Cep telefonumda neler oynuyorum?

Benim gibi 10 yaşından beri aralıksız (üniversiteye hazırlanırken 1 sene ara vermiştim o kadar) bilgisayar oyunu oynayan birisi için yeni nesil mobil cihazlar tam bir tutku. Artık eskisi gibi kesintisiz saatlerce vakit ayıramayacağımdan PC oyunlarından ziyade basit mobil oyunları tercih ediyorum.

Geçen sene neler oynamışım?

İlgilenenler için tavsiye ettiğim oyunları bold yazıyorum.

Liberty Wings, iFighter: Grafiği güçlü bana eski PC oyunlarını hatırlatıcı uçak aksiyon oyunları. Açıkcası nostalji için oynadım biraz da.

StarDunk: Gerçek basketbol oynamıyorsam bari oyununu oynayayım 🙂

Angry Birds: Herkes oynuyor diye oynadım, şimdi eşim oynuyor, high score’ları benim adıma yapıyor o yüzden oynamam gerekmiyor. Benim oynanamış olmam ayıp olur diye oynamışlık yaptım, özlediğim bir oyun değil.

iSlash, Cut the Rope: Strateji ve zamanlamanın birarada olduğu güzel oyunlar. Her ikisini de uzun süre oynadım. iSlash’ın müzikleri biraz stres yapabiliyor 🙂 Cut the Rope ise Angry Birds kadar casual oyunculara hitap etseydi inanılmaz bir oyun haline gelebilirdi ama zorluk seviyesi daha yukarıda diyebilirim.

Cut the Rope keyfi

Cut the Rope keyfi

Fruit Ninja: reflekslerinize güveniyorsanız tavsiye ederim. Multiplayer challenge desteği de var. TV’deki Cappy reklamını Fruit Ninja’dan almışlardı, efektleri, fontları..

CityVille, HolidayTown, ForestVille, Farmville, Drop7: Zynga’nın oyunlarını merak ettiğim için oynadım. CityVille’i uzun süre oynadım ama bug’larından yoruldum ve bıraktım. Drop7 daha önce benzerini görmediğim bir puzzle oyunu, bana orjinal geldi. Zynga üzerine ayrı bir yazı yazacağım. Zynga iyi başladı ama önünde uzun bir yol var ve bazı zayıf noktalarında kendini geliştirmezse çok zorlanacaktır.

Empire Story: Zynga’nın CityVille benzeri ama antik roma çağında geçiyor. Telefonuma ilk kurduğum oyunlardan olduğundan bir süre oynadım ama sonra bir daha açmadım.

Battleheart'da değişik özellikteki hero'larından yenilmez ekibinizi kurun

Battleheart’da değişik özellikteki hero’larından yenilmez ekibinizi kurun

Battleheart: FRP sevdiğimi bilen arkadaşım Tunç’un önerisi üzerine oynadım. Uzun süre beni sardı, grafikleri de harika ama benim gibi bir oyuncu için içeriği yeterli değil. Oyunu oynamak istiyorum ama 1 hafta sonra yapacak birşey kalmadı.

Death Knight: Battleheart gibi ama ekip yerine tek oyuncu yönetiyorsunuz, grafikleri biraz daha zayıf. Oyunun sonuna 3-4 günde ulaştım, yapacak birşey kalmadı.

DungeonRaid: Gene FRP tarzı ama board game gibi hazırlanmış ve turn-based. Beni aylarca meşgul edebildi.

Fish Farm: Desktop’taki akvaryum screen saver’lara hep özenmiştim. Bari telefonumda akvaryum olsun dedim. Oyun bitti, max levele ulaştım, her türlü balığı alabiliyorum. Akvaryum meraklılarına açıp gösterebilmek için telefonumda hala duruyor.

Pocket Frogs: Bol bol kurbağa topladım, tamamen geyik olsun diye oynadım. Kolleksiyoncu ruhuma hitap etti herhalde.

Wolf 3D: Nostalji. Wolfenstein nostaljisini hatırlamak için demo versiyonunu alıp bitirdim (15 dakika falan sürdü).

