Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop shipping nedir ve Shopify+AliExpress ile dropshipping nasıl yapılır detaylı anlatmıştım. Şimdi ise konumuz çok daha kolay olan Amazon dropshipping nasıl yapılır. Hem de 10 pro tiyoyu da bu yazımda bulabilirsiniz.

Amazon’dan Amazon’a dropshipping kısaca bir ülkedeki Amazon mağazasından (örneğin Amerika) alıp başka bir ülkedeki Amazon mağazasından (örneğin Kanada) ürünleri satmaktır.

Bu şekilde satılabilecek ürünler nasıl bulunur, bize nasıl para kalıyor, bu işleri yapmak için şirket olmak gerekiyor mu, kazancımızı nasıl alacağız, riskler nedir gibi detaylı sorulara geçelim…

Amazon Dropshipping İçin Ne Gerekiyor?

Amazon dropshipping yöntemi mevcut dijital işler arasında giriş bariyeri en düşük modellerden biri olarak göze çarpıyor.

Şirket olmanıza gerek yok! Singapur, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bir çok Amazon ülkesinde bireysel olarak mağaza açabiliyorsunuz. (Not: Konumuzun Türkiye Amazon ile şimdilik alakası yok)

Kanada ve Meksika’da bireysel hesap açımı da hala mümkün ama 2020 yazı itibari ile başvurunuzu önce bireysel açtığınız bir ülke üzerinden yapmanız gerekmekte.

Mağazanızı açarken onay sürecinde İngilizce ya da uluslararası bir kimlik dökümanına ihtiyacınız var. Yani pasaport veya ehliyet ile hesap açabiliyorsunuz. Bazı bölgelerde yeni kimlik ile de hesap açılabiliyor.

Kimliğin kabul edildiği ülkelerde üzerinde İngilizce bilgi olmayan eski kimlik kartınızı da noter onaylı İngilizce’ye çevirerek kullanabilirsiniz.

En sorunsuzunun pasaport olduğunu belirteyim. Tecrübelerime göre söyleyebilirim ki eski ehliyetler de oldukça etkili ama yeni ehliyetleri kabul ettirmek daha zor oluyor.

Kazancınızı tahsil etmek için Amerika’da bir banka hesabına ihtiyacınız var, bunu da Payoneer‘de ücretsiz hesap açıp USD hesabı edinerek rahatlıkla sağlayabiliyorsunuz. Verdiğim affiliate linkten Payoneer hesabınızı açarsanız ilk 1000$’ınızı aldığınızda Payoneer size 25$ bonus veriyor.

Amazon mağazanızın aylık ücretini ödemek için kredi kartına ihtiyacınız var. Amazon hesabınızda para biriktikçe Amazon aylık ücreti artık bakiyeden düşmeye başlar ama kredi kartınızın her zaman aktif kalmasını isteyecektir.

Adresinizi teyit etmek için Amazon’a belirttiğiniz adres ile tutarlı bir banka hesabı ya da kredi kartı ekstresi gerekmekte. Bu ekstrenin İngilizce olması gerektiği belirtiliyor. Garanti Bankası gibi bankaların internet bankacılığına İngilizce seçip girdiğinizde ekstreleri İngilizce alabilirsiniz.

Pro Tiyo #1: Banka hesap ekstresini İngilizce yüklemeniz gerekiyor diye net olarak belirtilse de Türkçe döküman kabul edildiği durumlar oluyor o yüzden denemekten çekinmeyin. Latin alfabesi kullandığımızdan bazen işe yarayabiliyor.

Pro Tiyo #2: Bankanız ekstrenizi İngilizce vermiyorsa internet bankacılığından aldığınız PDF ekstreyi Word dökümanına çevirip birebir İngilizce’ye çevirdikten sonra tekrar PDF olarak kaydederek deneyebilirsiniz. Ya bu şekilde oluşturduğunuz belgeyi kendinizin çevirdiğinizi belirtin (evrak sahteciliği olmasın) ya da çeviri işini yeminli tercümana yaptırıp İngilizce dökümanı PDF olarak tarayıp gönderin.

Kısaca kimlik belgeniz, kredi kartınız ve Payoneer hesabınız varsa hemen Amazon mağazanızı açabilir, hesabınız onaylanır onaylanmaz ürünlerinizi listelemeye başlayabilirsiniz.

Amazon Dropshipping Yaparken Riskler Nedir? (Suspend)

Amazon dropshipping nasıl yapılır anlatıyorum ama detaylara girmeden hemen risklerden de kısaca bahsetmek istiyorum.

Neden mi?

Çünkü Amazon dropshipping konusunda eğitim satanlar biraz fazla pembe bir tablo çizerken, Amazon FBA gibi farklı iş modelleri yapanlar da dropshipping’in kesinlikle yürümeyeceğini belirtip fazla karamsar bir tablo çizmekte.

Farklı iş modellerini deneyimlemiş biri olarak söyleyebileceğim, evet riskler var, sadece suspend riski değil, iş modelinin komple bitmesi de risk.

Ama…

Bu kadar düşük sermaye ile yapabileceğiniz başka bir iş bulabilirseniz durmayın.

Risksiz ticaret olmadığını unutmayın. Böyle bir şey arıyorsanız girişimci değilsinizdir.

Riski sıfırlamaya çalışmanın mümkün olmadğını kabul etmek lazım. Kimse size hayat boyu kaza yapmama garantisi vermemesine rağmen araba kullanmayı öğrendiniz değil mi?

Risklerin büyük ölçüde kontrol edilebilir olduğunu bilin. Araba kullanmaya başladıktan 2 gün sonra yoğun bir otobanda hız yapmaya kalkmamak gibi.

Amazon’a ne kadar erken adım atarsanız farklı iş modellerine geçerken o kadar avantaj elde edersiniz.

Riskler konusunda detaylı bilgiyi, suspend çeşitlerin, çözüm ve korunma yollarını suspend yazımda bulabilirsiniz.

Haydi, şimdi mağazamızı nasıl açarız ona bakalım.

 

Amazon Seller Central

Amazon Mağazası Nasıl Açılır?

Amazon mağazası için gerekenlerin üzerinden geçtik. Şimdi mağazamızı açalım.

Mağaza açılış adımlarını önceden planlamanızı öneririm. Amazon şakaya gelmiyor, hadi hemen girip bir hesap açayım, eksik varsa zamanla toparlarım şeklinde bir yaklaşım size çok vakit kaybettirebilir.

Öncelikle hangi Amazon ülkesinde açacağınıza karar vermelisiniz.

Şirketiniz yoksa bireysel olarak hesap açabileceğiniz Amazon bölgeleri: Singapur (SG), Arap Emirlikleri (AE), Avustralya (AU) ve Japonya (JP).

Şirketiniz varsa Avrupa veya Kuzey Amerika hesabı açabilirsiniz. Hindistan, Suudi Arabistan gibi ülkeler için ise şimdilik o ülkede bir bağlantınız olması gerekmekte.

Kanada’da veya Meksika’da satış yapacaksanız Kuzey Amerika hesabına ihtiyacınız var. Bu hesap ile Amerika, Kanada ve Meksika Amazon’larda mağaza açabiliyorsunuz.

Pro Tiyo #3: Profesyonel satıcı hesabınızı Kuzey Amerika’daki hangi ülkeden açtığınız fonksiyon olarak çok farketmese de aylık ücret açısından farkediyor. Herkes profesyonel satıcı hesabının aylık 39.99$ olduğunu düşünüyor ama bu eğer hesabınızı ilk aşamada Amazon.com üzerinden açarsanız. Halbuki Amazon.ca üzerinden açarsanız profesyonel hesap aylık 29.99CAD olacaktır, yani neredeyse %40 daha az ödersiniz.

Kanada Satıcı Hesabı açılış linki: Amazon Seller Central

Eğer bir şirketiniz yoksa mağaza açarken bireysel bilgilerinizi girersiniz. Buradaki en önemli nokta, özellikle ilk etapta girdiğiniz tüm bilgilerin doğru olması gerekmesi.

Yani, bana bir Kanada adresi de lazım diye internetten bulduğunuz bir adres girmeyin. Türkiye’deki, belgelerle teyit edebileceğiniz adres ve iletişim bilgilerini girin. Türkiye’de olduğunuzu belirtin. Neyse o yani.

Kimlik, banka hesabı bilgileri kontrol edildikten sonra bir kaç gün içinde hesabınız aktive oluyor. Zaman zaman Amazon ek döküman isteyebiliyor ya da yüklediğiniz dökümanları kabul etmeyebiliyor.

Son zamanlarda hesap başvurularının artması ile açılış suspend‘i dediğimiz hesap açılışında ek belgelerin istenmesi durumu daha sıklıkla yaşanıyor.

Tek yapmanız gereken dikkatli hareket edip Amazon’un talebini karşılamak, direktiflere uymak ve pes etmemek.

Pro Tiyo #4: Amazon’da bir çok işlem botlar tarafından yürütülüyor. Aynı bankalardaki gibi riskli hesapları, profilleri yakalamak üzere algoritmalar çalıştığından bankacılık tecrübemden önerim, acele etmemeniz. Adım adım ilerleyin. Hesabınızı açın, bir kaç gün bekleyin. Hemen mağazanıza ürün yüklerseniz ve bota yakalanırsanız ürünlerin alış faturası gibi bir çok ekstra bilgi istenebilir. Halbuki ilk kontrolleri geçtiğinizde sakin davranırsanız, hiç suspend olmadan mağazanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sık gelen bir soru: “İsmimde ve adresimde Türkçe karakterler geçiyor, Amazon’a kayıt yaparken nasıl yazmalıyım?”

Cevabı basit. Türkçe karakterler en yakın latin karaktere çevrilerek yazılır. Örneğin “Ö” yerine “O”, “Ş” yerine “S” yazmalısınız, “Ğ” yerine “G” yazmalısınız. İngilizce’de büyük “İ” ve küçük “ı” harfleri olmadığını da unutmayın. Yani ben ismimi “ILKER” şeklinde yazmam gerekiyor. Adres bilgilerini girerken de aynı şekilde ilerlenmeli.

Kişisel bilgilerinizi ilettikten sonra bir mağaza ismi seçiyorsunuz.

Mağazanızın ismini satış yaptığınız ülkedeki müşterilere profesyonel algı yaratacak şekilde seçmeye çalışın. İçinde Türkçe kelime olmasın, AliExpress’teki gibi rastgele kullanıcı adı gibi bir ad olmasın, güzel bir marka belirleyin. Mağaza ismini sonrada değiştirebilirsiniz, merak etmeyin.

Amazon Mağazanızı Satışa Hazırlamak

Mağazanız açıldıktan sonra ürün yüklemeden önce bazı ayarlar yapmak gerekiyor.

Gönderi Adresinin Belirlenmesi

Hesabınızı açarken kişisel bilgilerinizde iletişim olarak Türkiye girdiniz ama gönderi adresiniz farklı olabilir.

Gönderi adresi ayarları Amazon ülkesine göre küçük farklılıklar içerebilir. İş modelinize göre karar verebilirsiniz.

Kanada’da satış yapmak için Kanada’dan faaliyet gösteriyor olmanız, en azından ürün iadelerini alabiliyor olmanız gerekiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise durum biraz farklı. Eğer BAE’den gönderi yapıyorsanız VAT eklemeniz gerektiğinden gönderi adresinizin Amerika olması daha uygun.

Avustralya’daki durum da Kanada’ya benzer. Bu sefer, gönderi adresiniz Amerika olursa satışlarınızdan ek vergi (GST) kesiliyor ama Avustralya adresiniz varsa kesilmiyor.

Gönderi adresi edinmek için Google’dan faydalanabileceğiniz gibi ücretli sanal adreslerden birini de satın alabilirsiniz.

Edindiğinizi gönderi adresini önce gönderi bölümüne varsayılan gönderi adresi olarak girin. Settings->Shipping Settings sayfasınra girdiğinizde “General Shipping Settings” altındaki adres bir Kanada adresi olması lazım. Burada yazan şehir listelenen ürünlerin yanında buradan gönderiliyor diye belirtilmekte.

Gönderi Şablonu Ayarları

Settings->Shipping Settings->Shipping Templates->Edit Template bölümünden gönderinizin ayarlarını tamamlamalıyız.

