Sid Meier’s Pirates!

Sid Meier's Pirates yükleme ekranıSid Meier’s Pirates! belki de Commodore 64’te en uzun süre oynadığım oyundur (1988’de). Sadece oynaması değil oyunun yüklemesi ve kaydetmesi bile uzundu. Kasetten yaklaşık bir saatlik yükleme sonunda eğer şanslıysam ve kafa ayarı ile ilgili bir sorun yoksa oyun karşıma çıkıyordu.

O zamanların popüler oyun dergisi 64’ler‘den bulduğum oyun açıklaması ve haritaları oldukça yardımcı olmuştu. İspanyol, Fransız, Hollanda, İngiliz sularında korsanlık yapıp, gerektiğinde taraf değiştirip valinin kızına kur yaparak, gerektiğinde kızın peşinden koşan diğer gemi kaptanını düelloda yenip havamı atarak ilerledim. Gemi filomu büyütüp yanımdaki mürettabıtımı mutlu tutmak için karşıma çıkan tüm rakip gemileri ya batırıyor ya da yağmalıyordum. Mürettebata yeterince eğlence ve para vermeyince moralleri bozuluyor bazen isyan çıkartabiliyorlardı. İsyancilarin elebaşını kısa bir kiılıç düellosu ile defettikten sonra engin denizlerde yol almaya devam ediyordum.

Pirates kılış düellosu

Düşman kaptanı düelloda böyle ezmelisiniz!

Oyunun Commodore 64 kaset versiyonunun kapağına baktığımda dikkatimi ilginç birşey çekti. Oyun “The world’s first swashbuckling simulation.” olarak konumlandırılmış. Yani “dünyanın ilk korsan kılıcı ile düello simulasyonu” diyebiliriz 🙂 Gerçi muhtemelen “simulasyon” kısmı yapımcı firma Microprose’un o zamanlar ağırlıklı olarak simulasyon oyunları yapmasından kaynaklanmıştır. Sid Meier’ın kurucu ortak olduğu Microprose, Silent Service (denizaltı simulasonu), F-15 Strike Eagle, B-17 Flying Fortress, F-19 Stealth Fighter, Falcon 4.0, Gunship 2000 gibi şahsen saatlerce oynadığım birçok güzel simulasyon oyununa imza atmıştı.

Pirates cassette cover

Pirates! oyunu kapak resmi

Bence Pirates! gerçek bir efsane. Oyunun daha sonra Amiga versiyonu daha güzel grafiklerle çıktı (malum Amiga grafik olarak Commodore’u eziyordu), yıllar sonra da PC versiyonu çıktı ama değişen nerdeyse sadece grafikler idi, oyun hep aynı oyun.

Paylaş, keyfine var!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.