Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Drop shipping nedir ve Shopify+AliExpress ile dropshipping nasıl yapılır detaylı anlatmıştım. Şimdi ise konumuz çok daha kolay olan Amazon dropshipping nasıl yapılır. Hem de 10 pro tiyoyu da bu yazımda bulabilirsiniz.

Amazon dropshipping kısaca bir ülkedeki Amazon mağazasından (örneğin Amerika) alıp başka bir ülkedeki Amazon mağazasından (örneğin Kanada) ürünleri satmaktır.

Bu şekilde satılabilecek ürünler nasıl bulunur, bize nasıl para kalıyor, bu işleri yapmak için şirket olmak gerekiyor mu, kazancımızı nasıl alacağız gibi detaylı sorulara geçelim…

Amazon Dropshipping İçin Ne Gerekiyor?

Amazon dropshipping yöntemi mevcut dijital işler arasında giriş bariyeri en düşük modellerden biri olarak göze çarpıyor.

Şirket olmanıza gerek yok, Amazon’da bireysel olarak mağaza açabiliyorsunuz. (Not: Konumuzun Türkiye Amazon ile şimdilik alakası yok)

Mağazanızı açarken onay sürecinde İngilizce ya da uluslararası bir kimlik dökümanına ihtiyacınız var. Yani pasaport, yeni ehliyet veya yeni kimlik kartınızla hesap açabiliyorsunuz.

Üzerinde İngilizce bilgi olmayan eki kimlik kartınızı da noter onaylı İngilizce’ye çevirerek kullanabilirsiniz. En sorunsuzunun pasaport olduğunu belirteyim.

Kazancınızı tahsil etmek için Amerika’da bir banka hesabına ihtiyacınız var, bunu da Payoneer‘de ücretsiz hesap açıp USD hesabı edinerek rahatlıkla sağlayabiliyorsunuz. Verdiğim affiliate linkten Payoneer hesabınızı açarsanız ilk 1000$’ınızı aldığınızda Payoneer size 25$ bonus veriyor.

Amazon mağazanızın aylık ücretini ödemek için kredi kartına ihtiyacınız var.

Adresinizi teyit etmek için Amazon’a belirttiğiniz adres ile tutarlı bir banka hesabı ya da kredi kartı ekstresi gerekmekte. Bu ekstrenin İngilizce olması gerektiği belirtiliyor.

Pro Tiyo #1: Banka hesap ekstresini İngilizce yüklemeniz gerekiyor diye net olarak belirtilse de Türkçe döküman kabul edildiği durumlar oluyor o yüzden denemekten çekinmeyin. Latin alfabesi kullandığımızdan bazen işe yarayabiliyor.

Pro Tiyo #2: Bankanız ekstrenizi İngilizce vermiyorsa internet bankacılığından aldığınız PDF ekstreyi Word dökümanına çevirip birebir İngilizce’ye çevirdikten sonra tekrar PDF olarak kaydederek deneyebilirsiniz. Ya bu şekilde oluşturduğunuz belgeyi kendinizin çevirdiğinizi belirtin (evrak sahteciliği olmasın) ya da çeviri işini yeminli tercümana yaptırıp İngilizce dökümanı PDF olarak tarayıp gönderin.

Kısaca kimlik belgeniz, kredi kartınız ve Payoneer hesabınız varsa hemen Amazon mağazanızı açabilir, hesabınız onaylanır onaylanmaz ürünlerinizi listelemeye başlayabilirsiniz.

Amazon Seller Central

Amazon Mağazası Nasıl Açılır?

Amazon mağazası için gerekenlerin üzerinden geçtik. Şimdi mağazamızı açalım.

Mağaza açılış adımlarını önceden planlamanızı öneririm. Amazon şakaya gelmiyor, hadi hemen girip bir hesap açayım, eksik varsa zamanla toparlarım şeklinde bir yaklaşım size çok vakit kaybettirebilir.

Öncelikle hangi Amazon ülkesinde açacağınıza karar vermelisiniz. Kanada’da satış yapacaksak Kuzey Amerika hesabına ihtiyacımız var. Bu hesap ile Amerika, Kanada ve Meksika Amazon’larda mağaza açabiliyorsunuz.

Pro Tiyo #3: Profesyonel satıcı hesabınızı Kuzey Amerika’daki hangi ülkeden açtığınız fonksiyon olarak çok farketmese de aylık ücret açısından farkediyor. Herkes profesyonel satıcı hesabının aylık 39.99$ olduğunu düşünüyor ama bu eğer hesabınızı ilk aşamada Amazon.com üzerinden açarsanız. Halbuki Amazon.ca üzerinden açarsanız profesyonel hesap aylık 29.99CAD olacaktır, yani neredeyse %40 daha az ödersiniz.

Kanada Satıcı Hesabı açılış linki: Amazon Seller Central

Eğer bir şirketiniz yoksa mağaza açarken bireysel bilgilerinizi girersiniz. Buradaki en önemli nokta, özellikle ilk etapta girdiğiniz tüm bilgilerin doğru olması gerekmesi.

Yani, bana bir Kanada adresi de lazım diye internetten bulduğunuz bir adres girmeyin. Türkiye’deki, belgelerle teyit edebileceğiniz adres ve iletişim bilgilerini girin. Türkiye’de olduğunuzu belirtin. Neyse o yani.

Kimlik, banka hesabı bilgileri kontrol edildikten sonra bir kaç gün içinde hesabınız aktive oluyor. Zaman zaman Amazon ek döküman isteyebiliyor ya da yüklediğiniz dökümanları kabul etmeyebiliyor.

Tek yapmanız gereken Amazon’un talebini karşılamak, direktiflere uymak ve pes etmemek.