Bu sayfada uluslararası gönderi ayarlarını kapatıyoruz çünkü sattığımız ürünlerin diğer ülkelere gönderimi var mı yok mu bilemiyoruz, sadece mağazanızın olduğu ülkeye gönderimleri olduğundan emin olacağız.

Biz Amerika’dan gönderiyor olacağımızdan 2 gün içinde hızlı gönderi yapma imkanımız da yok. O yüzden hızlı gönderi yani Expedited Shipping ve Two-Day gönderi seçeneklerini de pasif yapıyoruz.

Ülkeye göre değiştiğinden, eğer 5-7 günlük bir expedited shipping ayarı yapabiliyorsanız bunu aktif hale getirmeyi değerlendirebilirsiniz. Benim önerim işi biraz öğrenene kadar expedited shipping ayarlarına pek girmeyin.

Gönderi ücretini gene aynı sayfadan belirliyorsunuz. İster ücretsiz kargo seçip gönderi ücretini ürün fiyatına yedirin, isterseniz ürün fiyatlarını düşük tutup gönderi ücretini artırın. Fiyat aralığına göre de farklı kargo ücreti talep edebilirsiniz. Müşteriye, ürüne, rakiplere göre hangisinin etkin olduğunu denemek lazım.

Pro Tiyo #5: Kargo ücreti alacaksanız ürün başına ya da fiyat aralığına göre alın çünkü bir siparişte birden fazla ürün varsa bu ürünleri farklı tedarikçilerden almak zorunda kalabilirsiniz. Sipariş miktarı arttıkça aynı şekilde kargo ücretinizi artırmakta fayda var. Zarar etmemek için ürün başına kargo ücreti daha garanti. Hatta kargo ücretinden kar etmeniz bile mümkün.

Gönderi süresi olarak 2 günden 28 güne kadar seçenekler var (Ülkeye göre değişebilir, bu Kanada örneği). Müşteriler belirttiğiniz sürede ürünü teslim almak ister. O yüzden en az 7-14 gün, risk almamak için 10-20 gün seçerek başlayın. FBA ürünleri sattığınızda Amerika’dan normal şartlarda 7-14 gün yeterli olmakta. FBM ürün listelerseniz 10-20 gün bile yetersiz kalabilir. Şahsen, FBM ürün listelemeyi riskli buluyorum. Sellerrunning ile kontrol edip FBM ürünleri silebilirsiniz.

Süreyi artırdıkça sizden daha hızlı göndereceğini belirten rakiplere karşı dezavantaj oluyor ama belirttiğiniz sürede gönderiniz ulaşmaz hesap sağlık kriterleriniz anında negatif etkilenebilir.

Amazon Shipping Template

İade Ayarları

Kanada’da satış yapabilmek için müşterilerin iade yapmak istediklerinde Kanada içindeki bir adrese gönderebiliyor olması lazım. İade ayarlarına bölümüne (Settings->Return Settings) girin ve gönderi ayarlarına yazdığınız Kanada adresini seçerek iade için de bu adresi kullanacağınızı belirtin.

Bu adrese çok da ihtiyacınız olmayacak çünkü iade durumunda genelde müşterinize ürünleri geri göndermek için vereceğiniz adres sizin ürünleri aldığınız yer olacaktır.

Diğer ülkeler için yerel iade adresi şartı olmayabilir. Gönderi adresinizi iade adresi olarak kullanabilirsiniz.

Tahsilat Ayarları (Deposit methods)

Satışa başlamadan önce Amazon’a gelirleri nereye göndermesi gerektiğini girmelisiniz. Bu Payoneer USD ve CAD hesabınız olabilir.

Kanada’da satıyorsanız CAD hesabı daha mantıklı çünkü Amazon kur farkı çok alıyor. Kanada satışlarınızı CAD olarak alırsanız USD-CAD kuru lehinize olduğunu gördüğünüzde kendiniz çevirerek kur işleminden de kazanabilirsiniz.

Amazon Avustralya için de Payoneer’den AUD hesabı alabilirsiniz.

Amazon Avrupa’da satıyorsanız EUR hesabınızı bağlamak en uygunu. Amazon İngiltere için de tabii ki GBP (Pound) hesabı doğru seçim olacaktır.

Amazon Birleşik Arap Emirlikleri’nde satıyorsanız Payoneer AED hesabı sağlamadığından USD ya da EUR hesaplarınızı bağlayabilirsiniz.

Amazon Singapur’da satıyorsanız başlangıçta EUR veya USD hesabını bağlayabilirsiniz. Payoneer SGD hesap verebiliyor. Yeni hesaplara vermeyebileceğinden bir süre sonra başvurabilirsiniz.

Tahsilat hesabınızı Settings->Account Info->Deposit Methods sayfasından Amazon’a bildirebilirsiniz. İstenilen bilgiler Payoneer’de tam kaşılığı ile bulunmakta.

Mağaza Logosu

Başlangıç için şart değil, bu adımı atlayabilirsiniz ama mağaza logosunun olması Amazon’un gözünde artı değer kazandırdığı söyleniyor. 120×30 pixel boyunda GIF ya da JPG basit bir logoyu Settings->Your Info&Policies->Seller Logo sayfasından yükleyebilirsiniz.

Hepsi bu! Şu anda mağazanız ürün yükleyip satış yapmaya hazır.

Şimdi ürünleri nasıl bulacağız ona bakalım…

Amazon Mağazanıza Ürün Bulmak

Amazon mağazamızda satmak üzere Amerika’dan tedarik edeceğimiz (Amazon.com) uygun ürünler bulmalıyız.

Bulacağımız ürünler en azından şu kriterlere sahip olmalı:

 • Mağazamızın olduğu ülkeye gönderimi olmalı
 • Marka ihlaline neden olacak markalı bir ürün olmamalı
 • Kilitli kategorilerde olmamalı

Mağazanız için kilitli kategorileri görmek için Inventory -> Add Products via Upload sayfasına girip “Download an Inventory File” tabına geçtiğinizde “Product Classifier” bölümüne bakabilirsiniz. Kategorilerde dolaştıkça yanında kilit işareti olanları görebilirsiniz, bunlara yükleyeceğiniz ürünler kabul edilmeyecektir.

Amazon kilitli kategoriler

Amazonda milyonlarca ürün var. O yüzden satmak istediğiniz ürünleri ya arama kutucuğuna yazacaksınız ya da ilgili kategori sayfasına gideceksiniz.

Sol üstten gönderi ülkesini seçerek ürünlerin mağazanızın olduğu ülkeye gönderim durumu ile listelenmesini sağlayın.

Pro Tiyo #6: Alıcı (buyer), yani Amazon.com’u kullandığınız hesapla satıcı (seller), yani Amazon Seller Central hesaplarını ayrı tutun. Amazon’da bir kişinin bir adet satıcı hesabı olabilir ama birden fazla bireysel yani müşteri hesabı olabilir. Hem ürünleri bulmak hem de siparişlerinizi geçmek için Amazon.com’da ayrı bir bireysel müşteri hesabı açın ve adres olarak farklı (ama teyit edebileceğiniz) bir adres yazın.

Hedef ülkemize gönderimi olan ürünleri bulduk. Peki fiyatlarının o ülkedeki Amazon’a göre ucuz olduğunu ya da aynı ürünün satılmadığını nasıl bulacağız?

İşte burda 2 yöntem var. Ya tek tek, ürün ürün iki tarafa da bakacaksınız ya da Amerika ve mağaza ülkesinde seçilen ürünleri karşılaştıracak bir program kullanacaksınız.

Milyonlarca ürün içinde samanlıkta iğne aramak işini yazılıma bırakmak en iyisi. Bu konuda bir çok yazılım mevcut. Yazılımlar ile belirttiğiniz kritere uygun ürünler dilediğiniz kar marjını da gözönüne alarak fiyatlanarak yüklemeye hazır bir dosya (csv) olarak indiriliyor.

Hep stok takibini hem de ürün bulma işini Sellerrunning ile yapabildiğimden ve bulut tabanlı ürün bulucu olduğundan blok sorunu olmamakta. Chrome extension olarak çalışan bir ürün tarama programı kullanıyorsanız blok sorunları nasıl açılır özel grubumda paylaşıyorum.

Amazon Mağazasına Ürün Yüklemek

İster program kullanarak yüzlerce ürünü bulun, ister tek tek inceleyerek ürünler bulun yüklenecek dosyayı Excel’de CSV formatında kaydederek hazırlayabilirsiniz.

Sellerrunning gibi bir yazılım kullanıyorsanız yüklenmeyi direkt yazılımınızdan yapabilirsiniz.

Dosyanızın içinde bulunması gereken sütunlar:

 • Ürün stok kodu (SKU). Bu size ait bir kod.
 • ASIN kodu. Bu Amazon’da ürünü belirten kod.
 • Fiyat (Price). Satış fiyatı, mağazanın olduğu ülkenin para biriminden.
 • Stok adedi (Quantity). Kaç adet stok bulunduğu.

Dosyaya daha fazla bilgi eklenebilir ama şimdilik bu kadarı yeterli.

Pro Tiyo #7: En çok yapılan hata farklı ürünleri yüklerken aynı stok kodunu (SKU) kullanmak. Böyle olunca ürün fiyatları birbirine girebiliyor. Zararına satış yapma riski doğuyor. Stok kodunun ne olduğu Amazon açısından önemli değil yeter ki her ürünün farklı bir stok kodu olsun.

Toplu ürün yüklemek için öncelikle “Inventory” menüsünden “Add Products via Upload” seçeneğini seçin. Burada 2 şekilde ürünleri yüklemek mümkün:

1. “Prepare Your Listings” ile ürün yükleme

Hazırladığınız CSV uzantılı dosyayı sağ taraftaki “Prepare Your Listings” linkine tıklayarak gelen sayfada yükleyin.

CSV dosyanızı yükledikten sonra kategorileri teyit etmeniz istenecek. Karışmaması için farklı kategorideki ürünleri farklı dosyalarda yüklemenizi tavsiye ederim.

Kategori teyidinden sonra sütunların kontrolü gelecektir. Dosyanızdaki sütünları Amazon farkettiyse sorun yok, farketmediyse dosya formatınızda ya da içeriğinde problem olabilir. Örnek bir dosya buradan bulabilirsiniz.

Sütun teyidinden sonra dosyanızdaki ürün sayısına bağlı olarak yükleme işlemi bir kaç dakika ile 5-15 dakika arasında sürebilir. Yükleme sonrasında kaç ürünün başarılı olduğu belirtilir.

Eğer yüklenmeyen ürün sayısı çoksa dosyanızda problem olabilir ya da kilitli bir kategoriye ürün yüklemeye çalışıyor olabilirsiniz. Haftalık ürün yükleme limitine ulaşmışsanız da hata ekranı çıkabilir.

Bu işlem biraz zahmetli ve uzun sürüyor, o yüzden şimdi daha sağlıklı olan ikinci yönteme bakalım:

2. “Inventory Loader File” dosya şablonu ile ürün yükleme (Tavsiye edilen yöntem)

Aynı şekilde dosyamızı hazırladıktan sonra (stok kodu, ASIN, fiyat, stok sayısı) bu sefer TAB ile ayrılmış metin dosyası (TAB delimited text file) olarak TXT uzantılı kaydedin.

Hemen aynı ekranda dosya tipi “Inventory Loader File” seçerek dosyanızı seçin ve yükleyin. Yükleme yoğunluğa göre 1-15 dakika sürebilir.

Sonuçlar gene dosya olarak oluşturulur. “Download your Processing Report” linki ile indirip inceleyebilirsiniz. Bu dosyanın içinde yüklenemeyen ürünlerin neden yüklenemediği belirtilir.

Ürünlerimizi yükledik. Hesabımızın sağlığı açısından hemen son bir dokunuş yapalım…

Ürün listemize (Inventory) gidip filtreden “inactive” seçip yüklenen ürünler içinden aktif olmayan var mı bakalım. Varsa, bu ürünleri de satmaya yetkimiz yok demektir. Hesabın temiz olması açısından bunları seçip silin.

Aynı şekilde “supressed” (eksik bilgili) ürün varsa Inventory sayfasına girdiğinizde ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi “Supressed” linki çıkar. Bu bölüme girip eksik bilgisinden dolayı listelenmeyen ürünleri de silebilirsiniz. Eğer supressed bir ürününüz yoksa bu link gözükmeyecektir.

