirmeler mevcut. Ancak Shopify özelinde bir detay olmadığından size iyzico’yu Shopify’a nasıl entegre ederiz detaylı anlatmak istiyorum.

“Entegrasyon” kelimesi sizi korkutmasın. Bu noktadan sonra kredi kartı ile sitenizden alışveriş yapılmaya başlaması arasında dakikalar var sadece.

Hemen iyzico panele giriyoruz soldaki menüden “Ayarlar” sayfasına giriyoruz. Hemen karşımıza API anahtarları (API Keys) çıkacak. Bir ekranda bu açık kalsın.

iyzico api anahtarları

Shopify panelinden ödeme ayarları (Payment Providers) bölümüne girdiğinizde kredi kartı servis sağlayıcıları (Accept Credit Cards) arasında iyzico’yu göremezsiniz. Merak etmeyin. Aşağıdaki linke tıklayın ve mağazanıza giriş yapın. Artık iyzico görünür durumda!

Shopify iyzico aktifleştirme:
https://www.shopify.com/login?redirect=%2Fadmin%2Fauthorize_gateway%2F1030202

Şimdi tek yapmanız iyzico panelde gördüğünüz API Anahtarı ve Güvenlik Anahtarı’nı Shopify panelinde açılan kutucuklara girmek ve aktifleştirmek istediğiniz kart tiplerini seçmek.

iyzico ile Shopify entegrasyon

Artık tam anlamıyla mağazanız açık! Müşterileriniz kredi kartı ile alışveriş yapabilirler.

Gördüğünüz gibi sözleşmeniz onaylandıktan sonra entegrasyon 1-2 dakikada halledilebiliyor.

iyzico + Shopify ile Dünyaya Satış Yapabilirsiniz

Başvuru ve kurulum süreçleri çok kolay olan iyzico’nun yönetim sistemleri de gelişmiş. Panel içinden rahatlıkla iptal/iade gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Taksit ve komisyon yönetimi ile dilerseniz Bonus, World, Axess, Maximum, Cardfinans, Paraf kredi kartlarına taksit yapabilir, dilerseniz taksitlere hangi vade farkı uygulanacağını belirleyebilirsiniz.

Ayrıca ürünlerinizi Türkiye’den dünyaya dolarla satış yapmak isterseniz iyzico’nun çok para birimli POS’u (Multi Currency) ile dolar ya da euro ile satış yapan bir site işletebilirsiniz. Tek yapmanız gereken panelden “Eklentiler” bölümünü seçip “Ödeme Hizmeti ve Multi Currency” eklentisini satın almak.

Ben Shopify entegrasyonundan bahsettim ama hesabınızı açtıktan sonra Etsy, Woocommerce, Opencart, Magento, Prestashop gibi e-ticaret platformları ile ücretsiz entegrasyon modülleri hazır. Ayrıca iOS ve Android uygulamaları ile mobil uygulamalar içinden de iyzipos’unuzu kullanabilirsiniz.

E-ticarette en önemli noktalardan biri de hizmet; herhangi bir sorunla karşılacak olursanız iyzico destek ekibi hızlıca yardımcı olacaktır. Benim yardımcı olabileceğim konular için aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Hala Shopify mağazanız yok mu? Hemen 14 günlük Shopify deneme hesabı ile ilk adımınızı atabilirsiniz!

iyzico ile Shopify ikilisiyle sizlere bol satışlı günler dilerim!

Shopify konusunda güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

25 thoughts on “iyzico ile Shopify Mağazanızı 1 Günde Açın

 • Merhaba,

  verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. İyzico hesabım bugün onaylandı fakat şirket sahibi olmayan kişisel hesaplara API paylaşımı yapmıyorlar maalesef. Her ürüne kodu manuel eklemeniz gerek dendi fakat yönetim panelinde manuel kod hazırlayamıyorum bile. Bu konuda önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır?

  Diğer yandan, shopify stripe’ı listesinden kaldırmış, iyzicoyu manuel eklediğimiz linkte sondaki kodu stripe kodu ile değiştirsek stripe’ı da manuel tekrar yükleyebiliriz diye düşünüyorum? Kodu bulamadığım için bunu da deneyemedim maalesef.