Pro Tiyo #4: Amazon’da bir çok işlem botlar tarafından yürütülüyor. Aynı bankalardaki gibi riskli hesapları, profilleri yakalamak üzere algoritmalar çalıştığından bankacılık tecrübemden önerim, acele etmemeniz. Adım adım ilerleyin. Hesabınızı açın, bir kaç gün bekleyin. Hemen mağazanıza ürün yüklerseniz ve bota yakalanırsanız ürünlerin alış faturası gibi bir çok ekstra bilgi istenebilir. Halbuki ilk kontrolleri geçtiğinizde sakin davranırsanız, hiç suspend olmadan mağazanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi ilettikten sonra bir mağaza ismi seçiyorsunuz.

Mağazanızın ismini Kanadalı müşterilere profesyonel algı yaratacak şekilde seçmeye çalışın. İçinde Türkçe kelime olmasın, AliExpress’teki gibi rastgele kullanıcı adı gibi bir ad olmasın, güzel bir marka belirleyin. Mağaza ismini sonrada değiştirebilirsiniz, merak etmeyin.

Amazon Mağazanızı Satışa Hazırlamak

Mağazanız açıldıktan sonra ürün yüklemeden önce bazı ayarlar yapmak gerekiyor.

Hesabınızı açarken kişisel bilgilerinizde iletişim olarak Türkiye girdiniz ama Kanada’da satış yapmak için Kanada’dan faaliyet gösteriyor olmanız, en azından ürün iadelerini alabiliyor olmanız gerekiyor.

Öncelikle bir Kanada adresi edinmeliyiz. Bunu Google’undan arayabileceğiniz gibi ücretli sanal adreslerden birini de satın alabilirsiniz.

Gönderi Adresinin Belirlenmesi

Edindiğinizi Kanada adresini önce gönderi bölümüne varsayılan gönderi adresi olarak girin. Settings->Shipping Settings sayfasınra girdiğinizde “General Shipping Settings” altındaki adres bir Kanada adresi olması lazım. Burada yazan şehir listelenen ürünlerin yanında buradan gönderiliyor diye belirtilmekte.

Gönderi Şablonu Ayarları

Settings->Shipping Settings->Shipping Templates->Edit Template bölümünden Kanada müşterilerine olan gönderinizin ayarlarını tamamlamalıyız.

Bu sayfada uluslararası gönderi ayarlarını kapatıyoruz çünkü sattığımız ürünlerin diğer ülkelere gönderimi var mı yok mu bilemiyoruz, sadece Kanada’ya gönderimleri olduğundan emin olacağız.

Biz Amerika’dan gönderiyor olacağımızdan Kanada içinde 2 gün içinde hızlı gönderi yapma imkanımız da yok. O yüzden hızlı gönderi yani Expedited Shipping ve Two-Day gönderi seçeneklerini de pasif yapıyoruz.

Gönderi ücretini gene aynı sayfadan belirliyorsunuz. İster ücretsiz kargo seçip gönderi ücretini ürün fiyatına yedirin, isterseniz ürün fiyatlarını düşük tutup gönderi ücretini artırın. Fiyat aralığına göre de farklı kargo ücreti talep edebilirsiniz. Müşteriye, ürüne, rakiplere göre hangisinin etkin olduğunu denemek lazım.

Pro Tiyo #5: Kargo ücreti alacaksanız ürün başına alın çünkü bir siparişte birden fazla ürün varsa bu ürünleri farklı tedarikçilerden almak zorunda kalabilirsiniz. Zarar etmemek için ürün başına kargo ücreti daha garanti. Hatta kargo ücretinden kar etmeniz bile mümkün.

Gönderi süresi olarak 2 günden 28 güne kadar seçenekler var. Müşteriler belirttiğiniz sürede ürünü teslim almak ister. O yüzden en az 7-14 gün, risk almamak için 10-20 gün seçerek başlayın. Süreyi artırdıkça sizden daha hızlı göndereceğini belirten rakiplere karşı dezavantaj oluyor ama belirttiğiniz sürede gönderiniz ulaşmaz hesap sağlık kriterleriniz anında negatif etkilenebilir.

Amazon Shipping Template

İade Ayarları

Kanada’da satış yapabilmek için müşterilerin iade yapmak istediklerinde Kanada içindeki bir adrese gönderebiliyor olması lazım. İade ayarlarına bölümüne (Settings->Return Settings) girin ve gönderi ayarlarına yazdığınız Kanada adresini seçerek iade için de bu adresi kullanacağınızı belirtin.

Bu adrese çok da ihtiyacınız olmayacak çünkü iade durumunda genelde müşterinize ürünleri geri göndermek için vereceğiniz adres sizin ürünleri aldığınız yer olacaktır.

Hepsi bu! Şu anda mağazanız ürün yükleyip satış yapmaya hazır.

Şimdi ürünleri nasıl bulacağız ona bakalım…

Amazon Mağazanıza Ürün Bulmak

Amazon Kanada mağazamızda satmak üzere Amerika (Amazon.com) mağazasından uygun ürünler bulmalıyız.

Bulacağımız ürünler en azından şu kriterlere sahip olmalı:

 • Kanada’ya gönderimi olmalı
 • Marka ihlaline neden olacak markalı bir ürün olmamalı
 • Kilitli kategorilerde olmamalı

Mağazanız için kilitli kategorileri görmek için Inventory->Add Products via Upload sayfasına girip “Download an Inventory File” tabına geçtiğinizde “Product Classifier” bölümüne bakabilirsiniz. Kategorilerde dolaştıkça yanında kilit işareti olanları görebilirsiniz, bunlara yükleyeceğiniz ürünler kabul edilmeyecektir.

Amazon kilitli kategoriler

Amazonda milyonlarca ürün var. O yüzden satmak istediğiniz ürünleri ya arama kutucuğuna yazacaksınız ya da ilgili kategori sayfasına gideceksiniz.

Liste sonuçları geldiğinde soldaki filtreden “Ship to Canada” yani Kanada’ya gönderimi olan ürünler listelenir. Bu sayfada “Ship to Canada” seçeneği çıkmıyorsa sebebi adresi Kanada olan hesapla giriş yapmamış olmanızdır.