Amazon supressed ürünler

Pro Tiyo #8: Genel olarak supressed ürünlerin silinmesi tavsiye edilse de bu ürünlerdeki eksik bilgilerin herhangi bir satıcı tarafından tamamlanması durumunda ürünlerin supressed durumu ortadan kalkabiliyor. O yüzden sayısı çok değilse dokunmadan bir süre bırakabilir, uzun süre bu şekilde kalırlarsa silmeyi düşünebilirsiniz.

Amazon Siparişlerini Göndermek

Ürünleriniz listeleniyor, artık satış olması an meselesi.

Satış olduğunda haberdar olmak için tüm uyarıları açtığınızdan emin olun. E-mail ile bildirim gelecektir. Bunun dışında Amazon Seller mobil uygulamasını da kurarsanız cep telefonunuza anında bildirim alırsınız.

Satış yaptığınızda Amazon.com’a gidip ürünü satın alıp müşterinize kargolatmanız gerekiyor. Bu işlem için bireysel, satıcı hesabınızdan farklı bir Amazon hesabı kullanmanızda fayda var.

Sipariş gönderim basamakları basit:

 1. Amazon.com’a satılan ürünün ASIN kodunu arama kutusuna yazıp ürünü buluyorsunuz.
 2. Sattığınız ürünü ne kadar zamanda göndermeyi tahahhüt ettiyseniz buna uygun zamanda gönderen en hesaplı satıcıdan ürünü sipariş veriyorsunuz.
 3. Sipariş verirken sizin müşterinizin bilgilerini (isim, adres vs) yazıyorsunuz ve hediye (gift) seçeneği seçiyorsunuz ki gerçek fiyat müşterinize gitmesin.
 4. İster siparişi geçtiğiniz an isterseniz siparişiniz kargoya verildiği an siz de satıcı hesabınıza gidip gönderiyi onaylıyorsunuz (confirm shipment)
 5. Gönderi onaylarken takip numarası (tracking number) gerekiyor, bunu boş geçebilir, geçici bir numara yazabilir ya da takip numaranız elinizdeyse bunu yazabilirsiniz.

Takip numarası önemli, başta doldurmuyorsanız bile en kısa zamanda yazın çünkü Amazon’un “geçerli takip numarası olan gönderi oranı” gibi takip ettiği metrikler var.

Pro Tiyo #9: Amazon default olarak ürünleri 1-2 günde kargoya vermenizi bekler ve bu şekilde müşterinize de iletişimini yapar. Bu yüzden ürünü 2 gün içinde kargoya vermediğinizde müşteri şikayette bulunabilir. Bunu önlemek için ürün bazında (dosya yükleyerek) kargoya veriliş süresini belirleyebilirsiniz. Bu ayar “Handling time” ya da “Lead time to ship” şeklinde geçer. Mesela bunu 4 yaptığınızda müşterinin neden hala kargoya vermedi şikayeti edebilmesi için 4 gün geçmesi gerekir.

Ya da ürünlerin kargoya verileceğinden eminseniz, zamanınız dolmadan vermiş gibi onaylayabilirsiniz. Kargoya veriş sürenizde gecikme olması hesap sağlığınızı olumsuz etkiler, müşteri memnuniyetini düşürür.

Bir not… Otomatik sipariş yönetimi yapan yazılımları önermiyorum. Bu alandaki otomasyonun alıcı hesaplarını riske attığını düşünüyorum. Pratik kazandığınızda her bir siparişi geçmeniz 2 dakika sürecektir. Şahsen yapmak için makul bir süre bence 🙂

Ayrıca Amazon’un da sipariş ekranlarını sürekli güncellediğini, hatta aynı anda farklı kullanıcılara farklı görüntülü ekranlar çıkarabildiğini düşünürsek ben sipariş basamaklarını otomasyona bırakmazdım.

İade Yönetimi

Aslında çok basit bir konu olmasına rağmen Amazon dropshipping konusunu duyanların aklına gelen soruların başında “ya iade gelirse?” oluyor.

İadelerde ve benzeri müşteri hizmetleri taleplerinde izlenecek yöntem basit:

Müşteri sizden ne talep ediyorsa siz de aldığınız yere aynı talebi iletin.

Müşteri, “ürün kırık geldi, paramı istiyorum” derse siz de aldığınız yere aynısını deyin. Gelen cevabı da müşteriye iletebilirsiniz. Tabii arada yorumlayıp farklı bir aksiyon almanız da gerekebilir ama çok nadiren.

İadeler de aynı şekilde. İade talebi geldiğinde;

 1. Amazon’a iade isteği (return request) açıyorsunuz. Size bir iade dökümanı (return label) geliyor olarak. İşin ilginci Amazon size iade dökümanını PDF olarak veriyor ama satıcı olarak sizin müşteriye PDF vermenize izin vermiyor.
 2. Gelen PDF iade dökümanını JPG’e çevirip satıcı panelinizden iade sayfasından (Orders->Manage Returns) iadeyi onaylarken (Authorize Request) yüklüyorsunuz.
 3. İade adresi olarak iade dökümanının adresini yazıyorsunuz. FBA ürünse bu Amazon’un depo adreslerinden biri oluyor.
 4. Müşterinin gönderisi Amazon’a (FBA ürün olduğunu varsayıyorum) ulaştığında size bunun bilgisi ulaşıyor. Siz de müşteriye iadesini gene iade yönetimi sayfasından yapıyorsunuz.(Issue Refund düğmesi ile)

Eğer iyi bir stok takip uygulaması ile ürün kalitesini yüksek tutuyorsanız iade oranınız %1-2 civarında olacaktır. Elektronik gibi arızalı ürün olma ihtimali yüksek kategorilerde ise iade oranı daha fazla olabilir.

Amazon drop shipping yaparken iadelerin yönetimini detaylıca iade süreçleri yazımda yanıtladım, o yüzden burada tekrar detaylara değinmiyorum.

Amazon Gelirlerinin Tahsilatı

Amazon ilk ay profesyonel hesap ücretini kredi kartınızdan çektikten sonra bu aylık ücreti artık kazançlarınızdan düşer.

Yani aylık ücretten daha fazla satış yapmaya başladıktan sonra kredi kartından bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Ama gene de o kredi kartınızın aktif olarak kalması gerekmektedir. Aksi takdirde Amazon size ödemenizi göndermez.

Amazon, kazançlarınızı ciroya ve hesaba bağlı olarak genelde 15 gün arayla ayda 2 kere öder. Bunu da başta verdiğiniz Payoneer hesabına alabilirsiniz. Daha sık da ödeme talep edebilirsiniz ama tavsiye etmem.

Payoneer hesabınızda belli bir bakiye birikir birikmez Payoneer Mastercard  debit kartını sipariş edebilirsiniz. Kartın elinize ulaşması yaklaşık 3 hafta sürüyor.

Kartınız elinize ulaştığınızda Payoneer hesabınıza yatan paraları Türkiye’deki dolar veren ATM’lerden çekebilirsiniz.

ATM’den çekişlerde Payoneer yaklaşık %2’lik bir komisyon alıyor. Bunu hesaba katmadan hesabınızdaki tüm bakiyeyi çekmeye çalışırsanız komisyonu kesemeyeceğinden işlem red olabilir, red işlem için boşu boşuna 1$ işlem ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Türkiye’deki ATM’ler de Dolar çekimlerinde komisyon almakta. Örneğin banka ATM’si %5 alıyorsa 1000 USD çektiğinizde yerel banka işlemi 1050 USD olarak Payoneer’e iletecek ve Payoneer de komisyonunu bu miktar üzerinden hesaplayacak. Kısaca 1000 USD çekmenin maliyeti yaklaşık toplam %7.1’lik komisyona denk gelecek. Bu maliyeti fiyatlama yaparken göz önüne almalısınız.

Payoneer Debit Card

Ürünlerin Güncel Tutulması

Ürün yükledikten sonra dikkat etmeniz gereken bir nokta ürünlerin fiyatlarını ve stok bilgilerini güncel tutmak.

Ürün sayınız 20-30 civarındaysa her gün tek tek kontrol etmeniz mümkün olabilir. Ancak sayı yüzler, binler hatta onbinler seviyesine çıktığında bir yazılım kullanmak zorunluluk haline geliyor.

Piyasadaki hemen her yazılım stok adetlerini ve fiyatları (maliyetleri) takip etmek konusunda oldukça başarılı. Bir çok yazılım kullandım, şu anda da Sellerrunning‘i tavsiye ediyorum. Affiliate linkimden abone olurken USTUNER20 kupon kodunu kullanırsanız ilk ay %20 indirim de kazanırsınız.

Sellerrunning gibi bir yazılım kullandığınızda stoklarınızı ve fiyatlarınızı güncel tutmak için ayarlarınızı birkere yapmanız yeterli. Gerisini yazılım halletmekte. Stok veya fiyat değiştiğinde envanteriniz otomatik olarak en kısa zamanda (genelde 1 saat civarı) güncellenmekte.

Pro Tiyo #10: Eğer oldu da Amazon.com’da satışı kalkmış bir ürünü satarsanız hemen satışı iptal etmeye kalkmayın. Aynı ürünü eBay’den ya da farklı bir online mağazadan bulma ihtimaliniz yüksek. Hatta AliExpress’ten çok daha ucuza bulup gönderebilirsiniz. Her satış yaptığınızda AliExpress’e bakıp, ürünü bulursanız karınızı artırmanız mümkün ama o zaman müşteriye Amazon paketi ile gitmeyeceğini bilin, en azından hızlı teslim ederek müşteri memnuniyeti sağlayın.

Amazon DropShipping ve Sonrası

Amazon dropshipping bugünler için en makul ve başlangıcı kolay online iş modellerinden biri olarak görünüyor. Riskleri ve sürdürülebilirliği tartışılsa da bunlar ticaretin gerçekleri.

Bir yandan Kanada pazarı satıcı sayısının ve suspend’lerin artması ile doyuma ulaştı. Öte yandan Amazon Arap Emirlikleri (Amazon.ae), Singapur (Amazon.sg) gibi yeni pazarlar gündeme geldi. Hatta Türkiye’deki şirketiniz ile Amazon Avrupa’da hesap açabilme imkanı doğdu. Kısaca, yeni fırsatlar hep var!

Amazon üzerinden dropshipping’e girişi bu yazımda anlattım. İade süreçlerinden hesap sağlığına, ürün skorundan sales rank kullanımına kadar farklı alt konularda yazılarıma ve videolarıma da bakmanızı öneririm:

Ayrıca Facebook grubumda da hem Amazon dropshipping hem de diğer global e-ticaret iş modelleri üzerine bilgi paylaşımı yapıyoruz.

Belli bir düzene soktuktan sonra AliExpress+Shopify drop shipping, Etsy’den Amazon’a drop shipping, Amazon FBA, funnel satış sitesi, affiliate marketing gibi alternatif gelir kaynaklarınızı çoğaltarak riskleri azaltır, yumurtaları aynı sepete koymamış olursunuz.

Diğer online gelir kaynakları ile ilgili bazı yazılarımı aşağıda bulabilirsiniz:

Bol kazançlı günler dilerim!

Hala sorularınız mı var? Lütfen Amazon dropshipping ilgili sorularınızı bu mesaj altına yorum olarak bırakınız ki tüm okuyucular cevaplardan faydalanabilsin. Teşekkürler.

Drop shipping konusunda güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.
Paylaş, keyfine var!

162 thoughts on “Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

 • Kargo fiyatı ayarı yapmadan kargo ücretini nasıl belirlemeliyiz. Güncel fiyat i neye gore nasıl belirlemeliyiz.

  • Kargo fiyatını fiyat politikanıza, kar marjı hedefinize göre istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. İsterseniz free shipping, isterseniz parça başına kargo ücreti belirleyebilirsin.

 • Selam İlker Bey,

  İade ürünleri için yazdığımız adrese mi iade olacak? Kanada da bulunmadıgımız için bu iade sürecini nasıl yönetebiliriz?
  Bilginiz var mıdır?
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Farklı şekillerde yönetebilirsiniz. En kolayı iadeyi sizin aldığınız adrese göndertmeniz. Ama öncesinde aldığınız yerden (Amazon.com’dan) iade sürecini başlatıp oradaki bilgilere istinaden ilerlemek gerekir. Panelden iadeyi hangi adrese göndermeniz gerektiği bilgisi gelecek, bunu uygun şekilde (eğitimlerde anlatılıyor) siz de müşterinize aktaracaksınız.

