Hangi Shopify Paketini Seçmeliyim?

Hangi Shopify paketini seçmeli

En kolay, çabuk ve maliyetsiz şekilde e-ticarete başlamak için neden Shopify’ı seçmeliyiz detaylıca anlatmıştım. Shopify altyapısı ile online mağaza açmaya karar verdik. Peki hangi Shopify paketini seçmeliyiz?

Shopify’ın ücret listesinde 3 paket öne çıkıyor:

 • Basic Shopify (Basit)
 • Shopify (Standart)
 • Advanced Shopify (Gelişmiş)

Bunların dışında gerçek sınırlı fonksiyona sahip Shopify Lite (hafif paket) ve büyük çaplı e-ticaret sitelerine hizmet veren Shopify Plus opsiyonları da mevcut.

Shopify Paketlerin Ortak Özellikleri

Tüm Shopify paketlerinin ortak özellikleri hakkında sık sorular sorular şu şekilde:

Kurulum ücreti var mı? Hayır, hiç bir pakette kurulum ücreti yok. Sadece Aylık ücreti ve seçtiğiniz pakete göre satış komisyonu veriyorsunuz.

Kayıt olmak için kredi kartı bilgisine ihtiyaç var mı? Hayır, kredi kartı bilginizi girmeden Shopify’da hesap açabilir ve 14 gün boyunca kullanabilirsiniz. 14 günlük ücretsiz deneme süresinin sonunda devam etmek isterseniz bir plan seçip ödeme bilgilerinizi girebilirsiniz.

Hesabımı istediğim an iptal edebilir miyim? Evet, eğer Shopify hesabınızı dilediğiniz an kapatabilirsiniz.

Shopify kontratları ne kadar sürelidir? Yıllık veya 2 yıllık plan satın alıp ödemesini bu şekilde yapmadığınız takdirde tüm planlar aylık ödeme ve aylık kontrat üzerinden çalışır.

Herhangi bir indirim imkanı var mı? Evet, peşin ödendiği takdirde yıllık ödeme planında %10, iki yıllık ödeme planında %20 indirim mevcut.

Seçtiğin paketi sonradan değiştirebilir miyim? Evet, seçtiğiniz paketi istediğiniz an değiştirebilirsiniz. Yukarı ve aşağı doğru plan güncellemelerini dilediğiniz an yapabilirsiniz.

Shopify ödemeleriyle ilgili genel sık sorulan soruları cevapladıktan sonra şimdi de paketleri inceleyelim:

Shopify Lite (Hafif Paket)

Aylık 9$‘dan başlayan Lite paket alan adı desteği içermediğinden gerçek anlamda bir e-ticaret sitesi sağlamıyor. Facebook üzerinden satış yapabilir ya da mevcut sitenizdeki ürünlere “satın al” düğmesi ekleyebilirsiniz. Sadece sosyal medyadan ya da blog‘unuzdan satış yapacaksanız düşünebilirsiniz.

Alan adımız ve markamız ile online mağaza açabileceğimiz 3 paket mevcut:

Basic Shopify (Basit Paket)

Hem e-ticaret sitenizi yeni açıyor hem de Shopify ile yeni tanışıyorsanız ve bu konuda uzman bir danışmanınız yoksa gerçek anlamda bir e-ticaret sitesi için Shopify’ın başlangıç (Basic) paketini tercih edebilirsiniz. Aylık 29$ ödediğiniz paketi yıllık ödemelerde indirim sağlanıyor.

Bu paketle kendi adresinizde (domain) e-ticaret sitenizi açabiliyorsunuz. Üstelik Google için önemli olan SSL güvenlik sertifikası ücretsiz sağlanıyor.

Giriş seviyesi paketle sınırsız sayıda ürün ve dosya ekleyebiliyorsunuz.

2 adet çalışan hesabı ekleyebiliyorsunuz. Böylece sizin dışınızdaki kişiler de online mağaza işletmesini yapabiliyor. Örneğin müşteri temsilciniz, kargoları gönderen operasyon çalışanınız da kendi panelleri üzerinden sisteme ulaşabilir.

İndirim kodu oluşturabilirsiniz. Promosyon ve reklam amaçlı oluşturduğunuz indirim kodlarını yayarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Türkiye’deki e-ticaret mağazanızda kullanabileceğiniz ödeme yöntemleri için Shopify’a cironuz üzerinden %2 komisyon ödersiniz. Cironuz arttıkça komisyon oranını düşürmek için üst paketlere dilediğiniz an çıkabilirsiniz.

Shopify (Standart Paket)

Standart Shopify paketinde  giriş seviyesine göre bir kaç ek özellik geliyor. Bunlar:

 • Hediye çeki oluşturabilme
 • Profesyonel raporlar
 • Terk edilen sepetlerin satışa dönüştürülmesi

Hediye çeki çok da gerekli değil ama terk edilen sepetlerin satışa dönüşütürülmesi fonksiyonu cironuzu artıracağından hangi Shopify paketi sorusunda önemli bir avantaj getiriyor.

Ayrıca çalışanlarınız için açabileceğiniz hesap sayısı 2’den 5’e çıkıyor.

Standart paket aylık 79$ ile geliyor ve gene yıllık ödemelerde indirim oluyor. Aylık cironuz 5000$’ı geçtiği an aslında standart paket bedava geliyor çünkü giriş seviyesinde %2 olan Shopify komisyonu %1‘e düşüyor.