Pro Tiyo #6: Alıcı, yani Amazon.com’u kullandığınız hesapla satıcı, yani Amazon Canada Seller Central hesaplarını ayrı tutun. Amazon’da bir kişinin bir adet satıcı hesabı olabilir ama birden fazla bireysel yani müşteri hesabı olabilir. Hem ürünleri bulmak hem de siparişlerinizi geçmek için Amazon.com’da ayrı bir bireysel müşteri hesabı açın ve adres olarak farklı bir Kanada adresi yazın.

Kanada’ya gönderimi olan ürünleri bulduk. Peki fiyatlarının Kanada’ya göre ucuz olduğunu ya da Kanada’da aynı ürünün satılmadığını nasıl bulacağız?

İşte burda 2 yöntem var. Ya tek tek, ürün ürün iki tarafa da bakacaksınız ya da Amerika ve Kanada mağazalarını seçtiğiniz ürün listeleri için karşılaştıracak bir program kullanacaksınız.

Milyonlarca ürün içinde samanlıkta iğne aramak işini bence programa bırakmak en iyisi. Bu konuda Extenship uygulaması öne çıkıyor. Kaya Online’ın dropshipping eğitimi ile beraber alınınca %50 indirim sağladığından hem tüm Amazon dropshipping sürecinin eğitimini elde ediyorsunuz hem de size zaman kazandıracak programa ulaşıyorsunuz: Dropshipping Eğitimi (affiliate link)

Program ile belirttiğiniz kritere uygun ürünler dilediğiniz kar marjını da gözönüne alarak fiyatlanarak yüklemeye hazır bir dosya (csv) olarak indiriliyor.

Amazon Mağazasına Ürün Yüklemek

İster program kullanarak yüzlerce ürünü bulun, ister tek tek inceleyerek ürünler bulun yüklenecek dosyayı Excel’de CSV formatında kaydederek hazırlayabilirsiniz. Dosyanızın içinde bulunması gereken sütunlar:

 • Ürün stok kodu (SKU). Bu size ait bir kod.
 • ASIN kodu. Bu Amazon’da ürünü belirten kod.
 • Fiyat (Price). Satış fiyatı, Kanada için CAD para biriminden.
 • Stok adedi (Quantity). Kaç adet stok bulunduğu.

Dosyaya daha fazla bilgi eklenebilir ama şimdilik bu kadarı yeterli.

Pro Tiyo #7: En çok yapılan hata farklı ürünleri yüklerken aynı stok kodunu (SKU) kullanmak. Böyle olunca ürün fiyatları birbirine girebiliyor. Zararına satış yapma riski doğuyor. Stok kodunun ne olduğu Amazon açısından önemli değil yeter ki her ürünün farklı bir stok kodu olsun.

Toplu ürün yüklemek için öncelikle “Inventory” menüsünden “Add Products via Upload” seçeneğini seçin. Burada 2 şekilde ürünleri yüklemek mümkün:

1. “Prepare Your Listings” ile ürün yükleme

Hazırladığınız CSV uzantılı dosyayı sağ taraftaki “Prepare Your Listings” linkine tıklayarak gelen sayfada yükleyin.

CSV dosyanızı yükledikten sonra kategorileri teyit etmeniz istenecek. Karışmaması için farklı kategorideki ürünleri farklı dosyalarda yüklemenizi tavsiye ederim.

Kategori teyidinden sonra sütunların kontrolü gelecektir. Dosyanızdaki sütünları Amazon farkettiyse sorun yok, farketmediyse dosya formatınızda ya da içeriğinde problem olabilir. Örnek bir dosya buradan bulabilirsiniz.

Sütun teyidinden sonra dosyanızdaki ürün sayısına bağlı olarak yükleme işlemi bir kaç dakika ile 5-15 dakika arasında sürebilir. Yükleme sonrasında kaç ürünün başarılı olduğu belirtilir.

Eğer yüklenmeyen ürün sayısı çoksa dosyanızda problem olabilir ya da kilitli bir kategoriye ürün yüklemeye çalışıyor olabilirsiniz. Haftalık ürün yükleme limitine ulaşmışsanız da hata ekranı çıkabilir.

Bu işlem biraz zahmetli ve uzun sürüyor, o yüzden şimdi daha sağlıklı olan ikinci yönteme bakalım:

2. “Inventory Loader File” dosya şablonu ile ürün yükleme

Aynı şekilde dosyamızı hazırladıktan sonra (stok kodu, ASIN, fiyat, stok sayısı) bu sefer TAB ile ayrılmış metin dosyası (TAB delimited text file) olarak TXT uzantılı kaydedin.

Hemen aynı ekranda dosya tipi “Inventory Loader File” seçerek dosyanızı seçin ve yükleyin. Yükleme yoğunluğa göre 1-15 dakika sürebilir.

Sonuçlar gene dosya olarak oluşturulur. “Download your Processing Report” linki ile indirip inceleyebilirsiniz. Bu dosyanın içinde yüklenemeyen ürünlerin neden yüklenemediği belirtilir.

Ürünlerimizi yükledik. Hesabımızın sağlığı açısından hemen son bir dokunuş yapalım…

Ürün listemize (Inventory) gidip filtreden “inactive” seçip yüklenen ürünler içinden aktif olmayan var mı bakalım. Varsa, bu ürünleri de satmaya yetkimiz yok demektir. Hesabın temiz olması açısından bunları seçip silin.

Aynı şekilde “supressed” (eksik bilgili) ürün varsa Inventory sayfasına girdiğinizde ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi “Supressed” linki çıkar. Bu bölüme girip eksik bilgisinden dolayı listelenmeyen ürünleri de silebilirsiniz. Eğer supressed bir ürününüz yoksa bu link gözükmeyecektir.