 • merhabalar,
  dropshipping de aklıma en çok belki de yapmama engel olan en önemli konu fatura olayı.

  Müşteriye fatura gönderimi olayı nasıl oluyor ? fatura talep olmasını isteyeceklerdir elbette.
  Hediye seçimi ile müşteriye gönderdiğimiz zaman, herhangi bir sorun olduğunda iade koşulları nasıl gerçekleşiyor ?

  Teşekkürler

  • Faturayı email ile gönderebilirsiniz.

   İade süreci basit. Satıcı olduğunuz tarafta satıcının yapması gerekenleri yapıyorsunuz. Alıcı olduğunuz tarafta da diğer taraftaki müşterinizin size yaklaştığı gibi siz de ürünü aldığınız satıcıya yaklaşıyorsunuz. Tedarikçi satıcı nasıl iade edeceğinizi belirtiyorsa buna göre kendi müşterinize talimatları geçiyorsunuz.

   • Ilker Bey merhaba,
    Faturayi kesmek icin Amazon’da bir uygulama veya destek var mi? Ya da kurumsal olarak ucretli satis hesabi actigimizda fatura kesmeye yetkili olabiliyor muyuz? Iyi calismalar.

    • Amazon’dan özel bir destek ya da uygulama yok. Yetki konusunu anlayamadım, şirketiniz varsa fatura kesebilirsiniz tabii ki. Şirket sizin, satış yaptığınızda kesersiniz faturasını, bildiğimiz ticaret.

 • ilker Bey merhaba, amazon dropshipping de neden hep örnekler amerika ve canada , avrupadaki 5 ülkede bu sistem yapılamıyor mu? bir de payoneer hesabını almıyorlar artık sanırım hyperwallet ile türkiyedeki hesabınızı senkronize edrek bir hesap oluşturulmasını istiyorlar. satıcı hesabı açmak eskisine göre daha zor doğru mu?

  • Merhaba,
   Avrupa’da da yapılabilir tabii. Ama mevcut, satın alınabilir ürün bulma uygulaması şimdilik sadece Kuzey Amerika’yı destekliyor. Manuel ürün bulmak çok zor olduğundan otomasyon gelene kadar Avrupa pazarına bakan az olacaktır.
   Doğru şekilde yapıldığında satıcı hesabının açılış zorluğu pek değişmemekte.

 • ilker bey merhabalar mağazamı 39.99 olucak şekilde açtom bunu 29.99 cad a döndürmenin bir yolu varmıdır hesabım şuan invidual mod da gerçi ama tam zamanlı dönüş yaptığımda daha uygun aylık kesinti istiyorum zaten sadece .ca ve .mx de satışım var .com da yok

   • Teşekkürler ilker bey durumu amazona yazsak da bir çare olmayacak sanırım . Çünkü saçma bir fark var ve ben sadece canada satış yapacağım

 • Kredi kartı olayına değinirmisiniz biraz
  Sadece aylık amazon ücretini kullanırken mi yoksa mağazada da mı gerekli,gerekliysede yeni başlayanlar için limit ne olmalı?

  • Aylık mağaza ücretini bakiyeniz olana kadar Amazon kredi kartınızdan çeker, bakiyeniz olunca oradan düşmeye başlar.

   Kart limiti satış cironuzu çevirecek kadar olmalı. Size bağlı yani.

 • Selam, Kanada’da adres işini nasıl halledeceğiz. Googledan bulabilirsiniz diyorsunuz, bu adres edinmeyi biraz açıklar mısınız lütfen

  • Google’a “canada virtual office address” yazıp aradığınızda gelen sonuçlarda sanal adres alacağınız firmalar listelenmekte. Fiyatı, hizmeti size uyandan satın alabilirsiniz.

 • Meraba. Yeni kimlik ile hesap açılışı mümkün yazmışsınız ama son aşamada pasaport veya ehliyet doğrulaması söz konusu. Bu iki seçenek dışında kimlik ibaresi bulunmuyor. Bu konuda acil bilgilendirme yapan olursa çok memnun olurum ona göre yarın pasaport için başka bir ilçeye gitmem gerekli

  • Mail ile ne tür bir kimlik yüklediğinizi ve nedenini açıklayabilirsiniz. Ama uzun sürecektir ve kabul edilme garantisi yok.

   • Yeni Tc Kimlik çıkarttım onu yükleyecektim pdf olarak tarattım ehliyet ve pasaportum olmadığı için. Son aşamada kimlik diye bi seçenek yok demeye çalıştığım şey bu. Yazıda yeni tc kimlikle de açılabilir yazmasına karşın başvuru esnasında son doğrulama adımında böyle bi opsiyon olmadığını gördüm. Ne yapmam gerekir?

    • Eğer kimlik ile başvurmak istiyorsanız herhangi bir seçeneği seçip kimliğinizi yükleyip kabul etmezlerse uygun şekilde açıklarsınız. Dediğim gibi garantisi yok ama doğru iletişimle bu tür konular genelde sorun olmuyor. Sonuçta İngilizce kimlik bilgisi içeren bir döküman isteniyor. Ama garanti olsun derseniz pasaportla başvurun tabii.

 • Meraba. Hesap oluştururken yeni kimlikle açılabileceği bilgisi burda mevcut ama doğrulama aşamasında ID diye bi seçenek yok sadece pasaport ve ehliyet var. nasıl bir yol izlemem gerekli? Bir de kanada hesabı açmamın %40 daha uygun olduğu söz konusu ben o adımları geçtim sadece doğrulama kalmıştı tekrar adımlara baştan başlasam
  ülke kısmın güncelleyebilir miyim yoksa tüm işlemleri amazon.ca dan mı yapmam gerekli? Teşekkürler

  • Ülke kısmını güncelleyemezsiniz. Tekrar baştan denemek size kalmış. Baştan başlarsanız 2 ayrı başvurunuz olacak unutmayın.

 • Merhaba İlker Bey,
  29 Kasım 2018’de Amazon seller cenral’da 39,99 USD ödeyerek bir profesyonel satıcı hesabı için ilgili belgeleri gönderdim ve ertesi gün hesabım suspend oldu. Başka işlerim sebebiyle birkaç gün geçtikten sonra 04 Aralık 2018’den itibaren Amazon’a birkaç mail attım. Sonrasında seller hesabıma girişte şifremi kabul etmemeye başladı. Bu konu ile ilgili de birkaç mail attım ve 09.12.2018’de bugün amazon.com’da herşey düzgün çalışıyor. Ben amazon.com’dan amazon.ca’ya dropshipping yapmayı düşünüyorum bunun için de seller central’da amazon.ca’yı seçtiğimde suspend görünüyor. Fakat amazon.com seçtiğimde herhangi bir sorun görünmüyor. Konuyla ilgili amazon.ca’da appeal girdim ancak cevaben gelen mail olumsuz( cevap hemen geldi, muhtemelen botlar otomatik yanıt verdiler )

  Bu konuda yeniyim ve hiçbir tecrübem yok. Amazon.com’da hesabım açıldıktan sonra hiçbir bilgi girişi de yapmadım(Zannediyorum bu sebeple ikinci defa suspend oldum). Ancak Kanada adresi alıp hemen bilgi girişleri yapmanın önemini yazınızdan öğrendim.

  Birkaç soruma cevap konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  Sellercentral’da http://www.amazon.com seçiliyken düzgün görünen hesabım neden http://www.amazon.ca seçiliyken suspend görünüyor? Amazon.ca’da satış yapabilecek miyim? Yanlış birşey mi yapmışım?
  Düzgün görünen amazon.com’da bahsettiğiniz Kanada sanal adresi gireyim mi? (Bu da bir maliyet olduğundan girmeden önce sormak istedim. Aynı durum payoneer hesabım içinde geçerli)

  Şimdiden çok teşekkür eder iyi günler dilerim.

  • Suspend çok geniş bir kavram. Öncelikle tam olarak “neden” suspend olduğunuzu öğrenmeniz lazım. Çünkü ne aksiyon almanız gerektiği olayın sebebine bağlı.

  • Ben de aynı dertlerden muzdaribim açılışta suspend yedim tam olarak nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum ve çözümlerini adamakıllı gösteren hiç bir kaynak bulamadım herkes suspend açılışını ücretli yapıyor. Madem elimizde dropshipping gibi bi nimet var e işte mis değil mi paranızı ordan kazanın bari insanların zor durunda kalmasından değil.. Daha kuruş kazanamadan her koldan bişeyler cebimizi boşaltmaya çalışıyor anlamış değilim. Eren bu konuda beraber kafa yorup bişeyler yapmamız gerekiyor derdimizi birbirimizden başkası çözemiycek anlaşılan. Mailim bu bana ulaş ikimizden biri bu işi çözerse diğerine yardımcı olsun
   Mail: neocoder01@gmail.com
   Instagram: @met.dinc

   • Suspend danışmanlığının neden ücretli olduğunun cevabı aslında kendi mesajınızda saklı. Eğer birinin dropshipping yapıp para kazanacağı zamanı bu parayı kazanmayıp sizin sorununuzu çözmesine ayırmasını bekliyorsanız o kişinin en azından zararını telafi etmeniz gerekmez mi? Bir kişinin size özel vaktini bedava talep etmek o kişiye “senin zamanının değeri yok” demekle aynı şey. Herkesin zamanı değerli, bunun farkında olalım.

 • Tekrar merhaba İlker Bey,

  amazon.ca suspend görünüyor ama amazon.com sorunsuz. Yazınızda bahsettiğiniz şekilde Kanada adresi alıp bu adres bilgilerini ve payoneer bilgilerimi amazon.com’a gireyim mi? Amazon.com ile amazon.ca birbirinden farklı şeyler mi? Amazon.ca’nın suspendinin kaldırılmasını mı bekleyeyim? ABD’den alıp Kanada’ya satış yapmak için amazon.ca’da ürün yüklemeliyim diye biliyorum.

  Amazon.com’da seller hesabı açtım, bu amazon.ca’da da satış yapabileceğim anlamına geliyor mu? Amazon.com’da açtığım seller hesabı ile ABD’den alıp Kanada’ya satış yapabilir miyim? .

  Teşekkürler.

   • Merhaba İlker Bey,

    Netleşmek adına birkaç soruma maddelerle cevap yazabilirseniz çok müteşekkir olacağım. Yazınızı birkaç kez detaylı okuyup kağıt kalemle notlar alarak odaklandım. Çok iyi bir anlatımınız var, teşekkür ediyorum.

    Daha önce de belirttiğim gibi https://sellercentral.amazon.com/ adresinden $39.99 ödeyerek bir profesyonel hesap açtım ve hiçbir işlem yapmadım( adres girişi, kargo ayarları vs. ) hesabım 3 kere suspend oldu ve çok basit bir İngilizce’yle kendi cümlelerimle 2 defa suspendleri kaldırtmayı başarabildim ve hala daha herhangi bir bilgi girişi yapmadım. Şu anda hesabım suspend. Anlayacağınız açılıyor askıya alınıyor. Muhtemelen bahsettiğiniz ilk başta yapılması gereken ayarları yapmadığımdan sürekli suspend oluyor. Çünkü bütün suspendlerin sebebi aynı: “Hesabınızın sitemizde satılmayabilecek bir hesapla ilgili olduğunu tespit ettik. Sonuç olarak, artık Amazon.com’da satış yapamazsınız.” ve böyle bir şey olmadığını appeal girerek belirtiyorum açılıyor. Bu sebeple şimdiki suspend için çalakalem aynı şeyleri yazarak suspend kaldırmak değil de suspend kalınca doğru ve hızlı bir şekilde ürün yükleyip sağlıklı satış yapmayı diliyorum. Bundan dolayı herhangi bir bilgi girişi yapmadım. Amacım ABD Amazon’dan ürün alıp Kanada Amazon’da satmak.