  • İyzico’da standard hesap olduğundan emin misiniz? iyzilink olmasın aldığınız? Standard iyzico hesabını Shopify’a bağlayabilirsiniz, bu konuda iyzico ekibi yardımcı oluyor. Teknik ekibinden yardım alınız. Bahsettiğiniz stripe yöntemini nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz, Stripe şirket hesabınız var mı?

 • Evet haklısınız, panelde kullanabildiğim tek şey iyzilink.

  Stripe’da bir hesap açtım fakat verifikasyon için EIN numaramı beklemekteyim.Türkiye IP’si ile shopify mağazası açanlar stripe’ı servis sağlayıcı listesinde görmekteler. Ben abd ip’si ve abd adresim ile açtığım için stripe listede mevcut değil. Help center ile çözmeye çalışacağım..

  • EIN beklediğinize göre Amerika’da şirketiniz var. Bu şirketin normal şirket banka hesabı yoksa Stripe ile fazla ilerleyemezsiniz, uyarayım. Şirketinizin EIN’ini kullanmaya başlayına bir muhasebeci de tutmayı unutmayın.

 • merhabalar,
  müşteri destek hattı entegre edilebiliyor mu kendinden var mıydı acaba?

 • iyzico ve Shopify entegrasyonu sonrasında yurtdışına satış yapabilir miyiz ? ben kurs sitesi oluşturmak istiyorum , dijital içerik. İyzico ile yabancılar satmak amacım. Mümkün mü ? 3d secure olmadan iyzico kullanılabiliyor mu ?

  • Evet mümkün, iyzico’nun USD POS’unu (bir seferlik cüzzi bi ücreti var sanırım) aldığınızda yurtdışındaki müşterilerinize dolar fiyatlarla satış yapabilirsiniz.

 • Merhaba İlker bey, Shopify için Stripe hesabı açabilmek için Stripe hesap ortaklık için teklif verenler var. Fakat biz sizden boyle bir teklif olsa, kullanmak istiyoruz. Cevap verirseniz membme oluruz.

 • Bir kaç maddeler halinde sorum olacak size yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Dropshipping yapıyorum.Shopify kullanıyorum ürünlerimi ekledim sitemi satışa hazır hale getirdim fakat ödeme yöntemi bağlayamadığım için beklemedeyim.
  Herşeyin yasal olması açısından önce kendime bir şirket kurdum.Sonrasında bloğunuzda payu ,garanti sanal pos ve iyzico entegrasyonlarını gördüm ilk sorum

  1.İyzico bana yıllık ücreti olmadığı için öncelikli geldi buradan websiteme entegrasyon yapabılır İyzico ile ödemelerimi alabilirmiyim?

  2.İyzico Dropshippinge karşı bir şirket politikası kuralları varmı yoksa ben komisyonuma bakarım mı diyen bir politikası var?

  3.Türkiyede şirketi olan ve dropshippingi yasal yollarla yapan birine hangi entegrasyon kredi kartı yöntemini önerirsiniz?

  Açıkcası bu aşamada tıkandım kaldım yardımcı olurmusunuz ?

  • Farkındaysanız iyzico yazımda dropshipping’den bahsetmiyorum. Dropshipping yazılarımda da sanal POS’u almaktaki zorluklardan bahsediyorum. O yazılarıma da bir bakın. POS konusunu netleştirmeden hazırlık yapmak bence pek iyi bir fikir değil, emekler boşa gidiyor. Sorularınıza gelince…
   1. Shopify mağazanız için iyzico iş modelinizi onaylarsa ödeme alabilirsiniz, entegrasyon kolay.
   2. Hiç bir sanal pos ve ödeme aracı firmada “ben komisyonuma bakarım” yoktur (Stripe biraz esnek), iyzico’dan dropshipping için POS alabileceğinizi sanmıyorum.
   3. Türkiye’deki şirket üzerinden şu anda dropshipping ödeme çözümü yok. Yurtdışı şirket alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

   • Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Yarın iyzico dan başvuru yapacağım, daha yeni müşteri kitlesi oluşturan bir firma olduğu için belki onaylama ihtimali var diye düşündüm.Olumlu veya olumsuz aynı sıkıntıları yaşayan kişiler içinde bilgilenmeleri için yorum yazarım. Tekrar teşekkür ederim.