Amazon supressed ürünler

Pro Tiyo #8: Genel olarak supressed ürünlerin silinmesi tavsiye edilse de bu ürünlerdeki eksik bilgilerin herhangi bir satıcı tarafından tamamlanması durumunda ürünlerin supressed durumu ortadan kalkabiliyor. O yüzden sayısı çok değilse dokunmadan bir süre bırakabilir, uzun süre bu şekilde kalırlarsa silmeyi düşünebilirsiniz.

Amazon Siparişlerini Göndermek

Ürünleriniz listeleniyor, artık satış olması an meselesi.

Satış olduğunda haberdar olmak için tüm uyarıları açtığınızdan emin olun. E-mail ile bildirim gelecektir. Bunun dışında Amazon Seller mobil uygulamasını da kurarsanız cep telefonunuza anında bildirim alırsınız.

Satış yaptığınızda Amazon.com’a gidip ürünü satın alıp müşterinize kargolatmanız gerekiyor. Bu işlem için bireysel, satıcı hesabınızdan farklı bir Amazon hesabı kullanmanızda fayda var.

Sipariş gönderim basamakları basit:

 1. Amazon.com’a satılan ürünün ASIN kodunu arama kutusuna yazıp ürünü buluyorsunuz.
 2. Sattığınız ürünü ne kadar zamanda göndermeyi tahahhüt ettiyseniz buna uygun zamanda gönderen en hesaplı satıcıdan ürünü sipariş veriyorsunuz.
 3. Sipariş verirken sizin müşterinizin bilgilerini (isim, adres vs) yazıyorsunuz ve hediye (gift) seçeneği seçiyorsunuz ki gerçek fiyat müşterinize gitmesin.
 4. İster siparişi geçtiğiniz an isterseniz siparişiniz kargoya verildiği an siz de satıcı hesabınıza gidip gönderiyi onaylıyorsunuz (confirm shipment)
 5. Gönderi onaylarken takip numarası (tracking number) gerekiyor, bunu boş geçebilir, geçici bir numara yazabilir ya da takip numaranız elinizdeyse bunu yazabilirsiniz.

Takip numarası önemli, başta doldurmuyorsanız bile en kısa zamanda yazın çünkü Amazon’un “geçerli takip numarası olan gönderi oranı” gibi takip ettiği metrikler var.

Pro Tiyo #9: Amazon default olarak ürünleri 1-2 günde kargoya vermenizi bekler ve bu şekilde müşterinize de iletişimini yapar. Bu yüzden ürünü 2 gün içinde kargoya vermediğinizde müşteri şikayette bulunabilir. Bunu önlemek için ürün bazında kargoya veriliş süresini belirleyebilirsiniz. Bu ayar “Handling time” ya da “Lead time to ship” şeklinde geçer. Mesela bunu 4 yaptığınızda müşterinin neden hala kargoya vermedi şikayeti edebilmesi için 4 gün geçmesi gerekir.

Ya da ürünlerin kargoya verileceğinden eminseniz, zamanınız dolmadan vermiş gibi onaylayabilirsiniz. Kargoya veriş sürenizde gecikme olması hesap sağlığınızı olumsuz etkiler, müşteri memnuniyetini düşürür.

Amazon Gelirlerinin Tahsilatı

Amazon ilk ay profesyonel hesap ücretini kredi kartınızdan çektikten sonra bu aylık ücreti artık kazançlarınızdan düşer.

Yani aylık ücretten daha fazla satış yapmaya başladıktan sonra kredi kartından bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz.

Amazon, kazançlarınızı ciroya ve hesaba bağlı olarak genelde 15 gün arayla ayda 2 kere öder. Bunu da başta verdiğiniz Payoneer hesabına alabilirsiniz.

Payoneer hesabınızda belli bir bakiye birikir birikmez Payoneer Mastercard  debirt kartını sipariş edebilirsiniz. Kartın elinize ulaşması yaklaşık 3 hafta sürüyor.

Kartınız elinize ulaştığınızda Payoneer hesabınıza yatan paraları Türkiye’deki dolar veren ATM’lerden çekebilirsiniz.

ATM’den çekişlerde Payoneer yaklaşık %2.5’luk bir komisyon alıyor. Bunu hesaba katmadan hesabınızdaki tüm bakiyeyi çekmeye çalışırsanız komisyonu kesemeyeceğinden işlem red olabilir, red işlem için boşu boşuna 1$ işlem ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Payoneer Debit Card

Ürünlerin Güncel Tutulması

Ürün yükledikten sonra dikkat etmeniz gereken bir nokta ürünlerin fiyatlarını ve stok bilgilerini güncel tutmak.

İster tek tek elle yapın, ister Zotopilot gibi bir otomasyon programı kullanın, düzenli olarak ürünleriniz Amazon.com’da hala var mı, fiyatı artmadı mı diye kontrol etmeniz gerekiyor.

Zotopilot‘un avantajı, hem stok ve fiyat güncellemelerini 1 dakikadan kısa sürede yapabiliyorsunuz, hem de cep telefonundan kullanabiliyorsunuz. Ben aylardır Zotopilot’u kullanıyorum ve böylece saatlerim bana kalıyor.

Pro Tiyo #10: Eğer oldu da Amazon.com’da satışı kalkmış bir ürünü satarsanız hemen satışı iptal etmeye kalkmayın. Aynı ürünü eBay’den ya da farklı bir online mağazadan bulma ihtimaliniz yüksek. Hatta AliExpress’ten çok daha ucuza bulup gönderebilirsiniz. Her satış yaptığınızda AliExpress’e bakıp, ürünü bulursanız karınızı artırmanız mümkün ama o zaman müşteriye Amazon paketi ile gitmeyeceğini bilin, en azından hızlı teslim ederek müşteri memnuniyeti sağlayın.

Amazon DropShipping ve Sonrası

Amazon dropshipping bugünler için en makul ve başlangıcı kolay online iş modellerinden biri olarak görünüyor. Riskleri ve sürdürülebilirliği tartışılsa da bunlar ticaretin gerçekleri.