    Bu bilgiler ışığında;

    1) Gönderim adresi, iade adresi, payoneer hesap girişi, gönderi şablonu gibi ayarları hesabım suspendken yapayım mı? Yoksa suspend kaldırılınca mı girmeliyim?

    sellercentral.amazon.com’a girdiğimde sayfanın en üst ortasında mağaza ismimin hemen sağ yanında http://www.amazon.com, http://www.amazon.ca ve http://www.amazon.com.mx şeklinde seçenekler var. ABD amazondan Kanada amazona satış yapacağımdan kargo, adres, vergi, payoneer vs. ayarlarını yapmak için bunlardan hangisi seçili olmalı? Ya da bu önemli mi? Mesela amazon.com seçiliyken bir ayar, amazon.ca seçiliyken başka bir ayar mı yapmam gerekli? Giriş yapmadığımdan süreç nasıldır bilmiyorum. Belki de 3 mağaza için de aynı ayar tek yerden yapılıyordur. Ayrıca sanal Kanada adresi almanın da bir maliyeti var. Yani hem alıcı hem abd satıcı hem de kanada satıcı adresleri farklı farklı mı olacak?

    2) Alıcı/satıcı hesabı konusunda tam netleşemedim. Anladığım; seller mağazamdan sipariş aldığımızda açtığımız bireysel müşteri hesabımız ile gidip amazon.com’dan bunu satın alıyoruz ve siparişi veren müşterimize kargoluyoruz. Sonra dönüp seller mağazamızdan kargoya verildi diyoruz. Böyle midir?

    Eğer böyleyse;

    Satıcı hesabımızı açmak için kullandığımız kredi kartı, cep telefonu vs. bireysel alıcı hesapla ürün almak için kullanabilir miyim? Kullanılıyorsa sorun yok ama aksiyse bir şekilde alıcı hesabı açarken de satıcı hesabımda kayıt için kullandığım kendi adımı soyadımı, telefonumu, adresimi kullanacağım ( Bu arada alıcı hesabımda Kanada adresi olmalı bilgisi doğru mudur? ) Alıcı hesabıma gireceğim kredi kartında da farklı kart olsa bile benim adım soyadım yazacak. Her ne kadar bireysel hesabı açarken farklı ağ ve bilgisayar kullanacak olsam da belirttiğim sebeplerden dolayı ilerde bilgi çakışması, ilişkilendirme vs. gibi nedenlerden sorun yaşanabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?

    3) Satıcı hesabımı açmak için kullandığım mail adresini değiştirebilir miyim? ( Mağaza ismini değiştirebildiğimizi sizden öğrendim ve ferahladım bu arada )

    4) Bir Payoneer hesabı açtım. Gördüğüm kadarıyla sadece döviz verebilen ATM’lerden sadece Payoneer kart ile para çekilebiliyor ve bana en yakın dolar veren ATM ikiyüz km uzaklıkta. Parayı EFT vs. ile tahsil edebiliyor muyuz? Tek seçeneğimiz ATM’den çekmek mi?

    5) Satıcı hesabımızdaki kredi kartını istediğimiz zaman değiştirebilir miyiz? Bu kartımın limiti daha yüksek olduğundan alıcı hesabında kullanmayı düşünüyorum. İlerde bilgi çakışması vs. sorun olur mu? Anladığım kadarıyla satıcı hesabında görünen kredi kartını hiç kullanmayacağız, sadece alıcı hesabından alım için kredi kartı kullanacağız.

    Saygılarımla,
    Eren Ersönmez

    • 1) suspend kaldırılınca ayarları tamamlayın
     2) evet dediğiniz gibi işliyor. alıcı satıcı hesaplarının kişi isimleri ve adresleri aynı olabilir, email ve kredi kartlarını farklı kullanmayı öneriyorum.
     3) evet
     4) EFT mümkün
     5) Değiştirebilirsiniz. Değiştirmiş olmanız eski bilgilerin Amazon sistemlerinden silineceği garantisi vermez unutmayın. Bir taraftan değiştirdim şimdi diğer taraftan kullandığımıda ilişkilendiremezler diye düşünmek riskli.

     • 2’inci soru için cevabınıza istinaden;

      Amazon sellercentral’da satıcı hesabı açınca amazon.com’da aynı isimle otomatik bir alıcı hesabı da oluşuyor. Bu alıcı hesabındaki bilgiler satıcı hesabındakiyle aynı. Bu bilgileri değiştirip buradan alım yapsak Amazon’da dropshipping için sorun çıkar mı İlker Bey? Yani bu alıcı hesabındaki isim soyisim değiştirmeden; adresi bir Kanada adresi, maili satıcı hesabındakinden farklı bir mail, kredi kartını başka bir bankadaki kredi kartı vs. edit etsek sorun çıkar mı?

      Teşekkürler, syg.

     • Neden böyle birşey yapmak istiyorsunuz, yeni bir alıcı hesabı açmak yerine? Sorun çıkar mı diye deneme riskini ben şahsen almadım, size kalmış.

 • İlker Bey Selamlar,

  Ekim beyin 350$ lık dropshipping eğitimini gerçekten tavsiye ediyor musunuz? Biraz pahalı değil mi? 🙂

  • Ben eğitimi aldım ve içeriğinden memnunum, o yüzden blogumda paylaşıyorum. Neden pahalı olduğunu düşünüyorsunuz?
   Not: 2 haftaya fiyatı 500$’a çıkıyor

 • listelediğimiz ürünleri hediye olarak gonderdik diyelim amazon bizden fatura istediğinde ne yapıcaz? yetki belgesi istediğinde ne yapıcaz?

 • Merhaba İlker Bey,

  Amazon sellercentral’da ana sayfadaki haberlerde Türkiye ifadesi dikkatimi çekti. Yayın tarihi 27 Aralık 2018. Başlık şu: “Türkiye sakinlerine verilen uzaktan hizmetlerde KDV tahsilatı başlıyor”

  Anladığım kadarıyla bir vergi numarası belirtilmezse kazançlardan %18 oranında KDV kesilecek. Yıllık belli bir tutarın üzerinde kazanç elde edersek bu vergi zaten kesiliyor muydu yoksa bu habere göre tüm satışlardan bundan sonra mı vergi kesilecek? Henüz satış yapmadığım için sormak istedim. Henüz satışa başlamadım ve vergi mevzusunu çok önemsediğim için şirket mi kursam derken bu haberle karşılaştım. Eğer konu anladığım gibiyse bireysel hesapla devam etmekte sorun olmaz ve şirket kurmadan da mükellefiyetimi yerine getirmiş olurum diye düşünüyorum. Teşekkürler.

  Amazon sellercentral’daki haber aşağıda:

  News

  VAT collection on remote services provided to Turkey residents to begin

  Dec. 27, 2018

  The Turkish government requires remote service providers collect Turkish VAT on electronically supplied services under certain conditions. Unless a seller has provided their Turkish VAT registration number (Turkish Vergi Kimlik Number – VKN), Amazon will collect and remit Turkish VAT at a standard rate of 18% of account fees from sellers who are residents of Turkey. This rule applies only to sellers who have not provided their Turkish VKN.

  If you are a Turkey-resident seller with a VAT registration number, please provide Amazon with this information along with the name of the Tax Office. This is to avoid having Turkish VAT applied to your account fees.

  To provide Amazon with your VKN:

  Go to Account Info, and click on VAT Information in the Tax Information section.
  Click Add New VAT/GST Registration Number, and Select Country in the drop-down menu.
  Enter your VKN ID and the Tax Office.
  Select I accept and acknowledge all conditions set out in the Tax registration agreement and then click Save.

  • KDV ile gelir vergisi farklı şeyler. Gelir vergisini gelir üzerinden verirsiniz, bireysel ya da şirket olarak. KDV ise son kullanıcıdan alınır. Bahsettiğiniz duyurunun gelir vergisi mevzuatına etkisi yok.

 • ilker bey;

  eğitimin içerisinde net olarak belirtilmeyen konuları bence eğitim içeriğinden daha iyi açıklamışsınız?alıcı ve satıcı hesabına girdiğimiz kredi kart bilgileri farklı ama aynı isimde olması sizde sorun çıkartırmı? alım hesabını ilk açılışta direk canada adresi ve canada numarası ile açmayı planlıyorum. satıcı hesabınıda resmi türkiye adresimle ve türkiye telefonumla açılışı gerçekleştirip, onaylandıktan sonra sizinde anlattığınız gibi canada adresi ekleyerek ilerlemek şeklinde planlıyorum. bu adımlardan yanlış ilerlediğim bir sıralama var mı? ilk önce bunu sormak isterim. satıcı hesabı açılışında canada telefonu temin ederek mi yoksa kullanmış olduğumuz cep telefon numrasını mı girmek uygun? mümkünse bu konuları açıklma şansınız varmıdır?

  yayınlarınızın devamını dilerim

  • Aynı isimin sorun çıkardığını görmedim ama hemen herkes farklı kartlar kullanıyor. Bahsettiğiniz sıra iyi gözüküyor. Alıcı hesabını genelde Amerika’dan açıyorlar ama Kanada’da mantıklı geliyor. Satıcı hesabına ilk kayıtta Türkiye cep telefonuzu yazın ama bir noktada Kanada adresi ile beraber Kanada ya da Amerika’dan bir numara yazmanız iyi olacaktır. Amerika’dan Skype numarası alabilirsiniz.

 • Merhaba,
  Mükemmel bilgiler için teşekkürler. Kendi ürettiğimiz el yapımı takı, kolye gibi ürünler için fatura sağlamak zorunda mıyız?

  Tekrar çok teşekkürler

 • İlker bey merhaba,

  Dropshipping ile yeni tanıştım ve araştırma aşamasındayım, dikkatimi çeken bir şey var. Abd amazon ile kanada amazondan alım/satımlarda abd doları ve kanada doları arasında ki değer farkından etkilenme olmuyormu? Aralarında ki değer farkı nedir?

  • Google’a “USD to CAD” yazarsanız cevabını alabilirsiniz. Tabii ki iki para birimi arasında bir kur mevcut ve farklı kurlardan ticaret yapan için riski ya da fırsatı içinde barındırıyor.

 • Merhaba İlker Bey,

  Sizin gibi bilgili ve tecrübeli Amazon dropshipping yapan ve bilgi veren başkaları da anlatıyor sıkıntı olmadığını ( Ekim Kaya gibi ) ama yine de sormam gerekiyor: Amazon ABD’den Amazon Kanada’ya dropshipping yapmak aşağıya aldığım Amazon’un dropshipping politikasına aykırı olması bu tarz dropshippingin doğru olmadığı anlamına gelmiyor mu? Kuraldışı iş mi yapmaya çalışıyoruz? Temelde bu kurala aykırı olduğu için mi; alıcı-satıcı hesapları, farklı ağlar-MAC’ler, suspendler, hesap kapamaları, fatura vs. ye kafa yoruyoruz? Teşekkürler, syg.

  https://sellercentral.amazon.com/gp/help/help.html?itemID=201808410

  • Comply with all other terms of your seller agreement and applicable Amazon policies.
  Examples of drop shipping that is not permitted:
  • Purchasing products from another online retailer and having that retailer ship directly to customers; or
  • Shipping orders with packing slips, invoices, external packaging, or other information indicating a seller name or contact information other than your own.
  Failure to comply with these requirements may result in the suspension or removal of your selling privileges.
  Çevirisi:
  • Satıcı sözleşmenizin ve geçerli Amazon politikalarının diğer tüm şartlarına uyun.
  İzin verilmeyen damla nakliyat örnekleri:
  • Başka bir çevrimiçi perakendeciden ürün satın almak ve o perakendecinin doğrudan müşterilere gönderilmesini sağlamak; veya
  • Ambalaj fişleri, faturalar, dış ambalajlar veya kendinize ait olmayan bir satıcı adını veya irtibat bilgisini belirten diğer bilgileri içeren kargo siparişleri.
  Bu gerekliliklere uymamak, satış ayrıcalıklarınızın askıya alınmasına veya kaldırılmasına neden olabilir.

  • Bahsettiğiniz sayfa Amazon’un “Dropshipping Policy” adlı sayfası ve sayfa şu şekilde başlıyor: “Drop shipping, or allowing a third-party to fulfill orders to customers on your behalf, is generally acceptable. If you intend to fulfill orders using a drop shipper, you must always….”. Yani genel olarak dropshipping kabul edilebilir ama bazı şartları sağlamalı diyor Amazon.

   Siz, Amazon’un olmaz dediği örneği paylaşmışsınız ama dropshipping yöntemlerinin siyah, beyaz ve gri olanları mevcut. Ne kadar risk alıp hangisinin yapacağınız size kalmış. Göndericiden izin alarak yaptığınızda tüm Amazon politikalarına uyumlu bir dropshipping yapabilirsiniz.