Cironuz biraz arttığında hem ek fonksiyonlar ile satışınızı artırmak hem de komisyon oranınızı artırmak için 79$’lık pakete geçmek doğru karar olacaktır.

Advanced Shopify (Gelişmiş Paket)

Gelişmiş pakette 2 yeni özellik geliyor: Detaylı rapor oluşturma aracı ve üçüncü parti kargo firmaları için kargo ücreti hesaplayıcı.

Açıkçası gelişmiş paketle gelen özelliklere ihtiyacınız yok. Ama Shopify’ın aldığı komisyon oranı %0.5‘e düşüyor ki cironuz yüksekse düşünebilirsiniz.

Aylık 299$‘lık paketin maliyetini çıkarabilmesi için standart pakete göre aylık yaklaşık 40bin dolar daha fazla ciro yapmanız gerekiyor. Bence gereksiz. O yüzden cironuza ve ihtiyacınıza göre Basit veya Standart paketlerden birini seçmenizi öneririm.

Shopify’ın en güncel ücret bilgileri için Shopify fiyatlama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Shopify 2017 fiyatları

Shopify paketlerinin fiyatları yukarıdaki gibi. Güncel fiyat listesi için Shopify sitesini ziyaret ediniz.

Hangi Shopify paketine karar verelim?

Kısaca, hangi Shopify paketini seçmeliyim diye soruyorsanız cevabım Shopify ile kendi alan adınız ile online mağaza açarak e-ticarete başlamak için en uygun seçenekler aylık 29$’lık Shopify Lite veya aylık 70$’lık Shopify paketleridir.

Kredi kartı gerektirmeden Shopify’ı 14 gün ücretsiz denemek isterseniz hemen buradan hesabınızı açabilirsiniz. Shopify’ın ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde ücretli paketlerden birini seçerek kurmuş olduğunuz deneme hesabından direkt devam edebilirsiniz.

Basit
Aylık
$29
Basic Shopify
Sınırsız ürün
Sınırsız dosya
24/7 destek
İndirim kodu üretimi
Ücretsiz SSL
2 çalışan hesabı
%2 işlem komisyonu
Hediye çeki satışı
Gelişmiş raporlar
Terkedilmiş sepet kurtarımı
Gelişmiş raporlama aracı
Entegre kargo raporlama
14 Gün Ücretsiz Dene
Gelişmiş
Aylık
$299
Advanced Shopify
Sınırsız ürün
Sınırsız dosya
24/7 destek
İndirim kodu üretimi
Ücretsiz SSL
15 çalışan hesabı
%0.5 işlem komisyonu
Hediye çeki satışı
Gelişmiş raporlar
Terkedilmiş sepet kurtarımı
Gelişmiş raporlama aracı
Entegre kargo raporlama
14 Gün Ücretsiz Dene

Diğer Shopify yazıları:

Shopify konusunda güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

12 thoughts on “Hangi Shopify Paketini Seçmeliyim?

 • Merhaba İlker Bey shopify bulunan transaction fee hangi ödeme yöntemi kullanırsak kullanalım bizden kesiliyormu. MEsela garanti sanal pos kurdum diyelim başarılı siparişte %2 artı 30 cent yinede kesiliyor sanırım değil mi

  • Merhaba, evet aynen örneğinizdeki gibi. Garnati sanal pos’unuz varsa hem Garanti bankasına komisyon verirsiniz hem de Shopify’a seçmiş olduğunuz aylık pakete göre %0.5-%2 arası bir komisyon verirsiniz. Shopify Plus’ta transaction fee yok ama onun da aylık ücreti yüksek.

 • ilker bey marhaba shopify basit planında payu bağlantısı kurabiliyormuyuz acaba.Ben sitesinden paketlere baktım 3. taraf ödee yöntemi sunmuyor yazıyor ama tam olarakta anlamadım.Basit planı seçersek hangi ödeme yöntemleri kabul edebiliyoruz.cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler şimdiden.

 • Yani doğru anladım dimi teyit amaçlı soruyorum paket satın alıcam tekrar değiştirmek zorunda kalmamak için.iyzico ve PayU bağlantısı eklemek için standart veya gelişmiş paketi seçmek zorundayız.

  • Tekrarlıyorum. Basic plan, bağlanabilir POS’lar açısından farklılık göstermiyor. Yani basic planda online sitenizde iyzico ve payu kullanabilirsiniz.

 • Merhaba.Benim paketin süresi doldu tekrar paket almaya çalışınca kredi kartınızı doğrulayamadık diyor. Ne yapmam lazım?

  • Shopify’dan kaynaklı bir durum değil bu. Kartınızla ilgili bir problem var, limitini, son kullanma tarihini kontrol edin veya farklı bir kart kullanın.

 • İlker Bey merhaba, Shopify komisyon oranları biraz kafamı karıştırdı.
  Lokal ödeme sistemlerinden biri ile entegre olduğumda, işlem başına ödeyeceğim komisyonlar nasıl şekillenecektir?

  “Basic Plan” üzerinden örnek verecek olursam:

  Online credit card rates: 2.9% + 0.30$
  Additional fees using all payment providers other than Shopify Payments: 2.0%
  Lokal ödeme sistemi: 2,29% + 0.25 TL

  arasından “Additional fees” ve lokal ödeme sistemi komisyonlarına mı tâbi oluyorum?
  Buna ek olarak “Online credit card rates” i de ödemiyoruz değil mi?

  İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.