Belli bir düzene oturtduktan sonra AliExpress+Shopify drop shipping, funnel satış sitesi, affiliate marketing gibi alternatif gelir kaynaklarınızı çoğaltarak riskleri azaltır, yumurtaları aynı sepete koymamış olursunuz.

Diğer online gelir kaynakları ile ilgili bazı yazılarımı aşağıda bulabilirsiniz:

Bol kazançlı günler dilerim!

Hala sorularınız mı var? Lütfen Amazon dropshipping ilgili sorularınızı bu mesaj altına yorum olarak bırakınız ki tüm okuyucular cevaplardan faydalanabilsin. Teşekkürler.

Drop shipping konusunda güncel bilgilerden, tiyolardan haberdar olmak istemez misin? Hemen ÜCRETSİZ haber bültenime abone olarak özel E-ticaret mesaj grubuma katılabilirsin.

 

 

Paylaş, keyfine var!

44 thoughts on “Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

 • Kargo fiyatı ayarı yapmadan kargo ücretini nasıl belirlemeliyiz. Güncel fiyat i neye gore nasıl belirlemeliyiz.

  • Kargo fiyatını fiyat politikanıza, kar marjı hedefinize göre istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. İsterseniz free shipping, isterseniz parça başına kargo ücreti belirleyebilirsin.

 • Selam İlker Bey,

  İade ürünleri için yazdığımız adrese mi iade olacak? Kanada da bulunmadıgımız için bu iade sürecini nasıl yönetebiliriz?
  Bilginiz var mıdır?
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Farklı şekillerde yönetebilirsiniz. En kolayı iadeyi sizin aldığınız adrese göndertmeniz. Ama öncesinde aldığınız yerden (Amazon.com’dan) iade sürecini başlatıp oradaki bilgilere istinaden ilerlemek gerekir. Panelden iadeyi hangi adrese göndermeniz gerektiği bilgisi gelecek, bunu uygun şekilde (eğitimlerde anlatılıyor) siz de müşterinize aktaracaksınız.

 • merhabalar,
  dropshipping de aklıma en çok belki de yapmama engel olan en önemli konu fatura olayı.

  Müşteriye fatura gönderimi olayı nasıl oluyor ? fatura talep olmasını isteyeceklerdir elbette.
  Hediye seçimi ile müşteriye gönderdiğimiz zaman, herhangi bir sorun olduğunda iade koşulları nasıl gerçekleşiyor ?

  Teşekkürler

  • Faturayı email ile gönderebilirsiniz.

   İade süreci basit. Satıcı olduğunuz tarafta satıcının yapması gerekenleri yapıyorsunuz. Alıcı olduğunuz tarafta da diğer taraftaki müşterinizin size yaklaştığı gibi siz de ürünü aldığınız satıcıya yaklaşıyorsunuz. Tedarikçi satıcı nasıl iade edeceğinizi belirtiyorsa buna göre kendi müşterinize talimatları geçiyorsunuz.

 • ilker Bey merhaba, amazon dropshipping de neden hep örnekler amerika ve canada , avrupadaki 5 ülkede bu sistem yapılamıyor mu? bir de payoneer hesabını almıyorlar artık sanırım hyperwallet ile türkiyedeki hesabınızı senkronize edrek bir hesap oluşturulmasını istiyorlar. satıcı hesabı açmak eskisine göre daha zor doğru mu?

  • Merhaba,
   Avrupa’da da yapılabilir tabii. Ama mevcut, satın alınabilir ürün bulma uygulaması şimdilik sadece Kuzey Amerika’yı destekliyor. Manuel ürün bulmak çok zor olduğundan otomasyon gelene kadar Avrupa pazarına bakan az olacaktır.
   Doğru şekilde yapıldığında satıcı hesabının açılış zorluğu pek değişmemekte.

 • ilker bey merhabalar mağazamı 39.99 olucak şekilde açtom bunu 29.99 cad a döndürmenin bir yolu varmıdır hesabım şuan invidual mod da gerçi ama tam zamanlı dönüş yaptığımda daha uygun aylık kesinti istiyorum zaten sadece .ca ve .mx de satışım var .com da yok

   • Teşekkürler ilker bey durumu amazona yazsak da bir çare olmayacak sanırım . Çünkü saçma bir fark var ve ben sadece canada satış yapacağım

 • Kredi kartı olayına değinirmisiniz biraz
  Sadece aylık amazon ücretini kullanırken mi yoksa mağazada da mı gerekli,gerekliysede yeni başlayanlar için limit ne olmalı?

  • Aylık mağaza ücretini bakiyeniz olana kadar Amazon kredi kartınızdan çeker, bakiyeniz olunca oradan düşmeye başlar.

   Kart limiti satış cironuzu çevirecek kadar olmalı. Size bağlı yani.

 • Selam, Kanada’da adres işini nasıl halledeceğiz. Googledan bulabilirsiniz diyorsunuz, bu adres edinmeyi biraz açıklar mısınız lütfen

  • Google’a “canada virtual office address” yazıp aradığınızda gelen sonuçlarda sanal adres alacağınız firmalar listelenmekte. Fiyatı, hizmeti size uyandan satın alabilirsiniz.

 • Meraba. Yeni kimlik ile hesap açılışı mümkün yazmışsınız ama son aşamada pasaport veya ehliyet doğrulaması söz konusu. Bu iki seçenek dışında kimlik ibaresi bulunmuyor. Bu konuda acil bilgilendirme yapan olursa çok memnun olurum ona göre yarın pasaport için başka bir ilçeye gitmem gerekli

  • Mail ile ne tür bir kimlik yüklediğinizi ve nedenini açıklayabilirsiniz. Ama uzun sürecektir ve kabul edilme garantisi yok.

   • Yeni Tc Kimlik çıkarttım onu yükleyecektim pdf olarak tarattım ehliyet ve pasaportum olmadığı için. Son aşamada kimlik diye bi seçenek yok demeye çalıştığım şey bu. Yazıda yeni tc kimlikle de açılabilir yazmasına karşın başvuru esnasında son doğrulama adımında böyle bi opsiyon olmadığını gördüm. Ne yapmam gerekir?