   “Gri” olmasına da bir örnek vereyim. Bu konular hep yorum meselesi çünkü.. Örneğin paylaştığınız bölümde “başka bir online satıcıdan alıp göndermeyin” diyor. Amazon’dan Amazon’a dropshipping yaptığınızda başka bir online satıcıdan almış oluyor musunuz? Bu sorunun net bir cevabı bence yok.

   “Gönderilen üründe isminiz olsun” diyor, hediye notunuza mağaza isminizi yazdırdığınızda buna uygun olur mu? Gene net bir cevaplamak zor.

   Dropshipping yöntemlerinin “nasıl yapılırsa yapılsın, uygundur” şeklinde algılanmaması açısından paylaşmak istedim. Konuya dikkat çektiğiniz için de teşekkürler.

   • İlker Bey,

    Benim gibi takipçilerinize hızlı dönüşleriniz ve katkılarınız ile değer verdiğiniz için tekrar çok teşekkürler.

    Bir diğer konu da şirket olmadan Amazon’da bireysel satış…

    Son zamanlarda gündemde olan konu şirket olmadan satış yapılırsa, son 5 yıl içinde yapılmış olan satışlar da dahil, devlet cezai yaptırım uygulayacak deniyor olması son derece tedirgin edici. Sizden ve diğer ustalardan dropshippingi teorik olarak öğrenmeye çalıştığım için Amazon’da açmış olduğum bireysel pro hesaba ürün dahi yüklemedim. Halbuki güzel satışlar yapıp zotopilot gibi uygulamalar ile satışları artırmakla heyecanlanmayı dilerdim 🙂 Bilgimi artırma aşamasında satış yapmaya hazır hale gelmek üzereyken bir de şirket olayı patlak verdi. Bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşır mısınız? Mesela hiç satış yapmamış olan ben mevcut bireysel satıcı hesabımla satışa başlamalı mıyım yoksa örneğin şahıs şirketi kurup da mı girmeliyim? ( Tabi şirket kurmak demek ayda 800 TL civarı SGK primi ödemek, oda kaydı yaptırmak, fatura kesmek, muhasebeci tutmak vs anlamlarına da geliyor. Faturanın nasıl kesileceği de ayrı bir muamma, özellikle alıcı-satıcı hesapları farklı olunca… )

    Syg.

    • Merhaba,
     Değişen pek bir şey yok. Devletin onayladığı çerçevede bireysel olarak kazanıyorsanız vergisini bireysel verirsiniz, bunun üstünde kazancınız varsa şirket kurup verginizi ona göre verirsiniz. Bu yeni bir mevzuat değil. Herkes sizin çekincelerinizle yaşasaydı bu ülkede hiç bir işletme olmazdı herhalde. Şahsi fikrim, bahsettiğiniz zorluklar işe girişmemek için bahane. Zorluklar her zaman olacak. O kadar kolay olsaydı, inanın size gelene kadar herkes yapardı. Bazılarının yapıp bazılarının seyretmesi işte bu zorlukların olmasından kaynaklanıyor. İyi ki varlar diyorum 🙂

 • İlker Bey,

  Ben işimden istifa ederek e-ticarete yöneldim. İlk adım olarak da Amazon’dan Amazon’a dropshipping yapmayı seçtim. Bunun için Ekim Kaya’nın dropshipping eğitimini satın aldım. Fakat gördüm ki şirket kurmadan satış yapınca devlet geriye dönük 5 yıllık inceleme yapıyor ve şirket olmadan yapılan satışlarda fatura kesilmeden yapılan satış başına sırf ceza olarak 240 TL ceza kesebiliyor. Diğer vergileri de alıyor tabi…

  Biz buna zorluklar karşısında bahane bulup işe girişmemek demeyelim de tedbir ve mevzuata uygun olarak işi doğru yapmak diyelim bence 🙂 Bu yüzden sizin de fikriniz önemliydi… Teşekkürler ilginize yine de…

  “Ben, bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem; o işe neler engel olur, diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı, iş kendi kendine yürür.” M.Kemal 🙂

  • Tabii ki tedbiri elden bırakmayın, mevzuata uygun yapın. Engelleri kaldırın… ama altınızda çalışanınız yoksa, müdür değilseniz iş kendinden yürümeyecek, işi de sizin yapmanız gerekecek. İşi yapın… yeni engel geldiğinde onu da kaldırın. Yola devam!

 • Merhaba İlker Bey,

  Paylaşımlarınızı takip ediyor ve dolu içerikleriniz için teşekkür ediyorum. Bir sorum olacak; Türkiye’de faal olan şahıs şirketimi amazon dropshipping de nasıl kullanabileceğimi hala anlamış değilim. Seller central da şirket bilgilerimizi girsek dahi satıcıdan aldığımız ürünü mağazamıza gelen müşteriye gönderimini yaparken gift yapıyoruz. Haliyle fatura yok şirket burda ne işe yarar. Şirket söz konusu FBA faaliyetlerinde mi işimize yarar. Yönlendirmeniz olur mu? Ayrıca payoneer hesabımızı sadece satışlardan gelen geliri tahsil etmek için kullnacak isek kredi kartı yerine banka kartı bilgilerimizle payoneer hesabı olşuturmak daha doğru olur değil mi?

  Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler

   • hyperwallet hesabı bu iş için biçilmiş kaftan. payoneer kullanmazını tavsiye etmem. kötü tecrğbe yaşayan çok fazla var. hesapları silinen, bakiyeleri sıfırlanan… ve bir sürü… ilk söylediğim hesabı kullanmanız daha iyi

    • Hyperwallet da iyi seçim olabilir. Payoneer kullanan onlarca insanla tanıştım, kimsenin hesabının silindiğini, bakiyesinin sıfırlandığını duymadım. Bu firmalar kurulu oldukları ülkelerden fintech lisanslı firmalar. Evet bir banka seviyesinde devlet güvencesi sunmuyorlar ama yasalara aykırı bir iş yapmadığınız sürece bahsettiğiniz şeylerin olacağını düşünmüyorum. Yanlış yönlendirme olmaması açısından paylaşmak istedim.

     • sorun yaşan bizzat görüştüğüm 4 arkadaşım var. bende elimde ki bilgi ile arkdaşların sorun yaşamamsı için uğraşıyorum.sonuçta bu para hepimizin yani milli servet sayılır.elalem yemesin. hyperwallet amazonunda onayladığı bir ödeme sistemi ve türkiyeden hesap açılışlarında zaten direk hyperwallet a yönlendirme yapıyor. herkese bol satışlar, iyi kazançlar

 • Merhaba İlker bey,
  Mağaza açarken banka kartı kullanamaz mıyız? ben kredi kartı çıkaramıyorum yeni mezun olduğum için…

  • Visa veya Mastercard logolu banka kartlarının normalde çalışması lazım ama bazı bankalarınkini Amazon kabul etmiyor diye durduk. Denemeniz gerekir.

 • Merhaba İlker Bey,
  Ürün arama ve listeleme programlarından ücretsiz olan var mı?
  Başlangıç seviyesindeyim ve Kanada- Amerika arası dropshipping denemem için ücretsiz bir program ile deneme yaparak sayfama toplu ürün bulup listeleyip yüklemek istiyorum.
  Program önerisi verebilir misiniz?

  Teşekkürler
  İyi çalışmalar

  Selin

  • Hayır ücretsiz bir yazılım yok. Haftalarını yazılıma ayırıp karşılığında hiç para kazanmamaya razı olacak kadar zengin yazılımcılarımız yok herhalde.

 • Merhaba,

  Amazon ABD’den Amazon Kanada’ya yazılımlar yoluyla ürün yüklemesi yapılıp dropshipping ile satış yapılıyor. Ürünler mağazaya yüklendikten belli bir süre sonra satış yapılmamış dahi olsa Amazon hesabı suspend edip atıyorum falanca 3 ürün için fatura ve yetki belgesi talep ettiği oluyor. Siz bunu nasıl aşıyorsunuz İlker Bey? Sadece yetki belgeli, faturası olan ürünler mi listeliyorsunuz ( ki yazılımla binlerce ürün yüklüyorsanız bu imkansız gibi ) ? Bu sebeple suspend oldunuz mu mesela hiç? Olduysanız nasıl kaldırabildiniz ? Diye sormak istedim İlker Bey 🙂 Teşekkürler, syg.

 • Merhaba Ilker Bey,
  Ben daha once Amazon.com uyeligimi baslatmistim. Daha sonra (gectigimiz gunlerde) Amazon Canada Seller Central’da satis hesabi actim. Ancak, benden yine 39,99 $ aldi. Hesabima girdigimde de ucretlendirmeler, mesela shipping icin, US$ olarak belirtiliyor. Standart shipping bolgesi icin de US eyaletlerini gosteiyor. Bu anlamda Canada’da satis yapmakta sorun yasar miyim?
  Tesekkurler.

  • Amazon Canada Seller Central hesabı açarken .com yerine .ca adresiyle biten adresten kayıt ettiğinizden emin misiniz? Çünkü Kanada’dan açaydınız 39.99USD uerine 29.99CAD para kesilirdi. Muhtemelen Amerika adresinden satıcı hesabınızı açmışsınız. Kanada’ya satış yapmak açısından bir fark yok sadece aylık ödeyeceğiniz ücret daha çok olacak.

   • Acikcasi Amazon.com da baslattigim uyeligimle sellercentralCanada da satis uyeligi baslattim. Bundan kaynaklandigini dusunuyorum. Bilgi icin tesekkur ederim.

 • Ilker Bey,
  Urunlerin ASIN kodunu nasil belirleyebiliyoruz? Ya da bulaniliyoruz? Urun sayfasinin icerisinde gorunmuyor. Iyi calismalar.
  Tesekkur ederim.

 • Ilker Bey Merhaba,
  Canada Seller Center dan girmeme ragmen “ship to Canada” secenegini goremiyorum. Bunun nedeni ne olabilir.
  Tesekkurler.

  • Sorunuz net değil ne yazık ki. Canada Seller Center’a girince “ship to Canada” diye bir seçenek görmeniz gerekmiyor. Müşteri gibi Amazon.com’a girdiğinizde görmek gerektiğinden bahsediyorsanız sol üstten ülkeyi Canada yaptığınızda ürün listelerinde ve sayfalarında gözükmeye başlar.

   • Haklisiniz; cok anlasilir yazmadim. Siz yazinizda, “Liste sonuclari geldiginde soldaki filtreden “ship to Canada” olan urunler gosterilir. Bu sayfada “ship to Canada” secenegi cikmiyorsa sebebi adresi Kanada’dan hesapla giris yapmamis olmanizdir.” Diye belirtmissiniz. Ben Kanada hesabindan giris yapiyorum, ancak boyle bir ibare goremedim. Acaba, Soldaki filtrede urun kategorilerinin gorunmesi yeterli mi? Yoksa atladigim birsey mi var?
    Tesekkur ederim. Iyi calismalar.

 • Merhaba,

  amazon.ca’da satıcı hesabı açınca hem Kanada hem de ABD mağazamızda FBA ile satış yapabiliyor muyuz?

  Bu soru ne için?

  -Aynı zamanda dropshipping’le ABD’den Kanada’ya satış yapılacağından satıcı hesabını Kanada’da açmak mantıklı gelmekte. (FBA ve dropshipping aynı anda yapılabiliyor mu sorusu da var)

  -Herhangi bir Amazon marketplace’den satıcı hesabı açınca her 3 pazaryerinde de aylık tek ücret ödeyerek satış yapılabilir diye biliyorum… amazon.ca’dan hesap açınca aylık 29.99 CAD, amazon.com’dan açınca 39,99 USD ücret ödeneceğinden Kanada’da açmak daha ucuz (belirttiğiniz gibi ~%40 daha az fee kesintisi)

 • İlker bey merhaba, öncelikle müthiş anlatımınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Yazınızı ve yorumların hepsini okudum fakat bir şeye net cevap bulamadım. Ben 2 sene önce Amazon.com olarak Prime hesap açtım, sonrasında Prime’ı iptal ettim ve hiç satış yapmadım. Sorum şu: benim bu hesabı kanada satış hesabı olarak kullanmam mümkün mü? Malum yeni bir satıcı hesabı açmak çok zor. Sonrasında başka bir alıcı hesabı açıp bu hesapla ürünü satın alıp Kanada da ki müşteri adresini veririm. Yani ilk oluşturduğum Amazon.com hesabımı Kanada da satıcı hesabı olarak kullanabilir miyim ve kullanabilirsem bir sıkıntı çıkar mı? Çok teşekkür ederim.