Shapeshift: Puzzle. İlk başta baya sarmıştı ama sonra seviyeler hep birbirinin aynı diye ve achievementleri de iyi açıklanmadığı için bıraktım.

SandSlides: Hem refleks hem strateji. Nedense keşfedilmemiş güzel oyunlardan biri.

Geared: Çarkları yerleştirdiğiniz güzel bir puzzle.

Parking Lot: Bu tarz puzzle’ları herkes oynamıştır. Beyin cimnastiği için gayet faydalı ama ilerleyen seviyelerde sizi deli edebilir 🙂

Sudoku: Klasik sudoku.

Doodle Fit: Bu da güzel bir puzzle oyunu ama seviyeler zorlaştıkça sudoku gibi kafanızı daha çok çalıştırmak yetmiyor biraz da şans gerektiriyor.

One T Draw: Aynı yerden iki kere geçmeden ekrandaki tüm noktaları birleştirmeniz gerekiyor. Keyifli.

Escapology: Değişik bir puzzle. Özellikle dokunmatik ekranla anlamı oluyor. Topları kaydırarak yerlerine yerleştirmeye çalışıyorsunuz.

Arrows XD: Bu da Escapology gibi ama bu sefer de okları yerine yerleştirmeniz gerekiyor. Önünde engel olmadıça hep ileri giden okları.

Yatzy, Yacht Free: Klasik Yacht zar oyunu. Şans + strateji olduğu için uzun süre oynadım, hala arada bir oynarım.

Pyramid: İskambil kağıtları ile puzzle. Zaman geçirmek için fena değil.

Kelime Avı: Kelime oluşturmayı sevenler için tamamen yerli oyun. Fugo’yu tebrik etmek isterim. Oyuncu açısından baktığımda keyifli bir oyun. Teknik açıdan baktığımda sunucu tabanlı, sorunsuz çalışan, dinamikleri, leader board kavramı, zamanlamaları vs çok iyi ayarlanmış bir oyun.

Tanzen Lite: Origami puzzle.

Shanghai: Klasik Mahjong oyunu. Yeşil/siyah CGA ekranımda oynadığım oyunlardan biriydi, nostalji işte..

Daha çok vardır ama hatırlayabildiklerim bu kadar.

Bu aralar neler oynuyorum?

Megapolis: Zynga’nın CityVille’i tarzı ama grafiği ve arayüzü çok daha gelişmiş, bug’ı da çok daha az hali. Social Quantum firması yapmış. Dinamikleri güzel. Multiplayer engagement için ufak tefek ek özellikler eklenmiş, güzel olmuş ama hala bu tür oyunların multiplayer desteğinin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Sim City’i hala arıyorum, o ayrı.

Megapolis'te gökdelenleri böyle yığabilirsiniz :)

Megapolis’te gökdelenleri böyle yığabilirsiniz 🙂

Bejeweled Blitz: Diamonds diye de geçiyor, benzer konseptli tonlarca oyun var, bunu PopCap firması yapmış. 3 veya daha fazla aynı renk taşı yatay/diket bir araya getirip patlatıyorsunuz. Oyunu oynayan Facebook arkadaşlarınız ile haftalık lider sıralaması için kapışma imkanı var. Her oyun 1 dakika sürüyor, gayet keyifli. Şu anda top score’um 1,018,000 sonunda 1 milyonu geçtim.

Jewel Mania: Bejeweled gibi, taşları biraraya getirip patlatıyorsunuz ama bu sefer her seviyede ayrı bir görev oluyor. Bazen zamana karşı yarışıyorsunuz bazen hamle sayınız limitli. Hedef olarak bazen çukur kazmanız gerekiyor, bazen belli sayıda camı kırmanız ya da belli bir skora ulaşmanız. Daha da çok oynamak istediğim ama ücretsiz olarak her saat 1 oyun hakkı geliyor ve max 5’te sabitleniyor. Kullanıcıyı oyuna bağlamak için değişik bir strateji. İşe yarıyor gibi.

Hmm… bu aralar az oyun oynuyormuşum. Tavsiyelerinizi bekliyorum… güzel oyunlar aranıyor!

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.