    • Eğer kimlik ile başvurmak istiyorsanız herhangi bir seçeneği seçip kimliğinizi yükleyip kabul etmezlerse uygun şekilde açıklarsınız. Dediğim gibi garantisi yok ama doğru iletişimle bu tür konular genelde sorun olmuyor. Sonuçta İngilizce kimlik bilgisi içeren bir döküman isteniyor. Ama garanti olsun derseniz pasaportla başvurun tabii.

 • Meraba. Hesap oluştururken yeni kimlikle açılabileceği bilgisi burda mevcut ama doğrulama aşamasında ID diye bi seçenek yok sadece pasaport ve ehliyet var. nasıl bir yol izlemem gerekli? Bir de kanada hesabı açmamın %40 daha uygun olduğu söz konusu ben o adımları geçtim sadece doğrulama kalmıştı tekrar adımlara baştan başlasam
  ülke kısmın güncelleyebilir miyim yoksa tüm işlemleri amazon.ca dan mı yapmam gerekli? Teşekkürler

  • Ülke kısmını güncelleyemezsiniz. Tekrar baştan denemek size kalmış. Baştan başlarsanız 2 ayrı başvurunuz olacak unutmayın.

 • Merhaba İlker Bey,
  29 Kasım 2018’de Amazon seller cenral’da 39,99 USD ödeyerek bir profesyonel satıcı hesabı için ilgili belgeleri gönderdim ve ertesi gün hesabım suspend oldu. Başka işlerim sebebiyle birkaç gün geçtikten sonra 04 Aralık 2018’den itibaren Amazon’a birkaç mail attım. Sonrasında seller hesabıma girişte şifremi kabul etmemeye başladı. Bu konu ile ilgili de birkaç mail attım ve 09.12.2018’de bugün amazon.com’da herşey düzgün çalışıyor. Ben amazon.com’dan amazon.ca’ya dropshipping yapmayı düşünüyorum bunun için de seller central’da amazon.ca’yı seçtiğimde suspend görünüyor. Fakat amazon.com seçtiğimde herhangi bir sorun görünmüyor. Konuyla ilgili amazon.ca’da appeal girdim ancak cevaben gelen mail olumsuz( cevap hemen geldi, muhtemelen botlar otomatik yanıt verdiler )

  Bu konuda yeniyim ve hiçbir tecrübem yok. Amazon.com’da hesabım açıldıktan sonra hiçbir bilgi girişi de yapmadım(Zannediyorum bu sebeple ikinci defa suspend oldum). Ancak Kanada adresi alıp hemen bilgi girişleri yapmanın önemini yazınızdan öğrendim.

  Birkaç soruma cevap konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  Sellercentral’da http://www.amazon.com seçiliyken düzgün görünen hesabım neden http://www.amazon.ca seçiliyken suspend görünüyor? Amazon.ca’da satış yapabilecek miyim? Yanlış birşey mi yapmışım?
  Düzgün görünen amazon.com’da bahsettiğiniz Kanada sanal adresi gireyim mi? (Bu da bir maliyet olduğundan girmeden önce sormak istedim. Aynı durum payoneer hesabım içinde geçerli)

  Şimdiden çok teşekkür eder iyi günler dilerim.

  • Suspend çok geniş bir kavram. Öncelikle tam olarak “neden” suspend olduğunuzu öğrenmeniz lazım. Çünkü ne aksiyon almanız gerektiği olayın sebebine bağlı.

  • Ben de aynı dertlerden muzdaribim açılışta suspend yedim tam olarak nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum ve çözümlerini adamakıllı gösteren hiç bir kaynak bulamadım herkes suspend açılışını ücretli yapıyor. Madem elimizde dropshipping gibi bi nimet var e işte mis değil mi paranızı ordan kazanın bari insanların zor durunda kalmasından değil.. Daha kuruş kazanamadan her koldan bişeyler cebimizi boşaltmaya çalışıyor anlamış değilim. Eren bu konuda beraber kafa yorup bişeyler yapmamız gerekiyor derdimizi birbirimizden başkası çözemiycek anlaşılan. Mailim bu bana ulaş ikimizden biri bu işi çözerse diğerine yardımcı olsun
   Mail: neocoder01@gmail.com
   Instagram: @met.dinc

   • Suspend danışmanlığının neden ücretli olduğunun cevabı aslında kendi mesajınızda saklı. Eğer birinin dropshipping yapıp para kazanacağı zamanı bu parayı kazanmayıp sizin sorununuzu çözmesine ayırmasını bekliyorsanız o kişinin en azından zararını telafi etmeniz gerekmez mi? Bir kişinin size özel vaktini bedava talep etmek o kişiye “senin zamanının değeri yok” demekle aynı şey. Herkesin zamanı değerli, bunun farkında olalım.

 • Tekrar merhaba İlker Bey,

  amazon.ca suspend görünüyor ama amazon.com sorunsuz. Yazınızda bahsettiğiniz şekilde Kanada adresi alıp bu adres bilgilerini ve payoneer bilgilerimi amazon.com’a gireyim mi? Amazon.com ile amazon.ca birbirinden farklı şeyler mi? Amazon.ca’nın suspendinin kaldırılmasını mı bekleyeyim? ABD’den alıp Kanada’ya satış yapmak için amazon.ca’da ürün yüklemeliyim diye biliyorum.

  Amazon.com’da seller hesabı açtım, bu amazon.ca’da da satış yapabileceğim anlamına geliyor mu? Amazon.com’da açtığım seller hesabı ile ABD’den alıp Kanada’ya satış yapabilir miyim? .

  Teşekkürler.