  • Sanırım satıcı ve alıcı hesaplarını biraz karıştırıyorsunuz. Prime dediğiniz alıcı hesap türüdür, bununla satış yapamazsınız dolayısı ile daha önceden iptal ettirdiğiniz prime hesap bir alıcı hesap olduğundan satıcı hesabı olarak kullanamazsınız. İşleyişi ve süreci biraz daha dikkatli incelemenizi öneririm.

   • İlker bey bu piyasada pek bilgim yok, kastettiğim profesyonel hesaptı, yani ayda 39,99$ ödediğimiz. Bazı satıcılarda Prime satıcı olarak görüyorum bu nedir acaba?

 • Ilker Bey merhaba,
  ‘Variation” olan urunleri yuklerken, ozellikle color-size “variation” larda, urunde renk ve beden farketmeksizin yalnizca bir ASIN kodu gorunmesinden oturu, yuklemelerde sikinti oluyor. Yani Parent Sayfasi gorunmuyor. Hepsi ayni ad altinda farkli urunlermis gibi gorunuyor. Bu anlamda ayni ASIN kodu altinda hepsini nasil color-size variation etkilesimli bir parent sayfa icerisinde gosterebiliyoruz? Ya da her bir renk ve beden icin nasil ASIN ya da UPC codu bulabilecegiz?
  Tesekkurler.

  • Ürünler Kanada’ya doğru replike edilmişse Amazon sistemlerinde zaten parent/variant ilişkisi doğru olacaktır. Değilse bu ürünleri bu ilişki kurulacak şekilde yüklemeniz pek mümkün değil.

 • 1) Shipping setting kısmında template kurma tusu bende yok bireysel hesap oldugumdan olabilir mi ? Bundan dolayı standart ship 7-14 gün yazıyor.
  https://i.hizliresim.com/lQ9n6X.png

  2) Return setting kısmına adres giremiyorum , adres ekleme tusu yok sadece adres kullan diyor ama orda seçilebilecek 1 abd adresim var ama inactive yazıyor. seçemiyorum onuda
  https://i.hizliresim.com/VQ641n.png

  Bu şekilde zotopilot’a üye olup ürün eklemeye başlasam uygun olur mu?

  • Muhtemelen individual hesap olduğundandır. Dropshipping yaparken profesyonel hesap kullanıyoruz. Individual hesap ile yüzlerce ürün yükleyemezsiniz, Zotopilot’u da verimli kullanamazsınız çünkü individual hesaplar entegre edilemiyor, Amazon API bağlantısı sunmuyor.

   Tavsiyem öncelikle hesabınızı tam olarak satışa hazır hale getirmeniz. Anladığım kadarıyla eksikler var, aldığınız eğitimlerin üzerinden tekrar geçin lütfen.

 • dropshipping normalde satıcıdan fatura veya satış yetkisi alınarak yapılması gerekiyor. önceden alınan tedbirlerle bu riski minimize etmek mümkün ama işin vicdani boyutu beni düşündürüyor. yetki veya fatura sahibi olmadan bunu yapmak sizce doğru mu?

 • İlker bey merhaba ,amazon seller Central bireysel hesabı açarken kayıt kısmının ilk adımında business location kısmı çıkıyor ,işletmeniz yoksa ülkenizi seçin diyor fakat ülke seçimi yaparken Türkiye seçeneği çıkmıyor. Nasıl yapacağız kaydı??

  • Merhaba. Türkiye çıkması lazım önceden seçilebiliyordu. Ya kaldırmışlardır ya da başka bir yere taşımışlardır. Ülkeniz burada listelenmiyorsa diye bir link olabilir, kontrol ediniz.

   • İlker bey kontrol ettim başka herhangi bir link yok, ”If your country is not listed, it is not supported for Selling on Amazon, Fulfillment by Amazon” şeklinde desteklemediğine dair bir uyarısı var. kaldırmışlarsa kayıt olamayacak mıyız? Aynı bilgisayardan yeni bir mail adresiyle tekrar denesem sorun yaşar mıyım? Bir yolu var mı kayıt olabilmenin?
    Teşekkürler.

 • İlker Bey Merhabalar;
  Kanada amazonda ülkelerde Türkiye seçeneği yok nasıl adresimizi doğru yazıcaz.

 • Selamlar, Zotopilot’ a alternatif olarak tavsiye edeceğiniz başka program(lar) da var mı?

  Teşekkür ederim.

 • İlker Bey merhaba,
  Bilgiler için teşekkürler. Yalnız kafama takılan birşey var. Diyelimki biz ürünü aldık, sattık ve gift olarak gönderdik. Alıcıya bu ürünün faturası gitmeyecek ve bu bana bir sorun olarak gözüküyor. Eğer alıcı faturayı isterse ne yapacağız?
  Teşekkürler

 • Merhaba. Yazı tarihi eskidiği için soruyorum:
  Dropshipping yöntemi hala kullanılabilir mi
  Kanada için kar marjı hala var mıdır? Yoksa doygunluk seviyesine ulaşıldı mı?
  Yazınız yol göstericisi olması açısından geçerliliğini koruyor mu?
  Teşekkürler.

  • Merhaba, yazı güncelliğini koruyor. Marjlar düşük olsa da Kanada en karlı pazar. Ancak hesap açmak çok daha zor artık.

 • merhabalar yazınız çok etkiledi beni şuan ki boşlukta araştırma aşamasındayım ufakta olsa yapmak istiyorum.

 • merhaba ilker bey ae hesabımda gönderim kendi gemisi ile mevcut ve değişmiyor max gün 3-5 seçeneği var ve bunu nasıl değiştirebilirim.
  teşekkürler

 • Merhaba İlker Bey, facebokta bir üyenize ship7 yi önermiştiniz. Bende üyeliğimi gerçekleştirdim. Ancak ship7 de başka bir adrese gönderim yapılamiyor. Sadece üyenin adresine gönderim mevcut. Bu durumla ilgili olarak bana yardımcı olur musunuz.

  • Ben Ship7 destek ekibine özel olarak bunu sordum ve bana mümkün olduğunu söylediler. Her seferinde kendi adresinizi alıcı adresine değiştirmeniz gerekecek.
   Destekten gelen cevap:
   Yes, you can ship to multiple address but you will have to change the address each and every time you place the order.

 • Merhaba, Amazon ABD hesabı açtım onaylandı ancak bilgilerini verdiğim kredi kartında limit yok ve Amazon ödeme istiyor. O ödemeyi yapmadan al-sat yapabilir miyim? Para kazandığım zaman ödemeyi istiyorum. Veya faaliyet göstermeyene kadar hesabımı askıya alabilir miyim?

  • Individual hesap açsaydınız aylık ücreti olmazdı. Aksi takdirde aylık ücreti ödemelisiniz. Dünyanın en büyük pazaryerinde tezgah açıp kazanınca ödesem olmaz mı diyemiyorsunuz ne yazık ki. Ücret ödemek istemiyorsanız hesabınızı individual’a çevirin.

 • İlker Bey Selamlar,

  Amazon.ca üzerinden seller hesabı açmak istiyorum fakat ülkeler kısmında Türkiye seçeneği yok. Burada Türkiye seçeneği olduğunu söylediler fakat şu anda böyle bir seçenek yok. Amazon.ca üzerinden nasıl hesap açabilirim ?

 • merhaba İlker Bey,

  Üstte yazılanlar gibi ben de giriş sayfasında Türkiye’yi bulamıyorum bahsettiğiniz sağ üst köşedeki seçenekte ”Ülkeniz listede yoksa, kabul edilen ülkelerin sayısını artırmak için çalıştığımızdan, lütfen ileri bir tarihte tekrar kontrol edin.” yazıyor. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  • Evet Ağustos 2020 itibari ile Türkiye seçeneği kalktı. Daha sonra geri gelir mi belli değil. Şu an için mevcut yöntem önce Sinagpur hesabı açıp oradan “sell globally” seçeneği ile Kuzey Amerika hesabına başvurmak. O zaman adres seçeneği olarak Türkiye çıkıyor. Bu yöntemin de ne kadar süre çalışacağı belli olmaz.

 • Bu yöntem de çalışmıyor. ABD de satış yapma şansı şu an yok. ya da varsa ben bilmiyorum. yönlendirirseniz sevinirim

 • ABD de şirket kurmak dışında bir yöntem var mı? Biliyorsanız paylaşır mısınız bizimle de? Teşekkürler

 • Bir sorum daha var size. SG pazarında mağaza açtım ilk ay bitmek üzere. %53 buybox kazandım. şimdilik sadece 195 ürün var ve satış yok hiç. PallStock kullanıyorum ve her aramada en fazla 7 ürün buluyor. bu normal bir durum mudur? diğer mağazalara bakıyorum onlar da yeni kurulmuş ama 2000 ürünleri var. Bir yanlış mı yapıyorum bilemedim.

 • Seller hesabı ve buyer hesabına aynı PC ve ip den girmenin bir sakıncası varmı acaba??

 • İlker Bey merhabalar.
  Öncelikle detaylı ve açıklayıcı yazınızdan ötürü teşekkür ederim.
  Müsaadenizle size sormak istediğim birkaç husus var. Cevap verirseniz çok sevinirim:

  1- Amazon ABD’den Amazon Kanada’ya dropshipping yaparken müşteriye fatura kesmeyi nasıl yapacağımızı yorumlardaki tartışmaları da okumama rağmen net olarak anlayamadım. Şirket değil şahsi olarak açılmış bir satıcı hesabından bahsediyorum. Müşteriye yaptığımız kârlı satış mablağı tutarında bir fatura kesip yüklemeliyiz değil mi? Öyleyse şahıs olarak bunu nasıl yapacağız?

  2 – Amerika mağazasındaki alıcı hesabımızda Charge method olarak kullanılan kredi kartı ile Kanada satıcı mağazasında Charge method olarak kullanılan kredi kartları farklı mı olmalı, neden? Bildiğim kadarıyla başka kişilere ait kredi kartları bile aktif olduğu sürece Charge method olarak kullanılıyordu. Yanlış mıdır bu bilgi?

  3 – Kanada adresi ve telefonu demişsiniz. Kanda adresi kayıtlarda müşterinin iade için kullanacağı adres olarak girilecek ama fiilen iade durumunda zaten kullanılmayacak diye anlıyorum. Doğru mudur? Telefon numarasının Kanada numarası olması gerekliliği müşteri “destek hattı” olarak bir Kanada numarası görsün ve ihtiyaç halinde bunu arasın diye mi?

  Tekrar teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

  Ömer

  • Merhaba, sorularınızın cevapları en az 1-2 saatlik konuşma konusu. Vakti olanlar cevaplayabilsin diye yayınlıyorum. Ben kısaca yorumlayayım.
   1. Satın alan business customer değilse fatura yüklemeniz gerekmiyor.
   2. Bence evet. Kullananlar var ama ben sağlıklı bulmuyorum.
   3. Doğru. Müşteri destek hattını özel olarak yayınlamadıkça müşteriler bilmeyecek dolayısı ile aranmayacaktır.

 • Merhaba
  ücretsiz satıcı hesabı açmak mümkün mü deneme süresi gibi
  ve walmarttan alıp amazonda satmakla ilgili bir yazı yazabilir misiniz mümkünse bununla ilgili detaylı bir yazı bulamıyoruz yaparsanız şimdiden teşekkürler

  • Deneme süresi diye birşey yok ama satış başına ücret ödeyeceğiniz basit bir plan var, satıcı hesabı açmaya başlamadan önceki ana sayfada bunu belirten bir link oluyor. Walmarttan alıp Amazon’da satmak şu an için ileri derecede bir konu. Öncelikle basit iş modelleri ile başlamanızı öneririm. Özellikle de profesyonel hesabı ödemekte zorlanıyorsanız.

 • Başka bir satıcıdan alıp yolladığınız üründe bizim satın aldığımız satıcının bilgileri yazmaz mı onu nasıl çözüyoruz satıcı ismi gibi

 • merhaba hocam size bir srou sormak istiyorum birleşik arap emirliklerinde dropshiping yapmak için hesap açtım ve bu hesaba bi mail aldım ilk satışından itibaren 30 gün içinde kdv kayıtı yaptırman ve o numarayı sisteme yüklemelisin diye ben dropshipingçiyim bunu nasıl çözerim ?

