Sürücüsüz Arabalarla Gelen Yeni İhtiyaç ve Fırsatlar

Sürücüsüz araba ve otopilot teknolojisi hızla gelişiyor. Bu gelişmeler ile günlük yaşantımızda nelerin değişmesini bekliyorum paylaşmak istedim.

Sürücülü Araç Giremez!

2020 yılına kadar sürücüsüz araçları çok daha yoğun göreceğimizi ve otomatik giden araçların kaza yapma oranının daha düşük olacağını düşünüyorum.

Peki sürücüsüz araçların kaza riskini artıran en büyük etmen ne? Tabii ki sürücülü araçlar!

O zaman daha güvenli bir yolculuk ve sürücüsüz aracı da teşvik edecek “sürücülü araç giremez” tabelasının hayatımıza gireceğini düşünüyorum.

Sadece otopilot ile giden araçların izin verileceği otoyolların yapılması ya da ayrılması trafikteki kazaları ciddi oranda azaltabilir.

İşte benim prototip tabelam:

sürücülü araç giremez

Merkezi Park ve Vale Sistemi

Bir park yeri bulduğumuzda bugün bile arabaların bir çoğu bu park alanına gerekli manevraları yaparak otomatik olarak parkedebilmekte.

Sürücüsüz araçlar da harita üzerindeki park yerini tespit edip oraya otomatik parkedebilmekte.

Peki bir sonraki ihtiyaç ne?

Mevcut vale sisteminin sürücüsüz araçlara entegrasyonu ile park etmede bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Nasıl mı?

Düşünün, yoğun bir otoparka giriyorsunuz. Bugün otopark görevlisi: “abi yer yok, anahtarı bırak” diyor ya da aracı başka arabaların önüne parkedip anahtarı bırakıyorsunuz.

İşte bu durumların otomasyonundan bahsediyorum.

sürücüsüz araba bağlantısı

Otoparka geldiğinizde sürücüsüz aracınızdaki ekrandan otoparkı seçip otopark moduna alacaksınız. Artık aracınızın kontrolünü otopark görevlileri veya yazılımı da yapabilir.

Hatta görevlinin aracınıza binmesine de gerek yok. Merkezi olarak araçlara en uygun yere park etme komutu gönderilebilir. Arkada bulunan bir araç çıkacaksa gene merkezi olarak önündeki araçlar tespit edilip onların yolu açacak şekilde manevra yapması sağlanabilir.

Sürücüsüz araçları konuşuyorsak yazılımların yönettiği vale ve otopark çözümlerini de konuşmamız gerekiyor artık.

Araç İçi Eğlence Sistemleri

Şöförün dikkatini dağıtmamak için bugüne kadar bilinçli olarak konulmayan TV gibi eğlence sistemleri artık fora!

Sürücü demek de artık ne kadar doğru ama, hadi araçtaki ilk kişi diyelim, bu kişinin de artık eğlenme lüksü var.

Bu da araba içindeki eğlence sistemlerinin evleri aratmayacak şekilde gelişmesi demek. Önümüzdeki dönemde çok daha eğlenceli arabalar göreceğiz.

Düşünsenize, yoğun bir iş gününün ardından eve giderken araç içindeki VR ile kendinizi anında deniz kenarında keyif yapıyor bulabilirsiniz. Ya da interaktif öğrenme sistemi ile yeni şeyler öğrenmek için ekstra vakit yaratmış olabilirsiniz.

sürücüsüz araba kokpit iç mekan

Yeni Kokpit ve İç Mekan Tasarımları

Bugün hala sürücüsüz arabalarda bazı durumlarda bir kişinin kontrolü alması gerekiyor. Ama ileride, özellikle de sürücülü araçların kabul edilmediği yollar olduğunda aslında şu anki gibi sürücü odaklı bir kokpite ihtiyacımız olmayacak.

Böylece yolcu odaklı yeni kokpit dizaynları da hayatımıza girecek. Günümüzde yeni araba alırken seçilen opsiyonlar çok daha farklılaşacak. Yeni ne seçenekler mi olabilir?

Uyumayı sevenler için yatak düzeni alabilen koltuklar.

İş amaçlı, video konferans yapmaya uygun ofis ortamı sunan iç mekan.

Çocuklar için tamamen çocuk eğlence sistemleri ile donatılmış bir iç mekan. Örneğin anaokulu servisleri için çok çekici olabilir. Sürücüsüz araç konusu arabalar ile kalmayacak, minibüs, otobüs her türlü sürücüsüz aracı bekliyoruz.

sürücüsüz araba iç mekan

 

Sürücüsüz Araba ile Gelen Fırsatları Kaçırmayın

Kısaca sürücüsüz arabaların ve diğer araçların hayatımıza girmesi ile yeni bir döneme başlıyoruz. Bu dönemdeki ihtiyaçları erken farkedip ürün ve çözüm geliştiren firmaları büyük fırsatlar bekliyor!

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.