   • Merhaba İlker Bey,

    Netleşmek adına birkaç soruma maddelerle cevap yazabilirseniz çok müteşekkir olacağım. Yazınızı birkaç kez detaylı okuyup kağıt kalemle notlar alarak odaklandım. Çok iyi bir anlatımınız var, teşekkür ediyorum.

    Daha önce de belirttiğim gibi https://sellercentral.amazon.com/ adresinden $39.99 ödeyerek bir profesyonel hesap açtım ve hiçbir işlem yapmadım( adres girişi, kargo ayarları vs. ) hesabım 3 kere suspend oldu ve çok basit bir İngilizce’yle kendi cümlelerimle 2 defa suspendleri kaldırtmayı başarabildim ve hala daha herhangi bir bilgi girişi yapmadım. Şu anda hesabım suspend. Anlayacağınız açılıyor askıya alınıyor. Muhtemelen bahsettiğiniz ilk başta yapılması gereken ayarları yapmadığımdan sürekli suspend oluyor. Çünkü bütün suspendlerin sebebi aynı: “Hesabınızın sitemizde satılmayabilecek bir hesapla ilgili olduğunu tespit ettik. Sonuç olarak, artık Amazon.com’da satış yapamazsınız.” ve böyle bir şey olmadığını appeal girerek belirtiyorum açılıyor. Bu sebeple şimdiki suspend için çalakalem aynı şeyleri yazarak suspend kaldırmak değil de suspend kalınca doğru ve hızlı bir şekilde ürün yükleyip sağlıklı satış yapmayı diliyorum. Bundan dolayı herhangi bir bilgi girişi yapmadım. Amacım ABD Amazon’dan ürün alıp Kanada Amazon’da satmak.

    Bu bilgiler ışığında;

    1) Gönderim adresi, iade adresi, payoneer hesap girişi, gönderi şablonu gibi ayarları hesabım suspendken yapayım mı? Yoksa suspend kaldırılınca mı girmeliyim?

    sellercentral.amazon.com’a girdiğimde sayfanın en üst ortasında mağaza ismimin hemen sağ yanında http://www.amazon.com, http://www.amazon.ca ve http://www.amazon.com.mx şeklinde seçenekler var. ABD amazondan Kanada amazona satış yapacağımdan kargo, adres, vergi, payoneer vs. ayarlarını yapmak için bunlardan hangisi seçili olmalı? Ya da bu önemli mi? Mesela amazon.com seçiliyken bir ayar, amazon.ca seçiliyken başka bir ayar mı yapmam gerekli? Giriş yapmadığımdan süreç nasıldır bilmiyorum. Belki de 3 mağaza için de aynı ayar tek yerden yapılıyordur. Ayrıca sanal Kanada adresi almanın da bir maliyeti var. Yani hem alıcı hem abd satıcı hem de kanada satıcı adresleri farklı farklı mı olacak?

    2) Alıcı/satıcı hesabı konusunda tam netleşemedim. Anladığım; seller mağazamdan sipariş aldığımızda açtığımız bireysel müşteri hesabımız ile gidip amazon.com’dan bunu satın alıyoruz ve siparişi veren müşterimize kargoluyoruz. Sonra dönüp seller mağazamızdan kargoya verildi diyoruz. Böyle midir?

    Eğer böyleyse;

    Satıcı hesabımızı açmak için kullandığımız kredi kartı, cep telefonu vs. bireysel alıcı hesapla ürün almak için kullanabilir miyim? Kullanılıyorsa sorun yok ama aksiyse bir şekilde alıcı hesabı açarken de satıcı hesabımda kayıt için kullandığım kendi adımı soyadımı, telefonumu, adresimi kullanacağım ( Bu arada alıcı hesabımda Kanada adresi olmalı bilgisi doğru mudur? ) Alıcı hesabıma gireceğim kredi kartında da farklı kart olsa bile benim adım soyadım yazacak. Her ne kadar bireysel hesabı açarken farklı ağ ve bilgisayar kullanacak olsam da belirttiğim sebeplerden dolayı ilerde bilgi çakışması, ilişkilendirme vs. gibi nedenlerden sorun yaşanabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?

    3) Satıcı hesabımı açmak için kullandığım mail adresini değiştirebilir miyim? ( Mağaza ismini değiştirebildiğimizi sizden öğrendim ve ferahladım bu arada )

    4) Bir Payoneer hesabı açtım. Gördüğüm kadarıyla sadece döviz verebilen ATM’lerden sadece Payoneer kart ile para çekilebiliyor ve bana en yakın dolar veren ATM ikiyüz km uzaklıkta. Parayı EFT vs. ile tahsil edebiliyor muyuz? Tek seçeneğimiz ATM’den çekmek mi?

    5) Satıcı hesabımızdaki kredi kartını istediğimiz zaman değiştirebilir miyiz? Bu kartımın limiti daha yüksek olduğundan alıcı hesabında kullanmayı düşünüyorum. İlerde bilgi çakışması vs. sorun olur mu? Anladığım kadarıyla satıcı hesabında görünen kredi kartını hiç kullanmayacağız, sadece alıcı hesabından alım için kredi kartı kullanacağız.

    Saygılarımla,
    Eren Ersönmez

    • 1) suspend kaldırılınca ayarları tamamlayın
     2) evet dediğiniz gibi işliyor. alıcı satıcı hesaplarının kişi isimleri ve adresleri aynı olabilir, email ve kredi kartlarını farklı kullanmayı öneriyorum.
     3) evet
     4) EFT mümkün
     5) Değiştirebilirsiniz. Değiştirmiş olmanız eski bilgilerin Amazon sistemlerinden silineceği garantisi vermez unutmayın. Bir taraftan değiştirdim şimdi diğer taraftan kullandığımıda ilişkilendiremezler diye düşünmek riskli.