    • Hayırlısı diyorum… Bir not: iyzico pek de yeni müşteri kitlesi oluşturan bir firma değil. Amazon Türkiye bile şu anda iyzico ile çalışıyor bildiğim kadarıyla 🙂

     • Hocam merhaba dropshipping için izin alabildiniz mi acaba iyzico dan ? sistem izin verdi mi ?

  • Shopify içinden kullanılabiliyor. Ödeme olarak iyzico’ya gidiyor ve dönüyor kullanıcı ama deneyim olarak iyi.

 • İlker Bey merhaba,

  Öncelikle destekleriniz için teşekkür ederim.

  Şu konularda cevabınız önemli olacak:

  * Shopify hesabımı açtım. Mağazam hazır ve aktif.
  * Şirketimi kurdum (Amerika’da), evraklarım hazır ancak EIN numaram henüz ulaşmadı, şuan onu bekliyorum.
  * EIN numaram ulaşınca W7 formunu doldurarak hemen ITIN alacağım. (Hem vergi için hem de shopify için gerekli)

  Buraya kadar izlediğim yol doğrudur, değil mi?

  Şuan Shopify payments ile sıkıntı yaşıyorum. Türkiye’de şirket kurarak dropshipping modeli ile Sanal POS almak sizin de dediğiniz üzere neredeyse imkansız. Bu sebepten Amerika’da şirket kurulumu gerçekleştirdim.
  Bu sefer banka hesabı açmak problem oldu. Orada olmamızı istiyorlar. Online olarak açabilmek de mümkün anladığım kadarıyla, online firmalar üzerinden denersem baya baya tuzluya mal oluyor. US Formation şirketi hem şirket kurulumu, hem EIN, hem banka hesap açılışını 299 USD ye hallediyoruz’ diyor, bunu geç gördüm dolayısıyla ben DalawereINC ile şirketimi kurdum, ancak banka hesabım yok bu sefer.(Green package içermiyor)
  Aslında US Formation üzerinden 99 USD ödeyerek Banking Solutions alabiliyorum, ama sanırım o da sadece bir banka listesi ve daha fazlası değil, iş yine başa düşüyor. Başvuru evrak gönderimi vs.

  Bir sorum da şu olacak:
  – ADRES! Amerika’da şirket kurulumu sırasında TR adresi kullanmıştım, sıkıntı çıkmıyor, ancak daha sonra Shopify’a şirket bilgilerini girerken US adres istiyor. Bunu da kiralayabiliyoruz sanırım, 9 USD tutuyor ancak bu kiralık adresler Forwarding adres olarak geçiyor. Bu adresleri hem banka hesabı açılış sırasında hem de shopify’da şirket adresi olarak kullanabilir miyim?

  Kısaca ne yapmalıyım?
  1-US Banka hesabı konusu ve Sanal POS 2 – Adres konusu

  Shopify için her şeyim hazır sadece sanal pos devreye sokamadığım için mağazam bekliyor. Payooner veya Hyperwallet da kabul görmüyor.

  Bana yol, yöntem gösterir misiniz?

  Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   İzlediğiniz yol doğru ancak ITIN’in gerektiğini düşünmüyorum. ITIN şirketle ilgili bir konu değil, bireysel vergi numarası. Stripe’da tüm kaydı şirket üzerine yapacağınızdan şirket EIN yeterli olacaktır.

   Amerika’daki şirket kurulumunun arkasından banka hesabında sorun çıkaracağını (aslında sorun değil ama fiziken bankaya gitmeniz gerekiyor) yayınlarımda ve paylaşımlarında hep söylüyorum.

   US Formation da size uzaktan banka hesabı sağlayamayacaktı merak etmeyin. Bankaların KYC (Know Your Customer) politikaları nedeniyle ya sizin ya da şirketinizin yasal temsilcisinin (vekaletli biri, ortak vs.) bizzat bankaya gitmesi gerekecek. Sizin de banka hesabını açabilmeniz için yapmanız gereken bu.