 • Hocam ben yukarıdaki yazınızı okudum ve arap emirliklerinde gönderimi dediğiniz gibi amerikada bi adres yaptım ama anlamadığım şu gelen maile de tekrar baktım nasıl kdv numarası alabileceğimi anladım orada ama benim merak ettiğim alıcakmıyım yoksa almama gerek yokmu buna cevap verirseniz çok mutlu olurum iyi günler dilerim

 • Merhaba,
  1-Bireysel hesap açıldığında fatura işini nasıl hallediyoruz?
  2-Aliexpress’ten dropshipping yaparken direk müşterinin bilgilerini giriyoruz peki amazon FBA nasıl devreye giriyor?
  3- Hangi ürüne baksam Çin’den ABD’ye kargo süreleri şuan çok uzun, politik sebeblerden dolayı mı bu kadar uzadı? Bu durumda satış yapmak şuan çok zor değil mi?

  • 1. Kuzey Amerika’da artık şirketinizle başvurarak hesap açabilirsiniz.
   2. Bu konu Aliexpress’ten dropshippingi anlatmıyor, FBA ile de alaksı yok. Tamamen başka iş modellerinden bahsediyorsunuz.
   3. Uzundan kastınız ne? Yönetemeyeceğiniz uzunluktaysa ona göre kargo seçeneği ve fiyatlandırma yapmalısınız.

 • Hocam ben hesabı açmada son aşamaya kadar geldim. Hatta bir şekilde kanada dışında ülke seçilmiyordu adres olarak buga falan soktum galiba Türkiye olarak değiştirttim 😀 ama şimdi benden banka hesap özetim isteniyor. Ziraat Bankası kullanıyorum ve hesap hareketlerimin 3 aylık dökümünü ingilizce olarak yolladığımda bana ”Yalnizca banka ve kredi karti hesap özetlerini kabul ettigimiz için, sagladiginiz belgesini dogrulayamadik. Islem ayrintilarini kaldirabilirsiniz ancak belgenin geri kalani görünür olmalidir.” Diyorlar. Başka ne tür bir belge yollamam gerektiğini anlamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

 • İlker bey size bir sorum olacak, amazon.com da bir kategoride tıpatıp aynı ürünlerin farklı satıcılar tarafından satıldığını görüyorum herbir satıcı kendi markasını tescil ettirmiş ama dediğim gibi ürünler aynı ayrıca genelde logosuz ürünler sadece satıcıların isimleri tescilli. Nasıl oluyor, Bu durumda bende tescil edilmiş bir ürün dahi olsa kendimde tescilleterek aynı üründen satabiliyor muyum?

  • Sorunuzun tam cevabı için öncelikle telif ve fikri mülkiyet haklarını biraz anlamanız gerekiyor. Bu konuyu detaylı araştırın ama genel bir giriş yapayım.

   Bahsettiğiniz durum marka tesciline örnek. Yani görüntüsü işlevi aynı kalemi birisi A markası birisi B markası diye satabilir. Aynı üretici bile üretiyor olabilir. Siz de bu tarz bir ürünü ürettirip C markası olarak kendi markanız altında satabilirsiniz.

   Lakin, ürünün fikri mülkiyeti marka olarak değil de başka türlü korunuyorsa bunu yapamazsınız. Örneğin ürün patentli bir ürünse benzerini farklı markada dahi üretemezsiniz. Ya da ürünün tasarımına copyright alınmış ise benzer şekilde fikri mülkiyet ihlali yapmış olursunuz.

   Ayrıca ürünleri de tam detayları ile değerlendirmelisiniz. Logosuz diyorsunuz ama ürünün nasıl gönderildiğini muhtemelen bilmiyorsunuz. Belki de o ürün logolu bir paket içinde gönderiliyor…

   Umarım faydalı olmuştur..

 • İlker Bey çok teşekkürler çok faydalı oldu. Ürün ve marka patent farkını az çok biliyorum, bu durumda şunu mu anlamalıyım, örneğin bir popcorn makinası, renk,işlev, görsel olarak tamamen aynı ürün ancak 5-6 farklı satıcısı var ve her satıcının markası tescil edilmiş, bu durumda ürünün patenti alibabada olan bir toptancıda mı? O ürünün kullanımının onayı alındıktan sonra bende kendi markam ile satışa çıkabiliyor muyum?
  Bir diğer sorumda brand registry ortalama 1 sene sürüyor ancak ben başvurumu yaptırdıktan sonra akabininde markamı hemen kullanabiliyor muyum, henüz tam tescil onayı gelmeden?

  Sanırım bu konularla ilgili çok iyi araştırma yapmam gerekiyor ancak öncesinde çok vaktinizi almadan sizin yanıtınız bana yol gösterecektir.
  Tekrar çok teşekkürler

  • Tam olarak öyle değil ne yazık ki. Yani, dediğiniz gibi de olabilir ama olmak zorunda değil. Örneğinizdeki popcorn makinasını satan 5-6 satıcının her biri marka tescili yapmış olmak zorunda değil.
   Alibaba konusunda da dikkatli olmalısınız. Ürünün Alibaba’da üreticisi olması demek patent iznini ondan alabileceğiniz anlamına da gelmiyor.
   Brand registry’yi tamamlamadığınız sürece marka üzerinde bir hak iddia edemezsiniz. Tamamlandığında ise başvuru tarihinizden itibaren hak iddia edebilir duruma gelirsiniz.

 • Merhabalar İlker Bey
  Ben ürün listemi hazırlayıp .txt formatına getirip via upload seçeneğinden yüklüyorum fakat sonrasında herhangi bir sonuç çıkmıyor. envanter listemde ürünleri göremiyorum. monitor ettiğimde bir report dosyası var fakat yüklenmiş herhangi bir ürün yok. Bu konuda ne yapabirim acaba. Bir de önerdiğiniz bir otomasyon yazılımı varsa öğrenebilir miyim acaba manuel olarak bulmak çok yorucu olabiliyor. :):):):)

  • Büyük ihtimal dosyayı doğru formatta hazırlayıp yüklemiyorsunuz. Yükleme sonucunda “processing report” şeklinde bir sonuç verir Amazon, içinde ne sorun olduğu yazacaktır.

   Yazılımsız ürün bulabiliyorsanız bravo doğrusu! Samanlıkta iğne aramak daha kolay olurdu 🙂

 • Merhabalar İlker Bey ;

  Amazon us de türkiyedeki şirketim üzerinden mağza açmak istiyorum.Bu mağza üzerinden ürünleri dropshipping yolu ile us ve canada da listelemek istiyorum. Us içrisinden dropshipping yapan bir firma buldugum zaman.Ordaki ürünleri listeme alırken txt formatında kaydederken sadece yazı ve içerik kaydedip resmi sonra mı yukluyorsunuz.Yoksa excelde bir dosya açıp tüm bilgileri bir kerede mi yukluyorsunuz.Birde anladıgım kadarı ile amazon ücerinden veya baska aliexpress gibi bir siteden ürün alcıagımız zaman orda buyer hesabımızın olması lazım.

  • Merhaba,
   Ürünlerin eksik bilgilerini sonradan yükleyebilirsiniz ama ideali excel içinde ürünleri tüm özellikleri ile beraber bir kerede yüklemek.
   Perakende alış yapacaksanız evet alıcı (buyer) hesabınız olmalı.

 • İlker Bey merhabalar, ben Singapore’da magaza actim ve buradan dropshipping yapmak istiyorum. Sence satışlarımı Amazon.com’dan (amerika üzerinden) mi sağlamalıyım, veya senin önerebileceğin alternatifler mevcut mu? Amerika üzerinden alım yapıp, Singapur’a gönderdiğimde, gümrük vergisi veya ürünün tesliminde sorun yaşanır mı? Gönderi adresini amerika olarak mı seçmem gerekiyor? Teşekkürler.

  • Amazon.com’dan sağlayabilirsiniz. Daha farklı yapmak için başka kaynaklar da bulabilirsiniz tabii ki.
   Gümrük vergisinde sorun nedir anlayamadım. Vergi çıkıyorsa bunu da fiyatlama yaparken gözönüne alırsınız.
   Amazon.com’un gönderdiği ürünün tesliminde sorun çıkmaz. Kargo şirketli bir sorun çıkarsa da o her zaman her yerde olabilecek bir şey olduğundan Singapura has bir konu olmaz.
   Gönderi adresi olarak Amerika seçmeniz daha doğru olacaktır, sonuçta oradan göndermiyor musunuz?

 • Merhaba ilker bey, hizli donusunuz icin cok tesekkurler. Amazon.com yerine, Australia uzerinden de siparis verilebilirndiye dusunmustum, kargo suresi daha hizli olabilirse diye dusunmustum.
  Kaydinizi FBA olarak gerceklestiriiistir diyor, ben boyle bir secenek secmemistim, herhangi bir sorun olmaz degil mi?

  • “FBA olarak gerçekleştirirsiniz” den kastınızı anlayamadım. Avustralya hakkında düşündüğünüzü test etmek 5 dakikanızı alır. Bir ürün gözünüze kestirin, Avustralya’da bir alıcı hesabı ile girip sepete ekleyin, alacak gibi yapıp bir Singapur adresi yazın, en son ödeme sayfasına kadar varıyorsanız tamamdır. Hem de kargo ücretlerini, gümrük vergilerini, teslimat sürelerini görmüş olursunuz.

 • Kusura bakmayın, biraz eksik yazılmış ben gönderirken. Bana gelen Amazon.sg mailinde, “Thank you for registering with FBA.” mesaji yer alıyor. Ben böyle bir seçenek belirtmemiştim hiçbir aşamada, sorun olmaz değil mi?
  Bahsettiğiniz gibi, Avustralya uzerinden alıcı hesabı ile kontrol edip, gerekli kontrolleri gerçekleştireceğim. Çok teşekkürler.

  • O standart hoşgeldin mesajlarından biri, herhangi bir sorun teşkil etmez. İsterseniz hesabınızı FBA ile ürün satmak için kullanabileceğinizi söylüyor.

 • Merhaba, BAE’ de hesap açtım ve payoneer usd veya euro hesabımı bağlayıp ödeme almam mümkün müdür?

 • Hocam merhabalar, bae’de dropshipping yapıyorum satış almaya başladım ama kargolamada max süreler belirtsem de gecikmeye düşüyor siparişler, hesap sağlığı kötüye gidiyor. Amerika’da fba gönderici seçtiğim ilanlardan gelen siparişlerde bile gecikme yaşanıyor. Bununla ilgili ne yapmalıyım.

  • Merhaba. İlginç çünkü USA’den kargolar 2 haftada falan gidiyor normalde. Max süre olarak da 12-15 iş günü seçilebiliyor. Bunun da yeterli olması lazım. Yeterli olmuyorsa müşteriyi idare etmeniz gerekecek.

 • İlker bey merhaba
  amazon amerika hesabım var, kanada da satış yapmak için bir ürün buldum. trademark sorgulamasını yaptım ürün tescilli değil. bu durumda ürünü amerikadan alıp kanadaya satma planım var. bunun ile ilgili ürünü eklediğimde sku numarasının sistemde görünmediğini söyledi. drop yapacağım için sku numarasını kafamdan bir numara üreterek yaptığım için sistemlerde görünmediğine dair bir uyarı geldi. Sku numarasını güncellemem gerekiyor sanırım. Yardımcı olabilir misiniz?

  Uyarı şu şekilde: Hesabınızda bu güncellemeye karşılık gelen SKU kaydı yok. Bu genellikle SKU’nuzda başka sorunlar olduğunda ortaya çıkar. SKU için aşağıdaki özellikler eksik: [19921207]: [item_name].Daha fazla ayrıntı için bkz . http://sellercentral.amazon.com/gp/errorcode/8058 . Resimler bu SKU ile ilişkilendirilemedi. Bu hata, diğer ürün verisi hataları ele alınarak çözülebilir. Daha fazla bilgi için bkz: https://sellercentral.amazon.com/gp/errorcode/20005

  • Merhaba,
   Bazı ürünler hedef ülke veritabanıda uygun şekilde hazır olmadığından direkt olarak yüklenemiyor. Bu ürünlerle uğraşmayıp farkı ürün yüklemeniz zaman açısından en verimlisi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.