     • 2’inci soru için cevabınıza istinaden;

      Amazon sellercentral’da satıcı hesabı açınca amazon.com’da aynı isimle otomatik bir alıcı hesabı da oluşuyor. Bu alıcı hesabındaki bilgiler satıcı hesabındakiyle aynı. Bu bilgileri değiştirip buradan alım yapsak Amazon’da dropshipping için sorun çıkar mı İlker Bey? Yani bu alıcı hesabındaki isim soyisim değiştirmeden; adresi bir Kanada adresi, maili satıcı hesabındakinden farklı bir mail, kredi kartını başka bir bankadaki kredi kartı vs. edit etsek sorun çıkar mı?

      Teşekkürler, syg.

     • Neden böyle birşey yapmak istiyorsunuz, yeni bir alıcı hesabı açmak yerine? Sorun çıkar mı diye deneme riskini ben şahsen almadım, size kalmış.

 • İlker Bey Selamlar,

  Ekim beyin 350$ lık dropshipping eğitimini gerçekten tavsiye ediyor musunuz? Biraz pahalı değil mi? 🙂

  • Ben eğitimi aldım ve içeriğinden memnunum, o yüzden blogumda paylaşıyorum. Neden pahalı olduğunu düşünüyorsunuz?
   Not: 2 haftaya fiyatı 500$’a çıkıyor

 • listelediğimiz ürünleri hediye olarak gonderdik diyelim amazon bizden fatura istediğinde ne yapıcaz? yetki belgesi istediğinde ne yapıcaz?

 • Merhaba İlker Bey,

  Amazon sellercentral’da ana sayfadaki haberlerde Türkiye ifadesi dikkatimi çekti. Yayın tarihi 27 Aralık 2018. Başlık şu: “Türkiye sakinlerine verilen uzaktan hizmetlerde KDV tahsilatı başlıyor”

  Anladığım kadarıyla bir vergi numarası belirtilmezse kazançlardan %18 oranında KDV kesilecek. Yıllık belli bir tutarın üzerinde kazanç elde edersek bu vergi zaten kesiliyor muydu yoksa bu habere göre tüm satışlardan bundan sonra mı vergi kesilecek? Henüz satış yapmadığım için sormak istedim. Henüz satışa başlamadım ve vergi mevzusunu çok önemsediğim için şirket mi kursam derken bu haberle karşılaştım. Eğer konu anladığım gibiyse bireysel hesapla devam etmekte sorun olmaz ve şirket kurmadan da mükellefiyetimi yerine getirmiş olurum diye düşünüyorum. Teşekkürler.

  Amazon sellercentral’daki haber aşağıda:

  News

  VAT collection on remote services provided to Turkey residents to begin

  Dec. 27, 2018

  The Turkish government requires remote service providers collect Turkish VAT on electronically supplied services under certain conditions. Unless a seller has provided their Turkish VAT registration number (Turkish Vergi Kimlik Number – VKN), Amazon will collect and remit Turkish VAT at a standard rate of 18% of account fees from sellers who are residents of Turkey. This rule applies only to sellers who have not provided their Turkish VKN.

  If you are a Turkey-resident seller with a VAT registration number, please provide Amazon with this information along with the name of the Tax Office. This is to avoid having Turkish VAT applied to your account fees.

  To provide Amazon with your VKN:

  Go to Account Info, and click on VAT Information in the Tax Information section.
  Click Add New VAT/GST Registration Number, and Select Country in the drop-down menu.
  Enter your VKN ID and the Tax Office.
  Select I accept and acknowledge all conditions set out in the Tax registration agreement and then click Save.

  • KDV ile gelir vergisi farklı şeyler. Gelir vergisini gelir üzerinden verirsiniz, bireysel ya da şirket olarak. KDV ise son kullanıcıdan alınır. Bahsettiğiniz duyurunun gelir vergisi mevzuatına etkisi yok.

 • ilker bey;

  eğitimin içerisinde net olarak belirtilmeyen konuları bence eğitim içeriğinden daha iyi açıklamışsınız?alıcı ve satıcı hesabına girdiğimiz kredi kart bilgileri farklı ama aynı isimde olması sizde sorun çıkartırmı? alım hesabını ilk açılışta direk canada adresi ve canada numarası ile açmayı planlıyorum. satıcı hesabınıda resmi türkiye adresimle ve türkiye telefonumla açılışı gerçekleştirip, onaylandıktan sonra sizinde anlattığınız gibi canada adresi ekleyerek ilerlemek şeklinde planlıyorum. bu adımlardan yanlış ilerlediğim bir sıralama var mı? ilk önce bunu sormak isterim. satıcı hesabı açılışında canada telefonu temin ederek mi yoksa kullanmış olduğumuz cep telefon numrasını mı girmek uygun? mümkünse bu konuları açıklma şansınız varmıdır?

  yayınlarınızın devamını dilerim

  • Aynı isimin sorun çıkardığını görmedim ama hemen herkes farklı kartlar kullanıyor. Bahsettiğiniz sıra iyi gözüküyor. Alıcı hesabını genelde Amerika’dan açıyorlar ama Kanada’da mantıklı geliyor. Satıcı hesabına ilk kayıtta Türkiye cep telefonuzu yazın ama bir noktada Kanada adresi ile beraber Kanada ya da Amerika’dan bir numara yazmanız iyi olacaktır. Amerika’dan Skype numarası alabilirsiniz.

 • Merhaba,
  Mükemmel bilgiler için teşekkürler. Kendi ürettiğimiz el yapımı takı, kolye gibi ürünler için fatura sağlamak zorunda mıyız?

  Tekrar çok teşekkürler

 • İlker bey merhaba,

  Dropshipping ile yeni tanıştım ve araştırma aşamasındayım, dikkatimi çeken bir şey var. Abd amazon ile kanada amazondan alım/satımlarda abd doları ve kanada doları arasında ki değer farkından etkilenme olmuyormu? Aralarında ki değer farkı nedir?

  • Google’a “USD to CAD” yazarsanız cevabını alabilirsiniz. Tabii ki iki para birimi arasında bir kur mevcut ve farklı kurlardan ticaret yapan için riski ya da fırsatı içinde barındırıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.