   Amerika’daki şirket kurulumu sırasında TR adresi pek iyi bir fikir olmamış. Neden daha önce bir sanal ofis ile anlaşıp oranın adresini kullanmadınız? Kiraladığınız adresi Shopify’a girebilirsiniz ama banka için o adrese ait bir kayıt gerekebilir. Bankadan bankaya değişebilir.

   Açıkçası şirket kurulumu ardından şirket banka hesabı açmak için atlayıp Amerika’ya gitmeyeceklere Amerika’da şirket kurulumunu önermiyorum. Yaptığınız masrafla kalırsınız, POS hep sıkıntı olur.

   Ayrıca umarım farkındasınız, diyelim banka hesabı açtınız, POS’unuzu aldınız. Bir mali müşaviriniz olmalı. Artık şirketiniz Amerika’ya gerekli mali beyanları yapıp vergisini vermeli. Bunlar da maliyet olacak.

   Bu vesile ile Shopify dropshipping yapacakların önce Shopify sitesi yapmasını değil önce POS işini halletmesini öneriyorum. POS alımı, işin kurulumun %99’u. Ne yazık ki genelde ufak bir ayrıntı gibi anlatılıyor.

   Sonrasında da ufak olmayan ayrıntılar var ama onlar da POS alıp siteyi açtıktan sonra artık 🙂

   Umarım faydalı olmuştur.

 • İlker Bey,
  Hızlı cevabınız için teşekkür ederim.
  Sıkıntı şu aslında Shopify, Amerika adresleri girildiği zaman Stripe’ı bir seçenek olarak sunmuyor maalesef.
  Shopify paketini seçerken de Shopify payments’ı emrivaki ile diretiyor. (Bildiğim kadarıyla o da Stripe altyapısını kullanıyor gerçi)
  Seçenek olarak diğer payment gates leri manuel olarak tabiki seçebilirsiniz ancak Stripe yine seçenekler arasında yok.
  Shopify payments ile devam edersek de şunları istiyor :
  -Şirket adı, sanı, adresi. -SSN numarası istiyor. -Banka bilgilerini istiyor.

  Dolayısıyla iş zorlaşıyor. Stripe hesabını varsayalımki açtık nasıl bağlarız bilemedim.

  Şirket için EIN geldikten sonraki süreçte ITIN’e her halükarda ihtiyaç olacağını birkaç yerde okumuştum, çünkü vergi beyannamesi yaparken şirket için bile olsa ITIN kullanılacak diye biliyorum.
  Ek olarak yukarda belirttiğim gibi Shopify payments SSN istiyor bizim için yani Foreign pozisyonundakiler için ITIN girebilecek miyiz? Bilmiyorum.

  Banka ile ilgili olarak mecburen vekalet vs yöntemiyle açabilirim diyorsunuz kısaca değil mi?
  İhtiyaç zaten Banka hesap no ve routing numaraları. İkisini Payment Providers kısmındaki Shopify payments bölümüne tanımlayınca POS otomatik tanımlanmış olacak.

  Neden bu kadar zorlu süreçler 🙁

  • Süreçler aslında zorlu değil. Çoğu da önceden bilinen süreçler. Ticari bir iş kuruyorsunuz. Daha da kolayını beklemeyin lütfen. Daha kolay olsaydı inanın herkes yapardı ve kazançlar dibe inerdi.

   Bugün, “Ben sokakta mısır arabasında mısır satacağım” dediğinizde karşılaşağınız sürecin yukarda bahsettiklerinizden daha zor olacağını düşünüyorum. Maliyeti de muhtemelen daha az olmayacaktır. Sizce?

 • Merhaba İlker bey, dropshipping yapacağım. iyzicoya Şahıs firması ile başvurmak istiyorum ama iyzico dropshipping yapacağımı anlamaması için. Siteyi ilk başta türkçe ürünler ekleyip, iyzico onayı geçtikten sonra dropshipping’e döndürmek gibi bir niyetim var. Siz neler düşünüyorsunuz?

  • Merhaba,
   Uymanız beklenen kurallara uymayıp karşı tarafı kandırarak yapacağınız her işin sonuçlarının olacağını bilmenizde fayda var. Bu tür işlemleri uygun bulmuyorum.
   İyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.